DIY Electronic projects
...a što činiš?! - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: ...a što činiš?! (/showthread.php?tid=2357)



RE: > A sto cinis: - HomeMadeAudioProject - 07-08-2016

odličan posao!


RE: > A sto cinis: - TDA - 07-11-2016

Lepo!
Neki matori AR?


RE: > A sto cinis: - Аритон - 07-11-2016

Blagodarim!

Bio nekad Bang and Olufsen Beovox 2600, model iz 1969 godine.
To je meni sa originalnim zvucnicima Seas zvucalo bezivotno.
Pa sam ubacio za probu, dok su kutije jos bile sa unistenim furnirom, Philips AD8066/W4 i AD0160/T4 i zazvucalo je mnogo bolje...
i tako, smanjio otvore za zvucnike - bas i visoki, napraviio komoru ili prostor za visokotonac posto sam morao malo da smanjim zapreminu kutije, ojacao kutije, furnirao, tako stajale skoro godinu dana, sad sam ih izlakirao, dampirao, sad se trenutno igram sa skretnicom...
Kad zavrsim, dolaze kod tebe Milane na razradu.


Ps
[Image: 1906.jpg]


RE: > A sto cinis: - TDA - 07-11-2016

Lepo! Smile


RE: > A sto cinis: - Khadgar2007 - 07-28-2016

Jučer sam se nakon duže vremena prihvatio lemljenja.

Jedno dvostruko napajanje za pojačalo, jedan Salas LV regulator i u SMDu nekakvo višestruko napajanje za jedan moj budući uradak. Više o njemu kada se napravi još toga da imam i što pokazati. Recimo da je situacija ista kao i curve tracer zagrizao sam prevelik zalogaj kojeg trebam polagano sažvakati. Big Grin




RE: > A sto cinis: - Khadgar2007 - 07-29-2016

Sumnjam da je itko od vas vidio kako izgleda P2P SMD tehnika lemljenja. Evo sada možete da vidite. Tongue  Komadić folije mi je ispao dok sam razvijao PCB i naravno da nisam opazio dok nisam počeo lemiti.






Srednja pločica sa donje strane



RE: > A sto cinis: - mikikg - 07-29-2016

(07-29-2016, 06:16 PM)Khadgar2007 Wrote: Sumnjam da je itko od vas vidio kako izgleda P2P SMD tehnika lemljenja. Evo sada možete da vidite.

Hehe, nije to nista, ovo je pravi P2P SMD - hibrid sa OPA192 u SOT kucistu sa dve BAV99 i nesto R/C spakovanih na prostor DIP8 Big Grin

http://forum.yu3ma.net/showthread.php?tid=1047&pid=48113#pid48113


RE: > A sto cinis: - TDA - 07-29-2016

Dobri ste. Big Grin


RE: > A sto cinis: - Khadgar2007 - 07-29-2016

Recimo da sam malo zadovoljniji kako mi je SMD lemljenje ispalo. Ovaj puta sam uzeo pincetu i koristio 0,5mm tinol i bolje izgleda nego prošli puta. Iako budući da nema solder stop maske spojevi baš i nisu nešto lijepi i dosta su neravnomjerni ali za drugo lemljenje nije loše. Koliko god volim presvući tinolom PCB jer ga zaštitim toliko i ne volim jer kada lemim onda mi se tinol razlije posvuda.

Trebam još nabaviti onu solder stop foliju i onda sam u poslu. Big Grin


RE: > A sto cinis: - Bocko - 07-30-2016

Bitno je vezbati Smile


RE: > A sto cinis: - Khadgar2007 - 07-30-2016

Eh da,koja je divota kada zalemiš krivo neki SMD... prvo sam krivo zalemio diodu i to sam ustanovio prije opalenja. Sada sam išao prije nego što zalemim tranzistore da vidim jel sve štima, tj. da li je napon na zenericama kako treba vidim da mi 2x10V zenerice daju napon od 10V, normalno jednu zenericu sam krivo zalemio. Sada opet ide kemijanje sa odlemljivanjem. Nemam pletenicu a bome niti lemilicu sa "pincetom" za odlemljivanje.


RE: > A sto cinis: - Bocko - 07-30-2016

Al zato imaš fen sa vrelim vazduhom... Smile


RE: > A sto cinis: - Khadgar2007 - 07-30-2016

Naravno da nemam to... U ponedjeljak idem do RTV servisa da tamo uzmem tu pincetu ili puhalicu i da to zalemim tako treba. Uglavnom trebao bi nabaviti nešto za odlemljivanje SMDa.


RE: > A sto cinis: - mikikg - 07-30-2016

Prosto se skida SMD R/C i sa obicnom lemilicom sa malo vecim vrhom (propisna temperatura svakako mora da bude) i onda probas da zahvatis tim vrhom oba pada ako mozes, ako ne onda brzo naizmenicno grejes jedan pa drugi pad, to sve gledaj da uradis ispod 10 sekundi da nebi pregrejao komponentu. Slobodno stavi i malo vise kalaja.
Druga opcija je sa dve lemilice.

Za duvaljke sa toplim vazduhom moras bas da imas rutinu, pre ces ostetiti PCB nego skinuti komponentu ako ne pazis na temperaturu. To probaj prvo uvezbati na rashodovanim PCB. Takodje moras tada raszmisljati kako deo oko komponente prvo strpljivo predgrejati pa onda vrlo brzo sa povecanom temperaturom grejes doticnu komponentu.


RE: > A sto cinis: - Khadgar2007 - 07-30-2016

Naravno da znam te trikove iako ih nisam probavao jer mi nije bilo potrebno. Nisam baš od jučer. Tongue Ali kako je još daleko od čak i započinjanja tog projekta ovo može čekati ponedjeljak. Trebam namotati trafo sa hrpom sekundara, još se nisam odlučio da li potrošiti novce na EI ili iskopati nekakav 50VA toroid ako ga imam u podrumu i namotati sam,a to je tek početak avanture.

Evo malog hinta na što ciljam sa tim ispravljačem... http://www.barrytech.com/tektronix/tektm500/tektm500.html Taj ispravljač je samo pomoćno napajanje za Mainframe by Khadgar sa 5 slotova.


RE: > A sto cinis: - mtech - 07-30-2016

(07-30-2016, 11:42 AM)Khadgar2007 Wrote: Eh da,koja je divota kada zalemiš krivo neki SMD... prvo sam krivo zalemio diodu i to sam ustanovio prije opalenja. Sada sam išao prije nego što zalemim tranzistore da vidim jel sve štima, tj. da li je napon na zenericama kako treba vidim da mi 2x10V zenerice daju napon od 10V, normalno jednu zenericu sam krivo zalemio. Sada opet ide kemijanje sa odlemljivanjem. Nemam pletenicu a bome niti lemilicu sa "pincetom" za odlemljivanje.

SMD komponente sa dva pina je najlakse razlemiti sa dve lemilice. Bar meni Smile


RE: > A sto cinis: - Dackotronic - 07-31-2016

Danas bilo bas vruce , nedelja - pa se skupila tu neka rodbina kod mene ja odsrafio neke sonijeve komponente kad posle par sati crce pojacalo ucuta i zasmrde he he he 

odlicno 

sad bar imam u sta da upakujem Apex AX11 24


RE: > A sto cinis: - boraomega - 07-31-2016

Isto k'o moj unuk... ceo dan je jeo sve i svasta i samo trpao u usta i u jednom trenutku samo zastade, ucuta i onda ... zasmrde!
Moras brate imati uvek nosu u blizini.
Uz svo postovanje prema Miletu, ne bih ugradjivao Apex... dobar mi je unuk i ovako! [Image: hihihi.gif]


RE: > A sto cinis: - Bocko - 08-01-2016

Ako se "gađa" trafo, legne tu i Bata Smile


RE: > A sto cinis: - Dackotronic - 08-02-2016

moze valda , trafo ima 180w u, a u sekudarima ima 2x39v i 7.5v .
Mozda mi je taj napon 2x39v previse za AX11?