DIY Electronic projects
Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... (/showthread.php?tid=264)



RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - mikikg - 12-08-2020

Inace, za PC racunare, napajanje, ako hocete nesto ozbiljno predlazem na primer Cooler Master B600 ili neke slicne verzija ali koje imaju 80+ "iskoriscenje".
https://www.coolermaster.com/catalog/legacy-products/power/b600-ver2/
Ili Chiftech CORE isto 80+
https://www.chieftec.eu/de/netzteile/ps2/core-serie/bbs-600s.html

Svi ti modeli inace imaju u sebi "sinhrono ispravljanje" u sekundaru, visokofrekvetno ispravljanje jer su prekidacka napajanja u pitanju ali generalno to radi vrlo vrlo pristojno i "tiho", drasticna razlika od onih krš napajanja koje se inace prodaju a koja nemaju ni R/C filter na mreznom delu i koji prave uzasne smetnje ...

Za jednu "metrolosku" spravu (stvarno metroloska, kosta 1M+ Eur), trebali smo neki PC da isporucimo i stigao prvo racunar sa "krš" napajanjem, radi ali do trenutka kada nisam skontao da cujem smetnje od njega u mojim Audio spravama, ISTOG SEKUNDA sam rasturio racunar i to g**** izbacio napolje i zamenio sa Cooler Master, eeee tada je to proradilo kako treba Smile


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - nik - 12-08-2020

Na pločici regulatora koju sam postavio su valjda neki noviji čipčići, kako ja čitam, oznaka je LT3086


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - mikikg - 12-08-2020

LT3086 je klasican linearni regulator, na primer slicno LM317, nista preterano posebno, verovatno radili lepo ali me samo brine discipacija i opseg ulaznog napona.

Zbog relativno male dozvoljene discipacije na IC moraju da se drze vrlo malog drop-out sto je mac sa dve ostrice, sta ce da se desi ako to napajanje koje je predvidjeno za 230VAC kojim slucajem dobije 200VAC iz mreze, sta ce da se desi tada sa izlaznim naponom? Ili ako dodje 250VAC iz mreze, sta je onda sa discipacijom na cipovima?

Problematicno je to prilicno, ne znam kako su uspeli sve da ispostuju sve potrebne zahteve koje inace ima jedno PC napajanje.

Da li to spomenuto "linearno napajanje" ima klasican "gvozdeni" trafo ili ima ipak prekidacki stepen sa nekom pred-regulacijom a samo dodali linearne regulatore u izlazu?


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - nik - 12-08-2020

Nema mnogo slika stvarnog proizvoda (pogledati sve postove) ali evo današnje, koliki je u stvari novi regulator a tu je i rekao bih popriličan toroid: Optimo_ATX
EDIT: Po skicama, nije samo jedan toroid


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Khadgar2007 - 12-08-2020

Upravo tako Miki. Kada "dizajniram" bilo kakvo napajanje sa tim stabilizatorima uvijek idem na nekih 3-4V da ima preko sebe pa makar se i više grije. Veća šteta može nastati ako regulator prestane da radi zbog pada napona na ulazu nego što će mi se malo više grijati.
Samo jednom mi se desilo to da mi je MCU prestao da radi zbog malog napona mreže, to je bilo prvi i zadnji puta...

Što se tiče lt3086 gledam datasheet i upravo to i vidim veoma slično lm317,samo što ima sense, stby pin,prati temperaturu i izlaznu struju,osim toga ništa posebnoga.Mislim to su veoma dobri dodaci što se tiče zaštita,praćenja što se dešava sa čipom ali nemaju veze sa performansama. "Denoiser"(lm317+bc337 u povratnoj vezi) sklopić ga pojede sigurno za doručak a košta više nego duplo jeftinije. Tako da evo što marketing radi.

Ako idemo na high end onda treba gledati lt3042/45 e to je već viša razina, PSSR je jako dobar sve do 100kHz,mana je što je u SMD kućištu i za male struje. HDplex u svojim linearnim napajanjima upravo koristi te regulatore tako da je po meni odmah u startu bolji od ovog uređaja sa lt3086.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Bocko - 12-08-2020

LT4320 na velikom Forumu  




RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - ddanijel - 12-08-2020

(12-08-2020, 01:03 PM)mikikg Wrote: Ovo oko LT4320 je vrlo zanimljivo ...

Steta samo sto sam taj integralac spominjao pre jedno 7 godina ali tada to nikome nije bilo interesatno Smile

Tada smo to iskoristili bili za neki 13.8V 20A ispravljac za radio stanicu, to radi perfektno ...

Skoro sam ga spominjao da ide i u Group Buy, ali vidim i dalje bez interesovanja ...

Pa "onomad" sam se ja bunio (isto ovako sarkasticno) u jednoj od tema vezanoj za dc-dc konvertor, jer sam shvatio da je najveci domet ovog foruma ( i velike vecine clanova, cast izuzecima) pojacalo u A klasi (pozeljno sa lampama), klasicna trafo/grec napajanja i strogo linearni regulatori sa sto vecom disipacijom, tako da zimi ne moramo da ukljucujemo drugo grejanje. Kome jos treba LT4320 kada se to posle ne greje i ne treba 7 kila 'ladnjaka, sta ti je Smile , pa to nije interesantno !
Da danas otvorim temu sa shemom "LM317 + 2N3055" kladim se da bi imala vise pregleda i komentara nego neka druga dc-dc smps varijanta napajanja.
Sve to naravno uradjeno sa PCB strogo na jednostranoj stampi sa TH elementima i sto vise kratkospojnika.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - branko tod - 12-09-2020

(12-08-2020, 03:22 PM)ddanijel Wrote: Sve to naravno uradjeno sa PCB strogo na jednostranoj stampi sa TH elementima i sto vise kratkospojnika.

Može to i bez štampe:

[Image: RigLarge.jpg]

[Image: media-1116515-jim-williams3-423.jpg]

https://m.eet.com/media/1116515/jim_williams3_423.jpg


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - mikikg - 12-09-2020

Nije fora kako praviš nego ŠTA praviš, tako je i Jimm Williams apsolutno znao sta je pravio ... ako si sliku izvukao iz nekog njegovog App note znao bi o cemu pricam ... nisam video App note, samo nagadjam, sigurno je neka RF sprava u pitanju ... i ono u malim metalnim kutijama sigurno nisu releji ... nego cik pogodi sta Smile


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - mikikg - 12-09-2020

Evo, konkretno, TO, slika od pre skoro 10 godina!

[Image: attachment.php?aid=34639]

Analogni prijemnik sa leve strane i to ozbiljan Icom 706MK2 i desno sklepani SDR prijemnik koji je tada imao ISTE prijmene karakteristike kao i cela ta radio stanica!


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - mikikg - 12-09-2020

Branko, hajde da menjamo "sličice" Big Grin ... Dam' ti LT al' za zameu za neki BurrBrown ili neku "letecu" pikanteriju ... Smile 

[Image: attachment.php?aid=34643]


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - branko tod - 12-09-2020

Obrisao sam poruku koju sam napisao pre Mikijevog zadnjeg odgovora.
Neću sebi da dozvolim da se spuštam na njegov nivo



RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - HomeMadeAudioProject - 12-09-2020

(12-08-2020, 03:22 PM)ddanijel Wrote:
(12-08-2020, 01:03 PM)mikikg Wrote: Ovo oko LT4320 je vrlo zanimljivo ...

Steta samo sto sam taj integralac spominjao pre jedno 7 godina ali tada to nikome nije bilo interesatno Smile

Tada smo to iskoristili bili za neki 13.8V 20A ispravljac za radio stanicu, to radi perfektno ...

Skoro sam ga spominjao da ide i u Group Buy, ali vidim i dalje bez interesovanja ...

Pa "onomad" sam se ja bunio (isto ovako sarkasticno) u jednoj od tema vezanoj za dc-dc konvertor, jer sam shvatio da je najveci domet ovog foruma ( i velike vecine clanova, cast izuzecima) pojacalo u A klasi (pozeljno sa lampama), klasicna trafo/grec napajanja i strogo linearni regulatori sa sto vecom disipacijom, tako da zimi ne moramo da ukljucujemo drugo grejanje. Kome jos treba LT4320 kada se to posle ne greje i ne treba 7 kila 'ladnjaka, sta ti je Smile , pa to nije interesantno !
Da danas otvorim temu sa shemom "LM317 + 2N3055" kladim se da bi imala vise pregleda i komentara nego neka druga dc-dc smps varijanta napajanja.
Sve to naravno uradjeno sa PCB strogo na jednostranoj stampi sa TH elementima i sto vise kratkospojnika.

a jbg čovek,kako kažu ameri - ne uči se matori ker da laje... u smislu; za sebe mogu reći da sam nivo ispod iole ozbiljnog amatera i da mi je znanje tanko. nemam neke volje a ni vremena da se školujem išta ozbiljnije jer sve ovo shvatam kao zabavu koja može da mi donese više od kupovnog proizvoda za istu cenu. pored toga mnogo mi je lakše da baratam sa većim (th) nego manjim (SMD) komponentama. dalje,kad vidim visoku frekvenciju na kojoj radi neki ispravljač (AC DC 235 na recimo +\-45V) odmah se setim i psrr karakteristike skoro pa bilo kojeg audio uređaja koji lakše radi svoj posao kad je ta frekvencija niža. pa dok nije došao Braca na forumu sa idejom C|RC vezom na trafou niko to nije ozbiljno ni shvatio,a Biracina ideja se upravo svodi na poništavanje HF sa sekundara transformatora,uzrokovane prekidačkim napajanjima. sledeća stavka bi bila čista statistika- što manje delova to manje nogu za kvar. a malo ko je u uradi sam varijanti sposoban da nabavi prvo ozbiljan projekat (čuvaju ga oni što te stvari prave),a zatim da nabavi potrebne delove kojih mora biti mnogo. nisam siguran u vek trajanja smps napajanja bilo koje vrste,a viđao sam linearna napajanja stara i više nego što sam ja. a spadam u popodnevnu rosu... 😀 stabilisana napajanja mi nikad nisu prelazila 2W otpadne toplote,i koristim ih samo za napajanje predpojacala. a-klasu pojačala nisam zavoleo zvukom,a pravicu nešto čisto da se bolje uverim da li grešim. lampu sam čuo u par varijanti i ako Bog da pravicu sa uživanjem.
sve to ima svoju logiku,samo kako je ko doživljava i shvata. eto,ja sam za th,i kratkospojnici su dobrodošli kad god su opravdani,trafo sa svojih desetak delova takođe...
a volim da pročitam kako ljudi prave i mere bolje,više i dalje,u tome je cilj napretka - shodno mogućnostima,potrebama i željama.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Braca - 12-09-2020

Ideja sa C/RC spojem (snubber-om) na sekundaru nije moja - prvo sam pročitao članak o oscilacijama na sekundaru trafoa u Linear Audio Vol. 5, a zatim video temu "Quasimodo" na velikom forumu i zamolio M. Johnson-a za dozvolu da dizajn pločice koristimo i na našem forumu.

Pozdrav


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - zbotic - 12-09-2020

"Svaka budala ima svoje veselje" pa ja hoću da moje napajanje ovako izgleda. Ovo je inače iz jednog medininskog uređaja za kojeg nitko nebi želio da se u radu pokvari Smile  Kakav SMD, kakve trice i kučine....






RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - ddanijel - 12-09-2020

(12-09-2020, 08:02 PM)HomeMadeAudioProject Wrote: sledeća stavka bi bila čista statistika- što manje delova to manje nogu za kvar. a malo ko je u uradi sam varijanti sposoban da nabavi prvo ozbiljan projekat (čuvaju ga oni što te stvari prave),a zatim da nabavi potrebne delove kojih mora biti mnogo. nisam siguran u vek trajanja smps napajanja bilo koje vrste,a viđao sam linearna napajanja stara i više nego što sam ja. a spadam u popodnevnu rosu...

U tom slucaju kao sto rekoh LM317+2N3055 i to ugradjen u golfa dvojku, eventualno moskvica, jer koji to auto ima bolji od moskvica !
Vecno i nikad se nece pokvariti, a ima malo delova ( sto ce reci pouzdano ) jer kada nesto napravimo red je da nadzivi nas i sledecu generaciju Smile , to nam izgleda glavna briga, a SMD je za devojcice Smile


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - nik - 12-10-2020

Eh, bar ovde nije tako. BatoMM je imao dve ili tri verzije (zaboravilo se već) dvoslojnih plojki sa SMD elementima. Doduše, zadnja serija je otišla na mašinsko popunjavanje elemenata što je opet uspeh sam za sebe - niko pre nas, a ni posle, nije jedan ne profitni relativno maloserijski projekat uradio na profi proizvodnoj liniji, sa svim kompletnim fazama kontrole pre i nakon lemljenja.

Ja ne bežim od dobrih SMPS napajanja i D klase pojačala. Naprotiv, evo i najnaprednije tehnologije kod mene: pojačala sa GaN - Galijum Nitrid tranzistorima umesto klasičnih silicijumskih. Nije DIY ali počeće i to polako da se useljava. Samo da su finansije malo, hm, stabilnije?


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - HomeMadeAudioProject - 12-10-2020

(12-09-2020, 11:24 PM)ddanijel Wrote:
(12-09-2020, 08:02 PM)HomeMadeAudioProject Wrote: sledeća stavka bi bila čista statistika- što manje delova to manje nogu za kvar. a malo ko je u uradi sam varijanti sposoban da nabavi prvo ozbiljan projekat (čuvaju ga oni što te stvari prave),a zatim da nabavi potrebne delove kojih mora biti mnogo. nisam siguran u vek trajanja smps napajanja bilo koje vrste,a viđao sam linearna napajanja stara i više nego što sam ja. a spadam u popodnevnu rosu...

U tom slucaju kao sto rekoh LM317+2N3055 i to ugradjen u golfa dvojku, eventualno moskvica, jer koji to auto ima bolji od moskvica !
Vecno i nikad se nece pokvariti, a ima malo delova ( sto ce reci pouzdano ) jer kada nesto napravimo red je da nadzivi nas i sledecu generaciju Smile , to nam izgleda glavna briga, a SMD je za devojcice Smile

nećemo dalje preterivati.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - HomeMadeAudioProject - 12-10-2020

(12-09-2020, 10:01 PM)Braca Wrote: Ideja sa C/RC spojem (snubber-om) na sekundaru nije moja - prvo sam pročitao članak o oscilacijama na sekundaru trafoa u Linear Audio Vol. 5, a zatim video temu "Quasimodo" na velikom forumu i zamolio M. Johnson-a za dozvolu da dizajn pločice koristimo i na našem forumu.

Pozdrav

razumemo se Braco...


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Zvu - 12-17-2020

Ima li se ovog naći negde kod nas ?