DIY Electronic projects
...a što činiš?! - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: ...a što činiš?! (/showthread.php?tid=2357)



RE: > A sto cinis: - boraomega - 08-27-2014

Zaokupljaju me neke druge stvari u zadnje vreme pa nisam cesto na forumu, ali sad malo pregledah.... auuuuu pa opasni ste momci! Ali stvarno!!!

Marshal - vrlo sam zadovoljan kako si uradio i stvarno mi je drago da si zadovoljan!
Miki, to bre prelepo izgleda samo nije za ljude sa slabijim srcem.... mislim to lemljenje i nozice od 0,1mm debljine i razmaknute za istih 0,1mm! Mnogo je kume! (...a mozda i nije, nego mene pregazilo vreme al' se ku#cim i necu da priznam!) Big Grin


RE: > A sto cinis: - Marshall - 08-28-2014

Hvala puno cika Bora ..i jos jedan put da kazem . Prezadovoljan sam !


RE: > A sto cinis: - TDA - 09-01-2014

Obaveštenje
Marshallovi postovi o njegovim lampašićima su izdvojeni ovde:
http://forum.yu3ma.net/showthread.php?tid=563


RE: > A sto cinis: - boraomega - 09-02-2014

Samo da vam svima posaljem jedan MORSKI pozdrav iz Igala!


RE: > A sto cinis: - Marshall - 09-02-2014

Pozdrav i do vas Cika Bora .. lep provod Big Grin


RE: > A sto cinis: - Dragan100 - 09-02-2014

(09-02-2014, 02:38 PM)boraomega Wrote: Samo da vam svima posaljem jedan MORSKI pozdrav iz Igala!

Uhhh, dobar znak da si se nam javio, ...znači izronio si!!! :-)


RE: > A sto cinis: - boraomega - 09-02-2014

Meni je problem da potonem, ne da izronim. Siroma


RE: > A sto cinis: - Dragan100 - 09-02-2014

Evo još mala anekdota!

Zovne me prijatelj iz Is*ra*elema*ike, (uppsss, nešto mi krčka, u tune*u sa*, ne *ujem *do*ro...)

"Halo... bi li mi pogledao osciloskop, nešto mu nivoji šetaju po vertikali,
ReadOUT mu je negdje na pola ekrana, DVM nešto čudno meri, selektori gube kontakte... ma samo neka sitnica je u giru izgleda!", lupeta....

"Da, da, ...sitnica prijo, ti samo donesi...! A koji to osciloscop?", ja mirno,

"Pa onaj moj prvi još iz vremena fax-a, početkom `90 tih, Hitachi...100MHz, 4 kanala, ...pa mislim da je V1100 model...", trese on iz rukava...

Joj, mislim si, pa to je "moja prva osciloscopska ljubav"!

"Donesi, donesi...", pokušavam ja mirno da zaključim razgovor.

Tako dobijem taj "stroj", slao on šoferom nekom prilikom,
...dobijem ja to, prašine ne pitaj, mastno, prljavo, ... ali radi!!!

Ekran OK, nije zapečen, očistim ga pa i zaštitno prozorče, ...uh pa vidi ti, ... može i super fokus sada... :-)

Zamenim nekoliko elektrolita u obe deflekcije, pa u napajanju, ...pa tu pa tamo...

i počnem redom po Servis manualu sa kalibracijom, ufff... ima jedno 30 stranica,

shema očaj, ni sa lupom da nadjem gdje su ti silni trimeri za podešavanje...

...ostane mi "samo" prepotrebno čiščenje selektora V/div na kraju,
...ali kasnije ču ja to, zavaravam sam sebe (...Ma odmah treba, a ne pustiti za "malo-morgen")!

"Evo me poslijepodne ovu subotu, vračam se sa mora, prolazio bi kod tebe ako si ga sredio!", neki dan me zove.

"Pa slobodno dodji, mašina OK (zažmirim, malo laži ne smeta nikada ... :-), nego ajde da se zaustavite, pa da nešto bacimo na roštilj!?" , predložim mu.

"Pa čekaj, mašinu si mi usposobio sad bi i da nas častiš piknikom!? Ma ajde kolko če to da mi izadje na kraju!?"

"Ma bato, donesi gajbu pive, ... i to je to!", dam cenu od oka-grla i dogovoreno...

Subota došla, piknik nemoj ni spominjati, sit za narednih par dana, sem pive ... nestalo...

"Evo ti mašinu, nosi je, ...!", dam mu Hitachija u ruke...

"Eeee, ne, ne, ne!!!", počne nešto smišljat, "to je za tebe, sad je tvoj!"

Zabezeknut ostajem i nakostrešen...

"Ma je*ote, što si me ...!" počnem nešto mucati...

"Pa ku*ac bi ga ti usposobio, kad bi znao na početku priče da je več tvoj,
ostao bi u kutu u garaži kao kod mene i kupio još godinama prašinu... :-)", cereči se on dalje...
"Ajde bando u auto, krečemo!", i ode!

--------------------------------------------

Evo kratka anekdota, malo za smeh, malo za dušu (ipak ima još dobrih ljudi, prijatelja...)...

--------------------------------------------

A ja ostadoh sa tim prljavim selektorima, koji me još uvijek čekaju za čiščenje!!!

Drugovi pomoč!

Kako najelegantnije očistiti te jeb*ne selektore???

:-)


Lp
Dragan




RE: > A sto cinis: - mikikg - 09-02-2014

Hmm, samo neki sprej tu pomoze. Mozda moze neki od Kontakt Chemie (Functionality >>> Cleaners - Precision) da zavrsi posao:
http://www.kontaktchemie.com/KOC/KOCdefault.csp

Da ga skroz skines (pa u ultra-zvucnu kadu), nema pojma, mnogo veliki posao.

Ti verovatno znas ali da spomenem za ostale, NIKAD nemojte da koriste WD-40 (cuveni, plava bocica) za ciscenje kontakata.
To je za zardjale srafove da se lakse odsrafe, ne za elektricne kontakte a inace je izmisljen sa namenom kao preventivna zastita za metalne delove od korozije, cak nije dobar ni za podmazivanje!
Evo ovde malo detaljnija prica gde moze/ne moze da se koristi:
http://lifehacker.com/5891936/when-should-i-not-use-wd-40
http://www.wd40.com/faqs/


RE: > A sto cinis: - Dragan100 - 09-02-2014

WD-40 i slični sprejevi odlični su za elektroniku, ako su u drugoj prostoriji... :-)

Uvijek ako zatreba koje čiščenje, pronadjite odgovarjajuči sprej ili odgovarjajuče specialno sredstvo za tu namenu,
... ako ne nadjete, otvori si pivo, elektroniku dalje ne diraj...

---------------------------

Extrem za čiščenje tih selektora biče izvadjenje tog ulaznog PCBja sa selektorima,
ako imaju mogučnost, otvoriti jih,
čistiti prvo sprayem (butan-propan, strogo vani na otvorenom, podalje od otvorene vatre ili varnica...)

onda specialnim "krpicama" namočenim u neki "Hydrocarbon solvent",
koji je specialan za elek.precizne kontakte i prekidače, koji ne rastvara boje, inpregnacije PCBja, zaštite "ko zna koje"...
pedantno uguranim izmedju kontakata, čistiti iste okretanjem selektora...
ili bukvalno ispiranjem i okretanjem... (opet vani i bla,bla...Hmmm, sve je OK dok je bla,blja,... samo da nija KADA-BLA... KABUM)

Mnogo gadan posao sa maximalnom prilikom da "za*ebeš" selektor...
Da ne pričam da do te PCB treba rasturiti pola osciloskopa

Ako nema druge, ni to neče bit teško! :-)

---------------------------


RE: > A sto cinis: - TDA - 09-02-2014

Čestitan Dragane na prinovi!
Imaš dobrog prijatelja! Smile


RE: > A sto cinis: - HomeMadeAudioProject - 09-02-2014

ha ha Dragane,pa dobro ti je čvjek i rekao : "ono" bi ga ti tako brzo popravio da si znao čiji je! Smile


RE: > A sto cinis: - Macola - 09-06-2014

Napravih jednu pauzu da odmorim malo...

Evo šta činim:

Mcu je Pic 18F4620, ima 56 in-out galvanski razdvojenih, I2C i RS232.

Od toga je 24 izlaza od 24VDC po 12A svaki, bez hlađenja, sa diodnim klampom na 24V.
32 digitalna ulaza za 24V, u konkretnom slučaju su svi PNP (mogu da biram po 4 komada), sa marginom šuma od 12V i mogućim odzivom na stimulaciju <1mS.
2 komada PWM, galavanski razdvojena sa ivicama od po 150nS, simetrično (TLP250).
Galvanski razdvojena eksterna velika tastatura, osim ove male na konzoli.
LCD displej od 2 x 16 karaktera.
I2C komunikacija
RS232 komunikacija.

Eto to "tera" jedan 18F4620, a može i mnogo više.

Najviše in-out što sam ikada "poterao" iz jednog jedinog Piconje i to matorog 16F877 je u Ugrinovcima, blizu našeg HMAP.

To je na nekoj istočno-nemačko-ruskoj brizgaljci za plastiku sa ventilima čije špulne prosečno "vuku" od 5-7A na 24V.
Na toj mašini u nekim fazama rada kroz moj kontroler tutnji preko 60A.
Trafo za (naravno trofazno) ispravljanje 24VDC je oko 2,5KW!!!

Tamo je bilo 64 in i 64 out (128 in-out) + 2 PWM za proporcionalne hidraulične ventile.

Obični 8-bit PIC nisu uopšte naivne naprave kada se ne proizvodi neka grafika za grafički LCD (tu već mora jači MCU). Mogu kontrolisati veoma složene procese i mašine.

Posle obilatog iskustva sa njima (oko 190 mašina ukupno, a nadam se da ću do kraja godine da zaokružim jubilarnih 200 komada), došao sam do zaključka da je otprilike maksimalno isplativ limit broja in-out kod 8-bit/40pin PIC: 160 in-out (sa ultrabrzim ekspanderima i komunikacijaom koju je razvio moj bivši ortak za naše potrebe).

Naravno taj zaključak je iz vremena kada još nije izašla ni 18F serija, a već posle njih su se pojavili sa gomilčinom pinova.

Sada nameravam da pređem na STM32F4 seriju i već mi se u startu ne sviđa što je na 3V3 napajanja. To mu i nije baš neka prednost za industrijske svrhe (ograničava primenu nekih već odavno proverenih komponenti).

Gurnuo sam već par komada STM u par mašina koje rade u veoma teškim uslovima (strahovita elektronska "buka": kontaktori, frekventni regulatori, prljavo, zimi od -20*C, leti do +50*C).
Tu će se testirati najmanje sva četiri godišnja doba pre masovnije primene, a dotle će ST ispraviti i dosta softverskih bagova.
Videćemo kako će se pokazati.
Naravno za te dve mašine moram da budem "skočan" maltene 24h/7 dana, ako nešto stane.

Preneću vam iskustva sa STM32F4 kad se bude dokazao (otprilike na proleće naredne godine).

Inače, do sada se PIC pokazao kao neverovatno robustan proizvod tog tipa, jer je za oko 15 godina primene bilo i mnogo gromova, strujnih udara, čak i jedno prosipanje kafe.
Svi do jednog su preživeli.

Evo par sličica šta noćas radim:





Van ove priče, interesantno je što sam kod tih starijih mašina, najviše in-out pokretanih iz jednog starog procesora, video na mašinama za trikotažu.
Tu je matori 6502 (iz Komodore 64 :-) "terao" preko 600 in-out!!!

Sada se "jure" 32-64 bita, megaherci i megabajti fleša u MCU, a moglo se i mnogo toga sa 4MHZ i 8 bita :-).

Kada bi se koristio na tako optimizovan način, poput ovih starih, STM32F4 bi mogao da pokreće čitavu jednu fabriku :-).
Naravno, sada strahovite resurse MCU "jede" kolor LCD sa touch-screen, pa mu se mogućnosti svode na slične kod ovih starih (osim moćne i brze matematike).

Šta ćeš? Voli narod šareno i da se pipa prstima, pa na mrežu, pa wireless :-)

Pozdrav, odoh da pustim ovo u pogon.

P.S.

Moram malo da se našalim sa vama:

Vaše devojke i supruge (u Srbiji), sve do jedne, duguju mi izvesnu trunčicu zahvalnosti, jer bez mog upravljanja ne bi bila prizvedena ni jedna kesica sa kanapima, za uloške "Yup", "Boni" itd.. , kao i kesica za tufere za šminku :-).
Mašina sa mojim upravljanjem drži monopol nad proizvodnjom kesica sa kanapima i snabdeva sve srpske prizvođače pomenutih proizvoda.

Naravno da se neću pozivati na zahvalnost kod vaših gospođica-gospođa bez vašeg pojedinačnog pristanka, i naravno ako se budem i pozvao na zahvalnost to neće biti u vreme korišćenja pomenutih proizvoda :-)

Šalim se malo ne zamerite mi u ove sitne sate.

Pozz


RE: > A sto cinis: - Bocko - 09-06-2014

Samo ti čačkaj mečku, nemo* posle da bidne: Je*avam, no ne postizavam! Smile


RE: > A sto cinis: - Ubledeli - 09-06-2014

PIC18F4620 je fenomenalan, cisti kucu, kuva rucak, cuva malu decu
al ako vam treba da posvetli RGB led traku onda birajte koje vam se dve boje vise svidjaju... dzaba MCU kad ima dva PWM-a Big Grin
sad je trend sa MCU ovima da rade na sve nizem naponu 3,3 im je gornja granica

jesi probao msp430 i ostale igrackice od texas instrumentsa?
@mikikg: ti si se igrao sa nekom plocicom od TIja, kakva su iskustva?
jesi probao 'energiu'


RE: > A sto cinis: - mikikg - 09-06-2014

Eh, pravio sam sa mojom bivsom firmom sa 8-bitnim Z80 na 4MHz (CPU iz ZX Spectrum-a) PLC sa 2048 In/Out, rack kuciste punih kartica za razne namene, A/D, D/A, seriske komunikacije, amp za vage, temperaturu, pritisak, imali smo jedno 30-ak razlicitih modula koje su mogle da se postave/iskombinuju sa tim. Pisalo se uglavnom u ASM i Forth jeziku programi. Imali smo svoje prevodioce i alate za pisanje programa.
Upravljalo to celim proizvodnim pogonima, vise takvih kontrolera vezanih u RS485 mrezu …
Siemens-ove PLC automate smo u vise navrata izbacivali i stavljali te nase i to nam je posebno zadovoljstvo bilo da uradimo Smile
Bilo to tako nekad vrlo zanimljivo a i isplatljivo raditi i praviti. Sad su neka druga vremena skroz ali snaga jednog takvog CPU-a je i dalje ostala, samo su se korisnici razmazili pa hoce fancy ekrane i tastature pa moraju jaci procesori zbog toga …

---

@Ubledeli Probao sam Energiju ali jako malo. Generalno uzeo sam jednu onu njihovu razvojnu plocicu i za jedan dan smuckao neki mali program za AD9850 i to je vrlo vrlo prosto sve bili i lako da se odradi.
Vidim da su u medjuvremenu ubacili podrsku za Piccolo kontrolere i razvojne plocice sa tim i to tek planiram da probam ali kad uhvatim malo vise slobodnog vremena.

Code Composer Studio (CCS) je vec mnogo ozbiljniji razvojni alat i kroz malo rada sa njim video sam da ima bas dosta potenciala. To je njihova zvanicna platforma za razvoj programa za sve kontrolere koje imaju u ponudi.
Taj CCS je onako malo poskuplji SW (>500$), ALI ako kupis neku od onih jeftinih LauncPad razvojnih plocica, dobijes licencu da ga aktiviras i otvoris sa svim opcijama.


RE: > A sto cinis: - TDA - 09-06-2014

Miki, sad mi pade na pamet....
Da li mogu Stellaris sa iskoristim kao kontroler za pojačalo?
Zaštita pojačala, monitoring parametra (snaga, temperatura...), daljinski i ostale zezalice... Smile
Napisati neki programčić i nabaciti kontrolne module i LCD... Big Grin


RE: > A sto cinis: - mikikg - 09-06-2014

Naravno, za to je "rodjen" Smile
Moze jos on mnooooogovo vise od toga, moze cak da se napravi digitalni Class-D sa njim jer ima cudo od PWM modulatora i A/D konvertera u njemu! Ali to vec zahteva malo vise truda da se isprogramira i sklopi.

Uzmi malo poigraj se sa njim. Probaj prvo Energiju, a mozes i CCS. Lagano prvo napravi neke svickalice sa LED da poteras to uopste pa onda jedan po jedan modul detaljnije "razgazi".

Taj Piccolo procesor i prakticno LauncPad plocica je vrlo vrlo specificna u ondosu na neke druge jer ima verovatno najbrzi PWM modulator trenutno na trzistu.
To je predvidjeno za zahtevne motor-control ili SMPS digitalne aplikacije gde je taj PWM kljuc za fenomenalne perfomanse.
Digitalni I/O i A/D je standardna periferija i samo od programa zavisi kako ces da ih iskoristis.

Dodatno, njegov USB port je galvanski razdvojen pa mozes da radis i sa sklopovima koji su na mreznom naponu. Naravno to sve detaljno izuci da bi mogao da iskoristis.


RE: > A sto cinis: - TDA - 09-06-2014

Ma ja sam se već nešto malo igrao sa njim, ali nemam vremena da se ozbiljnije pozabavim njim.
Traži malo više koncentracije u učenja.
Na poslu me toliko iscede da kad dođem kući ne mogu sa se sastavim...

P.S.
Želja mi je da uradim nešto slično kao što je Bora uradio na njegovoj Theti.
Dobro je da znam da Stellaris može da posluži za to. Valjda će se nekad naći malo vremena...


RE: > A sto cinis: - mikikg - 09-06-2014

Zbunio si me, jel bese imas Piccolo ili Stelaris LaunchPad? Smile