DIY Electronic projects
Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... (/showthread.php?tid=264)



RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - pakonja - 04-15-2018

Na prvi pogled lici kao moj modul koji pokrecem sa Mach3... provericu kad dodjem kuci pa cu javiti.

Mozda nisi dobro uradio podesavanja za paralelni port...


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - mikikg - 04-15-2018

Mozes tu prikljuciti GRBL Arduino, Arduino ide na PC preko USB, na PC vozis neki SW koji samo “strimuje” G-Code.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Makso - 04-15-2018

Da li je potrebno povezati i USB konektor na ovoj ploči?


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - mikikg - 04-15-2018

Mozda samo zbog 5V napajanja, nema tu nista veze sa USB-om.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - pakonja - 04-15-2018

Isti takav je i moj... proverio sam... preko LPT je kontrola a USB je samo napajanje. Radi u Mach3.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - mikikg - 04-15-2018

Uzgred zasto stalno spominjem GRBL, to je odlican Firmware koji prakticno moze da zameni ceo Mach 3. Prakticno sve funkcije koje ima Mach 3 ima i GRBL (ako poredimo do 3 ose) interno u svom pgrogramu i sve sto treba je da se kontroler "hrani" sa G-code, ima desetine razlicitih programa za to, besplatnih ...

Ja sam u mojoj varijanti isao na GRBL + RPi i to vam je prakticno ceo upravljacki kontroler koji moze da zameni Mach 3 + PC.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Makso - 04-15-2018

Skinuću sve potrebno za GRBL pa da probam i sa tim.
Samo ja koristim onaj kineski kabal usb - lpt, a ne znam da li to može raditi preko njega, nisam vidjeo da je neko tako pokušavao, pa me to brine.
Moram pogledati negdje da se nije zaturio jedan lpt kabal.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - mikikg - 04-15-2018

Ma kabal kao kabal, nema tu nista specilano, cak zavisi kakvi su ti step motori i drajveri moze da se desi da tebi ta plocica uz GRBL skoro da uopste i ne treba.
Ima konacan broj I/O nozica koje treba lepo da se povezu i to je to:

- 3 izlaza za STEP
- 3 izlaza za DIR
- 3 ulaza za END-STOP prekidace
- 1 ulaz za Probe
- 1 izlaz PWM za obradni motor
- mozda ima jos koji I/O

Prekidaci preko zica idu na prekidace (nikakva dodatna logika)
Izlazi sa STEP/DIR idu direktno na step-motor drajvere (nikakva dodatna logika)
Ostalo sve isto ide direktno ...

[Image: attachment.php?aid=26478]


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - cakani - 04-15-2018

Taj modul je za Mach3 i koristi LPT (paralelni port) i usb sluzi samo kao napajanje.
Njemu treba i 12v da bi radio. Ja ih koristim i imam uvek par komada na lageru.
Pozdrav Milan





RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - mikikg - 04-15-2018

Upravo to, takav je HW, drajveri i napajanje su najbitniji, ovo ostalo zice samo da se ispovezuju.

Dobar drajver je mnogo bitna stvar, zadnji sto sam probao JK1545 sa 256 uStep korakom radi stvarno dobro, tih je, manje EMI, snage ima za najvece Nema 27 motore, za vece motore imaju jos jaci modeli. Samo da znate da igorm slucaja u tom drajveru ima Texas Instruments C2000 Piccolo mikro kontroler : ), posebni diskretan izlazni stepen sa 4 nekih Si drajvera i MOS-FET ..


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - mikikg - 04-15-2018

Da dodam jos i ovo posto vidim da se autor malo vise aktivirao i lagano privodi pricu kraju, ovo je super-mega dobar G-Code kontroler sa BeagleBone Black, "sabija" kako radi!

@Cakani, samo da ubacis BBB plocicu umesto te male zelene i ne treba ti vise ni PC ni Mach 3 : )

https://github.com/hzeller/beagleg

Ovo cudo jede i GRBL i Mach 3 za dorucak, mislim da ce bolje raditi i od MESA sa FPGA + LinuxCNC za manji broj osa (gurao sam tako 8 osa), probacu, zadnji put kada sam probao pre godinu dana imalo je malo povise bugova, sada se to lagano prociscava i privodi nekoj stabilnoj verziji.
http://youtu.be/hIEY9077D64


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - vojinilic - 04-16-2018

Miki,

pokazi ako imas sliku CNC-a sto je cika Zoki pravio sa 80C535 i rucno pisanim interpolacijama. Ja nemam. Ono je bila masincina. I jos uvek radi.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - mikikg - 04-16-2018

Nemam nista od toga, gde radi ta masina?


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - vojinilic - 04-16-2018

Mislim da je kod Branka.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Makso - 04-17-2018

Povezao sam preko Arduina i GRBL-a, ali koristim samo jednu osu (imam sada samo jedan driver), neće da radi preko onih strelica za pomjeranje što imaju u GRBL kontroleru samo izbaci "G91" pa "G01 X-1" i onda ispiše "undefined feed rate", upišem ručno komandu "G0 X10" i on odradi? Da li treba nešto da se podesi od parametara, jer je sve po default-u?


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - mikikg - 04-18-2018

Odlicno, tebi je to skoro sve proradilo.

U vezi te greske, trebas mu negde napisati koliki je trenutni FEED-RATE, ima tamo negde konzola za kuckanje komandi, trebas samo uneti F1000 na primer, ili da mu das neku komandu poput G0 X12 F1000 pa on posle zapamti tu brzinu dok ne promenis sa nekom drugom komandom.

Poigraj se malo, ima tu dosta opcija za podesavanje ...


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Makso - 04-18-2018

Ok probaću i to. Moram nešto bezveze nacrtati za G-code pa da vidim kako će se to ponašati.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - mikikg - 04-18-2018

Najbolje da proucis sve raspolozive komande koje GRBL podrzava, tako ces najbolje videti sta tacno taj sve kontroler moze i da usput malo savladas G-Code ...

Quote:The G-code interpreter implements a subset of the NIST rs274/ngc standard and is tested with the output of a number of CAM-tools with no issues. Linear, circular and helical motion are all fully supported.
  • Supported G-Codes in v0.9i

  • G38.3, G38.4, G38.5: Probing

  • G40: Cutter Radius Compensation Modes

  • G61: Path Control Modes

  • G91.1: Arc IJK Distance Modes

  • Supported G-Codes in v0.9h

  • G38.2: Probing

  • G43.1, G49: Dynamic Tool Length Offsets

  • Supported G-Codes in v0.8 (and v0.9)

  • G0, G1: Linear Motions

  • G2, G3: Arc and Helical Motions

  • G4: Dwell

  • G10 L2, G10 L20: Set Work Coordinate Offsets

  • G17, G18, G19: Plane Selection

  • G20, G21: Units

  • G28, G30: Go to Pre-Defined Position

  • G28.1, G30.1: Set Pre-Defined Position

  • G53: Move in Absolute Coordinates

  • G54, G55, G56, G57, G58, G59: Work Coordinate Systems

  • G80: Motion Mode Cancel

  • G90, G91: Distance Modes

  • G92: Coordinate Offset

  • G92.1: Clear Coordinate System Offsets

  • G93, G94: Feedrate Modes

  • M0, M2, M30: Program Pause and End

  • M3, M4, M5: Spindle Control

  • M8, M9: Coolant Control



RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Makso - 04-18-2018

Upisao sam samo F1000, i onda je počeo raditi i preko miša i strelica u GRBL-u. Smile
Samo mi nije jasno da li mora smanjiti brzinu obrtanja kada smanjim step/mm, jer mi se to dešava, a upisivati feed rate preko 1000 (F1000) ništa se ne mijenja, samo kad smanjim onda se još uspori?


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - mikikg - 04-18-2018

Postoji tu vise faktora oko brzine, trebas to lagano istraziti i savladati logiku G-Coda.
Prica je malo slozenija jer postoji definisano ubrzanje (sve se menja sa $1xx, komandama) po svakoj osi, pa onda imas duzinu koju prelazi u koraku i da li po tom ubrzanju uopste moze da dodje do maksimalne brzine (dakle trebas probati vece hodove), pa tu imas podesen korak po krugu, pa imas microstep opcije.
Dalje, G-Code poseduje interno svoj "state-mashine" koji cuva neke vrednosti izmedju komandi, konkretno jednom kada se bilo gde u G-Code spomene F1000 (ili na bilo koji drugi nacin doslo u GRBL preko GUI kliktanjem nekih strelica/opcija), od te linije pa nadalje vazi ta brzina sve do sledece linije gde se opet ne spomene F2000 npr. Ako ti treba tacno odredjena brzina po svakom koraku/hodu onda tako se i pise code, npr G01 X10 F1000, G01 X20 F2000 ...

Kada se pocne raditi sa vise osa onda FEED-RATE vazi globalno i to za osu koja ima najduzi hod u komandi, ostale ose ce raditi naravno sporije jer je tu osnovna stvar vezana za matematicku interpolaciju tako da kretanje u visosnom prostoru bude linearno.

Taj GRBL kada se lepo optimizuju parametri i uz to ima dobar (servo) drajver, mogu da se izvuku FEED-RATE oko 15000-20000. Sa obicnim step-motor drajverima to ide oko max 2500, 1500 da radi lepo, zavisi opet od mikro-step, sto je bolji drajver to bolje radi ...

Dakle GRBL bez problema vozi oba ova tipa motora/drajvera, za servo ne moram da objasnjavam kako to opako-dobro radi ...

[Image: attachment.php?aid=26501]