DIY Electronic projects
Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... (/showthread.php?tid=264)



RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Želja - 03-29-2017

Tretman akumulatorskih klema :

Korozija koja se javlja na klemama najlakše se čisti tako što na kleme
polako sipate malu količinu KLJUČALE vode. (Sasvim je dovoljna džezvica za kavu puna vode)
Nećete verovati kako će kleme biti čiste, - nema potrebe za nikakvim struganjem !
Treba isprati posebno stubiće na akumulatoru , a posebno kleme.

Zatim vrlo mala količina tovatne masti i to je TO.
Nikakva skupa i namenska sredstva ne daju bolje rezultate od ovog postupka.

Pozz


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Jevrem - 03-29-2017

posto nisam uspeo da resim isaplan elektroniku za teranje motora i otvaranje gasa, kao da je djavo u njoj, sve ispravno a ne radi, da li ima neko jednostavno resenje za ovu elektroniku sa mogucnoscu podesavanje kasnijeg iskljucivanja gasa


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - gimba - 03-29-2017

(03-22-2017, 11:15 PM)Dackotronic Wrote: Igrao sam se veceras sa par brezona , isao sam na smanjenje tog lufta matice u odnosu na navoj .

Uzmem dve matice i blago ih zakontram jednu u odnosu na drugu zatim ih zavarim na par mesta , e to tako srafi se 10 puta teze nego jedna matica .

Zatim zavarene matice stegnem u stegu a brezon uhvatim futerom od akusrafilice na jednom kraju , kapnem koju kap ulja na navoj brezona i nekoliko puta prvozam celu duzinu navoja napred nazad.
Nakon toga srafi se lagano ne zapinje ne zateze lufta gotovo da nema , lufta ima ali jedva primetno treca matica bi definitivno resila problem , e sad koliko ce to tako da traje zavisi do opterecenja gde bude radilo.

Daklem moze nesto da se skarabudzi  Big Grin
Ja sam pre 2 god pravio neki CNC drajver sa Arduinom i GRBL-om. Pa kad sa uradio dajver, ja se malo poigrao i sa masinom, imao sam slobodnog vremena, visak elektroda i visak cevi i loma. ???? Za lezajeve sam uzeo tockice od klizaca za americke plakare, pa onu plastiku uradio u chetvrtku i to uglavio u cev 35x35mm. A onaj brezon samo provukao kroz lezaj i stegao maticama sa obe strane. Uz pomoc shtapa i kanapa je, nije me sv kostalo 1000 din, motori iz nekog ogromnog rashodovanog shtampaca, sa izvario sve i to radi, vrlo lepo. Da bih anulirao luft izmedju brezona i matice isto sam isao na vise matica u kontru, tj.na 3 matice. Ali nije to dugorocno jer opet dobije luft, vremenom se pojede i brezon i matica. Na Aliexpress-u ima nekih jeftinih vretena, i klizaca i svega ostalog, mislim da se isplati kupiti. Meni je ovo bila igra da vidim kako shljaka drajver, a i visak slobodnog vremena. ???? Znaci lezaj sa unutrasnjim precnikom 8mm, vreteno 8mm, matice s obe strane i cao. ???? Jos bolje sve to kod strugara pa na strug i glodalicu ali malo bije po dzepu. ????


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - gimba - 03-29-2017

(03-29-2017, 09:47 AM)gimba Wrote:
(03-22-2017, 11:15 PM)Dackotronic Wrote: Igrao sam se veceras sa par brezona , isao sam na smanjenje tog lufta matice u odnosu na navoj .

Uzmem dve matice i blago ih zakontram jednu u odnosu na drugu zatim ih zavarim na par mesta , e to tako srafi se 10 puta teze nego jedna matica .

Zatim zavarene matice stegnem u stegu a brezon uhvatim futerom od akusrafilice na jednom kraju , kapnem koju kap ulja na navoj brezona i nekoliko puta prvozam celu duzinu navoja napred nazad.
Nakon toga srafi se lagano ne zapinje ne zateze lufta gotovo da nema , lufta ima ali jedva primetno treca matica bi definitivno resila problem , e sad koliko ce to tako da traje zavisi do opterecenja gde bude radilo.

Daklem moze nesto da se skarabudzi  Big Grin
Ja sam pre 2 god pravio neki CNC drajver sa Arduinom i GRBL-om. Pa kad sa uradio dajver, ja se malo poigrao i sa masinom, imao sam slobodnog vremena, visak elektroda i visak cevi i loma. ???? Za lezajeve sam uzeo tockice od klizaca za americke plakare, pa onu plastiku uradio u chetvrtku i to uglavio u cev 35x35mm. A onaj brezon samo provukao kroz lezaj i stegao maticama sa obe strane. Uz pomoc shtapa i kanapa je, nije me sv kostalo 1000 din, motori iz nekog ogromnog rashodovanog shtampaca, sa izvario sve i to radi, vrlo lepo. Da bih anulirao luft izmedju brezona i matice isto sam isao na vise matica u kontru, tj.na 3 matice. Ali nije to dugorocno jer opet dobije luft, vremenom se pojede i brezon i matica. Na Aliexpress-u ima nekih jeftinih vretena, i klizaca i svega ostalog, mislim da se isplati kupiti. Meni je ovo bila igra da vidim kako shljaka drajver, a i visak slobodnog vremena. ???? Znaci lezaj sa unutrasnjim precnikom 8mm, vreteno 8mm, matice s obe strane i cao. ???? Jos bolje sve to kod strugara pa na strug i glodalicu ali malo bije po dzepu. ????

sto se snage tice, isao sam preko neke redukcije sa zupcastim kaisevima isto iz stampaca. To je nemoguce zustaviti rukom, bukvalno nemoguce, cak sa ovim malim motorima.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - HomeMadeAudioProject - 03-29-2017

(03-28-2017, 05:54 PM)HomeMadeAudioProject Wrote: pitanje: postoji li nešto što je elektro-provodna mast? zadužio sam komplet akumulatorsku pneumatsku bušilicu,klasičnu aku-bušilicu i lampu marke fleks, i na kontaktima spajanja akumulatora i pneumatske bušilice vidjeo sam tragove masti. nisam do sad znao da li tako nešto postoji (i dalje ne znam) ali se pitam je li to bolje obrisati pa imati čiste kontakte koji neće hvatati prašinu na sebe,ili ostaviti ovako kako jeste pa dok traje-traje?

o ovoj mašini i akumulatoru/bateriji se radi:


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - BeliNinja - 03-29-2017

Rekao bih da su kontakti nerdjajuci, a mast tu vise sluzi da lakse kliza. Nesto kao lubrikant Big Grin


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - HomeMadeAudioProject - 03-29-2017

taj lubrikant mi skuplja prašinu tokom bušenja, naročito u plafon. pitam se zato koliko je to tu korisno a koliko zapravo štetno...


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - BeliNinja - 03-29-2017

Obrisi pa vidi kako se ponasa. Mozda je ta mast stavljena da odbija vlagu sa kontakata. Nisam vise siguran.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Аритон - 03-29-2017

HMAP, da nije ta sprava bila na servisu ili stajala neko vreme van upotrebe.
Drugaru su radili servis na nekoj busilici, kada je dosla sa servisa takodje su kontakti bili u nekoj masti...


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - HomeMadeAudioProject - 03-29-2017

sprava je iz kutije-kompleta u kojoj je ???? lampa,klasična baterijska bušilica i ova sa slike pneumatska bušilica, i stigla je nova novcijana - prvih nekoliko radnih sati imala je prekjuče juče i danas kod mene. po meni skroz nepraktično jer je sds-bušilica u pitanju a to obavezno poteže prašinu uz sebe. ta prašina svakako nađe put do masnih kontakata,pravi prelazni kontakt tamo gdje teče poprilično ampera. suma sumarum, ako ne očistim to kako valja imaću uskoro požar ???? u ruci. pitam se čemu ta mast na tom mjestu u takvim uslovima...


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Аритон - 03-29-2017

mozda nekakva konzervacija...


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Аритон - 03-29-2017

Ako neko ima u pdf formatu D.SenFa -Small/Signal/Audio Design 2st- i voljan je da mi prosledi, unapred Hvala.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - mikikg - 03-30-2017

(03-29-2017, 09:47 AM)gimba Wrote: Ja sam pre 2 god pravio neki CNC drajver sa Arduinom i GRBL-om ...

Upravo ovih dana probam neku test mehaniku (a.k.a. "zavarena matica") koju gura GRBL u nekoj custom varijanti sa jos dva RPi-a i jednim 7'' touch-om : )
GRBL je sasvim solidan Motion Controler koji ce zavrsiti posao za gomilu kucnih varijanti za CNC masine. Naravno nije najbolji ali osnovne funkcije koje ima su sasvim dovoljne.

Probao i 1/16 micro steping sa TB6560 2A 24V i NEMA23 step motorima i to radi drasticno bolje nego 1/1 i bitno je da GRBL moze to da vozi (16x brzi impulsi) cak ima i jos rezerve da se poveca feed-rate pre nego sto zaglupe steperi u %$6# STALL!
Inace sam ubio dva TB6560 kada sam ih postavio na 3A, ne mogu to da izdrze!
Drasticno manje buke prave motori kada se voze u mikro steping modu.

Nego imam jedan "mali" problem sto sa GRBL ne mogu da dodatno pokrecem i 4. osu : (  ... 
Napokon sam sklopio extruder za plastiku, treba da uzmem jos neki drajver (jer sam spalio visak koji sam planirao ; ), hot-bed i neki MEGA2560 kontroler da zamenim GRBL ...


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - gimba - 03-30-2017

(03-30-2017, 09:24 AM)mikikg Wrote:
(03-29-2017, 09:47 AM)gimba Wrote: Ja sam pre 2 god pravio neki CNC drajver sa Arduinom i GRBL-om ...

Upravo ovih dana probam neku test mehaniku (a.k.a. "zavarena matica") koju gura GRBL u nekoj custom varijanti sa jos dva RPi-a i jednim 7'' touch-om : )
GRBL je sasvim solidan Motion Controler koji ce zavrsiti posao za gomilu kucnih varijanti za CNC masine. Naravno nije najbolji ali osnovne funkcije koje ima su sasvim dovoljne.

Probao i 1/16 micro steping sa TB6560 2A 24V i NEMA23 step motorima i to radi drasticno bolje nego 1/1 i bitno je da GRBL moze to da vozi (16x brzi impulsi) cak ima i jos rezerve da se poveca feed-rate pre nego sto zaglupe steperi u %$6# STALL!
Inace sam ubio dva TB6560 kada sam ih postavio na 3A, ne mogu to da izdrze!
Drasticno manje buke prave motori kada se voze u mikro steping modu.

Nego imam jedan "mali" problem sto sa GRBL ne mogu da dodatno pokrecem i 4. osu : (  ... 
Napokon sam sklopio extruder za plastiku, treba da uzmem jos neki drajver (jer sam spalio visak koji sam planirao ; ), hot-bed i neki MEGA2560 kontroler da zamenim GRBL ...
Pretpostavljam da je sve to sto pravis za 3D printer? Ako treba pomoc, tu sam. Kolo nemam ni jedno inace bih odmah uskocio. Ja sam radio sa L297 i Fetovima u izlazu, Arduino Nano, optokapleri, fet drajveri i sve to spakovao na jednu plocicu. Uz pomoc shtapa i kanapa, hteo sam da dokazem nekim drugarima da GRBL radi, posto su poceli sa nekim vasionskim space shatle variantama. ????


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Milan94 - 04-14-2017

Zdravo drugari da li neko ima Calculator za izracunavanje PWM frekvencije kod Pic mikrokontrolera nesto slicno ovom.
Dok sam radio pod windows XP ovi kalkulatori su bili odlicni ali sada nece da rade pod windows 7 ukoliko neko ima zamenu koja radi pod sedmicom resio bi me problema.

Calculator za TMR0 sam nasao drugi koji radi ali za PWM nista korisno nisam uspeo da pronadjem.




RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Makso - 04-15-2017

@Milan94
Ja sad probao na Windows 10 i radi sve ok.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - sax778 - 04-15-2017

Imas ovaj online 

http://www.micro-examples.com/public/microex-navig/doc/097-pwm-calculator.html


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - mp3police - 04-15-2017

Imaš u MPLAB X IDE. Ideš na Tools>Embedded>Code Configurator.
Izabereš koji modul ti treba i onda konfigurišeš. Kada uradiš izbaciće ti nekoliko fajlova u C-u. Faktički to su setovanja registra zaduženih za taj modul. Meni je za CLC i PWM bilo korisno.


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - Milan94 - 04-15-2017

(04-15-2017, 12:00 AM)Makso Wrote: @Milan94
Ja sad probao na Windows 10 i radi sve ok.

Kod mene nece da radi ja koristim 64-bit verziju sistema mozda postoji resenje da se i kod mene nastima da radi ali nisam siguran kako.

Evo koje obavestenje dobijam kada pokrenem programcic


.bmp   calculator.bmp (Size: 1,74 MB / Downloads: 13)


RE: Da ne otvaram novu temu, par pitanja... - saggit - 04-15-2017

(04-15-2017, 08:16 AM)Milan94 Wrote:
(04-15-2017, 12:00 AM)Makso Wrote: @Milan94
Ja sad probao na Windows 10 i radi sve ok.

Kod mene nece da radi ja koristim 64-bit verziju sistema mozda postoji resenje da se i kod mene nastima da radi ali nisam siguran kako.

Evo koje obavestenje dobijam kada pokrenem programcic
Ne možeš da pokreneš program, zato što je predviđen za Win 32-bit, a ti imaš instaliran 64-bit.