DIY Electronic projects
Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... (/showthread.php?tid=264)



RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Jevrem - 07-17-2021

Da li neko ima uputstvo kako se bira meni za koju masinu ce da radi Titiz-ov kontroler za masine za pvc stolariju. Kad radim neku intervenciju na elektronici uvek mi se prebaci u meni sa temperaturama a treba mi za masinu za ciscenje uglova.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Milan_kg - 07-17-2021

(07-13-2021, 05:33 PM)vladd Wrote: Napinju da se kupi desetka, ko ce da cuva fiskalni racun preko pet godina, ali im se moze da traze.

Pozdrav,
imao sam ja kontrolu i u principu traze za vecinu komercialnih programa dokaze o kupovini.
Za racunare (hardware) ti treba takodje dokaz o kupovini.

Imaju neku applikaciju koju pokrenu i vide sve instalirane i obrisane programe sa PC-a.
Mi ovde nemamo Win 7 ali nije nikakav problem ako imas, samo moras da imas papire za njega.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - vladd - 07-17-2021

Dovoljan je originalni CD, i ro OEM. A on se dobija uz kupljen racunar, koji je vremenom postao sitan inventar...pa se nalazio u knjigama, i to je druga tema. Te stvari bi knjigovodja morao da zna i recimo za neki drugi softver. Osim za Linux, naravno.
Win je mali problem, resiv za manje od 200 evra, znacajno gori problem je Ofis


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - ZASto - 07-17-2021

Jbg, već dugo se priča da će preduzeća/preduzetnike da počnu da biju po ušima zbog Win i komercijalnih aplikacija.
Pošto je M$ (i ostali) počeo sve više da pritiska, nikome nije palo na pamet bi valjalo preći na pingvinčeka Smile
Besplatnih alata kol'ko ti duša ište i nisu ništa lošiji od sličnih na Win platformi.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - mikikg - 07-17-2021

(07-17-2021, 04:43 PM)ZASto Wrote: Jbg, već dugo se priča da će preduzeća/preduzetnike da počnu da biju po ušima zbog Win i komercijalnih aplikacija.
Pošto je M$ (i ostali) počeo sve više da pritiska, nikome nije palo na pamet bi valjalo preći na pingvinčeka Smile
Besplatnih alata kol'ko ti duša ište i nisu ništa lošiji od sličnih na Win platformi.

Hehe, da li treba Windows legalni ... 
Na primer Altium PRO koji koristimo za SCH/PCB kosta (i placen) kao na primer 100x Windows za jednu godinu po jednom inzinjeru ... surovo, nema sale ...  Smile
Ko nema "za Windows", bolje da se elektronikom (profesionalnom) ne bavi Smile


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - progster - 07-17-2021

A poređenja radi, softver za dizajn IC (schematic, layout i osnovne simulacije), za jednog čoveka, košta oko 15k eur... Mesečno. Big Grin
I radi samo na Linuxu (RedHat/Centos)...

Što se Windowsa tiče, mislim da nemaju pravo da traže DVD, pošto dosta novih laptopova dolazi sa OEM licencom (vezanom za hardver), a instalacija može da se skine sa sajta besplatno...


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - vladd - 07-17-2021

Zar Altijum nema perpetualnu licencu za oko 10k$?


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - mikikg - 07-17-2021

(07-17-2021, 06:37 PM)vladd Wrote: Zar Altijum nema perpetualnu licencu za oko 10k$?

Nema, i to je cena sa popustom ako se uzme za godinu dana, ako se placa mesec za mesec onda je jos skuplje.
Taj Altium PRO 360 i njihov Cloud nam je trenutno jedina platforma koja je dostupna u Kini, da ne podsecam da je Kina odavno pod "firewall" i da tamo na primer nije dostupan ni GIT ni GOOGLE ni mnoooogoo toga jos, Altium PRO resava taj problem i tako smo u sinhronizovanoj vezi sa nasim proizvodjacem plocica i celog uredjaja.
BOM spiskovi i ostale komplikacije sa nabavkom materijala gde ti proizvodjac kaze da ce biti dostupno za 40 do 80 nedelja zbog opste nestasice IC-ova ... ludnica ...


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Jevrem - 07-18-2021

(07-17-2021, 06:14 AM)Jevrem Wrote: Da li neko ima uputstvo kako se bira meni za koju masinu ce da radi Titiz-ov kontroler za masine za pvc stolariju. Kad radim neku intervenciju na elektronici uvek mi se prebaci u meni sa temperaturama a treba mi za masinu za ciscenje uglova.

Zar se niko nije susreo sa ovim masinama da ima bilo kakvo uputstvo za podesavanje plc-a?


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Jevrem - 07-19-2021

(07-18-2021, 09:47 AM)Jevrem Wrote:
(07-17-2021, 06:14 AM)Jevrem Wrote: Da li neko ima uputstvo kako se bira meni za koju masinu ce da radi Titiz-ov kontroler za masine za pvc stolariju. Kad radim neku intervenciju na elektronici uvek mi se prebaci u meni sa temperaturama a treba mi za masinu za ciscenje uglova.

Zar se niko nije susreo sa ovim masinama da ima bilo kakvo uputstvo za podesavanje plc-a?

Zavrseno.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - gorso69 - 07-20-2021

Pa okači uputstvo.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Jevrem - 07-20-2021

kad bude nekom trebalo javice se


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - zare - 07-20-2021

A kada nekom bude trebalo ti mozda neces biti tu Wink.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - HomeMadeAudioProject - 07-20-2021

(07-19-2021, 08:26 PM)Jevrem Wrote:
(07-18-2021, 09:47 AM)Jevrem Wrote:
(07-17-2021, 06:14 AM)Jevrem Wrote: Da li neko ima uputstvo kako se bira meni za koju masinu ce da radi Titiz-ov kontroler za masine za pvc stolariju. Kad radim neku intervenciju na elektronici uvek mi se prebaci u meni sa temperaturama a treba mi za masinu za ciscenje uglova.

Zar se niko nije susreo sa ovim masinama da ima bilo kakvo uputstvo za podesavanje plc-a?

Zavrseno.

ništa bez foruma...😀


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Jevrem - 07-20-2021

Da, kad forum pomogne tako sto niko nista ne kaze pa se oslonis na svoje umece, zapnes i zavrsis.

Nekad davno nismo imali ni internet, ni seme pa smo uspevali sve popraviti. Izgubili smo osecaj truda da se nesto uradi, sve bi na brzinu. E u toj brzini mi je prosao zivot. Dok sam se trudio da pronadjem problem imao sam osecaj da zivim, danas samo visim ispred ekrana i trazim resenje a zivot prolece. Valjda mi je i prijatelj to osetio pa su mi porodicno poklonili za rodjendan Pisma prijatelju od Seneke.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - ZASto - 07-20-2021

Samo zadrži za sebe, očigledno je da se niko do sada nije sretao sa takvom mašinom.
A naućeno će biti bačeno u vetar ako se nekome ne prenese.
Da se naučeno nije prenosilo pampur bismo 'vako laprdali po forumima. Smile


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Jevrem - 07-20-2021

Vec sam napisao, ako se neko sretne sa ovim problemom na masini, neka mi se obrati, dobice pomoc. Ne vidim zasto bi se delilo na forumu sve sto se novo nauci. Za proteklih nedelju dana imao sam popravke na LWb masini za brizgenje gume, Na Engel masini za brizganje gume, na Desma masini za brizganje, Weyhausen Atlas 65 ult, rekonstruisao sam semu uz pomoc drugih sema i pracenja zica jer ni Atlas nije imao tu semu, zatim sam od 4 razlicite seme i isto pracenje zica rekonstruisao maticnu plocu na merlo 40.16 telehenderu jer je ploca progorela tako da se kutija sibica moze proturiti tuda a troslojna je, BT viljuskar nije radio, za njega sam imao semu, titiz cistilica, ulazne rampe za neka Nis skladista, sutra me ceka ruka na kamionu sa daljinskom komandom a trenutno radim neke vibracione merace za silose. Mislite da Vam treba sva dokumentacija za to? Ako zatreba bar cete znati gde se obratiti sad kada sam napisao.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - 1van - 08-13-2021

Da li neko ima bilo kakva iskustva sa Azure Sphere IoT rešenjima: https://azure.microsoft.com/en-us/services/azure-sphere/get-started/? Hvala.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - elektropionir - 08-14-2021

(07-20-2021, 11:04 PM)Jevrem Wrote: Vec sam napisao, ako se neko sretne sa ovim problemom na masini, neka mi se obrati, dobice pomoc. Ne vidim zasto bi se delilo na forumu sve sto se novo nauci. Za proteklih nedelju dana imao sam popravke na LWb masini za brizgenje gume, Na Engel masini za brizganje gume, na Desma masini za brizganje, Weyhausen Atlas 65 ult, rekonstruisao sam semu uz pomoc drugih sema i pracenja zica jer ni Atlas nije imao tu semu, zatim sam od 4 razlicite seme i isto pracenje zica rekonstruisao maticnu plocu na merlo 40.16 telehenderu jer je ploca progorela tako da se kutija sibica moze proturiti tuda a troslojna je, BT viljuskar nije radio, za njega sam imao semu, titiz cistilica, ulazne rampe za neka Nis skladista, sutra me ceka ruka na kamionu sa daljinskom komandom a trenutno radim neke vibracione merace za silose. Mislite da Vam treba sva dokumentacija za to? Ako zatreba bar cete znati gde se obratiti sad kada sam napisao.


Sansho jer jednom rekao da ako gost dodje na vrata on izadje da ga doceka ali ne za posjetiteljevo dobro vec za svoje.

Ako pisem, pisem djelom za svoje dobro jer kako cu znati sta mislim i sta sam naucio ako ne mogu da procitam sta sam napisao.
Pozdrav.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - branko tod - 08-14-2021

Pokusavam da zakacim png sliku od 540k i dobijam ovo. Pomozite

[Image: attachment.php?aid=36179]