DIY Electronic projects
Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... (/showthread.php?tid=264)



RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Zvu - 11-21-2018

Moj kum (mehaničar) mi je bacio na papir da je od varijanti benzin/dizel/tng i dalje najjeftiniji tng. Predjena kilometraža za 5 godina (do prvog atesta) je računata mislim 10.000km godišnje - bila je ušteda oko 100.000 dinara na tih 50.000km. Posle reatesta pa do sledećeg atesta ušteda raste drastično. Sa cenama goriva u tom trenutku. Kako cena raste svim gorivima, ispada tako. Što je veća pređena kilometraža, ranije tng sam sebe otplati.

Mi smo uradili sve by the book i izašlo nas je 380€ sve skupa - od običnog benzinca do stručno ugrađenog tng unetog u saobraćajnu.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - branko tod - 11-21-2018

Sigurno se ove tabele sada baš i ne poklapaju, ali je otprilike
drpanje od naroda ostalo isto:

[Image: cene%20gorivo.jpg]

[Image: gorivo%20cene%2011.jpg]


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - euronymous - 11-21-2018

Moja računica je bila da ako zafirom pređem 20.000km godišnje gorivo se plati ovoliko:
dizel 1820€
TNG 1170€
CNG 720€

Stim da zafira dizel nije neki štediša i ova računica ne važi za druge aute. Ovo je po cenama goriva iz marta 2017.
Mene izađe jeftinija vožnja zafire na metan, nego seicenta na TNG, a istu km prelazim mesečno.

Pogrešno upisah godinu kad sam pravio računicu, 2017. je u pitanju.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Braca - 11-21-2018

(11-21-2018, 07:22 PM)BeliNinja Wrote: U Nemackoj je cena goriva ista kao i u majci Srbiji. Ponekad se zapitam da li mi propadamo u rupu ili u otvor, jer ako je rupa onda je dobro Sad
U Nemačkoj je gorivo nešto jeftinije nego u Srbiji. U Srbiji vladaju švajcarske cene.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - BeliNinja - 11-21-2018

@Braca

Znam, bio sam u Hanoveru pre cirka mesec dana i video sam cene. Veruj mi da mi se stvorila knedla u grlu velicine kosmosa :/


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - HomeMadeAudioProject - 11-25-2018

(11-21-2018, 10:35 PM)BeliNinja Wrote: @Braca

Znam, bio sam u Hanoveru pre cirka mesec dana i video sam cene. Veruj mi da mi se stvorila knedla u grlu velicine kosmosa :/

nisam siguran da su cene u Srbiji ovako visoke mada videću iz prve ruke za desetak dana. inače ovo dole je uslikano pre pola sata,tu gde toči u svoja vozila firma u kojoj radim.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - BeliNinja - 11-25-2018

Sutra cu da skeniram neku pumpu. Ali mislim da je dizel preko 170 prema secanju od pre nedelju dana.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - HomeMadeAudioProject - 11-25-2018

realno kolika god da je cena goriva u Srbiji sigurno je u odnosu na plate najskuplja ne u regionu nego u Evropi a i daleko šire. a cena energenata diktira cenu svega,praktično življenja.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - BeliNinja - 11-25-2018

Bas tako.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Khadgar2007 - 11-27-2018

Imam jedan problemčić. Radni stol i stol di mi je kompjuter su na suprotnim zidovima. Znači gledanje šeme i kopanje po uređaju zahtjeva stalno vamo tamo vozikanje na stolici. Imam viška monitora pa bi spojio na komp ekstra monitor,samo duljina kabela će biti oko 4m pa me zanima jel VGA kabel može ići tako daleko? HDMI,DVI i ini načini spajanja ne dolaze u obzir jer niti komp niti monitor nemaju ništa od toga.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Dragan100 - 11-27-2018

(11-27-2018, 08:20 PM)Khadgar2007 Wrote: Imam jedan problemčić. Radni stol i stol di mi je kompjuter su na suprotnim zidovima. Znači gledanje šeme i kopanje po uređaju zahtjeva stalno vamo tamo vozikanje na stolici. Imam viška monitora pa bi spojio na komp ekstra monitor,samo duljina kabela će biti oko 4m pa me zanima jel VGA kabel može ići tako daleko? HDMI,DVI i ini načini spajanja ne dolaze u obzir jer niti komp niti monitor nemaju ništa od toga.

Pronadji neki kvalitetan kabel VGA za projektore,
znao sam stavljati i do 20M VGA kabel za razne prezentacijske sobe/male dvorane.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Jevrem - 11-28-2018

(11-25-2018, 07:08 PM)HomeMadeAudioProject Wrote: realno kolika god da je cena goriva u Srbiji sigurno je u odnosu na plate najskuplja ne u regionu nego u Evropi a i daleko šire. a cena energenata diktira cenu svega,praktično življenja.

Istina je malo drukcija. Nekad u staroj Jugoslaviji je vazilo pravilo da na jednog rezijskog radnika treba da dodje sedam proizvodnih i tako bi budzet funkcionisao kako treba. posle se to smanjilo na 4 prema jedan i tu je vec bilo kriticno. Na zalost danasnji rukovodioci su izasli iz skole i odmah dobili drzavu da vode bez dana iskustva i sada imamo situaciju da imamo 1,7 miliona penzionera i 1,7 miliona zaposlenih. Od tih 1,7 miliona zaposlenih 1,1 milion je n budzetu a samo 600 hiljada uplacuje doprinose za budzet. Tako smo dobili 600 hiljada onih sa minimalnom platom koji treba da popune velike budzetske plate i penzije za 1,7+1,1 milion, odnosno 2,8 miliona tereta. Jedini izvor prihoda je akcize od goriva i pare od prodaje imovine koja se brzo istopi i naravno krediti koji ce nas trajno zakopati. i onda kad svako ko ima imalo mozga zeli da pobegne napolje, vlada ih kao ne razume. pa ko zeli da ostane u rupi koja ce biti samo dulja i sve ce se manje videti svetlo iz nje.

Ja sam nezaposlen vec koju godinu i ne mogu da nadjem posao sem da dam dupe stranci pa da im placam svaki mesec reket. Hocu da odem napolje kazu nemas eu pasos, sa srpskim ne trebas nikom. Nekidan pricam sa prijateljem koji je zavrsio ekonomski fakultet i ponudio mi resenje. kaze placas uniqa osiguranje, mozes da digens 80 posto tih para sa minimalnom kamatom na godinu dana i da vracas svaki mesec. ja ga pitam sta sam sa ti uradio. Pa dobio si kesh. Ja kazem samo sam presipo iz jednog  u drugo sa gubitkom ali nisam nista stvorio. Al on je zavrsio fakultet u subotici a tamo ih nisu ucili ekonomiji vec egoizmu.

Uvek se setim izjave jednok seljaka koji je rekao voleo bi ja da vidim ove nase kako bi gradili hale da nemaju drzavni budzet iz kog mogu da crpe koliko hoce bez odgovorinisti da li ce uspeti ili ne. I ja nekad pomislim da bi seljak bez skole bilj evodio drzavu i postavio na stabilne noge.

A prosvetari se bune da su male plate. Kad izarcunam da im je fond 720 casova po 45 minuta a to je 540 sati za godinu dana i da zato dobiju 600 hiljada dinara oni se pobune da imaju pripreme. Video sam kolike, prepisu iz izdavaceve brosure i to priloze a onda deca dodju iz skole da nista nisu naucila. Kada se izracuna 600 hiljada na 540 sati izadje 1100 dinara za radni sat plus dopirnosi to bude 1800. Ko danas na privatnim casovima naplati 1800 dinara sat? Naplate 350-500 i nauce decu sto je bitno. Pa kolika je onda plata tog sto je u tsanju da nauci decu ako bi platio doprinoce. Sve je unisteno u zemlji a jedino je bitno imati zakupljenu nacionalnu televiziju i ne dozvliti nikom drugom da te blati da bi na sledecim izborim aonih 1,7 milion penzionera i onih 1,1 milion budzetlija glasalo a one koji su dali posao.

Izvinjavam se sto sam ogorcen ali da ja mogu da iznesem sve lemilice na autoputeve i prilaze beogradu da blokiram promet i uslovim da meni daju 40, 50, 60 posto stimulacije za razvoj firme, uradio bi to, ali bi me verovatno pregazili. Ko je od nas elektronicara dobio sta od drzave sem onih 160 hioljda da otvorimo firmu? Ni jedan posten osciloskop ne moze da se kupi. Ili ona kombinacija gde su davali bespovratno 500 hiljada za opremu pa oni sto su to pmogucili uzeli 350 hiljada a podnosilac zahteva dobio samo 150 hiljada. Prijatelj je to uradio i ja sam ga napljuvao jer bi ja radije ostao bez tih 150 jer ce manje da me boli nego sto ce one stranacke kretene da boli sto nisu dobili mojih 350 hiljada. Gde nestade ono pravilo 10 posto. Svi postali alavi.

Ako imam mnogo politike slobodno obrisite post. Pozdrav


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - ddanijel - 11-28-2018

(11-21-2018, 10:21 PM)euronymous Wrote: Moja računica je bila da ako zafirom pređem 20.000km godišnje gorivo se plati ovoliko:
dizel 1820€
TNG 1170€
CNG 720€

Stim da zafira dizel nije neki štediša i ova računica ne važi za druge aute. Ovo je po cenama goriva iz marta 2017.
Mene izađe jeftinija vožnja zafire na metan, nego seicenta na TNG, a istu km prelazim mesečno.

Pogrešno upisah godinu kad sam pravio računicu, 2017. je u pitanju.

Tesko je napraviti preciznu racunicu posto bi za uporedbu trebalo 2 auta iste kilaze i iste snage da bi moglo da se donekle napravi poredjenje.
Sa ovim iznad sto si napisao ako je u tom momentu dizel kostao reda 150din, a TNG 75din ispada sledece:
1820e na 20000km = 9.1e/100km = potrosnja 7.2L dizel na 100km
1170e na 20000km = 5.85e/100km = potrosnja 9.2L plina na 100km

Da ne ulazim u dublju matematiku oko toplotne energetske vrednosti dizela i tng-a , ali prostim recima auto u istoj klasi koji potrosi 7litra dizela na 100 tesko moze sa benzinskim agregatom da potrosi ispod 12litara plina.
Recimo fiat punto 1.3mjtd trosi prosecno oko 4L dizela, a isti taj punto sa benz agregatom na plin trosi prosecno oko 7litara plina. Da ne pricam o elasticnosti i osecaju voznje jednog i drugog jer maltene nisu uporedivi.
Licni primer, auto koji sam 10 godina vozio , dizel 170ks je trosio prosecno 6litara dizela , i voleo bi da mi neko demonstrira takav isti auto sa benz agregatom od 170ks koji bi na plin potrosio gore navedenih samo 9litara Smile tj. i manje (posto je onos iznad 9.2/7.2) .
Nemam nista licno ni protiv plina ni bilo kog energenta, cak smatram da je plin ekoloski najprihvatljiviji, i apsolutno ko ima auto na benz. se najvise isplati voziti na plin, ali uporedba u ceni voznje plin / dizel nije tako crno bela i daleko je od gornje racunice. Ako bi se napravila preciznija matematika i uzelo u obriz kao sto sam rekao isti auto sa pribliznim snagama agregata, tesko da bi voznja na plin bila vise od 10% isplativija od one na dizel.
Za CNG se ogradjujem jer ne znam nikoga ko ima niti znam kako se krecu potrosnje tako da ovo iznad sto sam pisao je samo uporedba TNG/Dizel .


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - euronymous - 11-28-2018

Ovde ne pričamo o osećaju u vožnji, jer se moja zafira sa 1.6l na CNG vuče po putu, kad prebacim na benzin još je gore  Big Grin , ali je zato jeftino i savršeno me zaboli što mi se želudac ne penje u grlo kad "očepim" gas 2. brzinom. Pa seicento koji sam vozio 6 godina na TNG je išao bolje od zafire i to znatno.

Oko računice, dvojica kolega voze dizele 2.0l i jedan tuče preko 10l, a drugi je ekonomičniji i ide oko 8, treći kolega ima benzinca 1.8l i kaže da mu je to potrošnja, tako da sam uzeo te cifre, doduše malo smanjio za dizela. I sam sam do pre 7 godina vozio astru F 2.0l gsi na TNG i potrošnja je bila između 10-11l normalne vožnje. Mislim da nisam daleko od skroz tačne računice, a čak i sa 10l TNG opet bi bila jeftinija vožnja.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - branko tod - 11-28-2018

Imam predlog da ekonomsku kuknjavu i jugo nostalgiju izbacimo iz ovog foruma Sad


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - HomeMadeAudioProject - 11-28-2018

jbg Branko,ne vređa nikoga a i "propisi su propisi" kako reče jedan Krstić Smile ne vređa se nikoga,samo se osećamo uvređeni...


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - HomeMadeAudioProject - 11-28-2018

(11-28-2018, 11:44 AM)Jevrem Wrote:
(11-25-2018, 07:08 PM)HomeMadeAudioProject Wrote: realno kolika god da je cena goriva u Srbiji sigurno je u odnosu na plate najskuplja ne u regionu nego u Evropi a i daleko šire. a cena energenata diktira cenu svega,praktično življenja.

Istina je malo drukcija. Nekad u staroj Jugoslaviji je vazilo pravilo da na jednog rezijskog radnika treba da dodje sedam proizvodnih i tako bi budzet funkcionisao kako treba. posle se to smanjilo na 4 prema jedan i tu je vec bilo kriticno. Na zalost danasnji rukovodioci su izasli iz skole i odmah dobili drzavu da vode bez dana iskustva i sada imamo situaciju da imamo 1,7 miliona penzionera i 1,7 miliona zaposlenih. Od tih 1,7 miliona zaposlenih 1,1 milion je n budzetu a samo 600 hiljada uplacuje doprinose za budzet. Tako smo dobili 600 hiljada onih sa minimalnom platom koji treba da popune velike budzetske plate i penzije za 1,7+1,1 milion, odnosno 2,8 miliona tereta. Jedini izvor prihoda je akcize od goriva i pare od prodaje imovine koja se brzo istopi i naravno krediti koji ce nas trajno zakopati. i onda kad svako ko ima imalo mozga zeli da pobegne napolje, vlada ih kao ne razume. pa ko zeli da ostane u rupi koja ce biti samo dulja i sve ce se manje videti svetlo iz nje.

Ja sam nezaposlen vec koju godinu i ne mogu da nadjem posao sem da dam dupe stranci pa da im placam svaki mesec reket. Hocu da odem napolje kazu nemas eu pasos, sa srpskim ne trebas nikom. Nekidan pricam sa prijateljem koji je zavrsio ekonomski fakultet i ponudio mi resenje. kaze placas uniqa osiguranje, mozes da digens 80 posto tih para sa minimalnom kamatom na godinu dana i da vracas svaki mesec. ja ga pitam sta sam sa ti uradio. Pa dobio si kesh. Ja kazem samo sam presipo iz jednog  u drugo sa gubitkom ali nisam nista stvorio. Al on je zavrsio fakultet u subotici a tamo ih nisu ucili ekonomiji vec egoizmu.

Uvek se setim izjave jednok seljaka koji je rekao voleo bi ja da vidim ove nase kako bi gradili hale da nemaju drzavni budzet iz kog mogu da crpe koliko hoce bez odgovorinisti da li ce uspeti ili ne. I ja nekad pomislim da bi seljak bez skole bilj evodio drzavu i postavio na stabilne noge.

A prosvetari se bune da su male plate. Kad izarcunam da im je fond 720 casova po 45 minuta a to je 540 sati za godinu dana i da zato dobiju 600 hiljada dinara oni se pobune da imaju pripreme. Video sam kolike, prepisu iz izdavaceve brosure i to priloze a onda deca dodju iz skole da nista nisu naucila. Kada se izracuna 600 hiljada na 540 sati izadje 1100 dinara za radni sat plus dopirnosi to bude 1800. Ko danas na privatnim casovima naplati 1800 dinara sat? Naplate 350-500 i nauce decu sto je bitno. Pa kolika je onda plata tog sto je u tsanju da nauci decu ako bi platio doprinoce. Sve je unisteno u zemlji a jedino je bitno imati zakupljenu nacionalnu televiziju i ne dozvliti nikom drugom da te blati da bi na sledecim izborim aonih 1,7 milion penzionera i onih 1,1 milion budzetlija glasalo a one koji su dali posao.

Izvinjavam se sto sam ogorcen ali da ja mogu da iznesem sve lemilice na autoputeve i prilaze beogradu da blokiram promet i uslovim da meni daju 40, 50, 60 posto stimulacije za razvoj firme, uradio bi to, ali bi me verovatno pregazili. Ko je od nas elektronicara dobio sta od drzave sem onih 160 hioljda da otvorimo firmu? Ni jedan posten osciloskop ne moze da se kupi. Ili ona kombinacija gde su davali bespovratno 500 hiljada za opremu pa oni sto su to pmogucili uzeli 350 hiljada a podnosilac zahteva dobio samo 150 hiljada. Prijatelj je to uradio i ja sam ga napljuvao jer bi ja radije ostao bez tih 150 jer ce manje da me boli nego sto ce one stranacke kretene da boli sto nisu dobili mojih 350 hiljada. Gde nestade ono pravilo 10 posto. Svi postali alavi.

Ako imam mnogo politike slobodno obrisite post. Pozdrav

mišljenja sam da tu nema šta da se briše, ni zašto. samo si detaljnije objasnio pozadinu cene koju plaća narod koji ima utisak da nešto bira i određuje svoju budućnost. ona je zapisana poodavno, sve ostalo su samo figure vlasti nad narodom kojem je zapisano... šta je već zapisano. rešenje će biti kao i do sad,ili evolucija ili revolucija, pa kako nam se "pogodi".


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - ddanijel - 11-28-2018

(11-28-2018, 12:53 PM)euronymous Wrote: Ovde ne pričamo o osećaju u vožnji, jer se moja zafira sa 1.6l na CNG vuče po putu, kad prebacim na benzin još je gore  Big Grin , ali je zato jeftino i savršeno me zaboli što mi se želudac ne penje u grlo kad "očepim" gas 2. brzinom. Pa seicento koji sam vozio 6 godina na TNG je išao bolje od zafire i to znatno.

Oko računice, dvojica kolega voze dizele 2.0l i jedan tuče preko 10l, a drugi je ekonomičniji i ide oko 8, treći kolega ima benzinca 1.8l i kaže da mu je to potrošnja, tako da sam uzeo te cifre, doduše malo smanjio za dizela. I sam sam do pre 7 godina vozio astru F 2.0l gsi na TNG i potrošnja je bila između 10-11l normalne vožnje. Mislim da nisam daleko od skroz tačne računice, a čak i sa 10l TNG opet bi bila jeftinija vožnja.

Postavka cele racunice ti je pogresna jer uporedjujes babe i zabe .
Pricas o poluispravnim i neispravim automobilima i to uzimas kao referencu i na tome zasnivas matematiku.
U prilog tome da ti zafira ide losije na benzin, a plin po litru ima manju energetsku vrednost i ispravan auto nikako na benzin ne moze da ide losije.
Astra F koja ti je trosila 10-11 litara TNG , kada je ispravna i sa dizel agregatom trosi 5.5litara dizela , ali mora da bude ispravna.
Ako meni ne verujes raspitaj se koliko trosi ljudima ta astra u ispravnom stanju dizela i onda napravi matematiku ponovo pa ces videti ovo o cemu ti ja pricam.
Ja trenutno vozim auto od 190ks 2.0tdi, uz sve to pogon 4x4 , klasa dzipa i ne uspevam da napravim prosecnu vecu od 7L ma koliko se trudio.
Na otvorenom putu ako normalno vozim (medjugradska) trosi oko 5.5 - 6L.
I jos samo da dodam da sam primetio da svi koji voze na plin, ako im slucajno neko pomene malo normalniju matematiku i dizela u celoj prici se slicno ili isto ponasaju/nerviraju, svi se kunu kako se voze duplo jeftinije , a stvarnost je 10-15% jeftinije od dizela istih performansi (mada je i to diskutabilno ali ajde).
Benzinski auto koji je u potpunosti ispravan, zbog energetske razlike izmedju plina i benzina, mora da trosi za oko 10-15% vise plina od benzina (u litrima). Uz sve to zbog paljenja na benzin i voznje po pravilu dok se ne zagreje na benzin , treba u matematiku staviti i potrosnju benzina kao stavku koja nije zanemarljiva.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - euronymous - 11-28-2018

Nema nervoze drugar, samo ti kažem na koji način sam pravio računicu, premotavao sam film na vreme kad sam pravio računicu i setio se da sam računao prosečnu potrošnju zafire na TNG 10l, tad je TNG bio ispod 70din/l, možda 67-68.
Skroz tačno da TNG troši više nego benzina. Kada su u pitanju kratke relacije skroz si u pravu za potrošnju benzina na zagrevanje, ali isto tako nemamo samo jednu vožnju od 5min u toku dana, već taj ko planira ugradnju TNG uređaja treba sve da stavi na papir i uzme u obzir relacije koje prelazi i navike u vožnji i onda odluči da li da ugrađuje TNG uređaj ili da vozi na benzin.
Govorim ti da na CNG moj auto bolje ide nego na benzin, sa jedne strane jer su mi zaprljane benzinske dizne, sa druge strane jer CNG ima veću energetsku vrednost od benzina i sa treće strane opel je napravio ovaj motor za CNG kao primarno gorivo, odmah pali na metan. Imam benzinski rezervoar od 14l i sa tim jedva da pređem 150km.
Evo za godinu i po koliko vozim na CNG imam potrošnju na otvorenom 5-5,5kg/100km, po gradu 6,2-6,8kg
Da, zafira dizel nije neki štediša, jednostavno je tako. Druga stvar je fiatov 1.9jtd na primer ili vw 2.0tdi, oni manje troše za istu masu auta.
Pokušaj napraviti računicu za multiplu i passat b7, oba imaju verziju sa fabričkim metanom.

Pozdrav!


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Аритон - 11-28-2018

Jos nisam video dizela da trosi 4 ili 5 l/100Km kada se vozi.
U gradu nijedan ispod 8l. Cak i taj 1.3 mjtd fiatov nije ispod 8l.
Jedini koji stvarno smesno trosi je polo 1.3 iz 82 godine.,, smesno i ide...