DIY Electronic projects
...a što činiš?! - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: ...a što činiš?! (/showthread.php?tid=2357)



RE: > A sto cinis: - Khadgar2007 - 05-05-2016

Evo uhvatio sam vremena i stavio pante jer bez toga ne ide. Sljedeće je kupovina lampi za donju stranu i  naravno puno proba da se točno odredi radna površina i vrijeme osvjetljivanja.




RE: > A sto cinis: - Khadgar2007 - 05-06-2016

Danas sam se doslovce igrao sa LM317. Kako si mislim napraviti jedno minijaturno napajanje sa 317/337, jedan par koristiti kao strujni limit a drugi kao naponski regulator rekoh idem ja to složiti p2p u zraku. Pričvrstim LMove na hladnjak i kako imam ispred toga ispravljač sa LM317 rekoh neću stavljati decouplinge na ulazu i izlazu na te p2p spojene LMove koji su na hladnjaku...koja greška.

Nakon kojih sat vremena zajebancije mogu samo reći da sam uzeo jednu pločicu od napajanja sa lm317 koju imam viška i tamo polemio sve i jedan decoupling koji ima i naravno LM317 proradio iz prve. Je znam da sve je nacrtano u datasheetu ali ovo nisam očekivao. Rezultat regulacije LM317 bez decouplinga je bio takav da nisam uopće mogao regulirati izlazni napon sa potom.

Evo i šemice po kojoj mislim napraviti taj mini regulator, naravno sve u SMD tehnici. E sada me zanima da li je zgodno da ubacim neki decoupling između R1 i IC1 i naravno na istom mjesto na negativnoj strani regulatora. 





RE: > A sto cinis: - TDA - 05-07-2016

Obavezno. To nikad nije na odmet.


RE: > A sto cinis: - mikikg - 05-11-2016

Evo sta se radilo aktivno u poslednjih par meseci ... Big Grin

RPi2 u ulozi CNC/PLC kontrolera, gornja plocica je expander na koju se vezuju opto In/Out kartice (do 64 I/O kanala) ...

A jel vam se svidja ovaj proto-prostor na gornjoj plocici?
Tu mi izvedene komunikacione linije, slobodni pinovi, napajanje ... za neko budzenje koje ce sigurno biti Big Grin


RE: > A sto cinis: - TDA - 05-11-2016

Miki, možda je vreme da pokreneš temu vezanu za CNC koji praviš. Makar i kao zatvorenu temu u vidu bloga...


RE: > A sto cinis: - Želja - 05-12-2016

(05-11-2016, 04:05 PM)mikikg Wrote: Evo sta se radilo aktivno u poslednjih par meseci ... Big Grin

RPi2 u ulozi CNC/PLC kontrolera, gornja plocica je expander na koju se vezuju opto In/Out kartice (do 64 I/O kanala) ...

A jel vam se svidja ovaj proto-prostor na gornjoj plocici?
Tu mi izvedene komunikacione linije, slobodni pinovi, napajanje ... za neko budzenje koje ce sigurno biti Big Grin

Odlično Miki ! - Samo napred !
Pozz


RE: > A sto cinis: - mikikg - 05-12-2016

(05-11-2016, 05:54 PM)TDA Wrote: Miki, možda je vreme da pokreneš temu vezanu za CNC koji praviš. Makar i kao zatvorenu temu u vidu bloga...

Otvoricu novu temu cim pribavim glavu za pluckanje plastike (hot end). 
U kontaktu sam sa @bogdan.kecman koji je tata za tu pricu i treba od njega da pribavim neke mehanicke delove (da mi odstampa neke zupcanike na njegovoj masini) da bi tu glavu kompletirao.
To za mene pravim RepRap masinu tj 3D printer a oko CNC/PLC ne mogu bas puno detalja da podelim jer trenutno nemam saglasnost klienta za koga to izradjujem (pitacu, ako se on slozi onda cu postaviti).


RE: > A sto cinis: - Khadgar2007 - 05-21-2016

Već neko vrijeme imam kod sebe pojačalo sa jednim parom 2n3055/mj2955 koje mi je dao školski prijatelj da ga malo pogledam i strpam u drugu kutiju. Šema je objavljena davno u časopisu Majstor i dok sam išao u srednju školu to je pojačalo bilo projekt za maturalni rad koji se najviše radio jer u većini slučajeva proradi iz prve,tako je slučaj i sa ovim pojačalom. Prijatelj ga je davno napravio za maturalni rad, koristio nekih 5-6 godina i od onda stoji u vikendici na mislost i nemilost temperaturnim promjenama.

Naravno elektroliti u napajanju su gecrk, od 4700 pali na 4100uF, ali niti to nije dovoljno da sa pojačalom radi i obična LEDica na kućištu koja je signalizacija da je pojačalo upaljeno. Danas sam stavio dva nova konda i spojio pojačalo. Za divno čudo rade oba kanala, DC offset par mV, ima signala na izlazu kada prstom diram ulaz,spojio sam CD i signal je ok na skopu, a na kraju sam spojio i generator funkcija, a onda iznenađenje.

Kako mi prednja ploča generatora funkcija nema oznake ja prikopčao pojačalo na izlaz za pravokutni signal koji  nema atenuaciju, na skopu sam dobio ovo. V/div je 20V, frekvencija unknown(jer nemam frekvencmetar a ne da mi se brojati time/div), ali pojačalo lijepo svira čak i bez spojenih zvučnika Big Grin  Pretpostavljam da se to čuju izlazni tranzistori koje mučim sa pravokutnim signalom. Kada sam stavio sinus sviranje se malo utišalo.



Evo još malo slika, mogu reći da pločica,lemovi i sve izleda sasvim ok s obzirom da je 10tak godina stajalo u vikendici.Na tome trebam zahvaliti onome tko je izmislio olovni tinol, a ne smeće od bezolovnoga. Trebati će staviti novu pastu i promijeniti onaj mali elko u RC članu u povratnoj vezi,na njegovo mjesto staviti kakav dobar bipolarac i to je to.








Na kraju da stvar bude i bolja iako ne najbolja(jer za to trebaju četiri odvojena sekundara a imam samo dva), sekundari trafoa su odvojeni tako da će ispravljač biti sa dva greca čije će se mase spajati u jednu točku na samome kraju ispravljača.

Planirano je da u kutiju sa pojačalom ide nekakav kineski DAC, selektor ulaza i možda ga nagovorim da stavi malo vakuuma unutra u obliku nekakvog bufferčića(kao projekt sa 6AJ5 kojeg sam već spomenuo na forumu).


RE: > A sto cinis: - TDA - 05-21-2016

Stara škola. Smile
Imaš li možda šemu tog pojačala da vidimo o čemu se radi?


RE: > A sto cinis: - emiSAr - 05-22-2016

Ako mi "bubreg" jos radi, modifikovana motorolina sema za koju si @Ariton-u radio redizajn stampe.
Samo nema one duple diode za temperaturnu stabilizaciju, stavljen tranzistor koji nije na hladnjaku.-
I ja bi volio vidjeti semu.-

pOz


RE: > A sto cinis: - Khadgar2007 - 05-22-2016

Evo šema stiže danas. Imam iskopiran maturalni rad od prijatelja di je opis toga pojačala i šema.Kaže da pojačalo radi u B klasi...bilo bi ga možda zgodnije gurnuti malo u AB ali to ostavljam znalcima da vide jel se može/isplati kada okačim šemu.


RE: > A sto cinis: - HomeMadeAudioProject - 05-22-2016

četvrtka kao bombona ????!


RE: > A sto cinis: - Khadgar2007 - 05-22-2016

Evo šeme. Što se tiče pravokutnika, to je zapravo slika bez realnog opterećenja na izlazu, samo sam okačio skop a ne i 8ohma teret. Drugo, pitanje i na kojoj je to frekvenciji. Ja mislim da sigurno nije više od 1kHz.




RE: > A sto cinis: - branko tod - 05-22-2016

http://archive.siliconchip.com.au/cms/gallery/article.html?a=30285&i=3

http://archive.siliconchip.com.au/cms/gallery/article.html?a=30285&i=4

Evo vam jednog pojačala iz tog doba. Nije indentično, ali skoro da jeste. Izmenjani su PNP i NPN tranzistori, a imate i vrednosti.


RE: > A sto cinis: - TDA - 05-24-2016

Pravim nacrt za novi radni sto...


Nemam ama baš nikakvo iskustvo u ovome pa ću morati da se konsultujem sa rođakom koji se bavi ovim.
Nemam pojma koje su tehnike spajanja materijala, koliko je potrebno ostaviti zazora oko vrata, kako se naručuje materijal...

Nadam se da ću ga napraviti ove godine... Smile


RE: > A sto cinis: - Makso - 05-24-2016

Nije loš nacrt, mislim ideja, ja sam već započeo temu mislim prošle godine ali samo sam dostavio nacrt drugu da mi povari konstrukciju i tako je ostalo još uvijek, šta će biti i kad će biti još se ne zna.


RE: > A sto cinis: - samuki - 05-24-2016

A gdje je lemilica? ????


RE: > A sto cinis: - nik - 05-25-2016

(05-24-2016, 10:42 PM)TDA Wrote: Pravim nacrt za novi radni sto...
Nemam ama baš nikakvo iskustvo u ovome pa ću morati da se konsultujem sa rođakom koji se bavi ovim.
Nemam pojma koje su tehnike spajanja materijala, koliko je potrebno ostaviti zazora oko vrata, kako se naručuje materijal...

Nadam se da ću ga napraviti ove godine... Smile

Najjednostavnije spajanje zavranj za drvo, obicno koristim 5x50mm ili 5x60mm.
Malo naprednija opcija - univer vijak ('konfirmat'). Za univer vijak obicno koristis i spec. burgiju, dvostepenu.
Jos naprednije spajanje, za nevidljive spojeve ali i ne-demontaznu konstrukciju - tiplovi i lepak za drvo

Vrata se smanjuju za 2mm uvek, bez obzira kakva je montaza.
Ledja (lesonit) se obicno smanjuje za 5mm (da se ne bi videla ruzna tamna struktura po ivicama predmeta

Kod narucivanja za secenje diktiras dimenzije i broj komada, sortirano po vrsti materijala. Obicno duzu dimenziju dajes (diktiras) kao prvu i po njoj
se obicno prati pravac tj. 'struktura drvene sare', imitacija drveta, ako je ima. Ako imas drugaciju ideju o pravcu sare, moras da naglasis.

Gornji predlog stola radi obavezno kao dve celine, gornja i donja. Podigni komp. kuciste od poda, mnogo skuplja prasinu ovako.

Slicice zavrtnjeva npr. ovde: http://rumetaltrade.com/rmt/index.php?option=com_content&view=article&id=58:vijci-za-drvo&catid=34:roba-opis&itemid=56&lang=en&Itemid=
Za rad sa tiplovima potreban ti je nekakav sablon, ima ih vise vrsta. Dosta praktican jeste Wolfcraft-ov, uz njega trebaju dve kvalitetne burgije za drvo te dva granicnika.



Jos jedna pa skoro obavezna alatka - stegice za ram



Dobro isplaniraj spojeve, prvo vizuelno, gomila crteza oko tog osnovnog!
Big Grin


RE: > A sto cinis: - TDA - 05-25-2016

Hvala Nik.
Ovo je od koristi!
Sad si me podenuo da potražim neke tutorijale na ovu temu.


RE: > A sto cinis: - ZerO - 05-25-2016

Nik!

Gdje se mogu nabaviti ovi pomoćni alati sa ove dvije fotografije.