DIY Electronic projects
...a što činiš?! - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: ...a što činiš?! (/showthread.php?tid=2357)



RE: > A sto cinis: - Аритон - 07-07-2019

Nije to tako tesko odraditi...
Ako ti je prvi put, bolje prvo probaj na nekom drugom komadu.

daj jos neku sliku, sta si se stisao...

Ps
danas sam smirglao i farbao bajcom daske za neke police u kuhinji, uljanim bajcom dobro razvukao bajc na povrsinu cetkom i sad cekam 24h da bi opet smirglao i premazao jos jednu ruku.
naravno pre bajca sve sam dobro presmiglao i ocistio od prasine.
ovako to izgleda trenutno...

tako da
ako mogu ja da se potrudim i ofarbam, mozes i ti Sale.


RE: > A sto cinis: - pakonja - 07-07-2019

Lepo ti je to ispalo... Ja sam uzeo nitro bajc i nitro lak... jos mi samo trebaju m*da da krenem da radim... Smile Sutra ide finalno smirglanje i busenje rupa za zvucnicke konektore pa prekosutra bajcovanje (to je bar plan) Smile

Drugome ne dam da mi radi... moram sam... Smile

Inace evo dve male anegdote sta se desi kada dam nekome drugome da uradi nesto... pre 15 godina je brat odvezao Golf 2 GTI na dotezanje glave jer je lik od koga smo uzeli auto nedavno radio generalnu. I odveze brat auto kod tog majstora, ovaj dotegne glavu i kaze da treba jos nesto da radi, da poskida neka creva koja su "bespotrebno" stavili u fabrici ("glupi nemci"), onda je izgubio rad motora i uzeo da dosteluje k-glavu... onda mu se ugasio auto i vise nije mogao da ga upali... ! Auto je od "majstora" doslepan kuci da ga sam popravim... Smile

Druga anegdota je isto vezana za auto ali ovaj put auto elektricara... odvezao sam mu auto da mi zameni lambda sondu na korsi b i ja po dogovoru odem da preuzmem auto u odredjeno vreme kad vidim njega znoji se oko auta i vergla kao lud a auto ni da stucne... kaze nesto ne moze da ga upali... ja pogledam motorni deo i imam sta da vidim... lik nije stavljao original lambda sondu vec univerzalnu i isekao dzek, izblankirao zice i samo ih uvezao sa zicama na sondi i tako verglao... od verglanja mu se kratkospojile zice i crkne ECU...

Ipak mi je draze sam to da uradim nego platim nekome da mi zezne stvar... Smile Ovako ako ja zeznem bar znam da to prvi put radim i nije strasno, a jos bitnije je sto cu nauciti za sledeci put... Smile


RE: > A sto cinis: - Аритон - 07-07-2019

Hrabro nema sta.
Nitro, imas li kompresor?


RE: > A sto cinis: - Khadgar2007 - 07-07-2019

Probaj na otpadnom komadu daske bajcovati da stekneš dojam koliko će ti drvo promijeniti boju.

edit:
Ja inače koristim bajcove koji se otapaju u alkoholu pa ne znam kakvi su to nitro. Bajcevi(pretpostavljam manje više svi) su samo tu da daju neku drugu boju drvetu, ako se hoće nakon toga drvo zaštiti treba lakirati.


RE: > A sto cinis: - pakonja - 07-07-2019

@Ariton:
Imam kompresor i farbao sam sa pistoljem jednom u zivotu - kad me udario lik od pozadi autom dok sam vozio skuter... iz istog razloga sam sam farbao ostecene delove i ispali su super... Smile

@Khadgar2007:
Probao sam na parcetu furnira sa kojim sam furnirao ali nisam nanosio pistoljem vec sumdjerom... pistoljem mislim da ce biti jos bolje...

Stay tuned... Smile


RE: > A sto cinis: - Khadgar2007 - 07-07-2019

Bajc se nanosi krpom,spužvom ili nečim sličnim i brzo nakon nanošenja se ostatak tekućine briše da drvo upije jednaku količinu bajca.
Imaš velike količine podataka na ovom forumu http://www.stolarskaradionica.com/tehnika-stolarskog-rada.php?id=17&akcija=citaj


RE: > A sto cinis: - zbotic - 07-08-2019

Tajna dobrog lakiranja drva je u brušenju. Sve treba biti glatko kao staklo pa nakon toga slijedi bajc, ovako kako je Khad rekao. Bajcanje hrapavog drva ispadne hrapavo Smile


RE: > A sto cinis: - vladd - 07-08-2019

Neko davno rece na nekom forumu, smirglas, brusis dok ti ne dosadi, e tada si na pola smirglanja..Smile


RE: > A sto cinis: - Khadgar2007 - 07-08-2019

Da još malo nadodam. Drvo se brusi tako da ga prethodno namočiš sa vodom uz pomoć spužve, kada se osuši onda ide brušenje kako je Vladd rekao.


RE: > A sto cinis: - pakonja - 07-08-2019

Lele pa od silnog brusenja ima da ogulim furnir Big Grin Aj poslusacu vas, malo ce to prolongirati zavrsetak radova ali bolje da polako radim a da bude dobro nego da zurim pa da zeznem...


RE: > A sto cinis: - Khadgar2007 - 07-08-2019

Nećeš, jer nećeš krenuti od 80 šmirgla već od barem 240 pa završiti na 1000 ili 2000. E sada kako si rekao da ćeš brusiti furnir to ja mislim da ne treba previše brusiti. Moj prethodni savjet je bio vezan za puno drvo ili šperploču gdje nemaš problema oko bojazni da ćeš oguliti tanki furnir.


RE: > A sto cinis: - veselinovic - 07-09-2019

Lemiliti aluminijum je moguce.
Probao ovo i radi:

https://www.youtube.com/watch?v=jtvOkI_pvMI

Nabavio sa aliexpresa laznjak, a kod ovog
https://www.ebay.com/itm/1-10-20PCS-Low-Temperature-Aluminum-Welding-Solder-Wire-Brazing-Repair-Rods-hj1/392259052524?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=661214135594&_trksid=p2060353.m2749.l2649

radi.


RE: > A sto cinis: - Khadgar2007 - 07-09-2019

Probao sam to već prije dosta godina. Nisam previše eksperimenata ali uspio sam zalemiti dva komada aluminija, uz malo čekića i sile sam uspio razdvojiti te komade ali kao što rekoh to je bila proba na komadu dva i nakon toga sam odustao od toga. Također jedan problem koji sam vidio sa tim šipkama koje sam naručio od madžara je da nakon stajanja 1-2 godine postanu mat i veoma krte i sa takvima sam ja radio pa je moguće da zato nisam dobio neki dobar rezultat.


RE: > A sto cinis: - Dackotronic - 07-09-2019

Meni je cudno da na gore linku ne koristi nekakvu primesu kao pomagalo lemlljenju .
Npr kod lemljenja mesingom koristi se boraks , kalaj trazi pastu ... i slicno ... neznam sta se koristi za aluminijum ???

A imao sam prilike da krpim blok motora koji je bio od alu legure ,tada smo kupili  1kg kotur alu zice za co2 zavarivac , ta zica se takodje lako lomila i bila je 1mm debljine a suplja unutra i unutar te supljine imala je nesto zuckasto belo ???


RE: > A sto cinis: - BeliNinja - 07-09-2019

Boraks, pasta, kalafon se smatraju za topitelje.
Ne znam sta se koristi za lemljenje aluminijuma, ali ja se ne bih uzdao u tu tehnologiju Big Grin

Blokovi motora se cesto prave od duraluminijuma ili legura aluminijuma i bakra ili legure aluminijuma grupa 2 (ovo je sve jedno te isto). Aluminijumske legure iz grupe dva spadaju u klasu ne zavarivih legura. Zica na koturu za MIG postupak (dakle cist Ar ili Ar+ He, nema CO2 tu sta da trazi) je obicno leguraAlSi ili AlMg ili AlMgZr. Za TIG postupak postiji jos dosta legura za dodatni materijal. 






RE: > A sto cinis: - Khadgar2007 - 07-09-2019

Niti ja se ne bi uzdao da mi život ovisi o tome, ali za nešto zakrpati ili zavariti Al profile za neki kostur nekakve šasije bi trebalo biti sasvim ok.


RE: > A sto cinis: - emiSAr - 07-09-2019

Ovdje je rjec o tvrdom lemljenju a ne zavarivanju.-
pOz


RE: > A sto cinis: - Khadgar2007 - 07-09-2019

ispravka... naravno da sam mislio da lemljenje.


RE: > A sto cinis: - BeliNinja - 07-10-2019

(07-09-2019, 10:34 PM)emiSAr Wrote: Ovdje je rjec o tvrdom lemljenju a ne zavarivanju.-
pOz

Znam znam. Moj post je bio upucen Dacku Smile

Napisao sam da mi lemljenje nije bas omiljena tehnologija, osim u elektronici.


RE: > A sto cinis: - Bocko - 07-10-2019

Koristio Harris punjene šipke, kupio kod lokalnog dobavljača frigo opreme, oko 4EUR/šipka, kloristio za krpljenje isparivača, probušenih pri stručnom otapanju i otklanjanju leda sa isparivača (noževima, odvijačima, šilima, a bilo je i satara) Smile
Kada se ispoštuje čistoća lemnog mesta, šmirgla, krpica i odmašćivač, treba paziti da se ne pregreje mesto lemljenja, otuda svi trljaju elektrodu po spoju... Čak je i fen za boju dovoljan da zagreje mesto sastava... Meni lično se bolje i ograničenije po okolinu lema, pokazao klasičan mali acetilenski gorionik, na blagom redukujučem plamenu...I sada su elektrode u koferu za teren, ako zatreba...