DIY Electronic projects
Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... (/showthread.php?tid=264)



RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - branko tod - 12-16-2019

Ima li neki iz Niš u blizini ulice Vazduhoplovaca bb,
da mi nešto kupi i pošalje. Ali ne sa PX Smile


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Gosha - 12-16-2019

(12-16-2019, 08:33 AM)branko tod Wrote: Ima li neki iz Niš u blizini ulice Vazduhoplovaca bb,
da mi nešto kupi i pošalje. Ali ne sa PX Smile

Ima, ali ja mogu da posaljem samo sa Postexpresom. A mogu i licno da ti donesem u petk 27.12. ako nije hica.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - branko tod - 12-16-2019

Gošo, druže hvala ti, ali ko je glup on je glup. To mislim na mene.
U pitanju su neki lekovi iz MD Nini doo. Upavo sam ih zvao i niko
se ne javlja. Onda sam zvirnuo u internet i video ko su ustvari oni.
Vlasnik je u apsu, a oni su optuženi za falisifikovanje lekova!!!
Videću šta ću da uradim, ali mislim da probam da nađem drugog
proizvođača.
https://www.danas.rs/drustvo/uhapsen-celnik-firme-nini-md-zbog-sumnje-na-korupciju/
https://www.blic.rs/vesti/drustvo/falsifikovani-lekovi-nini-svercovao-b-kompleks/28n43w0
https://www.juznevesti.com/Drushtvo/Za-Ninijem-raspisana-i-treca-poternica.sr.html


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Gosha - 12-16-2019

(12-16-2019, 09:50 AM)branko tod Wrote: Gošo, druže hvala ti, ali ko je glup on je glup. To mislim na mene.
U pitanju su neki lekovi iz MD Nini doo. Upavo sam ih zvao i niko
se ne javlja. Onda sam zvirnuo u internet i video ko su ustvari oni.
Vlasnik je u apsu, a oni su optuženi za falisifikovanje lekova!!!
Videću šta ću da uradim, ali mislim da probam da nađem  drugog
proizvođača.
https://www.danas.rs/drustvo/uhapsen-celnik-firme-nini-md-zbog-sumnje-na-korupciju/
https://www.blic.rs/vesti/drustvo/falsifikovani-lekovi-nini-svercovao-b-kompleks/28n43w0
https://www.juznevesti.com/Drushtvo/Za-Ninijem-raspisana-i-treca-poternica.sr.html

To sam mogao i ja da ti kazem, nisi moro' da mucis net. Smile


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Bocko - 12-16-2019

@Ebe: Šta te konkretno "muči"?
može i na PP... i na tel...


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Ebe - 12-16-2019

Hvala Bocko, razresio sam dileme. Javio se kolega na PP kad je video post. Razvlacim struju u garazi pa sam imao neka pitanja oko prakticne izvedbe.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - branko tod - 12-16-2019

Treba da startujem za probu soft startom asinhroni motor sa kondenzatorom snage oko 500W.
Kako to da izvedem i da li neko ima da mi pozajmi neki uređej za tu probu?


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Dragan100 - 12-16-2019

(12-16-2019, 09:03 PM)branko tod Wrote: Treba da startujem za probu soft startom asinhroni motor sa kondenzatorom snage oko 500W.
Kako to da izvedem i da li neko ima da mi pozajmi neki uređej za tu probu?

Schneider ATS01N103FT


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Jevrem - 12-16-2019

Na novim ves masinama i sudomasinama su vec trofazni motori. Cak i pumpa za izbacivanje vode bude trofazna. U reklamama kazu da su to invertorski motori, mada nemam pojma sta to znaci. Invertor znam ali za motore ne znam. Na programatorima postoje kola koja su upravljana procesorom i upravljaju sa motorima na takvim aparatima. Prosle nedelje mi se zalomila sudomasina Bosch sa kvarom da pokazuje slavinu. Iako sve pregledano ustanovio sam samo da pumpa za izbacivanje vode nece da izbaci vodu. Tu ima i caka sa plastikom koja treba da nalegne na propeler ali nije do toga. Ono sto me interesuje, koje je najjeftinije resenje da mogu da nakacim takve trofazne pumpe na odgovarajucu elektroniku i da ih pokrenem bez programatora sa masine ne bi li proverio da li funkcionise ispravno, postize pravi pritisak u sistemu i da li se mozda desava da neki namotaj probije u toku rada. Prvo sto mi je palo na pamet su tri trafoa na trofazni napon ali ne mogu da menjam frekvenciju i napon, nego samo fiksno. Da li ima neko jeftinije resenje samo za tu namenu od frekventnog regulatora?


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Bocko - 12-16-2019

Branko, monofazni je uređaj, čim ima kond, to bi čak i reostatom za usisivač, ili svetlo mogao... još ponajbolje reg. trafoom...
Ako je baš osetljivo, možda i trafoom, pa 12V, 24V, 36V... možda sekundare više trafoa redno vezuješ do potrebnog pokretanja-testiranja uređaja...
Imam frekventnih, no pitanje je, kako će odraditi start na dve faze? Regulišemo dva podjednaka motora, vezivanjem na krajnje priključke po jedan a u sredinu oba zajedno...
Možda uređaj nakačiti na jedne, a iste snage lažni teret na druge priključke?
Ako misliš, da može, sutra sam oko kuće... Smile

Iiii, nešto sam ti bliži od Dragana100 Smile


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - emiSAr - 12-16-2019

(12-16-2019, 09:42 PM)Jevrem Wrote: Na novim ves masinama i sudomasinama su vec trofazni motori. Cak i pumpa za izbacivanje vode bude trofazna. U reklamama kazu da su to invertorski motori, mada nemam pojma sta to znaci. Invertor znam ali za motore ne znam. Na programatorima postoje kola koja su upravljana procesorom i upravljaju sa motorima na takvim aparatima. Prosle nedelje mi se zalomila sudomasina Bosch sa kvarom da pokazuje slavinu. Iako sve pregledano ustanovio sam samo da pumpa za izbacivanje vode nece da izbaci vodu. Tu ima i caka sa plastikom koja treba da nalegne na propeler ali nije do toga. Ono sto me interesuje, koje je najjeftinije resenje da mogu da nakacim takve trofazne pumpe na odgovarajucu elektroniku i da ih pokrenem bez programatora sa masine ne bi li proverio da li funkcionise ispravno, postize pravi pritisak u sistemu i da li se mozda desava da neki namotaj probije u toku rada. Prvo sto mi je palo na pamet su tri trafoa na trofazni napon ali ne mogu da menjam frekvenciju i napon, nego samo fiksno. Da li ima neko jeftinije resenje samo za tu namenu od frekventnog regulatora?

Radi se o BLDC motorima, bez posebnog drajvera, zavisi i od konstrukcije motora tesko se mogu pokrenuti.
Sve te masine se prikljucuju monofazno-elektronika odradjuje ostalo.-
pOz


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Bocko - 12-16-2019

primer


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - branko tod - 12-17-2019

U pitanju je neka kao profi mašina koja se kod starta motora strašno udara. Imam utisak da u tom
trenutku preskoči jedan zub na zubčastom kajšu. Tako je sve nepristupačno da je to strašno, pa
sam hteo da probam da li bi se soft startom izbegao taj problem. Mislio sam sa nekom invertorom,
ali nemam ni jedan. A i nisam nikada povezivao monofazni motor na invertor.
Bocko, znam da je to monofazni motor, a i ne mogu da donesem samo njega. A rado prihvatam da
neki drugi dan kada budeš slobodan dođem na čašicu razgovora. Ali danas ne mere. Sveti Nikola je
za dva dana.
Znači, motor je tu gde je, i mogu da probam samo na licu mesta. Inače, mašina je pod garancijom ...


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Jevrem - 12-17-2019

jasan mi je princip rada ali ja na motorima imam samo tri zice koje idu na tri namotaja koji su vezani u zvezdu i nemam senzore. pokusacu sa 4017 da napravim petlju sa 3 izlaza pa na tranzistore, ili da se neko pozabavi arduinom koji ce ukljucivati 6 tranzistora u mostu a napon za most doveem sa ispravljaca gde mogu menjati napon. Pozeljan je potenciometra za promenu brzine.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - ddanijel - 12-17-2019

bldc motor je jako tesko pokrenuti prostim drajvom ukoliko se nema povratna info o poziciji rotora. Ukoliko nema hall senzor, a najcesce nema, onda se info o poziciji rotora uzima preko povratne emf . Usvakom slucaju prost drajver tipa 4017 ili arduino tesko da ce pokrenuti neki od takvih motora.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - branko tod - 12-17-2019

Ovako principielno izgleda drajver za takav motor. Ne mora da ima senzore pozicije
ako brzina nije strogo kontrolisana. Koji je radni napon tog motora?

[Image: Circuit-diagram-of-the-BLDC-motor.png]


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - emiSAr - 12-17-2019

Pumpa za izbacivanje vode u sudomasini i ves masini nema senzore, ali je brzina definisana strujom jedne faze.
Kako je napon konstantan, dvije faze su uvijek vezane serijski, otpor namotaja je konstantan, broj pari polova
je konstantan-time je i brzina konstantna, odnosno priblizno rpm=60F/P gdje je F frekvencija prekidanja a P
broj pari polova, u ovom slucaju na rotoru.
Mora se koristiti namjenski drajver da pobudjuje polumostove bilo samo kao pobuda ili da ima integrisane
polumostove.
Na pricipijelnoj semi, koju je postavio @branko tod istovremeno su pobudjeni tranzistori 1-2; 3-4; 5-6 i tako u
krug.-
pOz


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Macola - 12-17-2019

Branko, Jevreme, Ddanijele,

Prvo ću oko BLDC motora, da ne pišem nekoliko postova:

BLDC motor je običan sinhroni motor sa konstantnom pobudom. Rotor ima permanentne magnete koji obezbeđuju pobudu.
Sva pravila pokretanja su ista kao za standardne sinhrone motore:
- ukoliko je potrebno da se "zakopča" na već postojeću fiksnu frekvenciju napajanja, onda je nužno zaleteti ga nekim drugim motorom do sinhrone brzine.
- ukoliko raspolažemo promenljivom frekvencijom napajanja, onda se mora početi od veoma niske frekvencije, maltene od nulte i po poznatoj vremenskoj rampi podizati frekvenciju do željene, tako da motor ubrzava u skladu sa "držanjem" obrtnog polja, drugim rečima dovoljno malo ubrzanje da se motor ne "otkači" od obrtnog polja.

Trofazno polje prvo pobudi samo jedan namotaj dužim DC impulsom, rotor se proizvoljnim smerom "zakopča" na poznat ugao, onda se obrtno polje pokreće normalnom sekvencom u potrebnom smeru okretanja, sa laganim ubrzanjem...

Široko poznat oblik sinhronih motora, kod kojih se mora voditi računa o nagibu zaleta su vrlo rasprostranjeni i obični step-motori. Oni su takođe sinhroni motori sa jako izobličenim (ili povoljno uobličenim) polnim nastavcima rotora i statora (zbog načina rada).
Pravila ubrzanja i usporenja su praktično veoma slična, skoro ista.

Što se tiče položaja rotora bez eksternih davača, to je prvi put iskoristila firma Philips još osamdesetih, na dvofaznom BLDC za pokretanje rotacione glave na videorikorderima, "čitanjem" KEMS sa samih namotaja.
Takođe se i na trofaznom BLDC relativni položaj rotora može znati na osnovu KEMS, na svim brzinama većim od nulte.
Drajver za takvu upotrebu je malo modifikovan i "strujnog tipa" sa dosta pomoćnih dioda na mostu snage. Namotaj koji nije u trenutnom zahvatu nije čvrsto klampovan i sa njega se očitava KEMS. Sa očitane vrednosti se saznaju: trenutni ugao rotora, brzina okretanja i opterećenje motora...



.pdf   BLDCmotor.pdf (Size: 717,62 KB / Downloads: 18)

@branko tod,

Šema koju si postavio nije nužno definisan drajver za BLDC, već takozvani "resonant link driver". Naime, metoda je jedna od ZCS soft-switching metoda, koja radi manjih gubitaka koristi rezonantne osobine L u linku napajanja i drugog C u tom linku.
Takav drajver zahteva nužnu "overlap" pobudu i strujnog je tipa. Koristi se i za asinhrone i za sinhrone motore, samo je soft switching.

Drugi i sasvim regularan način je klasičan trofazni most, naponskog tipa, sa dead-time na polumostovima. Može izgledati sasvim isto, osim što je L i drugi C u ulozi običnog EMI filtra.

Jedino što ih suštinski i na prvi pogled razlikuje je to što je za prvi, "resonantn link driver", prigušnica u DC linku HF tipa, tj. sa feritnim jezgrom, i drugi C je reda nekoliko mikrofarada tek (rezonansa na nosećoj frekvenciji).


Kod naponskih je ta L u DC  linku je masivniuja i sa gvozdenim jezgrom, a drugi C je elko (praktično običan pi filter za EMI).


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Macola - 12-17-2019

@Branko tod,

Taj monofazni motor sa kondenzatorom na pomoćnoj fazi možeš pokretati meko sa običnim dimerom, sa faznim zasekom.

Princip je uobičajen i koristi se često za regulaciju većih ventilatora, sa pravilima da se prvi put sme pokrenuti od nule do željene brzine, a potom u trajnom radu ne sme koristiti ispod 40% od maksimalnog broja obrtaja.
Inače je nepoštovanje donje granice od min. 40% RPM čest uzrok pregorevanja tih ventilatorskih motora u dugotrajnom radu. Odnosno, obrtni moment jako opadne i struje dosta porastu, a hlađenje od sopstvenog ventilatora najmanje kvadratno, ili  još gore, zavisno od tipa hlađenja, opadne ispod nominalno potrebnog...


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Macola - 12-17-2019

@Jevrem,

Možeš napraviti trofazni sekvencer sa 4017 i to sa kvazisinusom, tj. da upotrebiš 6 izlaza (brojanje do 6), a od njih tek svaki drugi za pobudu mosta snage. Ako ti treba veći efektivni napon onda možeš brojati do devet, pa po dva iz svake grupe od tri, upotrebiti za pobudu snage. Onda je manja pauza između (praktično 2/3 duty) pa je više snage, ali malo "tvrđi" rad.