DIY Electronic projects
Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... (/showthread.php?tid=264)



RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - me[R]a - 09-30-2020

Ja sam osvetljavao kroz paus i dobri su bili rezultati.
Nego to sa skenerom koji se prepravi za osvetljavanje PCB-a je Ok ali recimo za osvetljavanje Solder Mask Layer-a sa onom zelenom farbe nije prakticno.
Jer dok sve to namestis - plocica, zelena farba, tanka folija, pa izmedju dva stakla i onda paus ili film odozgo pa sve to onda u taj skener osvetljivac treba okrenuti naopacke sto je skoro pa neizvodljivo a da se nesto ne pomeri.
Po meni bolje je praviti osvetljivac koji ce da poklopi ono sto se osvetljava tako da sto manje se pomera PCB i sve nabrojane peripetije.
Probao sam i osvetljavati , doduse manje PCB-e, sa obicnom LED sijalicom (6400K) bez onog plasticnog balona-difuzora i nekih 10-tak minuta bilo je ok mozda moze i krace vreme. Nisam probavao taj micro film nego sam osvetljavao tu zastitnu farbu (zelenu).


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - ZASto - 09-30-2020

Najbolji rezultati se dobijaju kada se koristi grafički film pošto je crno nepropusno za UV Smile
Ako pregledaš dovoljno YT videa na ovu temu, primetićeš da se često po 2 predloška preklope pošto ni laseri ni pljuckavci ne mogu dovoljno dobro da pokriju u jednom sloju.
Za običan papir znam da ga koriste pegladžije Smile

Kome treba filmovanje, evo neka traži ko mu je najbliži: http://www.odidejedostampe.com/usearch.asp?g=&u=40.&ustr=FILMOVANJE&sp=0


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - branko tod - 09-30-2020

Da li ste sigurni da osvetljavanje ne rade dobro i bele diode?


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - ZASto - 09-30-2020

(09-30-2020, 12:26 AM)YuMERA Wrote: Ja sam osvetljavao kroz paus i dobri su bili rezultati.
Nego to sa skenerom koji se prepravi za osvetljavanje PCB-a je Ok ali recimo za osvetljavanje Solder Mask Layer-a sa onom zelenom farbe nije prakticno.
Jer dok sve to namestis - plocica, zelena farba, tanka folija, pa izmedju dva stakla i onda paus ili film odozgo pa sve to onda u taj skener osvetljivac treba okrenuti naopacke sto je skoro pa neizvodljivo a da se nesto ne pomeri.
Po meni bolje je praviti osvetljivac koji ce da poklopi ono sto se osvetljava tako da sto manje se pomera PCB i sve nabrojane peripetije.
Probao sam i osvetljavati , doduse manje PCB-e, sa obicnom LED sijalicom (6400K) bez onog plasticnog balona-difuzora i nekih 10-tak minuta bilo je ok mozda moze i krace vreme. Nisam probavao taj micro film nego sam osvetljavao tu zastitnu farbu (zelenu).
E, ovako.
Osvetljavanje već kupovnih oslojenih pločica na "skeneru" traje 12 sekundi.
Jučerašnja proba Dry filma je dovela do vremena od 20 do 25 sekundi.

Razvijanje oslojenih pločica kod mene traje oko 20 sekundi sa razvijačem 40g/l NaOH + 40g/l vodenog stakla.
Razvijanje Dry filma 4 - 5 minuta sa 20g/l kalcinisane sode.

Nagrizanje, ko šta voli, ja preferiram HCl + H2O2 Smile

Što se pausa tiče, koristio sam i to, u slučaju nužde (čitaj: hića u periodu subota posle 14h, nedelja, kada filmadžije ne rade), jedino što mora da bude printer u odličnom stanju + originalni toner + poklopac kutije za cipele navlažen nitro razređivačem Big Grin


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - ZASto - 09-30-2020

(09-30-2020, 08:35 AM)branko tod Wrote: Da li ste sigurni da osvetljavanje ne rade dobro i bele diode?
Neće se usrećiš sa belim LEDarama.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - ddanijel - 09-30-2020

Ako se ne varam kod pausa se javlja problem istezanja/skupljanja pa ako plocica ide na cnc busenje rupa moze da bude problem da se gomila rupa ne gadja sa padovima. Plus stampa na pausu na laseru moze da bude problematicna da toner ne hvata dobro pa otud i potreba posle da se nitrom homogenizuje i razliva.
Inace ne vidim potrebu za pausom kada i kroz obican papir uv prolazi dovoljno dobro (naravno stampa se uvek okrece do plocice kao i na svemu).


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - me[R]a - 09-30-2020

Sto se tice filmovanja najjednostavnije i mozda najjeftinije je da odstampate PCB na papir i odete kod nekog ko ima onaj veliki kvalitetniji kopir aparat (ja sam nosio u agenciju za registraciju auta) i onda vam oni taj papir fotokopiraju na foliju samo im kazete da vam to urade u sto boljem kvalitetu. Rezultat je odlicna crna bez imalo propustanja svetlosti na celoj povrsini.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - branko tod - 09-30-2020

(09-30-2020, 08:39 AM)ZASto Wrote: Osvetljavanje već kupovnih oslojenih pločica na "skeneru" traje 12 sekundi.

Biće da traje 12 dana, čini mi se ... 24


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Ebe - 10-06-2020

Da ne otvaram novu temu, kakva su iskustva korisnika TotalTV? Istekao mi je ugovor sa MTS i necu vise da koristim njihove usluge. Zanima me kakav je kvalitet slike HD kanala? Ako su previse kompresovani, dzabe su HD. Da li vredi uzeti premium paket zhog HBO i cinestar?


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - ddanijel - 10-06-2020

Premium paket vredi uzeti ako te zanima to sto nude, imas na netu programske sheme pa mozes videti koji filmovi se daju, pa shodno tome odluci. Ako te zanima samo live tv ovo je sasvim ok, medjutim ukoliko ne mozes nekad da pogledas nesto ne zaboravi da na totaltv nema opcije gledanja unazad kao na mts iptv. Sto se tice HD kanala sportklub je oko 4.5mbit/sec sto je na granici za FHD da bi slika bila ok, dok recimo HBO je oko 5.5mbit/sec sto bas i nema logike da filmski ima veci protok ali tako je kako je.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Ebe - 10-06-2020

A poslednji "gusraski" film koji sam gledao ima bitrate od 20-ak mbit/s sa skokovina do 30. Smile


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - mikikg - 10-09-2020

Drustvo, da li neko zna gde moze da se nabavi socivo za Zrak-Sarajevo lupu?
Precnik sociva je oko 125mm, ne znam koje je uvelicanje bilo.
Gde to moze da se nabavi, neko mi je spominjao fotografe?

Dobio sam tu lupu sa socivom koje je bilo izgrebano, pa sam dao jednom liku da to proba da izpolira i to se oduzilo vec par meseci, treba mi lupa ...

[Image: attachment.php?aid=34163]


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - mikikg - 10-09-2020

Nasao sam u MikroPrinc ...
https://www.mikroprinc.com/sr/proizvod/lupa-rezervna-nkl5d-x5


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - branko tod - 10-09-2020

Kineska lupa od pravog stakla, kupljena na nekom buvljaku.
Plaćena nekoliko stotina dinara. Prečnik 125 mm, pasuje u
USA lampu koja je ista kao i Zrak, jedino što ima tri ravne
neonke. Možda mogu da se i sada nađu ovakve lupe.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - 1van - 10-13-2020

Da li ste nekada probali ovo rešenje? Big Grin

[Image: attachment.php?aid=34177]


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - branko tod - 10-13-2020

Da li mora da radi ventilator?


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - nik - 10-13-2020

Ja ne bi' da probam, vidi one silne fleke po zidovima svuda okolo - reflektovani talasi !

Big Grin


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - gorankg - 10-13-2020

Ventilator mora da vrti! Cela se skalamerija istovremeno okreće i oko vertikalne ose i tako pokriva sve uglove sobe Smile


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - mikikg - 10-13-2020

(10-13-2020, 11:44 AM)1van Wrote: Da li ste nekada probali ovo rešenje? Big Grin

[Image: attachment.php?aid=34177]

To je nakaradna varijanta ovoga (to stvarno radi), reflektor ali odredjenih dimenzija i radiusa: 

[Image: attachment.php?aid=34178]


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - mikikg - 10-13-2020

Kada se malo ozbiljnije uzme razmatranje pravljenja antene za WiFi (2.4GHz), zbog male talasne duzine od svega 122mm vrlo se lako prave "minijaturne" antene koje potpuno odgovaraju toj frekvenciji i talasnoj duzini, evo nekih primera, onaj Yagi Biquad ne znam koliko pojacanje ima ali recimo da je oko ili vise od 20dB sto je fantastican rezultat za "pasivu" napravljenu od plastike i parcica bakarne zice, 20dB je isto kao da si 100x povecao snagu predajnika i 100x povecao osetljivost prijemnika Big Grin, doduse u vrlo usmerenom snopu ali to je ozbiljno pojacanje ...

[Image: attachment.php?aid=34179]  

[Image: attachment.php?aid=34180]  

https://www.thingiverse.com/thing:1720696/remixes