DIY Electronic projects
Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... (/showthread.php?tid=264)



RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Khadgar2007 - 08-28-2019

Nemoj zaboraviti lagano podmazati borer i nareznicu. Također kada narezuješ navoj ako ureznica zapinje okreni ju malo u drugom smjeru da "pokidaš" špenu, i onda ponovo nastavi. Nikakva sila jer i dobra ureznica može da pukne ako ju siliš.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - ronovar - 08-28-2019

Uz malo prakse na drugim AL komadima koji su za "otpad" biti ce malo praksiranja dok se ne uhvati tehnika...


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - ManicP - 08-28-2019

Ja režem M3 navoje aku bušilicom u Al limu do 5mm i slepe rupe u hladnjacima (do 10mm dubine). Smanjim momenat na minimum, obavezno podmažem ureznicu alkoholom i cepaj.
Za slepe rupe sam imao jednu sa oturpijanim vrhom, isto aku šrafilicom urezujem, iz nekoliko puta, samo prokliza šrafilica kad dođe do dna.

E sad, šrafilica je neki mator plavi Bosch a smer okretanje mogu da promenim rukom u kojoj je držim a da ne slomim ureznicu. Za tanje ureznice ne bih ovaj metod preporučivao i rezao sam samo u Aluminijumu sa M3 i M4 ovako.

Rukom sam slomio ureznicu, šrafilicom nikad.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - BeliNinja - 08-28-2019

@ronovar
Treba ti ureznica a ne nareznica, ako mislis da urezes navoj u otvoru ili rupi. Nareznicom narezujes navoj na cilindricnom obliku materijala.
Takodje, da li ce da pukne ili nece zavisi od vise faktora a ne samo od kvaliteta. Odmah da se razumemo, nikako ne podrzavam kupovinu jeftinih i nekvalitetnih alata. Radije necu da kupim ako nemam para nego da kupim los alat.
Takodje, racunaj da ce burgija da napravi malo veci otvor. Od prilike za 0.1mm. Ako nemas iskustva, uzmi vise razlicitih burgija, 2.3/2.4/2.5mm i probaj sa svakom jer se navoj lako zajebe. Od precnika burgije direktno zavisi koliki moment taj navoj moze da izdrzi kada budes protezo vijke.
Nisam hteo da te plasim, samo da te posavetujem. Aluminijum je kurva, isto kao i inox Big Grin


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - ZASto - 08-28-2019

Al je veća kurva od inoksa.
Inoks je nezahvalan za obradu pošto je jako žilav, teško se "seče". Al se lakše kida, pogotovo u navojima, a i zavisi koji je Al, koliko ima Mg u sebi.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Khadgar2007 - 08-28-2019

A mesing....


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - branko tod - 08-28-2019

Petrolej je zakon za male ureznice ...


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Bocko - 08-28-2019

Meni lično je mesing vrlo podatan za obradu, bilo struganjem, bilo bušenjem... Može se i dobro polirati-zagladiti...
Treba samo paziti, da se ne uzima velika debljina, ume da se zajede i zaglavi... traži vrlo dobar i naoštren alat....


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Аритон - 08-28-2019

(08-27-2019, 07:06 AM)pakonja Wrote: @Ariton:
Moze, ide i HMAP sa nama, taman se lepo nalozio gledajuci klipove sa suprom Big Grin Mislim da je bolje za pocetak karting jer nemam trkalicu... Smile Inace, kum nesto planira da uzme Vektru C sa ne-znam-kojim-motorom i da je "nabudzi" pa da vozi na navaku... Smile Kad to uradi onda moze... moj auto je sada slab za takve egzibicije... 125ks je suvise slabo... Wink

Ako ste za, dogovoreno.
za vozilo ne brini...


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - progster - 08-28-2019

EDIT: Neka neko obriše poruku, nisam video da ima još jedna strana, odgovarao sam na pitanje sa prošle strane, a ljudi već sve napisali, pa da se ne ponavljam... Big Grin

Pogledaj na buvljaku, uvek ima neki lik koji uz bofl prodaje i kvalitetan alat, ili barem alat dobrog kvaliteta za hobi upotrebu, za sitne pare... I nije nareznica, nego ureznica, to su različite stvari. Smile Kao što rekoše, ako nema tri ureznice u setu, beži od toga...
Treba ti ručni nosač, ne valja ureznica u bilo kakvu bušilicu, uvek se urezuje nekoliko krugova, pa se odvije da ispadne špon, i tako u krug... Za tanji aluminijum i nekako, ali ako je neki tvrđi metal ili deblji, puca i najkvalitetnija ureznica ako samo zapneš kao sivonja...


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - dejansd - 08-28-2019

Ajd da se malo nadovezem na temu.
Ureznice postoje u varijanti za slepe rupe i izbacaju spon na gore obicno imaju spiralni izgled vise lice na burgiju.
Postoje i za prolazne rupe i spon izbacuju na dole ispred sebe. Kod ova dva tipa skoro da se i ne treba ureznica vracati unazat.
Klasicne ureznice drobe spon i znaju bas fino da se zaglave pa je potrebno redovno ih vracati unazat .
Za aluminijum stvarno ne znam ,ali sam ja stalno rezao sve tri (m10/m12) posto treba da budo moguce lako odvrnuti ,zavrnuti ponovo posle godinu dve. U kombinaciji gvozdje aluminijum to zna da bude zeznuto a ako se ne proreze trecom onda sraf utiskuje lozu do kraja,kad zardja posle igranka.
Inace treca ureznica je ona neobelezena u kompletu,nije to nulta Smile


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Khadgar2007 - 08-28-2019

Ja uvijek prođem sa trećom, jedino nekada ne prođem sa prvom zavisi da li imam volje za to i za što mi treba.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - nik - 08-29-2019

Naleteh na interesantan set jednoprolaznih ureznica. Nije za sve situacije ali se cini korektnim i lakim za upotrebu: NEWACALOX




RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - zbotic - 09-01-2019

Crko mi ultrazvučni perač. Ima li tko kakvu shemu ovog kineskog čuda. 6 litara ultrasonic digital cleaner. Ovakav

https://www.amazon.com/CO-Z-Professional-Ultrasonic-Instrument-Commercial/dp/B075FQPPYR

Kakav je ovo element u krugu ili što piše na pločici (kineski).




RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Khadgar2007 - 09-01-2019

Jel ti to nas zekiš? Tongue 

Koliko ja vidim to bi mogao da bude običan osigurač pogotovo što vidim da je u blizini trafoa i dioda. Malo pogledaj sa strane vodova da vidiš di je to spojeno i ne bi trebalo biti teško zaključiti što je to. E sada koja je vrijednost to ćeš morati sam vidjeti. Sigurno piše na elementu/osiguraču samo treba skinuti one "kapice" sa kojima se on drži za PCB i malo ga očistiti.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - zbotic - 09-01-2019

Ne zezam jer mi je neobične veličine. U pravi si, mikroskop je otkrio da je T3.15A. Hvala.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Khadgar2007 - 09-01-2019

Takvi ti se sada stavljaju po raznim malim smpsovima, dvb-t i posvuda di se štedi na prostoru.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - samuki - 09-01-2019

Google image translator sa kineskog na engleski kaže da je to protection. E sad zbog cega je pregorio? Jel fet ispravan ?


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - zbotic - 09-01-2019

Oba tranzistora su izgorila (J13009-2 nisu fetovi). Puko je i jedan kondezator 330nF/400VDC. Vjeojatno je u pitanju pregrijavanje ili kondezator preniskog napona.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - zbotic - 09-01-2019

Ova shema na linku odgovara onome što je oko tranzistora.

https://hackaday.io/project/4689-improve-the-haber-process/log/16986-analysis-of-the-ebay-ultrasonic-power-supply