DIY Electronic projects
Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... (/showthread.php?tid=264)



RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Makso - 10-20-2015

Nemaju web sajtove te radnje, na koje integrale misliš pa da pogledam?


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - mikikg - 10-20-2015

Recimo LMV358, TSV358, TLV272, LMV822, TL974.
To su sve dupli, low-power R2R I/O

Iili nesto od ovoga sa 4. strane (Consumer applications)
http://www.ti.com/lit/sg/sloc264b/sloc264b.pdf


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Makso - 10-22-2015

Mogao bih nabaviti LMV358 ali samo u SMD varijanti, ali to mi je nebitno odradiću i to, pretpostavljam da bih trebalo praviti izmjene na onoj šemi za MCP ili ide nova šema?


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - mikikg - 10-22-2015

Nema potrebe za izmenama u shemi, taj LMV358 ide kao 1:1 zamena za MCP617.
LMV je malkice drugaciji OP, on je izradjen u bipolarnoj tehnici dok je MCP izradjen u CMOS ali u konkretnoj shemi koju pravis ne pravi bitnu razliku.
Tu ti je samo bitno da imas Rail-To-Rail izlaz da bi mogao da iskoristis pun opseg A/D konvertera a ostale karakteristike nisu toliko kriticne, opet naglasavam, za ovu konkretnu shemu (za neke druge bi moralo da se uzmu u obzir jos neki parametri).


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Makso - 10-23-2015

Ok hvala ti puno, moram pokušati da nacrtam pcb sa jednim OP-om.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Khadgar2007 - 11-01-2015

Da li je itko od vas radio ton kontrolu sa TDA4292? Radim neke pločice po narudžbi za taj čipac pa ako ča valja da napravim sebi jednu. Davno prije u srednjoj školi sam radio isto to ali sa TDA1524 ali mi se nije nešto sviđalo, izgleda da taj čipac nema delay za uključivanje izlaza pa se u zvučnicima čuo *thump* dok 4292 ima delay. Možda netko ima kakvu ideju za neki drugi čipac ili je ovaj sasvim pristojan. Ovo sigurno ne bi ugrađivao u neko hi-fi pojačalo već reda da imam neku ton kontrolu.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Gosha - 11-01-2015

(11-01-2015, 11:28 PM)Khadgar2007 Wrote:  Davno prije u srednjoj školi sam radio isto to ali sa TDA1524 ali mi se nije nešto sviđalo, izgleda da taj čipac nema delay za uključivanje izlaza pa se u zvučnicima čuo *thump* dok 4292 ima delay. 

Hehe podseti me sta sam ja nekad radio, TCA730, TCA740, tonska kontrola. Mislim da nema nista losije od njih.
Nisam nista radio sa  TDA 4292. Izvini za OFF.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Khadgar2007 - 11-02-2015

I pitao sam jel netko ima kakvu drugu ideju osim tda4292, tako da nema nikakvog oftopica. Wink


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Khadgar2007 - 11-04-2015

Ponovo sam se malo bacio na izradu onih pločica za lampaško pojačalo pa gledam kako bi riješio delay za puštanje anodnog i g2 napona u pogon.Manje više ja i kolege sa drugog foruma smo koristili do sada za te stvari obične releje, ali znamo iz veoma dobrih razloga da to i nije neko najpametnije riješenje,možda je najjednostavnije jer relativno ne treba znati puno o elektronici ali sigurno nije najbolje.
Budući da se ovdje dosta priča i triacima, optocouplerima i takvih stvarima zapelo mi je za oko da to riješim sa optocouplerom,recimo MOC306x, ima zerocrossing, kaže da kroz izlaz može da teče struja do 1A što je ovom mom slučaju više nego dovoljno jer mi treba 300mA maksimalno. Što vi ljudi kažete ima li ideja logike?


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Gosha - 11-04-2015

(11-04-2015, 07:03 PM)Khadgar2007 Wrote: Ponovo sam se malo bacio na izradu onih pločica za lampaško pojačalo pa gledam kako bi riješio delay za puštanje anodnog i g2 napona u pogon.Manje više ja i kolege sa drugog foruma smo koristili do sada za te stvari obične releje, ali znamo iz veoma dobrih razloga da to i nije neko najpametnije riješenje,možda je najjednostavnije jer relativno ne treba znati puno o elektronici ali sigurno nije najbolje.
Budući da se ovdje dosta priča i triacima, optocouplerima i takvih stvarima zapelo mi je za oko da to riješim sa optocouplerom,recimo MOC306x, ima zerocrossing, kaže da kroz izlaz može da teče struja do 1A što je ovom mom slučaju više nego dovoljno jer mi treba 300mA maksimalno. Što vi ljudi kažete ima li ideja logike?

Pa ti ukljucujes jednosmerni a ne naizmenicni napon, sto bi koristio MOC, mozda neki MOSFET kao prekidac.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Khadgar2007 - 11-04-2015

Naravno da sam izostavio važan detalj. Mislio sam prije greca da se stavi "prekidač" tako da bi bilo jednostavnije sa nekim MOCem i bilo bi sve galvanski odvojeno.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - emiSAr - 11-04-2015

Obradi paznju kojim naponima baratas, MOC306x serija U pik 600V. 807 1625 i novije varijante RCA6146 (B)
u Zavisnosti od rezima - klase u kojoj rade imaju anodni napon 500-750V.-

pOz


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Khadgar2007 - 11-04-2015

Da to je malo na knap jer sekundar trafoa ima 410V,znači oko 580Vp. Napon bi malo u radu pao ali ne znam koliko. Evo sada sam se sjetio da ponovo pokrenem programčić PSUD pa da točno vidim o kojim vrijednostima se radi. Ako netko nije upoznat PSUD je veoma precizan program za simulacije RLC napajanja sa grecom, ispravljačicom i sl.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - viktor1986 - 11-05-2015

(03-11-2015, 07:29 PM)viktor1986 Wrote: Koja bi bila adekvatna zamena za 2SK163 i 2SJ44? Da li neko zna? Jel bi to bilo 2SK170 i 2SJ74 ili nesto drugo?

[Image: 2_SJ44.gif]

Koje JFET-ove uzeti, tj. iz koje IDSS grupe za 2SK163 i 2SJ44? Da li uzimati L ili M IDSS grupu? Nasao sam kod Kineza a po slikama su originalni.

Da li stvarno ima potrebe juriti gornje parove ili pak koristiti jos uvek donekle nabavljive 2SK170BL i 2SJ74BL?


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - ronovar - 11-05-2015

Koliko vidim sto google kaze da se moze da se mjenja sa ovime:

2SK68, 2SK106, 2SK117, 2SK121, 2SK163, 2SK184


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Milan94 - 11-08-2015

Imam jedno pitanje za iskusne  Smile  

Cime moze da se sece feritno jezgro transformatora.

Probao sam brusilicom i kamen za metal ali to ne pije vodu jer ferit sam od sebe puca.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - emiSAr - 11-09-2015

Sta pod sjecenjem podrazumijevas?
Feriti poslije sinterovanja (livenja u kalupe i pecenja na odredjenoj temperaturi i pritisku) se doradjuju-bruse
jer ne izlaze sirovi idealnih povrsina. Kod svih se dodirne povrsine bruse dijamantnim alatima-brusevima, a
skuplje jedinke doradjuju-bruse po svim povrsinama.
Zato je u DS za presjek jezgra data nazivna i minimalna povrsina u mm2. Kod skupljih jedinica (brusenih) navedena
je samo nazivna povrsina jezgra. Zato su te jedinke znatno skuplje od "konfekcije".-

pOz


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Milan94 - 11-09-2015

Pod secenjem sam na ovo mislio evo slika ce reci sve obelezeno je linijama de bih trebao da presecem jezgro.

Cime bih ovo moglo da se uradi?


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - TDA - 11-09-2015

Turpijom.
Sve ostalo je rizično...


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Milan94 - 11-09-2015

(11-09-2015, 01:24 PM)TDA Wrote: Turpijom.
Sve ostalo je rizično...

Reci da se salis Big Grin  de turpijom da skidam ovolike komade.