DIY Electronic projects
Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... (/showthread.php?tid=264)



RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Želja - 04-19-2018

Makso,

U G kodu postoji samo veličina (F) Feed rate, odnosno brzina kretanja.

Parametri poput ubrzanja/usporenja, step/mm itd nisu sadržani u G kodu i o njima vode računa "kontroleri"
U Diy se u 99% slučajeva kao kontroler koristi standardni Pc i neki od softvera za to ( izmedju ostalih i pomenuti GRBL)

Step/mm se jednom upiše i NE MENJA. Taj podatak GRBL koiristi da zna koliko impulsa treba da pošalje drajveru
da bi se napravilo kretanje od 1mm. Taj podatak zavisi od : koraka vretena i moda u kome radi drajver.
Primer. Drajver je podešen na mikrosteping od 800 koraka i imaš vreteno od 5mm.
Step per mm : 800/5 = 160

Takodje kontrolni softver vodi računa o ACC/DCC (ubrzanja-usporenju) na osnovu zadate rampe.
Rampa mora postojati da ne bi bilo cimanja prilikom pokretanja i zaustavljanja osa.

Znači tebi kao korisniku je ostalo da samo kroz G kod odrediš F ( feed rate) i to u jedinicama mm/min.
F=1000 ( osa prolazi 1metar za 1 minut)

Postoje dve osnovne vrste linearnog kretanja:
G00 (ovde se ne upisuje ništa za F, i ose se kreće maksimalno brzinom koja je definisana kroz podešavanja za motore)
G01 (ose se kreću brzinom koju je odredio korisnik mm/min)

Primeri:

G01 X200 F500 ( X osa ide sa trenutne pozicije na poziciju 200.00mm sa brzinom od 500mm/min )
G01 X400 Y600 Z50 F100 ( svaka od tri ose ide na svoju upisanu poziciju sa brzinom od 100mm/min)
G00 X0 Y0 Z0 ( maksimalnom brzinom sve tri ose se vraćaju na koordinatni početak)

Na osnovu brzine obrtanja obradnog motora, tipa glodala i dubine skidanja materijala u jednom prolazu
kao i vrste materijala koju obradjujemo, definiše se Feed rate (F).
Ne valja prebrzo a ni presporo, ali to već spada u domen mašinstva i obrade glodanjem ...
Samo jedno ne zaboravi, klasične glodalice rade po principu - manji F a veći prolaz po mm, dok je kod CNC rutera drugačija filozofija :
Velik F a manji prolaz po mm - ( naravno uz jako velik broj obrtaja obradnog motora ).

To je upravo i razlog zašto glodala koja su namenjena univerzalnim glodalicama nisu baš najsrećnije rešenje za CNC rutere
ali dobro ... U DIY je sve oprošteno Smile - Mogu poslužiti i mnogi ih koriste !

Pozz


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - mikikg - 04-19-2018

Pricamo malo napamet jer nam Makso nije rekao sta konkretno pravi, sa kojim motorima/drajverima?
Nije na odmet da se zna i kakave su ose, kakav je prenos ...
Glodalica, seckalica za stiropor, graverka za spomenike, 3D printer, samohodni robot? : )


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Makso - 04-19-2018

To testiram za svoj CNC ruter, pa imam jedan stepper pa hoću da probam da vidim hoće li imati snage da to gura, navojna šipka je čini mi se 1mm korak, drajvere sam planirao TB6600, imam jedan treba mi još dva, a steper je ovaj, pa ako bude nejak možda da ga probam na Z osi.
Sve sam to riješio, samo mi je ostala elektronika.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - deksi - 04-20-2018

Mislio sam da kupim Peak Tech 2025, pa vas pitam za mišljenje o ovom multimetru.

http://www.peaktech.de/productdetail/kategorie/digital---handmultimeter/produkt/p_2025.html

http://www.mikroprinc.com/proizvodi/merna-i-test-oprema/merenje-elektricnih-velicina/digitalni-multimetri/multimetri-peaktech/multimetar-peaktech-2025/index.php


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - euronymous - 04-21-2018

Nešto mi to skupo na ovu oskudaciju  Big Grin

Ovu munju imam, jedino nema merenje temp.

A drug pinco je dao preporuku za ovu munju, ništa manje dobar  Wink


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Ubledeli - 04-21-2018

ja sam porucio zt301
http://zotektools.com/products-2/zt301/
za ~20$
pogledaj aneng an8009 na youtubu

mnogo je to para, imas UT61E za manje od 7kDin


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - progster - 04-21-2018

Meni stigao skoro Aneng AN860+, za 20$ naručio, za te pare odličan. Smile


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - mikikg - 04-21-2018

(04-19-2018, 09:43 PM)Makso Wrote: To testiram za svoj CNC ruter, pa imam jedan stepper pa hoću da probam da vidim hoće li imati snage da to gura, navojna šipka je čini mi se 1mm korak, drajvere sam planirao TB6600, imam jedan treba mi još dva, a steper je ovaj, pa ako bude nejak možda da ga probam na Z osi.
Sve sam to riješio, samo mi je ostala elektronika.

Ako nije problem, uslikaj nam mehaniku da vidimo, spominjao sam JK1545 drajver, odlican drajver, najbolji u toj klasi za te novce, vredi da se ulozi u njih i dobre motore ako imas dobru i stabilnu mehaniku, kakvo je vodjenje kod tebe?


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - deksi - 04-21-2018

@euronymous ove tvojje munje imaju 404 grešku Smile
Razmišljao sam i o UNI-T. 

Imam MY68, ima već dosta godina u njemu, radi odlično,  ali mislim da treba malo da podmladim.....


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - progster - 04-21-2018

Uni-T UT61e i UT139c su isto odlični za novce ispod 50e...


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - euronymous - 04-21-2018

Sa telefona čukam, sorry.
Ja imam UT61E, pincov predlog je UT139C, oba su odlična i cena im je slična.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Makso - 04-21-2018

(04-21-2018, 11:25 AM)mikikg Wrote:
(04-19-2018, 09:43 PM)Makso Wrote: To testiram za svoj CNC ruter, pa imam jedan stepper pa hoću da probam da vidim hoće li imati snage da to gura, navojna šipka je čini mi se 1mm korak, drajvere sam planirao TB6600, imam jedan treba mi još dva, a steper je ovaj, pa ako bude nejak možda da ga probam na Z osi.
Sve sam to riješio, samo mi je ostala elektronika.

Ako nije problem, uslikaj nam mehaniku da vidimo, spominjao sam JK1545 drajver, odlican drajver, najbolji u toj klasi za te novce, vredi da se ulozi u njih i dobre motore ako imas dobru i stabilnu mehaniku, kakvo je vodjenje kod tebe?

Kontam da će mi ovaj trenutni drajver dobro raditi, jer nije to neka ozbiljna CNC, sva konstrukcija je od MDF-a, vodilice sa linearnim ležajevima 18mm, navojna šipka najobičnija što se prodaje po prodavnicama, išao sam na tu jer nisam htio nešto puno ulagati u tu verziju CNC-a (a i prva mi je) a korak je 1mm, pa pretpostavljam da mogu ići slabiji motori. Postaviću slike samo da iskopam u telefonu.
To će mi služiti za neke moje sitne amaterske potrebe i malo vježbanja, a ako budem imao potrebe za boljom (to mi je bilo na umu kad sam počeo sa ovom) praviću ozbiljniji stroj.
Ono što imam u planu u budućnosti je da ovu vremenom nadogradim sa glavom za 3D štampanje, naravno ako to bude moguće...


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - mikikg - 04-21-2018

Ok, najbolje tako, probas prvo osnovne korake i bukvalno samo ovu operaciju da odradis i ti si savladao prakticno sve, to je ceo koncept, samo se postavlja pitanje sta tacno hoces da radis sa sledecom verzijom, sve zavisi od mehanike, kao sto vidis elektronika se savlada za dan-dva, ovo sa G-code isto nije tesko i to je sve.

https://www.youtube.com/watch?v=CKM7wUCG6lE

PS: Ovo je prototip, isti taj HW/SW sad radi sa 3x1.5kW servo ; )

Za mehaniku (bar iz mog ugla gledanja) mislim da je potrebno dosta vise truda, treba se to sve nacrtati do zadnjeg srafa u nekom CAD programu pa onda sesti i poruciti potrebne delove, sve ima svoje, mora da se u startu navede potrebna specifikacija masine pa se prema tome planira i projektuje sve ostalo, mehanicki delovi nisu jeftini posebno kvalitetni tako da treba to sve lepo osmisliti.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - mikikg - 04-21-2018

Sto se tice 3D printera tice, opet to sve manje vise isto samo su drugi zahtevi za mehanikom, cak toliko su pale cene tih printera da je sada neisplatljivo praviti te printere u kucnoj radinosti, ovo sa custom-GRBL je za industriju i neke specificne masine koje se automatiziju.

Pogledaj na primer Wanhao Duplicator i3 Plus i po kojim cenama moze da se nadje, to je palo na rang cena ~500E
https://www.youtube.com/watch?v=qoEApsA7pAk


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Makso - 04-21-2018

Kako mi je najlakše da probam praktično izmjeriti potrebnu snagu steppera, da zavrnem neku polugu na navojnu šipku pa vagom da okrećem + da opteretim trenutnu osu, ili neke druge metode, meni uopšte nije potrebna brzina kretanja osa na toj CNC, a nije ni sama konstrukcija za takve stvari.? Ja sam već probavao ovaj stepper što imam, on to pokreće sasvim solidno, samo što ja nisam ispoštovao lagani start pa mu je potrebna sasvim mala pomoć da se pokrene i onda ide.
Da, zaboravio sam napisati da mi je isto tako u planu na ovu dodati neki laser da imam i to za slučaj neke potrebe.
Što se tiče sledeće verzije, nemam nikakvih ideja trenutno, cilj mi je da završim sada ovo, pa ako budem imao nekog posla i potrebe za snažnijom i ozbiljnijom mašinom onda ću vidjeti šta i kako, da li praviti iz nule sve ili kupiti neku glodalicu pa ju retrofit-ovati...


To su starije slike pa nema navojnih šipki.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - mikikg - 04-22-2018

U vezi startovanja motora i sto moras da ga "poguras" na pocetku, to je vezano za ubrzanje, trebalo lagano da ubrzava od nulte brzine do neke zadata, koliko tacno to trebas probati ($1xx komande).

Treba da se dobije karakteristican zvuk kao sa mog snimka "fffriiiiiiiiiiiiuuu" ne "iiiiiiiiii", ne mogu drugacije slikovito da ti objasnim nego preko te onamotopeje ; )

To ubrzanje je kod stepppera veoma bitna stvar, bez toga raznih problema ima i odatle potice cela ta "kompleksnost" oko izrade kontrolera za te motore.

Problem moze delimicno da se resi upotrebom veoma finog micro-step (128, 256 ...), drasticno bolje radi motor tako i manje problema sa ubrzanjem ima.

PS: U vecini slucajeva se micro-step koristi zbog tih problema sa ubrzanjem i zbog tišeg rada, NE ZBOG REZOLUCIJE koraka


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Želja - 04-22-2018

(04-22-2018, 11:30 AM)mikikg Wrote: PS: U vecini slucajeva se micro-step koristi zbog tih problema sa ubrzanjem i zbog tišeg rada, NE ZBOG REZOLUCIJE koraka

Od mikrostepinga ima više štete nego koristi !

Step motor je projektovan da radi u full stepu, i eventualno half stepu.
E sad neko se setio da to još može da se usitni i napravio "mikrosteping".

Tačno je da se time dobila :
- Veća rezolucija
- Tiši rad
- Otklonjeni problemi sa rezonantnim zonama

Ali to je samo jedna strana medalje ...

Mikrosteping je veoma poguban za obrtni moment step motora !
Pogledajte sledeće dve slike i sve će vam biti jasno !




Dalje, nikada mikrosteping neće moći da prati linearnost pozicije poput motora koji radi u full stepu i na kome je dodat
reduktor sa zupčastim remenom sa potrebnim stepenom prenosa. Ovo rešenje jeste skuplje u odnosu na steper koji se
pogoni direktnim prenosom i nekim mikrostep drajverom - ali koliko para toliko i muzike ...

P.S.
Šta mislite zašto postoji petofazni step motor ?

Pozz


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - mikikg - 04-22-2018

(04-22-2018, 11:59 AM)Želja Wrote: Ovo rešenje jeste skuplje u odnosu na steper koji se 

pogoni direktnim prenosom i nekim mikrostep drajverom - ali koliko para toliko i muzike ...

Upravo tako, zato sam gore postavio fotku sa najmanjim step/drv i servo/drv, prvo resenje je oko 50E po osi, drugo 10x toliko.

Taj servo unutra ima trofazni motor zakljucan u DSP i sa integrisanim enkoderom u sebi mislim da je 8000 koraka, on se vozi sa 8000 koraka po krugu, nema nikakav mikro-step Smile


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - TDA - 04-22-2018

(04-21-2018, 12:19 PM)deksi Wrote: @euronymous ove tvojje munje imaju 404 grešku Smile
Razmišljao sam i o UNI-T. 

Imam MY68, ima već dosta godina u njemu, radi odlično,  ali mislim da treba malo da podmladim.....

Evo ti za malo para solidna spravica:
https://www.ebay.com/itm/AN870-19999-True-RMS-Range-Digital-Multimeter-NCV-Ohmmeter-AC-DC-Voltage-Current/282802216505?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=582118321493&_trksid=p2060353.m1438.l2649

Ja sam sebi uzeo ovaj i prezadovoljan sam:
https://www.ebay.com/itm/UNI-T-UT61E-Digital-Multimeters-AC-DC-Modern-Digital-Auto-Ranging-Multimeters-Mu/262684055445?epid=1240541908&hash=item3d29309795:g:oscAAOSwZG9WkKcO

BrankoTod i ja smo ga upoređivali sa nekim profi spravicama i etalonima i mogu ti reći da se su ga odlično napravili za te pare.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - deksi - 04-23-2018

UNI-T UT139C. Predpostavljam da je nešto slično, ima nekih razlika u odnosu na 61E