DIY Electronic projects
Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... (/showthread.php?tid=264)



RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Milan94 - 08-22-2015

Zdravo drugari zainteresovan sam za ovaj programator:   http://openprog.altervista.org/OP_eng.html
Deluje mi kao obecavajuce jer moze veliki broj mikrokontrolera da programira ali bi hteo da cujem vasa misljenja uvezi ovog programatora.
Da li je neko pravio i kakva su vam iskustva prvenstveno me interesuje za AVR kontrolere ali naravno i PIC bih przio njime.

Pozdrav


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - mikikg - 08-22-2015

Drustvo, da li neko zna gde moze da se kupi neki dobar pot sa 4mm osovinom, 100K linerani?
Moze i trampa ako neko ima, nudim 100k linearni sa 6mm osovinom nov ili nesto drugo Wink
Zbog gabarita mi pase taj od 4mm (zamena na postojecem uredjaju), druge ne mogu fizicki da uglavim ...


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Milan94 - 08-22-2015

Ovde ima potenciometri sa osovinom 4mm.

http://www.mgelectronic.rs/


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Gosha - 08-22-2015

@mikikg 
imam nesto ovako:





Ako odgovara da saljem?

Naravno, osovina je Fi 4mm


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - mikikg - 08-22-2015

Takav slican je i bio, samo su mu nozice bile za 90 stepeni savijene sto nije nikakav problem.
Kad stignes ti posalji ...
Hvala puno unapred!


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Khadgar2007 - 09-01-2015

Neki dan mi je jedna glupa ideja pala na pamet. Kako sam kupio novi komp od staroga mi je ostao jedan lijepi cooler. Radi se o arctic cooler 64 freezer pro,kažu na stranicama da može disipirati do 200W(možda malo nategnuto ali nije bitno). Palo mi je na pamet da recimo upotrijebim za hlađenje tranzistora u ispravljaču,točnije za onaj visokonaponski ispravljač gdje bi bio možda jedan ili dva mosfeta vezana u paralelu,budući da bi ispravljač išao od recimo 100V-600V disipacija na mosfetovima bi bila bome lijepa na najnižem naponu a tu bi onda uskočio ovakav hladnjak.
Problem nastaje kako pričvrstiti mosfetove za ovaj hladnjak. Koliko znam cijevi su punjenje sa nečim tako da bušenje bakrenog bloka ne dolazi u obzir. Da li je nekome ovako nešto već palo na pamet ili da zaboravim ovu ideju? Sa matične ploče sam skinuo onaj držač hladnjaka ali bilo bi tu dosta igranja i izrade raznoraznih adaptera samo da bi pričvrstio nekoliko mosfeta na hladnjak.






RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - mikikg - 09-01-2015

Moglo bi recimo ovo da se spakuje ako imas samo taj jedan primerak.
http://forum.yu3ma.net/showthread.php?tid=891&pid=46298#pid46298
Taman Smile
Napravis samo kontroler za ventilator da se pali na nekoj temperaturi i to ce da fercera super.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Khadgar2007 - 09-01-2015

Nisam ti ja baš neki ljubitelj čip ampova. Osim toga izlete u audio vode sam si zabranio dok ne napravim nešto opreme oko čega se vrtim kao mačka oko vruće kaše.Što zbog slabog znanja elektronike ča zbog radnog monenta koji fali. Imam jedan veliki projekt(uz dva manja**) koji "radim" i sa kojim sam se konzultirao sa Macolom za koji će trebati vremena,znanja i hrpu svega ostaloga- curve tracer. Manje više sve nepoznanice oko hardvera sam riješio sa Macolom,ono što je veći problem je hrpa nepoznanica oko softvera(idu dva 18F4620) unutra). Biti će sve na forumu kada napravim neke preliminarne testove vezane uz dio tracera koji ne zahtjeva PIC.

**Dva manja projekta su ispravljači, onaj u temi koju sam otvorio a drugi je niskonaponski kojeg bi isto radio sa LM10.

Zapravo imam jedan izlet u audio vode koji će me koštati ko svetog petra kajgana("cijevčica" 807 je u pitanju). To već razvlačim 5 godina,prošle godine sam počeo sakupljati dijelove a sljedeće bi do Triode festivala trebalo napokon bilo gotovo.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - gigabyte091 - 09-02-2015

Kako bi učvrstio MOSFET-e na taj hladnjak, a da ne probiješ heatpipeove ? Ja sam se upustio u jedan projektić sa arduino nano i triacima, napravio bih si tap changer za neko linearno napajanje.

Proteus ima super model Arduina Uno R3, samo iz arduina ide izvučem hex datoteku i puknem u taj model i to super radi.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Аритон - 09-04-2015

Da li neko moze da pogleda i da mi kaze da li ovi basici valjaju za neki T.L.

100 Wrms risposta 40-3500 Hz sensibilita' 92 dB
Moving coil resistance (Re) 3.4
Resonance frequency (Fs) 50
Mechanical merit factor (Qms) 9.2
Electric merit factor (Qes) 0.41
Total merit factor (Qts) 0.4
Mobile mass (Mms) 12.5
Mechanical compliance (Cms) 0.72
Diaphragm emission diameter (D) 12.8
Actual diaphragm surface area (Sd) 128.67
Maximum volume of air shifted (Vd) 51.5
Equivalent acustic volume (Vas) 15.2
Inductance of moving coil ay 1 KHz (Le) 0.75
Force factor (BL) 5.8
Max linear excursion (Xmax) 12.5
Max peak excursion (Xmaxp) 10


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Zvu - 09-06-2015

Nisam siguran da bi koristio takvo nešto za TL. U stvari nisam siguran da bih pravio TL sa bilo čim (: 

Neki parametri su mi nejasni. Ne znam kako može biti da linearna ekskurzija bude 12,5mm, a maksimalni mehanički hod 10mm. Ispada da je maksimalni hod niži od linearnog, a to ne biva u ovom univerzumu. Uzevši da su ostali parametri tačni, stavio bi ih u neki bas refleks od 20-ak litara tjuniran na nekih 50-ak herca. 

Odakle je ta šestica izvađena ?


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Аритон - 09-06-2015

Nije izvadjena, dobio sam ih od drugara iz Rusije na poklon.
Novi u kutijama, neotpakovani, 2 para, RCF. Podatke sam prepisao sa papira iz kutije.
Blagodarim Cika Zvu!


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Marshall - 09-06-2015

Pitajnce za ZVU .. mislenje za ove .. http://reklama5.mk/AdDetails?ad=1661088 JBL LX-800 MKII


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Zvu - 09-06-2015

@Ariton: Nema na čemu. Mislio sam da su iz nekih RCF studijskih monitora. Ne bi bilo loše da postuješ neku fotku da vidim kako izgledaju.

@Maršal: Slušao sam verziju tog JBL-a sa 10" basem. Dolazio je na zamenu vešanja pošto su sunđerasta. Tada (pre desetak godina) mi je zvučalo OK. Ne znam kako bi mi se sad čuli.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Аритон - 09-06-2015

Cika Zvu to su ovi zvucnici,
http://www.ebay.ie/itm/RCF-PW-165-Mediobasso-165mm-/321827381627?hash=item4aee68217b

ps
[Image: pw165.jpg]

[Image: pw165ce.jpg]


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Khadgar2007 - 09-06-2015

Imam jedan problemčić. Nakon ča sam lijepo kupio novi komp monitor je otišao kvragu. Već je duže vrijeme teže "startao" ali evo danas neće nikako. Ima onu test sliku kada nije signal priključen ali kada je spojen na komp crn ekran i čuje se isprekidano zujanje oko napajanja,zapravo u ritmu tog zujanja se kao nešto sitno vidi razlika između crnine ekrana.
Prva pretpostavka je normalno kondenzatori otišli jer je ekran star 10 godina. Nakon otvaranja na moju žalost niti jedan kond nije napuhan tako da ću se morati uhvatiti mjerenja.
E sada što da gledam? Sa ovoliko malo znanja o servisnoj elektronici nekako mi je palo na pamet da gledam 12V(zapravo 13V kod mog Samsunga) liniju tj. provjerim kondove na njoj i onda krenem negdje dalje,gdje, bog te pita.

Neću se nešto pretjerano igrati sa monitorom da ga ne bi iskasapio te ako nekoliko jednostavnih zahvata ne pomogne odnesti ću ga u servis prijatelju neka on pogleda.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Marshall - 09-06-2015

Hvala ZVU .. pa da, tako sam i mislio .. onako .. skromno ..


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Milan94 - 09-06-2015

(09-06-2015, 07:44 PM)Khadgar2007 Wrote: Imam jedan problemčić. Nakon ča sam lijepo kupio novi komp monitor je otišao kvragu. Već je duže vrijeme teže "startao" ali evo danas neće nikako. Ima onu test sliku kada nije signal priključen ali kada je spojen na komp crn ekran i čuje se isprekidano zujanje oko napajanja,zapravo u ritmu tog zujanja se kao nešto sitno vidi razlika između crnine ekrana.
Prva pretpostavka je normalno kondenzatori otišli jer je ekran star 10 godina. Nakon otvaranja na moju žalost niti jedan kond nije napuhan tako da ću se morati uhvatiti mjerenja.
E sada što da gledam? Sa ovoliko malo znanja o servisnoj elektronici nekako mi je palo na pamet da gledam 12V(zapravo 13V kod mog Samsunga) liniju tj. provjerim kondove na njoj i onda krenem negdje dalje,gdje, bog te pita.

Neću se nešto pretjerano igrati sa monitorom da ga ne bi iskasapio te ako nekoliko jednostavnih zahvata ne pomogne odnesti ću ga u servis prijatelju neka on pogleda.

Najcesci kvar tih monitora su neonke za osvetljenje probaj da osvetlis ekran nekom lampom i vidi da li ima slike.ako ima slike onda je neka neonka crkla.

pozdrav


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Khadgar2007 - 09-06-2015

Slika se ne vidi. Kada je monitor uključen 13V napajanje šeta od kojih 16-18V,a 5V od kojih 1,5V-5V. Sa zujalicom sam ispitao napajanja prema masi i 13V je ok, dok 5V konstantno ima nekih 120ohma otpora.Ima i neki DIM pin na konektoru od napajanja na njemu se napon mijenja od 0-2V kada je monitor uključen,dok je isključen je 0V. Dok je na standbyu 5V linija je stabilna,a na 13V liniji je 16V. Dok je monitor na standbyu čuje se konstantno zujanje iz napajanja.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Khadgar2007 - 09-06-2015

Milane, na svu moju sreću bio si u krivu. Budući da nemam kod sebe te lampe a i naponi su mi smrdili rekoh da idemo promijeniti kondenzatore. Stavio sam Rubycon i Panasonic FC(ne držim one kineske jeftinjare) jer druge nisam imao ali niti ovima cijena nije previsoka a ipak su možda neka garancija. Tongue 
Monitor proradio iz prve. Upravo sad mjerim ESR kondenzatorima iz monitora i od 0,3-1,3ohma je, tako da su elkosi dobro odradili ovih 10 godina.