DIY Electronic projects
Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... (/showthread.php?tid=264)



RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - ddanijel - 06-01-2022

Najprostije zagrejes vrucim vazduhom plocicu sa kontra strane, ako sa kontra strane nema elemenata. Vazi i za skidanje i postavljanje novog.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - branko tod - 06-02-2022

Od vruceg vazduha imam samo fen za skidanje farbe.
A nemam ni lemnu tinol pastu.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - ddanijel - 06-02-2022

Moze i fen za skidanje farbe u kombinaciji sa lemilicom za oluke, eventualno brener sa acetilenom i umesto tinol paste posto je nemas premazi ovlas sonom kiselinom.
Sad bez sale, daj nekome ko se bavi time da ti zameni komponentu, recimo prvi najblizi servis mobilnih telefona ima svu potrebnu aparaturu za adekvatnu zamenu tog senzora.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - branko tod - 06-03-2022

Ja mislio da podlozim kamin ...

Salu na stranu, nas TDA ce mi odraditi zamenu.

Pitanje sam i postavio da mi se neko od clanova
koji to rade javi i odradi na obostrano zadovoljstvo.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - mikikg - 06-04-2022

Jedno zanimljivo pitanje, u čemu je trik na primer sa ovim Electro Voice P1202 + M212 Module AMP-om pa se čuje DRASTIČNO bolje nego neki SONY (zaboravih model, malo bolji sa DSP 4+1) na JBL Control 1C 4 komada (dve paralelno po kanalu) + JBL Woofer ?

https://www.cuesale.com/product/electro-voice-p1202-m212-module/

[Image: attachment.php?aid=37726]

Postavili smo direct mode i na jednom i na drugom, ovaj SONY blage veze nema, iz nekog razloga fali Bass reda 10-ak dB, tek sa podesavanjem njegovog EQ kao može da se približi ovom EV na kojem ima aktivna skretnica ali isključena, može samo da se još dodatno odseče LF opseg, ne može da se pojača.

Zanimljiva je priča, što ovaj 1+kW EV radi mnogo bolje od SONY 0.2kW na istoj snazi ...
Ili je nešto problematično u konekciji, za SONY mora XLR u tupavi činč ...


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Ebe - 06-09-2022

Ako se neko bavi tim stvarima, dobro bi mi dosla preporuka za jeftiniju inverter klimu. Koristice se za povremeno zagrevanje radionice/garaze. Prostorija je priblizno 5x4x2.6 metara. Fasada je izolovana, plafon nije.
Gledam 9-ke i 12-ke. Razlika u ceni je toliko mala da ne vidim razlog za kupovinu 9-ke.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Bocko - 06-09-2022

Bavim se, sve manje zbog leđa i.... Sad
To jeftinije se zove oko 500EUR, i tu ti spadaju Midea, Gree, Bosch, koje su sve iste, samo natpis drugačiji i nećeš puno promašiti ni sa jednom... Midea mi ima onako, naširi raspon modulacije od min do max... Skoro smo radili jednu Gree 12-ku, i imala je i cevi i kabal un-spoljašnja, i traku i masku cevi, trebalo je samo dodati nosače i 3 x 1,5mm2 kabl za napajanje... Baš me iznenadila opremom...
Obrati pažnju, potrebni su uglavnom nešto duži nosači od standardnih, malko su deblji inverteri, produženi za 12-18 se vikaju, volja boja, volja pocinkovani, volja inox a ima i debljeg materijala...
Ima Vivax jedan lep model sa duplim izmenjivačima i bio je oko 20% skuplji od gore pominjanih...
Drugar je čak uzeo u PC servis i drugu, kada se proširio, toliko je bio zadovoljan tim modelom...
I to se lepo osetilo "na kilo" da je dobro, a i po dimenzijama...

Ove jeftinije od gore pomenutih, ne bih uzimao u razmatranje, stvar izbora Smile


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Ebe - 06-09-2022

Galanz, Vox, Tesla, Beko, Hisense spadaju u kategoriju "sve isto" ili "djubre"? Smile


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Khadgar2007 - 06-09-2022

Bocko, da li si se susreo sa Daikin klimama i ako jesi što misliš o njima?


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Bocko - 06-09-2022

Japanci generalno svi dobri, i preterano skupi, jes da traju ihaj...


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - zbotic - 06-09-2022

Nema više ničeg što traje, moje klime, a imao/promijenio sam ih podosta su u pravilu bile što starije to bolje (najbolja Mitsubishi iz 1996, g.). Najbolje je izabrati ono što ima najdulju garanciju, a da nije preskupo.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Khadgar2007 - 06-09-2022

Nije da pitam onako reda radi jer imam Daikina od 3.5kW, ne znam točno koji model. Kupljena je prošle jeseni i koštala me 500€(nova iz trgovine), koja je danas cijena tog modela nemam pojma. Jedini problem koji bi mogao biti je ako rikne onda je to problem za servisirati, poznanik koji servisira klime mi kaže da treba neki poseban dijagnostički alat za Daikina, dok kod većine jeftinjara sve se može vidjeti na 7-segmentnom displayu na unutarnjoj jedinici.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - zbotic - 06-09-2022

U Splitu (a znam da dolaziš ovamo) Daikin prodaja je jedna od najdugovječnijih kod istog zastupnika (preko 30 godina) tako da za servis možeš i tamo priupitati ako zatreba.

BTW i Daikin je promijenio neke ustaljene navike tako da više nije cjenovno nedohvatljiv. Kakva je sada kvaliteta ne znam, vjerojatno još uvijek dobra.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Khadgar2007 - 06-09-2022

Ma nema frke oko servisa. Kupio sam ju od zastupnika u Zagrebu Klima Secundus pa se uvijek njima mogu obratiti. Ono je više bila izjava da baš ne može svatko servisirati Daikina.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - ddanijel - 06-09-2022

(06-09-2022, 12:41 PM)Ebe Wrote: Gledam 9-ke i 12-ke. Razlika u ceni je toliko mala da ne vidim razlog za kupovinu 9-ke.

Ne uzima se 9-ka zbog nize cene nego iz prakticne potrebe. Najveca greska koju ljudi prave je uzimanje prejakih stvari (kotlova, klima, grejnih tela) i onda ti uredjaji ne mogu da udju u tzv modulaciju na duze vreme nego cesto prelaze u on/off rad i gubi se smisao onoga sto je neko zamislio kako treba da radi.
U principu sto je klima jaca, jaci je i kompresor, veci izmenjivac i isparivac je shodno tome dimenzionisan i minimum na kome mogu da rade je srazmeran tome tj minimum je vislji i onda cesto klima i na tom minimumu vise greje/hladi od potrebnog i na kraju mora da ugasi kompresor. Da je slabiji kompresor (ili kvalitetnija klima) minimum bi bio nizi i mogla bi da nadje balans i odrzi na nizoj snazi bez potrebe za gasenjem cime bi se postigao bolji komfor u odrzavanju temperature i na kraju potrosnji energije.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - emiSAr - 06-11-2022

Nedavno uzeo (kupio) dvije Mitsubishi Za prostorije cca 15,5 m2. U "rodnom listu"- uputstvu pise da su za klimatizaciju prostorija od 15 do 25 m2. Ali ni Mitsubishi nije sto je nekad bio (vidi gdje je proizveden).-
pOz


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - ddanijel - 06-11-2022

Ne znam sto se opterecujete gde je finalni produkt sklopljen, po meni danas totalno nebitna stvar. Crkavaju i otkazuju uredjaji proizvedeni i u Japanu kao ti u Turskoj, Kini itd. Kazu da najvise kvarova imaju automobili sklopljeni ponedeljkom Smile . Imam trenutno 5klima, najstarija ima 9godina i do sad ni jedna nije otkazala.
2x Fujitsu 12.000btu , 1x Fuji 9000btu , 2x Haier 9000btu .
Inace sto se tice efikasnosti klima, potkrovlje 50m2 gde je minimalna visina bocno 1.8m, a po sredini visina oko 5m bez problema greje i hladi Fujitsu ASYG12LUCA/AOYG12LUC INVERTER . Kuca kao i krov su solidno izolovani, sto pokazuje i potrosnja zimi/leti.
Grejanje sa zadatom temperaturom 24c, zimi kada je napolju oko 0c potrosnja se vrti oko 600w na sat , na -5c oko 900w . Max potrosnja koju ume da potegne iz mreze u slucaju potrebe u boost modu je 1800w !
Leti u hladjenju sa zadatih 24c , a napolju +39c ne prelazi 500w na sat.
U potkrovlju nema drugih izvora toplote sem te klime, dok u ostatku kuce su radijatori (i delom podno) izvezano na kotao na pelet.
Inace ove zime imam potroseno celih 350kg peleta Smile , i to uglavnom troseno u momentima kada je bila velika magla da bih rasteretio klime zbog intenzivnog ledjenja spoljnih jedinica.
Ostatak zime se nije isplatilo trositi pelet jer kosta 2x skuplje po kilowatu toplote u odnosu na klime. Sa novim cenama peleta i sadasnjim cenama struje razlika je vise od 3x u korist klima.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Аритон - 06-18-2022

Da li neko iz Beograda mozda ima da mi pozajmi bilo kakav preamp na par dana?


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - zbotic - 06-19-2022

Koji bi televizor bio kvalitativni ekvivalent Philipsu 43PUS7906/12 od drugih proizvođača.

Ili da pojednostavnim, ovaj bi me koštao 380 eura, ima li što pametnije za tu lovu.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - HomeMadeAudioProject - 06-19-2022

(06-18-2022, 10:29 PM)Аритон Wrote: Da li neko iz Beograda mozda ima da mi pozajmi bilo kakav preamp na par dana?

imam ja,samo moraš da sačekaš desetak dana. Apex predpojačalo bez ikakvih dodataka,a imam i ono što smo slušali kod tebe i što je bilo bolje sa NJM op-amp.