DIY Electronic projects
Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... (/showthread.php?tid=264)



RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - npejcic - 05-07-2017

(05-07-2017, 01:05 PM)mikikg Wrote: Castim ko zna da resi ovaj problem!

[Image: attachment.php?aid=23450]

U pitanju je kvadraturni enkoder, prate sve sve 4 tranzicije A i B ulaza (interni HW brojac u STM32) a sa Z ulazom bi trebao da resetujem brojac zbog smanjenja apsolutne greske, ali to ne ide tako prosto, sta ako se nadjem u ovakovj situaciju gde u oznacenom trenutku promenim smer!??? Pobrljavi sve ... : (

Miki, ako sam dobro propratio, da se ne bi desio reset ukoliko ti je veoma kratko u smeru posle prvog rising edge a time vršiš resetovanje brojača, moraćeš ovo malo da upeglaš nekim filtrom, recimo ovako nešto: Interapt na rising edge kada se desi startuj neki timer koji će da usempluje veoma brzo nekih deset uzoraka linije Z i na taj način donesi odlugu da li da se resetuje brojač ili ne.

Druga mogućnost je da uradiš interapt na rising i falling edge, pa da restuješ tek na falling, a prethodno uradi pripremu kada se javi rising da očekuješ falling edge.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - mikikg - 05-07-2017

Nesto u toj postavci sa 4x enkoderom i HW brojacem i ovim Z indexom (preko interapta) ne pije vodu.
Dalje sta mi znaci 4x mode kada ovaj Z index traje malo vise od 4 tranzicije, pa to je neizvodljivo da se onda tako resetuje brojac, sta onda raditi sa impulsima izmedju?!
I odprilike da mi pravi problem jedan smer, kada idem sa brojacem navise i prelazim preko indexa, tad se desi da ne poveca broj krugova.

Jedino objasnjenje je problem sa sinhronizacijom interapta, mesam interne (od overflow brojaca) i externe, ta dva nesto ne mogu lepo da se uklope, neka vremenska rupa tu postoji ... ne znam ...

Kada odkacim Z totalno i ostanem samo na A/B, sve lici da je OK ...

Mada kada bolje razmislim opet se problem vrti zbog 4x moda i sirine indexa, ja resetujem brojac pre nego sto je on stigao do kraja kada bi inace uradio ISR za povecanje krugova, to je srz problema!!!


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - gorankg - 05-08-2017

(05-07-2017, 10:26 PM)mikikg Wrote: Nesto u toj postavci sa 4x enkoderom i HW brojacem i ovim Z indexom (preko interapta) ne pije vodu.
Dalje sta mi znaci 4x mode kada ovaj Z index traje malo vise od 4 tranzicije, pa to je neizvodljivo da se onda tako resetuje brojac, sta onda raditi sa impulsima izmedju?!
I odprilike da mi pravi problem jedan smer, kada idem sa brojacem navise i prelazim preko indexa, tad se desi da ne poveca broj krugova.

Jedino objasnjenje je problem sa sinhronizacijom interapta, mesam interne (od overflow brojaca) i externe, ta dva nesto ne mogu lepo da se uklope, neka vremenska rupa tu postoji ... ne znam ...

Kada odkacim Z totalno i ostanem samo na A/B, sve lici da je OK ...

Mada kada bolje razmislim opet se problem vrti zbog 4x moda i sirine indexa, ja resetujem brojac pre nego sto je on stigao do kraja kada bi inace uradio ISR za povecanje krugova, to je srz problema!!!

Ti ionako resetuješ brojače na uzlaznu ivicu Z a ne čekaš i silaznu ivicu. Ta četiri impulsa (ukoliko si u 4x modu) a ideš napred, nisu poslednji nego prvi za sledeće brojanje. Ako juriš ceo Z impuls onda realno imaš problem.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - mikikg - 05-08-2017

Mislim da imam resenje, ne treba 0 da upisujem u brojac na Z-index rastucu ivicu, nego npr 7998 (za dva manje od maksimuja) kada ide napred i za suprotan smer treba da upisem 2, ne 0, to su tacne pozicije gde se index dogadja, nije u nuli.

UPDATE:
Tacno je to bio uzrok problema! Evo vec 10-ak minuta probam i to RADI, nisam uspeo jos da zaglupim brojac Smile


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Jevrem - 05-08-2017

Opet mi pukao vrh od ersa lemilice, jedan mesecno. Uvek otpadne vrh od tela, kao da je varen na jednom mestu i tu se rastavi. Ima li neko savet kako da se ovo ne desava ili da uzimam obicni vrh  a ne LF? Ne pritiskam vrhom podlogu koju lemim.

Sem toga nakon 9 godina svakodnevnog rada odlepio mi se trulex sa originalnog sundjera p a sam video temu da se moze napravit od sundjeraa i trulexa. Pitanje je da li taj napravljeni traje dugo kao i originalni ili da odvojim 620 dinara i kupim original.

Posto mi za koji dan ide poluvekovni rodjendan razmisljam da se ponovim necim. Ideja je bila lemilica ali pored nekoliko ne znam jel pametno. Dajte ideju sta bi Vi sebi poklonili za takav jubilarni rodj ali uzmite u obzir da ne idem na pecanje


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - mikikg - 05-08-2017

Jevreme, da sam na tvom mestu (a blizi se taj trenutak i meni : ) ja bih sebe pocastio jednom Metkal lemilicom:
http://www.okinternational.com/metcal/english/globalnavigation/products/hand-soldering-systems


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Jevrem - 05-08-2017

zar mi nije bolje onda JBC?


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - mikikg - 05-08-2017

I to su odlicne lemilice, ove Metcal sam video uzivo i drzao u ruci, to je saliveno kako je uradjeno + induktivno grejanje sa predefinisanim vrhovima, to radi boli glava.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - TDA - 05-08-2017

A da probaš da koristiš metalnu vunu umesto sunđera?
Manji je stres za vrh zato što nema nagle promene teperature.
Ja sam generalno bio protiv te vune, ali sam uz novu Ersa lemilicu dobio tu vunu i skontao da čisti vrh lemilice jednako dobro kao i sunđer.
Bonus je što ne moram stalno da kvasim sunđer. Smile


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Braca - 05-08-2017

Ja koristim iskjlučivo metalnu vunu već tri godine i nemam reklamacije.

Pozdrav


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Аритон - 05-08-2017

http://www.belielektronik.rs/Alati-i-instrumenti/Lemna-tehnika/Lemilice-i-pribor/Lemni-pribor/LEMI-STAL.ZD10W2

http://www.belielektronik.rs/Alati-i-instrumenti/Lemna-tehnika/Lemilice-i-pribor/Lemni-pribor/LEMI-SH-1025B

Pojavi se mesingana za pranje sudova ponekad u uradi sam, merkuru, rodi...


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - HomeMadeAudioProject - 05-08-2017

nemojte da žovjek sebi za ovu priliku kupuje metalnu vunu,u rodi i merkuru... Smile šalim se malo...


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Аритон - 05-08-2017

jes vala, mada nije metalna, mesingana je...


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - HomeMadeAudioProject - 05-08-2017

i mesing je metal,čak i više njih u jednom... Smile


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - TDA - 05-08-2017

Jeste. Baš ta! Tongue


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Аритон - 05-08-2017

zaebavaj HMAP, a znas sta sam hteo reci...


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Jevrem - 05-09-2017

Hvala za zicu, moracu je nabaviti. Valjda ce da pomogne mojim vrhovima. Inace trosim jedan mesecno sto mi dodje na 3 godine nova JBC lemilica. Lemilica je i dalje opcija kao rodjendanski poklon ali sad se otvara i opcija htpc (ovo Nik ne sme da vidi jer mi nece biti dovoljno ni 2k evra), telo aparata (mada ni nisam planirao da se istresem za Nikon 7100, 7200 iako ga zelim). Jeftinija opcija je koncert Becke filharmonije 27.5. u Senbrunu a to znaci da ne bih mogao u KG. Telefon mi nije opcija za poklon, to mi je bacanje para iako je lepo imati dobar. A sta  bolje od Samsunga S4 9506 koji vec imam?

Otvoren sam za predloge. Nisam fan garderobe, zadovoljan sam i pazarskim farmericama od 1500 dinara.

Opcija je da napravim zurku za prijatelje, ali ja ne znam da se veselim. Vise sam od likova koji ce se zavuci uz audio sistem i Dvorzakov op/81 ili Damien Rice.

Jedna od ideja je i nova torba za alat za elektroniku. Tu mi moze pomoci predlog sta da uzmem a da ne kosta bubreg a da je kvalitetno. Curver plasticne ne podnosim, Volim da mi je svaka alatka tacno na svom mestu i da mogu zmureci da izvucem sve. Ovako nesto.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - vojinilic - 05-09-2017

Koji je red cena takvih torbi i gde mogu kod mas da se kupe?


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - progster - 05-09-2017

Kad smo kod torbi, zna li neko možda neku torbu koja je pogodna za prenos osciloskopa (DS1054z), a da nije originalna Rigol od 100e?
Problem mi je što sam često na relaciji Kruševac-Beograd pa nemam baš bezbedan način za prenos.

EDIT: https://www.superalati.rs/user/kutije-torbe-klaseri/hepco-becker-torba-za-alat-velika-5852-8019/66_3336_136245_1_0_0/item.jsp


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Braca - 05-09-2017

(05-09-2017, 06:34 AM)Jevrem Wrote: Jeftinija opcija je koncert Becke filharmonije 27.5. u Senbrunu...
Koncert Bečke filharmonije je muzička poslastica, ali pošto je na otvorenom prostoru (i to velikom), biće masivno ozvučen. Posle jednog lošeg iskustva na jednom ozvučenom koncertu Ane Netrebko u Beču, gde je zvuk bio skandalozan, više ne idem na ozvučene koncerte klasične muzike.
Doduše, prošle godine smo dobili na poklon karte za "Turandot" u Bregencu (scena na Bodenskom jezeru, u vodi) i zvuk je bio odličan. Može biti zbog toga što ga je radio Fraunhofer Institut iz Nemačke, a ne neka firma za ozvučavanje.

Pozdrav