DIY Electronic projects
Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... (/showthread.php?tid=264)



RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - veselinovic - 08-19-2021

Branko, dzaba dizes snagu rutera, u igri je i snaga predaje tvog telefona.
e kad smo vec kod wifi mreze, ja u stanu imam ruter i jos jedan AP spojeni zicom.
Na AP je ugasen DNS server i to radi valjano.
Pitanje je da li obadva treba da rade na istom kanalu ili da imaju razlicite kanale, a sve u cilju
da nemam probleme kad se krecem po stanu i prealzim sa jednog na drugi.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Macola - 08-19-2021

Branko,
Generalno, svi radio prijemnici moraju imati ARP (automatsku regulaciju pojačanja) da im stepeni sa najvećim pojačanjem ne odu u saturaciju i onemoguće prijem.

Kad je spektar popunjen velikim brojem raznih signala, posledično se smanji i osetljivost prijemnih delova u tim sklopovima, odnosno, potreban je sve jači signal da bi nešto korektno radilo.

To je jedan od efekata zbog kojih oslabi veza kad se aktiviraju komšije...


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - ZASto - 08-19-2021

'vako kod mene
Komšiluk se nagužv'o na 2 kanala a oko mene  Smile


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - zocky - 08-19-2021

(08-19-2021, 03:18 PM)branko tod Wrote: Mislim da bi mogao malo bolje da radim na kanalu 12. Kako se vrši izbor tog
novog kanala?
Još jedno zapažanje, bolji je prijem u Windiws-u.

Podešavanje wifi kanala je u modemu u tabu za wifi, uz podešavanje imena wifi mreže i šifre tu je podešavanje kanala. Često je to na "auto" i kanal se menja posle restarta modema ali može i da se odabere određeni na kome će da radi wifi.

Koji je provajder u pitanju?


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - branko tod - 08-19-2021

Beotelnet. Mogu li oni da mi setuju kanal?


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - zocky - 08-19-2021

U MTS-u može daljinski, trebalo bi da to može i Beotelnet.

Mada, nije teško to podesiti, evo uputstva:

Beotel net podešavanja modema

Na drugoj stranici uputstva ima ovo:



Na istom mestu je i "Transmit Power", treba izabrati max. snagu u ovom slučaju Smile


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - ddanijel - 08-19-2021

Branko zasto mi se cini da ti je promaklo moje pisanje u delu vezanom za powerline? Meni ako smeta buka od komsije pa ne cujem svoj tv, ja zatvorim prozor , mada vidim ti bi da pojacavas tv i nadjacavas se sa komsijom ? Malo karikiram ali to "ja bih da dignem snagu rutera" je na nivou srednjoskolaca "ciji je veci" taj pobedjuje .
Stvar je relativno prosta i ne kapiram sta ti sad pokusavas uopste, imas samo 2 opcije, jedna ti je kabliranje ali posto to kazes ne dolazi u obzir onda druga je powerline i sa njime wifi AP ako zelis i wifi ujedno. Ovo ti pricam kao neko ko se aktivno bavi 15godina sa tim problemima i sa raznoraznom klijentelom po celom svetu. Najgori su mi oni sto im je kuca sredjena i utegnuta i sto ne bi da im se vidi ni pertla sa patike, a kamoli utp kabal pa hoce tamo negde iz nekog hodnika da proteraju wifi i da na tom istom wifi jashu kvalitetno i koriste odredjene servise koji ne mogu da rade adekvatno na taj nacin i onda mi kukaju. Za takve je srecom izmisljen taj powerline koji nije bas kao utp kabal ali je prilicno dobra alternativa.
Jos da dodam ono sto je ronovar pomenuo koriscenje WiFi Extendera , to odmah zaboravi kao kvalitetno resenje jer sa time samo jos vise zagadis vez zagadjen etar i to za 15 godina iskustva u tom polju nisam nasao da je nekome resilo problem na adekvatan nacin. Moze da pomogne u nekim situacijama ali da se previse ne upustam u objasnjavanje zasto ti to ne bih savetovao ni da probas, a jos manje da koristis.

(08-19-2021, 09:02 AM)mikikg Wrote: Hehe, nije mi promaklo Smile
Kod mene sam to mnogo prosto resio, prvo sto sam uradio je bila kupovina burgije za beton od pola metra i klamperice za RJ konektore Big Grin
Da vidis kako radi mreza posle te intervencije Big Grin .....
WiFi je za po kuci za zenu i decu, za ozbiljan rad mora preko kabla ...

Apsolutno se slazem sa navedenim i potpisujem.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - ddanijel - 08-19-2021

(08-19-2021, 03:47 PM)veselinovic Wrote: Pitanje je da li obadva treba da rade na istom kanalu ili da imaju razlicite kanale, a sve u cilju
da nemam probleme kad se krecem po stanu i prealzim sa jednog na drugi.


Za tzv wifi roaming tj. prebacivanje klijenta sa jednog na drugi ap u kuci bez pucanja postojecih konekcija potrebno je da svi wifi ap u kuci imaju isto ime tj. isti ssid ali da budu na razlicitim kanalima.
Scenario ako imas 3 sprata kucu i na svakom nivou po 1 AP, svi ap moraju da imaju isto ime, i ako su na 2.4GHz podesis prvi na CH01, drugi na CH06 i treci na CH11 . Sa tom konfiguracijom klijent (pc ili tel) se prebacuju na onaj sa boljim signalom bez da dolazi do raskida postojecih tcp konekcija, prakticno neosetno.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - branko tod - 08-19-2021

Cela stvar postaje sve zanimljivija. Ja sam bio slabo upućen u ovo podešavanje.
Mislim da bi bilo pametno ovo sve strpati u novu temu, recimo "Domet rutera".
Ruter mi je u auto modu i posle reseta otišao je na 11 kanal. Probaću sam da
ga prebacim na 12 kanal, uz maksimalnu nadu da neću nešto zabrljati.
Veselinoviću, u pitanju je laptop kada ga turim u spavaću sobu, a mobilni obično
radi pored rutera. Macola, potpuno mi je jasan način rada i zato sam i povezao
komšije sa problemom.
Nego, ako su i ostali na auto modu opet mogu da očekujem probleme za neko
vreme. Kolika je snaga rutera, a kolika jeftinih ekstendera?


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - ZASto - 08-19-2021

Moj ruter nije na Auto modu već sam mu ja pridodelio fiksni kanal.
Snifnem gde je gužva pa se premestim na slobodno kanalče dalje od "galamdžija" koji se nadglasavaju Smile
2 laponca i 2-3 mobilna, i sve fercera.
Ruter je mts-ov Huawei HG8245H


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - veselinovic - 08-20-2021

(08-19-2021, 06:42 PM)ddanijel Wrote:
(08-19-2021, 03:47 PM)veselinovic Wrote: Pitanje je da li obadva treba da rade na istom kanalu ili da imaju razlicite kanale, a sve u cilju
da nemam probleme kad se krecem po stanu i prealzim sa jednog na drugi.


Za tzv wifi roaming tj. prebacivanje klijenta sa jednog na drugi ap u kuci bez pucanja postojecih konekcija potrebno je da svi wifi ap u kuci imaju isto ime tj. isti ssid ali da budu na razlicitim kanalima.
Scenario ako imas 3 sprata kucu i na svakom nivou po 1 AP,  svi ap moraju da imaju isto ime, i ako su na 2.4GHz podesis prvi na CH01, drugi na CH06 i treci na CH11 . Sa tom konfiguracijom klijent (pc ili tel) se prebacuju na onaj sa boljim signalom bez da dolazi do raskida postojecih tcp konekcija, prakticno neosetno.

hvala.
naravno da je isti ssid.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - mikikg - 08-20-2021

Cela prepiska oko ovog WiFi problema i busenja zidova da/ne moze da bude fina ideja za jedan "start-up" projekat Smile
Zasto na primer da se ne napravi "mala kutica" koja samo treba da obezbadi usmeren link kroz beton cca 0.5m, kutija sa jedne strane zida i kutija sa druge strane zida u istoj nivelaciji i poziciji!? Usmerena antena gledaju jedna u drugu kroz zid!? Smile
Siguran sam da sa malo gimanstike sa antenama moze da se dobije vrlo pouzdan link reda 100+MBPS na 5GHz!


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - branko tod - 08-20-2021

(08-19-2021, 08:41 PM)ZASto Wrote: Moj ruter nije na Auto modu već sam mu ja pridodelio fiksni kanal.
Snifnem gde je gužva pa se premestim na slobodno kanalče dalje od "galamdžija" koji se nadglasavaju Smile
2 laponca i 2-3 mobilna, i sve fercera.
Ruter je mts-ov Huawei HG8245H

A kada se ovi iz komsiluka resetuju i ubace ti se u kanal
onda opet kreni pa trazi slobodno mesto.

Ja sam odlucio da kupim jedan ekstender pa da onda vidim
domet.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - ZASto - 08-20-2021

Izgleda da su u mom komšiluku malo piglu za takve stvari Smile
Već mesecima se nadvikuju Big Grin


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Makso - 08-23-2021

Ima li neko iskustva sa Garmin navigacijama, konkretno Garmin Drive 50 LMT, ima evropsku mapu iz 2016 godine, sa Garmin Expressom sam ažurirao sve ali mapu neće da ažurira, ostavlja mi ponudi da kupim.?
Skinuo sam 2022.20 verziju kompletne evrope, ali je pitanje kako to ubaciti u samu navigaciju?


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Bocko - 08-24-2021

Sve bi trebalo da se nalazi na SD memorijskoj...


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Makso - 08-24-2021

Trenutno je sve na internoj memoriji (16GB), nije se nikada kartica koristila.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - BeliNinja - 09-08-2021

Ako se ne varam ovo je 2R0 i 2R5? Ne znam razlog crkavanja i nemam šemu.

U pitanju je punjač baterija za Dewalt mašine.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - gorso69 - 09-08-2021

Mislim da su oba 2R0 .To je verovatno šent .Uslikaj obe strane PCB.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - emiSAr - 09-08-2021

R82 bi trebao biti, po onome sto se na slici vidi 2R2. Petica ima u odnosu na gornju liniju broja vertikalni dio cifre sa lijeve strane,
ovdje je sa desne.-
pOz