DIY Electronic projects
Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... (/showthread.php?tid=264)



RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - emiSAr - 05-10-2016

Imas nulovanu instalaciju, nisi jedini, sve starije gradnje su tako uradjene.
Kod rekonstrukcije instalacije ako vec nemas trozilne provodnike do uticnica moja preporuka-
do svakog uticnog mjesta voditi 5x2,5mm2 provodnike, stavis tri uticnice od kojih je svaka
na razlicitoj fazi- i vozi Misko.-
Nadjem i okacim kako sam kod novogradnje uradio.-
Instalacija ide ispod estriha i poda, dvije krajnje kutije desno predvidjene za komunikacije.-
Kablovi do uticnica bez razvodnih kutija i nastavaka, svaka uticnica svoj osigurac.-

pOz


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - euronymous - 05-10-2016

Hvala i tebi emiSAr

Zar se ovim sistemom, 3 fazno na 3 monofazne utičnice, ne preopterećuje nula tog 5ožilnog kabla ako svaku fazu opteretimo maksimalno?

Još uvek mozgam šta mi je činiti, mislio sam i po podu postavljati, ali podovi već postavljeni, a nemam ih nameru menjati još nekoliko godina, tako da mi ne gine "štemajz" i čekić Big Grin

Za svaku utičnicu ću voditi poseban kabl, nego mi je muka oko žica za prekidače za svetlo, planiram koristiti naizmenične i unakrsne prekidače u modularnom pakovanju, treba tu silu žica spakovati u dozne.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - ManicP - 05-10-2016

(05-10-2016, 01:38 PM)emiSAr Wrote: Imas nulovanu instalaciju, nisi jedini, sve starije gradnje su tako uradjene.
Kod rekonstrukcije instalacije ako vec nemas trozilne provodnike do uticnica moja preporuka-
do svakog uticnog mjesta voditi 5x2,5mm2 provodnike, stavis tri uticnice od kojih je svaka
na razlicitoj fazi- i vozi Misko.

Ovde je bolje držati se propisa. Petožilni kabl se mora osigurati tropolnim instalacionim prekidačem (tzv automatski osigurač) koji istovremeno isključuje sve 3 faze zbog mogućeg kuršlusa (Marfi ne spava) ako dođe do međufaznih kvarova u kablu. Ne raditi gore navedeno rešenje.

Za monofaznu utičnicu jednopolni instalacioni prekidač 16A/B, trožilni kabl 3x2,5 mm2 i na kraju max 4 utičnice preko razvodnih kutija. Veći potrošači na zasebno kolo sa jednom utičnicom (klima, bojler, grejalica u kupatilu, veš mašina, sudo mašina...)
Svetlo 10A/B, kabl 3x1,5 mm2. Do jednosobnog stana jedno strujno kolo, iznad razdvajati na dva...

Inače 2008. promenjen je standard što se tiče zaštite i sva el. kola sa kojih se napajaju potrošači u kupatilima se moraju zaštiti ZUDS (FID, RCD...) struje reagovanja 30mA.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - ManicP - 05-10-2016

I da, trofazni kabl do šporeta 5x2,5 mm2 i obavezno tropolni inst. prekidač 16A/B.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - emiSAr - 05-10-2016

Prvo da odgovorim za trofazni sistem. Opterecenje nule moze biti maksimalno koliko je opterecena jedna faza.
Kada su faze simetricno opterecene struja nule je fakticno nula (vektorski zbir opterecenja pojedinih faza).-
u energetskom razvodu kada presjek kabla treba biti 150mm2 nula se moze voditi u pola manjim presjekom
jer je tolika asimetrija u sistemu dozvoljena.-
U objektu koji sam izgradio, razvodne kutije postoje samo u kolima rasvjete i to bas zbog izmjenicnih
prekidaca. Na jednom spratu cca 100m2 imam po 65 osiguraca i dvije FID sklopke malostrujne, 30mA,
monofaznu za bojler i trofaznu za kuhinju i ostale potrosace u kupatilu.
Objekat osiguran 300mA FID sklopkom. Uzemljenje objekta izvedeno dvostrukim za armaturu zavarenim temeljnim
uzemljivacem + jedan vanjski prstene trake 40x5mm pocincane koji je polozen ispod drenazne cijevi i svakih 10m
vezan za temeljni uzemljivac.-

Ako je objekat koji mislis rekonstruisati izgradjen od cigle ili cigla blokova, stemanje ne gine.
Na cijeli objekat cca 350m2 cijena materijala za ovakvo izvodjenje je zanemariva (cca 1000€ vise u odnosu
na klasicno izvodjenje) a sigurnost itekako poboljsana.- Ima malo vise posla ali se isplati, jednom
se radi.-

pOz


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - emiSAr - 05-10-2016

Ovo sto je kolega @ManicP spomenuo stoji, svaki kabel osiguran automatskim trostrukim osiguracem 3x16A-B.-
pOz


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - euronymous - 05-10-2016

Jasno mi je za međufazno opterećenje, ali pitam za slučaj kako je kod tebe, znači, ukupno opterećenje svih faza ne sme preći opterećenje nultog provodnika 2,5mm2, tj. 16A.

E da, zgrada je napravljena od ljute betončine, kaže mi komšija da je na dosta mesta dolazio do armature koja je debela kao palac.

Plan mi je da pored instalacije koju nameravam koristiti postavim i prazne bužire kroz koje bih u slučaju potrebe provukao potreban kabl, da ne bih ponovo lupao zidove.

emiSAr, ipak jesi postavljao razvodne kutije za osvetljenje?

Čitajući poslednje vreme iskustva, zahteve, krajnje izvedbe, vidim da niko ne pominje način spajanja strujnih krugova osvetljenja. Razmišljam, ako ću za svaku sijalicu i prekidač kabl dovoditi do table sa osiguračima, trebaće mi pola metra oštemovanog zida da spakujem sve kablove, onda sam rešio da sebi smanjim muke i da osvetljenje uradim sa razvodnim kutijama, bitno ću smanjiti štemovanje zidova.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - euronymous - 05-10-2016

Planiram za kupatilo da stavim jednu 3 faznu FID sklopku osetljivosti 30mA, a za ostatak stana isto 3 faznu, ali osetljivosti 300mA.

Pročitah zanimljiv komentar vezan za zaobilaženje FID sklopke, čovek kaže da je sve povezao preko FID sklopke, osim frižidera i zamrzivača. Objašnjenje je da ako ode na more i neki od uređaja isključi FID, frižider i zamrzivač i dalje normalno rade.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - emiSAr - 05-10-2016

Procitaj ponovo post o trofaznom sistemu. Struja nultog provodnika je najveca kad je opterecena samo jedna faza,
Kod simetricnih trofaznih opterecenja struja nultog provodnika je nula.-
Struja nultog provodnika vektorski je zbir struja svake faze i njihov zbir je jednak struji najopterecenije faze i moze
biti maksimalno 16A za jednu fazu- slucaj opterecenja samo jedne faze.-
Tacno, strujni krugovi rasvjete imaju razvodne kutije i spajanje 1,5mm2 provodnika izvrseno je uvrtanjem.
Instalacija koju sam projektovao je primljena od elektroinspekta, odnosno podlijeze svim vazecim propisima.-

pOz


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - euronymous - 05-10-2016

Nešto mi izmiče u računu opterećenja nule... Huh


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - emiSAr - 05-10-2016

Da puno ne racunas, ne moze biti vise od opterecenja jedne faze=2,5mm2 faza-2,5mm2 nula=16A.
Sto se faze vise opterecuju, sistem se simetrise, struja kroz nulti provodnik OPADA (ne derem se-naglasavam).-

pOz


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - euronymous - 05-10-2016

Hvala emiSAr, mislim da kapiram u čemu je fazon Vaistinu

ManicP, takođe hvala za vredne informacije!


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - ManicP - 05-10-2016

Euronimus, mora da se uzme u obzir fazni pomeraj između faza koji je 120 stepeni.
Kada su tri faze simetrično opterećene struja kroz neutralni provodnik je 0.

Kada se struje kroz fazne provodnike sve tri 3 faze nacrtaju kao vektori to izgleda kao znak Mercedesa. Vektorski zbir ta tri vektora je ono što ide kroz nulu. Ako su isti po eff vrednosti vektorski zbir im je nula.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - euronymous - 05-10-2016

Tako nekako sam i skapirao, odavno sam to štrebao u školi (za dvojku Big Grin) pa se zaboravilo.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - gorankg - 05-10-2016

Jedno pitanje jer zaista nisam upućen oko izvođenja instalacije. Da li je oduvek bilo dozvoljeno vođenje instalacije ispod podova ili je to nešto od propisa menjano skorije?


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - zare - 05-10-2016

Cela zgrada Opstine u Arandjelovcu je uradjena sa instlalacijama u podu. I strujna i telefonska. Ali je to radjeno pre verovatno 30-tak godina.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - emiSAr - 05-10-2016

One cijevi koje se vide na slici ukopane su u zid desno ispod nivoa poda. To je prelaz sa jednog zida sobe na
suprotni i tako je ucrtano u projektu. Ostatak instalacije vodjen ispod stropa horizontalno 30-35cm od stropa.
Prelaz preko sobe trebao biti rjesen cijevima u ploci ali nisam bio prisutan kad je ploca izlijevana, 16cm
vodonepropusni beton. Tako rjeseno samo u toj sobi (potktovlje).-
Nedao Bog naletjeti na instalaciju radjenu negdje oko 1965 godine kada je bio usvojen neki francuski
sistem: od tacke do tacke najkracim putem i to PPR kablom.-
pOz


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - euronymous - 05-10-2016

Ono sto sam ja procitao je da se zbog statike objekta izbegava guranje bilo cega u zidove (misli se na objekte od armiranog betona), onda im je lakse da zveknu instalaciju po podu ili plafonu.

U sustini nije greska bilo kuda da se razvede instalacija, ako se postuju pravila struke.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Makso - 05-10-2016

Instalacija u pod je najbolja solucija po meni, i ko hoće da uradi sa crevima i žicama (ne kablom) najbolje, malo je skuplje ali se tu može svašta izvesti.
Ja sad treba da radim u skorije vrijeme garažu, pa me interesuju bvaše preporuke i savjeti kako da to odradim, da bude za neke potrebe kao neki mini servis i slično?


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - ManicP - 05-11-2016

Instalacija u podu se regularno radi, uglavnom za neke fiksne potrošače. Kablovi se stavljaju u zabetoniranim crevima/cevima. Isto je i za betonske zidove, prefabrikovane elemente... Lično bih izbegavao ovo u stambenom prostoru ali ako je nekom zgodno sve je OK.

@Makso Ako radiš instalaciju za garažu/servis moja preporuka su ti PNK regali ispod plafona po obimu prostorije a od njih polaganje kablova u zaštitnim cevima na obujmicama na zidu i nadgradne siluminske utičnice i prekidači. Ostaviš nadgradni razvodni orman sa bar 30% rezerve u mestu. Dobiješ vrlo fleksibilno rešenje gde je moguće premeštati priključnice, lagano dodati nove ako zatreba (nov osigurač, nov kabl u PNK i na obujmice, OG utičnica i gotovo). Poznanik je po preporuci napravio ovakvo industrijsko rešenje za auto servis sa 3 dizalice + rezervno mesti i to se pokazalo kao jako dobro rešenje u praksi.
Ako je u pitanju neki mali prostor i samo kablovi na obujmicama su OK.
U podu samo instalacija za fiksne potrošače (dizalica sa priključkom odozdo, ako treba neka utičnica i svetlo u kanalu) jer tu više nema pomeranja.