DIY Electronic projects
Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... (/showthread.php?tid=264)



RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Khadgar2007 - 05-07-2016

Na koji način? Kako manje više dobijem uvijek pcb u vektorskoj grafici invert funkcija u Corel Drawu ne dalje željeni rezultat. Evo primjera što dobijem.



Evo i original fajla

.cdr   ACA napajanje.cdr (Size: 989,86 KB / Downloads: 11)


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - zare - 05-07-2016

Da nije tu neki problem sa lejerima? Slabo znam Corel, samo nesto malo koliko mi treba ali cini mi se da je to u pitanju.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Vlajko - 05-07-2016

Radio sam to u Corelu, pre bog te pita godina, mislim da je bila neka opcija "to front" ili "to back" , valjda bas sa layerima kao sto zare kaze.....


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - euronymous - 05-07-2016

Meni GIMP perfektno radi te stvari.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Želja - 05-07-2016

Ja imam instaliran Corel X3 i ne mogu sa njim da otvorim fajl koji je postavio Khadgar.
Inače, u X3 (a sigurno i u drugim verzijama) veoma lako se radi pozitiv u negativ i obrnuto.

Komanda za to je : Menu>Effect>Transform>Invert

E sad, morate biti sigurni da je u pozitivu koji želite invertovati BELA boja zaista BELA.
(Ako nije uredjeno popunjavanje boje u nekom objektu u korelu, vi i dalje vidite objekat kao "beo" jer je pozadina bela)
Ako objekat nije zaista BEO, posle komande "invert" nećete dobiti željeni ishod !

Evo primera za to uradjenog nabrzinu u Corel X3


Pozz


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Želja - 05-07-2016

A vidi sad ovo :

Sliku koju sam zakačio u prošlom postu ( u *.jpg formatu) učitam u Korelov Photo Paint

Upotrebljene komande su :

1. Meni>Image>Convert to Gray scale (8-bit)
2. Meni>Image>Transform>Invert

I dobiješ sledeće :


Znači može i na ovaj način sa bilo kojom BIT MAP slikom !
Pozz


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Želja - 05-07-2016

Ili ovako :



Pozz


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - fokussd - 05-07-2016

(05-07-2016, 05:06 PM)Khadgar2007 Wrote: Na koji način? 

Već si došao skoro do kraja. Potrebno je da nacrtaš pravougaonik veći od tvog crteža, obojiš ga u crno i na Order - Back of page podvučeš ga ispod crteža. Zatim podesiš veličinu pravougaonika. Na kraju Effects - Transform - Posterize, tako rešavaš problem sivih slova zbog neslaganja RGB i CMYK. I gotovo. Ne zaboravi Save  Big Grin.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Khadgar2007 - 05-07-2016

E to,hvala Fokussd to je riješenje.
Za invert boje kog rasterskih formata nije nikakav problem ali kod vektorskih ipak treba neki trik upotrijebiti. Wink Sada sam se sjetio da sam to već jednom radio ali prošlo je dosta vremena pa sam zaboravio. Hvala još jednom na pomoći.

Zapravo na isti način i EAGLE radi negativ. Kada se odabere u CAM Procesu ps_inverted i kada se to ubaci u Corel dobije se negativ napravljen tako da je ispod njega crna površina.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - ZASto - 05-08-2016


.cdr   ACA napajanje.cdr (Size: 863,01 KB / Downloads: 8)
Auh, al' ga izkomplikovaste Sad
U prilogu invertovani COREL crtež.
Jedini dodatak na originali je dodati beli pravougaonik (i linija i fill),bačen ispod svega, selektovani svi elementi i urađen invert.
Kraće trajalo od podizanja virtuelne mašine Big Grin


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - fokussd - 05-08-2016

(05-08-2016, 01:35 AM)ZASto Wrote: Auh, al' ga izkomplikovaste Sad

Nije komplikovano, možda sam bio preopširan.
Podloga na vektorskoj grafici je transparentna, tako da dodavanje bele podloge pre invertovanja ili crne podloge posle, dođe na isto.
Međutim, posterizacija je obavezna. Na tvom crtežu tekst je ostao siv.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - ZASto - 05-08-2016

Ahm...
Ko kasno kasni, pravi previde Sad
Elem, tekst je ostao kao tekst, nije pretvoren u krive i bio je neke blesave sive boje.
Selektovan tekst, Ctrl+k (konvertovanje teksta u krive), Fill White.
"Filmadžije" ne vole tekst kao tekst, može da im se omakne da nemaju odgovarajući font.

Inače, na komplikaciju sam mislio kada sam pomenuo opciju Posterize. I tekstu mogu da se daju atributi ispune i oivičenja isto kao i bilo kom drugom vektorskom entitetu.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Khadgar2007 - 05-08-2016

Modificirao sam na isti način pcb od Borinog Low THD generatora pa ću u tu temu okačiti negativ PCBa.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - zare - 05-08-2016

Ja nista od ovoga u Corelu ne mogu da otvorim, imam X5.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Khadgar2007 - 05-08-2016

U X7 je.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - mikikg - 05-08-2016

Ukratko, PDF kao i CDR, Eagle itd su vektorski formati fajlova, slika je iscrtana u vektorima.
U sustini to nije ni predvidjeno da se invertuje, program bi morao da iscrta onda sve one suprotne vektore slike.

Da bi ostampao invertovano takvu sliku koja je izvorno u vektoru moras da "rasterizuje" sliku, tj da je pretvoris u bitmapu.
Posto se rasterizacijom gubi "finoca", da bi dobio prihvatljiv kvalitet stampe moras da izaberes neki DPI (Dot Per Inch) koji daje zadovoljavajuce rezultate, recimo 300 ili 600 ili ako ti bas treba 1200DPI, ne moze u 72DPI koji je predvidjen samo za prikaz na monitoru.
Jednom kada si dobio bitmap fajl, skoro svaki program za obradu grafike ima invert opciju i to caskom odradis.
Takodje za izlazne formate takvog fajla biraj one bez kompresije, dakle ne JPG nego PNG, TIFF ili BMP.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Khadgar2007 - 05-08-2016

Mikikg, ne vidim zašto bi morao da vektorsku pretvorim u rastersku kada sam napravio kako je Fokussd opisao i problem je riješen. Dobio sam invertiranu sliku a kvaliteta je ostala netaknuta.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - euronymous - 05-10-2016

(09-28-2015, 03:01 PM)euronymous Wrote: Moram prepravljati instalaciju u stanu, zgrada je stara i sistem je nulovan, e sad najbitniji deo, da li je moguće postaviti FID sklopku na ovakav sistem?

Našao sam na ES način kako je i meni to logično da se odradi, tamo su se raspisali na sve strane, svakakvih odgovora i predloga ima, ali ja nisam siguranu svoje znanje, a i 380V nije ni malo za igranje, pa zato ovde pitam.

Ove dve šeme su u suštini iste, ali reko' da postavim obe, neće da škodi Big Grin

Moram ponovo da pitam, u međuvremenu nisam našao zadovoljavajući odgovor, a uskoro treba da počnem sa radom na instalaciji.

[Image: attachment.php?aid=16691]

[Image: attachment.php?aid=16692]

Samo sam linkovao slike na već postojeće u postu 1069.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - ZASto - 05-10-2016

Odradiš instalaciju prema slikama moje si postavio. Nulovanje samo kod strujomera/GRO.
Svako kasnije vezivanje nule i uzemljenja narušava rad FIDovki.
Veivanje nule i uzemljenja u uređajima nije dozvoljeno.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - euronymous - 05-10-2016

Hvala na odgovoru ZASto.

U ovdašnjoj instalaciji je povezana nula sa zaštitnim kontaktom u samim utičnicama (bravo za stručnjake), sreća da je još uvek sve od uređaja ispravno i da nisam svetleo u dodiru sa njima Big Grin