DIY Electronic projects
Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... (/showthread.php?tid=264)



RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Khadgar2007 - 10-17-2018

Još jedna zanimljivost što se tiče osciloskopa. Baš sam prije mjesec dana farbao dio stana i micao namještaj iz svoje sobe/radne sobe i osciloskop je išao van. Vratim ja njega, upalim ga tek nedavno a ono nešto mi čudno na njemu, bolje pogledam a ono zelena crta nije vodoravna već se malo nakosila. Štimalicu u ruke i podesim ja trace rotation. Nisam mogao vjerovati da tako nešto sitno poput micanja može da raštela skop.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Gosha - 10-17-2018

(10-17-2018, 08:28 AM)Khadgar2007 Wrote: Još jedna zanimljivost što se tiče osciloskopa. Baš sam prije mjesec dana farbao dio stana i micao namještaj iz svoje sobe/radne sobe i osciloskop je išao van. Vratim ja njega, upalim ga tek nedavno a ono nešto mi čudno na njemu, bolje pogledam a ono zelena crta nije vodoravna već se malo nakosila. Štimalicu u ruke i podesim ja trace rotation. Nisam mogao vjerovati da tako nešto sitno poput micanja može da raštela skop.
Ili si prosao pored nekog zvucnika ili je uticaj zemljinog magnetizma. Desava se to.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Jevrem - 10-17-2018

Nisam nikad probao to na osciloskopu sa magnetom ali zar osciloskop ne radi na elektricno polje a ne magnetno kao sto radi tv? odnosno nema klasicnu otklonsku vec ploce kao elektrostatic zvucnici


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Macola - 10-17-2018

Elektronski mlaz je podložan skretanju pod uticajem magnetskog polja kao i električnog.

Osciloskopima jeste cev većim delom oklopljena mi metalom, ali ne sasvim jer negde mora stati podnožje katodne cevi, a negde i moramo gledati.
Te onda, kad se pomeri skop linija se takođe pomeri.

Takođe se oba polja mogu prostirati kroz predmete. Oba kroz izolatore (električno influencijom), dok magnetsko prolazi i kroz metale. Doduše kako kroz koje metale, ali definitivno prolazi u nekoj meri i kroz feromagnetski oklop. Pitanje koliko ostaje merjlive vrednosti magn. polja, u oklopu, je zavisno od debljine oklopa.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Macola - 10-17-2018

E sad, možeš samo da zamisliš kakvi su međusobni uticaji susednih: vodova, pcb, izolatora preko vodova i naravno kroz prostor elektromagnetskim putem.

U stvari, svi ti uticaji i mešanja neprestano postoje, samo je pitanje koji je naš domašaj da ih izmerimo ili zapazimo.

Ponekad u audiu više zasmeta 1cm pogrešno rutovane žice nego razlika između kabla za peglu i zvučničkog o 1Kevra/m...


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Jevrem - 10-17-2018

Znam za tv i stare monitore. Pre 20 godina smo na 15 inchnom monitoru zakretali sliku za 30 stepeni sa kablom udaljenim metar od njega. Testirali smo 2000A praznjac. Ali nisam mislio da moze da utice na osciloskop pa sam upravo probao sa jednim bas zvucnikom i mogu cak i da savijem liniju a ne samo da je ukrivim


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - mikikg - 10-18-2018

Drustvo, da li je neko radio sa aplikacijom Blender i exportom animacija u FBX ili DAE format? Ako ima neko oko toga strucan da otvorim novu temu sa nekim pitanjima ...


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Khadgar2007 - 10-24-2018

Hmm...znam zašto mi se pošemerio skop. Kako mi je postolje na kojemu mi skop stoji od željeza ja lijepo okačio jedan magnet iz HDDa i jedno 20tak komada neodimijskih magnetića veličine manje kovanice točno u ravnini sa ekranom i jedno 10cm niže od njega, čim sam to maknuo bilo je ponovo  štelanje trace rotationa.   Tongue


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Zvu - 10-24-2018

Odličan način da se čovek zabavi (:

Ima li nekih fotki sa Too Loud festa ?


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Khadgar2007 - 10-25-2018

Ma ja sam nažalost bio tamo samo nekih 2 sata, a nije mi se baš dalo fotografirati. E sada sve slike su na facebooku tako da trebam zamoliti organizatora ako je moguće da mi da link sa slikama da ih svi mogu vidjeti a ne samo oni koji imaju facebook račun.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Zvu - 10-25-2018

Video sam ja to na FB. Gladan sam takvih dešavanja, a TLF mi izgleda nestvarno.

https://www.facebook.com/pg/tooloud.blog/photos/?tab=album&album_id=1901894076514260


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Khadgar2007 - 10-25-2018

Za divno čudo taj sajam je osnovan prošle godine i uspio je "pomaknuti" uobičajeni jesenski AV sajam(tradicija od 24 godine) u Zagrebačkom Sheratonu za par mjeseci, biti će na proljeće 2019. Činjenica je da zadnjih godina AV sajam je baš loš, veoma malo izlagača,zbog čega je to ne bih znao. Možda zbog preskupog najma soba, možda loš organizator, tko zna. Dok je Too Loud evo drugu godinu već pun ko čep,izlagači su zauzeli tri kata bez problema i još se tražila soba više.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Zvu - 10-25-2018

Nije besmisleno uopšte. Malo živi izvođači, pa pustiš muziku. Dolaze ljudi koji vole muziku, a ne obavezno hifi. Onda im se pruži prilika da čuju šta može malo kvalitetnija hifi oprema i da se oseti magija zvuka dobrog sistema.

Time postaje jaslice za buduće generacije audiofila. Ne obavezno velikih hifi sistema, ali oni koji dođu tu par godina za redom i poslušaju kvalitetniju opremu poželeće barem dobar par slušalica sa ampićem za iste koji će se čuti miljama ispred onoga što ljudi guraju u uši ovih dana.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Milan94 - 10-26-2018

Danas na otpadu naletim na neke drajvere predpostavljam da su od neke CNC masine jer na njima pise X-osa a na drugom Y-osa.

Predpostavljam da je neko sa nasih prostora (bivse Jugoslavije) radio te drajvere ako nepise nista na PCB.

Drajver ima PIC18F4431 koji upravlja sa 6 komada IRFP460 .

Izvadio sam MCU sa jednog drajvera stavio u programator i za divno cudo nije zakljucan takodje ima na psebnoj plocici PIC12F683 koji upravlja sa 3 releja i on nije zakljucan.

Evo slike kompletnog drajvera mozda neko moze da prepozna kakvim motorom se upravlja sa ovim drajverom.




RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Vlada021 - 10-30-2018

Možda glupo pitanje ali uvek me je interesovalo, dali balansirani izlaz (+, - i 0) može da se koristi za pogon pojačala u bridge-u? Mislim da ne mora da se op-om prebacuje u nebalansirani pa ponovo op-om (kao Apex bridge) pa u snagaše.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Jevrem - 10-30-2018

moze pod uslovom da su levi i desni kanal pojacala na istom napajanju. Jedan signal sa balansiranog na jedan kanal drugi na drugi kanal i zvucnik izmedju dva plusa na izlazu


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Vlada021 - 10-30-2018

(10-30-2018, 08:36 AM)Jevrem Wrote: moze pod uslovom da su levi i desni kanal pojacala na istom napajanju. Jedan signal sa balansiranog na jedan kanal drugi na drugi kanal i zvucnik izmedju dva plusa na izlazu

Tako sam i mislio  Hvala.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Dragan100 - 10-30-2018

Možda pomogne i slika povezivanja dviju izlaznih pojačala (L + R) u FullBridge OUT

-zajedničko imaju samo GND potencijal, po kojem se onda referira ulazni Balanced XLR IN
-izlazno pojačalo može biti:
a.) stereo pojačalo sa zajedničkim PSU
b.) stereo pojačalo sa odvojenim PSU (Dual MONO - svako pojačalo ima svoj PSU, dva trafoa + odvojene filtarske banke kapaciteta a zajedno su u istoj kutiji,
ili Semi Dual MONO - svako pojačalo ima svoje sekundare jednog trafoa i svako svoju filtersku banku kapaciteta, u istoj kutiji su)
c.) Mono blokovi

[Image: attachment.php?aid=27780]





RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Vlada021 - 10-30-2018

To mi je pitanje palo na pamet pre dosta vremena, sigurno više od pet godina, evo, sad se setih. Hvala Dragane!


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Jevrem - 10-30-2018

Dragane, mozda gresim ali mislim da mora energetska masa biti povezana, odnosno da nije dovoljna signalna. Zbog cega ovo smatram. Navescu odmah primer monoblokova koji imaju odvojene kutije i odvojena napajanja. Da bi struja iz pozitivnog napajanja jednog pojacala protekla u negativno napajanje drugog pojacala moraju energetske mase biti povezane jer bi se u suprotnom strujno kolo zatvaralo kroz signalni kabel.