DIY Electronic projects
Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... (/showthread.php?tid=264)



RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Leonardo - 02-23-2018

Hvala miki & macola za objašnjenje i trasiranje pravca ka rešenju. Razvoj je u toku.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Macola - 02-23-2018

(02-23-2018, 01:23 AM)branko tod Wrote: Zna li neko ovo da napravi?

 

Ovo je jednostavnije a radi. Ako ne može jedan paket, dva prolaze sigurno :-)

https://www.youtube.com/watch?v=hWFRCEl0fkQ


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Macola - 02-23-2018

(02-23-2018, 07:45 AM)Leonardo Wrote: Hvala miki & macola za objašnjenje i trasiranje pravca ka rešenju. Razvoj je u toku.

Nema na čemu drugar. Stojim ti za konsultacije oko servo, pogotovo ako je Xinje zbog iskustva.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Macola - 02-23-2018

@Leonardo,

Ako nisi siguran koji obrtni moment će ti biti potreban, kad napraviš mehaniku, na vreteno vučnog valjka staviš jednu polugu poznate dužine, pod pravim uglom.

Provučeš sve folije kako treba, zakačiš na kraj poluge ovo:
https://static.kupindoslike.com/Digitalna-vucna-vaga-0-50-kg-_slika_L_79279449.jpg

Izračunaš momet, potom izračunaš koji motor, koliki prenosni odnos reduktora, i td...


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Macola - 02-23-2018

(02-23-2018, 10:21 AM)Macola Wrote:
(02-23-2018, 01:23 AM)branko tod Wrote: Zna li neko ovo da napravi?

 

Ovo je jednostavnije a radi. Ako ne može jedan paket, dva prolaze sigurno :-)

https://www.youtube.com/watch?v=hWFRCEl0fkQ

Kad bi se spustilo na haubu automobila, malo veće punjenje bi stiglo do radilice, kroz motor :-)

https://www.youtube.com/watch?v=5uxsFglz2ig


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - vsavic - 02-23-2018

Ima i verzija za auto Smile

Samo izguglajte turbo decoder Smile

... ne znas sta je gore, dal da ti neko spopadne auto time (mehanicki) ili sa ometanjem i hvatanjem signala od daljinskog preko HackRF-a  il sl. alatom Smile


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - pakonja - 02-23-2018

Sad smo malo odlutali od pocetne ideje, ali meni je ovo omiljena kradja... fino, kulturno, bez upotrebe bilo kakve sile... Smile

https://www.youtube.com/watch?v=AJb-P7TJFI0


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - branko tod - 02-23-2018

(02-22-2018, 08:46 PM)Leonardo Wrote: Osnovna ideja, što se tiče mehanike, je da će se uraditi konstrukcija slična premotaču rolni streč ili alufolije
U ovom slučaju bi umesto alufolije bio deblji sintetički materijal u rolni, koju bi dva gumena valjka odmotavala na željenu dužinu a zatim bi nož-giljotina odsecao odmereni komad. Izrada mehanika ne predstavlja problem.
Interesuje me na koji način upravljati procesom:
1. Odmotavanje na željenu dužinu, sa mogućnošću podešavanja (programiranja) dužine od 100 - 1000mm, sa tačnošću od ~10mm,
2. Mogućnost eventualne kontrole brzine valjaka koji povlače i odmotavaju materijal,
3. Zadavanje i brojanje odsečenih komada

Pročitao sam tek danas tvoje zahteve i odgovore, i smatram da nije baš tako jednostavno rešiti tvoje zahteve.
Ako se koristi pogon kretanja folije sa valjkom, i ako uzmemo da je prečnik valjka 70 mm (precizniji transport),
za najmanju dimenziju od 100mm valjak mora da se okrene samo pola kruga. To znači da to mora da bude
sklop valjaka koji će bez proklizavanja moći precizno da dozira dužinu. Zatim nastaje problem sa odsečenim
krajem folije koja se odmotava. Tu mora da posje neki prihvatači koji će foliju držati i dale nategnutu i uvek je
precizno dovoditi pod nož. Odsečeni delovi folije takođe moraju da imaju svoj transport koji će da ih vodi do
bunkera u koji će se slagati. Smatram da osečene komade nećeš namotavati. Ne znam koliko ti je široka ta
folija, ali giljotina od 1000 mm koja treba da iseče foliju je mnogo gadna i skupa sprava. Ne bi bilo loše da nam
daš još neki podatak pa da dobiješ još neki savet. Naprimer: širina, debljina, proizvodnos ...


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Leonardo - 02-23-2018

Branko tod, mašina premotač folije je samo poslužila radi približnog opisa buduće naprave. U drugoj rečenici jasno stoji napisano da je materijal koji će se odmotavati i isecati drugačiji, deblji i mnogo krući od folije. Nema potrebe da to bude kompleksna mašinerija kao što je mašina za izradu papirnih kesica. Miki i Macola su dali jedan vrlo jasan tehnološki okvir za moguće rešenje ovog sistema, i uveren sam da će to biti pozitivno realizovano. Hvala vam za učešće u razradi ideje.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Vlajko - 02-23-2018

(02-22-2018, 08:46 PM)Leonardo Wrote: Molim za preporuku, informaciju ili kontakt (može i na privatnu poruku) stručnjaka, koji može pomoći savetom ili možda i aktivnim učešćem u rešenju upravljanja jednom mašinom.
Osnovna ideja, što se tiče mehanike, je da će se uraditi konstrukcija slična premotaču rolni streč ili alufolije - primer -  https://www.youtube.com/watch?v=fuSn_bnJ91I
U ovom slučaju bi umesto alufolije bio deblji sintetički materijal u rolni, koju bi dva gumena valjka odmotavala na željenu dužinu a zatim bi nož-giljotina odsecao odmereni komad. Izrada mehanika ne predstavlja problem.
Interesuje me na koji način upravljati procesom:
1. Odmotavanje na željenu dužinu, sa mogućnošću podešavanja (programiranja) dužine od 100 - 1000mm, sa tačnošću od ~10mm,
2. Mogućnost eventualne kontrole brzine valjaka koji povlače i odmotavaju materijal,
3. Zadavanje i brojanje odsečenih komada

Ovako predstavljeno ima se odmotac iz rolne, al kad odmotac prestaje da odmotava, tj. usporava, ima li nesto da se izbori sa inercijom rolne materijala da ne nastavi da se razmotava? Cak i ako je predvidjeno neko , recimo frikciono (moze i motorno) kocenje treba obratiti paznju da sila kocenja velike rolne treba da bude dosta veca od kocenja rolne kad materijal dodje do hilzne.


U sustini profi uredjaji za slicne namene rade na principu merenja i odrzavanja zategnutosti materijala. (web tension)
Senzorika se kaci na dancer roler ili tancer walze po schvapski.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Macola - 02-24-2018

@Leonardo,

@Vlajko je stavio izvrsnu primedbu.
 
No, računajući da si već sagledao mehaniku i sistem kočenja rolne sa koje odmotavaš, nisam pisao o tom sistemu već samo o pogonu, pretpostavljajući da ti je to ključni problem.
 
Upravljivo kočenje rolne se može obaviti na dosta načina:

- najjevtinije sa solidnim efektima pri umerenim brzinama je platno preko rolne, sa kesicom našivenom na kraju platna, u koju se natovare neki teži predmeti ili pesak, kao podesiv teg. Platno se postavlja tako da smer odmotavanja smanjuje tenziju (kretanje rolne u suprotnom smeru od gravitacione sile tega).

- malo skuplje i vrlo efikasno i pri velikim  brzinama motanja:
Na vretenu koje nosi hilznu rolne koja se odmotava namontira se neki od upravljivih sistema kočenja, poput;
 kožnog kajiša preko metalnog valjka,
 kočionog sistema točka od nekog automobila (komplet glavčine sa diskom od nekog jugića na primer, za celih 20 evra),
 onda na primer alternator sa kratkospojenim statorskim namotajima i podesivom pobudom nekim potenciometrom, pa sve do servo motora i na tom mestu, ako već hoćeš da rešavaš bahato, sa mnogo para a bez mnogo mozga...

I naravno "tancerom" kojim  meriš tenziju folije (medijuma, šta god to bilo).
Tancerom, tj. meračem tenzije folije se deluje na taj kočioni sistem, na takav način da povećanje zategnutosti folije smanjuje silu kočenja.  Tancer se opterećuje ili oprugom ili pneumatskim cilindrom sa regulisanim pritiskom (opet opruga), u smeru povećanja sile kočenja, čim se direktno određuje "set point" odnosno tenzija folije.

Ključna stvar zbog koje mnogi takvi pokušaji propadnu, tj. ne rade dobro već oscilatorno sa velikim varijacijama sile kočenja (dobije se skokovit rad sa trzajima), je da treba dvogubo prigušiti taj sistem(različiti faktori prigušenja za kočenje i otpustanje) i namestiti mu pojačanje (sila kočenja 0-100% prema sili tancera, što je obrnuto srazmerno i posledičnoj promeni ugla tancera).

Prigušenje sa različitim faktorima za smerove kočenja i otpustanja se prave sa pneumatskim cilindrom kome nije priključen komprimiran vazduh, a ima podesive prigušnice na oba priključna kraja, tj. radi u slobodnoj atmosferi sa različitim protocima u odnosu na smer kretanja klipnjače. Cilindar se priključuje na polugu tancera (na kraku koji treba podesiti) i nema uticaj na statičku silu već samo na promenu pri kretanju tancera.

Pojačanje se namesta krakom na tanceru, sa kog se uzima delovanje na kočioni sitem (manje rastojanje od ose tancera - veće pojačanje i obrnuto).

Tako se dobije mehanički PI sistem koji odlično radi kad se podesi dobro...

Sam tancer je takođe rešenje za sebe.
Treba da izvrši ugib folije između dva valjka, pri tom da održi savršenu saosnost svog valjka(zbog smicanja folije pri kretanju), a da pri tom ima što manji moment inercije (zbog brzog odziva i lake kontrole prigušenja).

Posle učestvovanja (kao elektroničar i programer) u pravljenju nekoliko: premotača, mašina za motanje traka za fiskalne kase, nekoliko štamparskih mašina i još sličnih stvari, došao sam do jako efikasnog rešenja tancera, sa malom masom i perfektnom saosnosti valjaka, a uz to imao podršku od mašinaca da moju zamisao naprave i da se nimalo ne pokaju zbog toga...

Takav tancer je primenljiv kada nema potrebe za akumulacijom velike dužine folije, baš kod premotavanja, slitovanja ili   protočnog štampanja.

Pokušaću da ga opišem rečima.
Dva diska od aluminijumskog lima debljine 20mm ili više, u sklopu se obrade na strugu radi savršene centričnosti.
U njihove centre se smeštaju kratka vretena na kojima se vrši spoljno uležištenje celog sklopa.
Diskovi se u sklopu izbuše po obimu na periferiji, sa 4 otvora na po 90 stepeni ugla. Na 180 stepeni se smestaju dva valjka, a kroz dva preostala otvora se namontiraju dva čvrsta a laka profila koji naprave veliku krutost tog sklopa ..

Ovako nešto, dečje crtano u LT Spice (bolje nego u paintu :-). Verujem da ćeš lako shvatiti o čemu je reč...


.pdf   moj_tancer.pdf (Size: 5,83 KB / Downloads: 31)

Rešenje je nastalo baš zbog potrebe za odličnom saosnosti valjaka, na nekoj štamparskoj mašini sa velikom širinom rolne i izbegnutom potrebom za automatskim "fajf" sistemom.

Pokazalo se dobro u praksi i lako je za izradu. Ima mali inercioni moment i slobodu zakretanja od 60 tak lučnih stepeni (zavisno od prečnika onih profila za ukrućenje), što je sasvim dovoljno za očitavanje tenzije sa izvesnom manjom akumulacijom folije.
Upravljačko dejstvo se skida sa jednog od kratkih vretena za spoljno uležištenje naprave.
Može ekscentrom koje pretvara zakretanje u linearno kretanje ili namotavanjem onog kožnog kajiša (iz malopređašnje priče) na to vreteno i još mnogo toga. Bilo je i slučajeva sa metalnim ekscentrom i linearnim induktivnim senzorom koji upravlja motor pogona odmotača i običnim platnom sa tegom kao kočnicom rolne i to radi odlično...
Mnogo načina je na raspolaganju sa ovom bazom za tancer koji radi na spravama bez skokovitih kretanja folije (sa malom potrebnom akumulacijom dužine), kao na primer u tvom slučaju.

Najveća većina tancera nije liearni pretvarač: tenzija - ugao, pa tako i ovaj, ali pošto je potrebno manje od 30 tak lučnih stepeni za sav rad, može se smatrati solidno linearnim i lako zakačiti cilindar za prigušenje, kao i oprugu za "set point".
Malo se komplikovanije provlači folija na početku rada, ali jedan potez više-manje, nije velika "cena" za perfektnu saosnost i mali inercioni moment.

Baza je tu pa improvizuj.

Pozz


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Leonardo - 02-24-2018

Hvala Macola i Vlajko, obratiće se pažnja i na detalj oko kontrole inercije rolne. Tancer "moj_tancer je" odlično rešenje, kao i sistem "kočiono platno" za manje brzine.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Milan94 - 03-01-2018

Nabavio sam maskice za led 7-seg. displeje  Big Grin .




RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - euronymous - 03-04-2018

Slušao sam Radio Beograd 202 preko interneta na RuneAudio i RPi, do pre 10ak dana je sve radilo savršeno, onda su stručnjaci promenili server i sad se može slušati radio isključivo iz browsera kao neka flash aplikacija.

Postoji li način da se taj stream radia sluša preko RPi i RuneAudio?

Na koji način da se proveri koji je format tog stream-a?


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - sax778 - 03-04-2018

Isto je i sa RB1 ja slusao na pc i vise nece i mene interesuje sta uradise


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Gosha - 03-04-2018

Ja i dalje slusam na starinski nacin, FM radio prijemnik.
Rekose da sad treba da se slusa sa ovog sajta:

https://rtsplaneta.rs/


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Macola - 03-04-2018

Tako je Gošo!

Sa "rtsplaneta" je sve isto, osim što moraju znati ko ih to sluša i gleda :-), odnosno moraš se prijaviti kao besplatni korisnik i važi za teritoriju Srbije.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - gorankg - 03-04-2018

(03-04-2018, 04:30 PM)euronymous Wrote: Na koji način da se proveri koji je format tog stream-a?

Možda bi moglo wireshark-om da se vidi o čemu se radi. Ustvari, moglo bi sigurno "samo" treba znati šta gledati. Ako usnimiš to okači negde pa da probamo zajedno.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - euronymous - 03-05-2018

(03-04-2018, 06:03 PM)Gosha Wrote: Ja i dalje slusam na starinski nacin, FM radio prijemnik.
Rekose da sad treba da se slusa sa ovog sajta:

https://rtsplaneta.rs/

Samo ti zezaj.

Nemam tuner, a neću da komp radi čitav dan, malina mi završavala posao u potpunosti.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - euronymous - 03-05-2018

(03-04-2018, 09:21 PM)gorankg Wrote:
(03-04-2018, 04:30 PM)euronymous Wrote: Na koji način da se proveri koji je format tog stream-a?

Možda bi moglo wireshark-om da se vidi o čemu se radi. Ustvari, moglo bi sigurno "samo" treba znati šta gledati. Ako usnimiš to okači negde pa da probamo zajedno.

A kako da upregnem wireshark da snimi šta se dešava?

EDIT: jel to ovo?