DIY Electronic projects
193 - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: 193 (/showthread.php?tid=2146)

Pages: 1 2


193 - HomeMadeAudioProject - 03-31-2019

prekjuče ujutro desi se "fenomen" paljenja dimnjaka na Balkanu,ovaj put kod mene kući - jutrom oko 9 sati. sve kući ok,nema žurbe ni nervoze,kao dešava se to. gasi se peć-ne loži se više i pušta se da se stvar odigra po svojoj nameri,prirodno. prvi put to doživljavam i vidim donekle opuštene izraze na licima roditelja koji napominju "nismo spaljivali  dimnjak ima...otkad je napravljen" tj od 2003-će. kontam,sve u redu - ne baš ali-u redu je. pečemo roštilj oko 2 po podne,konzumiramo ga... dimnjak ima oko 45 stepeni ručno mereno,sve je ok. 

nešto pre 18:00 pita me stariji sin da igramo košarku 1:1 a ja mu onako najeden kažem "daj mi pola sata-sat da od-dremam dok se ovo u meni ne slegne". i pristane on. gledam Discovery kanal,neka dobra zeza za da se zadrema,i zadremam... 

kad jedno 15 minuta kasnije budi me "nešto",pogledam iz dnevne prema spavaćoj i vidim dim koji suklja nekako bliže podu i izlazi u hodnik! ALARM! u tri duga koraka sam u spavaćoj sobi i imam šta da vidim - gori kutija u kojoj su dve lemilice,analog i digital unimeri uz sav sitan alat namenjen klincima,ispred nje Canton zvučna kutija baca "vriske" plamena uvis uz taman crni dim,a soba prepuna dima boje pepela... AJOJ!!! 

nekako se katran spustio iz dimnjaka kroz sitne rupice otvora za čišćenje dinjaka,i zapalio sebe i sve iza sebe! vremenska distanca u glavi se pomera i gledam kako kroz svaki sekund plamen sve više prostora guta!

 PLAN: gorenje NAPOLJE - kroz prozor sobe - zagasiti da bi se izbacilo - otvoriti prozor sobe - jorgan sa kreveta kao izolacija između ruku i goreće plastike...komarnik kao prepreka... dim koji je sve gušći i sprečava vidljivost ali i disanje... par sekundi "mraka svesti" a zatim pogled na goruće stvari umotane u jorgan,izbačene kroz prozor napolje u baštu,među luk i šargarepu/mrkvu... trk natrag u WC,točenje vode u neku plavu kadicu i gašenje ostatka plamena koji gori iz ostataka na podu i ormarića sa ogledalom - miraza bivše žene... i onda sledi drhtanje ruku i nogu,sagledanje posledica... pre par minuta lepi beli prostor crn i siv,sve samo ne beo kakvog ga poznajem do par minuta pre...

pozovem tad (preksinoć) druga kolegu Željka molera koji mi odmah dade savet kako i kojim materijalima prekriti štetu. sutra dan (juče) kupim to i počnem radove uz majku i snajku Danijelu(žena mog brata od tetke,sa očeve strane) i večeras se stvar skoro do kraja smiri. ostalo još u prizemlju da se okreči par metara kvadratnih da bi stvar bila kao pre par dana...

razmislih se malo večeras oko sebe i svojih par prošlih meseci. trebao sam da opet  polovinom februara odem u Nemačku kod bivšeg kolege u njegovu novu firmu ali se to oteglo. novca prethodne godine zarađenog ponestalo i postaje kritično pa se počeo debelo nervirati što ne odoh na par prethodnih poziva na druge poslove "gore". do danas sam želeo taj poziv,da idem tamo i da radim za novac... a sad se razmišljam koliko borbe su Đavo i Bog odigrali u ovoj kući,i kakve su posledice mogle biti da je Đavo pobedio i da sam zaradio pa odvojio tih hiljadu i po evra - a da je je izgoreo krov kuće i sve ispod i oko njega...

da sam otišao tamo da radim u januaru...februaru...martu... ne bi bio tu u tih kritičnih par minuta... a ložilo bi se podjednako,kući potrebno grejanje. ko bi bio gore na spratu,ili kako bi moji dobri ali ostareli roditelji uspeli da odreaguju u datoj situaciji? da sam otišao nešto pre pola sata sa klincem da igram 1:1 basket,mogao bi samo da posmatram kako bi u spavaćoj sobi gore ne samo kutija sa par unimera i jedan Canton zvučnik - nego---masa toga što ne bi bio u stanju da ugasim jorganom i izbacim kroz prozor.... a reakcija vatrogasaca prvih na oko 6km od kuće... računam kroz dim vatre koju gasim jedno 15 minuta u najboljem slučaju,a u tom trenutku negde je otprilike taj četvrti minut tog istog dima. a kako plamen i dim napreduju... ne dao Bog ikome ko čita da doživi! ubrzanje autom od 0.00 do 100km/h je mila mačkica koliko plamen guta! rekao bi poput reakcije kod srčanog napada-prvih par minuta znače...ovo i ono.

sad kad je stvar prošla,spaljeno je nešto više od 100e dečijeg alata,skoro isto toliko u rehabilitaciji podlogama-bojom-najonom-zaštitnim trakama...radom,brisanjem,pranjem,pomeranjem,voljom i trudom majke i snajke ,te vraćanjem svega na "tačku A"... ostao mi je samo strah od momenta shvatanja kako je problem nastao,i kako ga rešiti u kratkim sekundama. da nisam uzeo jorgan nego sintetičko ćebe-u momentu propaljivanja dobio bi...ma svaki moment ispada bitan.

ako se seća neko,imadoh nešto slično u Nemačkoj,sa Švarcvald šumom... poteralo me izgleda...

da sabrem,život je toliko koliki je,i takav kakav je. mnogi od nas,skoro niko nije zadovoljan svojim-ali eto dobih drugu priliku u poslednjih šest meseci da shvatim da ima sreće što nisam par meseci pošteno radio da bi zaradio,a još više cenim tih pola sata date mogućnosti da budem tu kad je bilo potrebno da se spasi daleko više nego što sam i za više nego nekoliko godina rada  "negde tamo" i u najboljim uslovima mogao zaraditi. da ne računamo na to da nisam  doktor bilo čega,niti specijalsta u bilo kojoj grani nauke ni potrebe. samo jednostavnog života...

novac na jednu stranu,moja težnja da istog zaradim takođe-a sav moj stres,stres dece i roditelja na drugu-e to nema cenu.

i onda svako malo dođemo na forumu u situaciju "nekih briga"... uh kako život ume da postavi stvari na svoje mesto...


RE: > A sto cinis: - BeliNinja - 03-31-2019

U lebtejebo....
Kako su klinci, preplaseni?


RE: > A sto cinis: - vedran - 03-31-2019

HMAP, bitno je da nitko nije nastradao! Šok je neizbježan u takvim situacijama. Koliko god prevrćeš, bez stresa ne ide, a valja imati i sreće u tom svemu.

Zato sam ja na kritične točke postavio detektore smoga, čisto da probudi tijekom spavanja kako bi svi imali vremena spasiti sebe i obitelj. Ti detektori pa i oni najjeftiniji svi funkcioniraju, testirao sam ih osobno i rade. Jako je bitno da su na određenom mjestu, odnosno postoje zakonitosti kretanja dima u zoni plafona. Ovo riješenje nije baš zadovoljavajuće na početku požara, ali svrha mu ionako nije da spriječi požar, već da spasi ukućane.

Imao sam kod kuće slučaj paljenja kaljeve peći skupa sa dimnjakom, gdje su na pojedinim mjestima poispadale fuge na peći uslijed širenja materijala. Dešavalo se i ranije, no ne i da se dimnjak zapalio, bio je vreliji od peći. Tada nisam imao detektore dima, pa je buđenje bilo svakih možda pola sata (ne sjećam se više, ali znam da mi nije trebala budilica kad ionako nisam spavao) kako bi provjerio da se neće nešto desiti. Posebna "zanimljivost" je da sam tu istu večer (dva sata ranije), tokom vraćanja kući u komšiluku (susjedna ulica, ljude ne poznajem) vidio sukljanje vatre na dimnjak i odmah otišao obavjestiti ukućane da im gori dimnjak. Vidan šok na njima.  No na kraju ništa strašno se nije desilo niti nama niti njima.

Još sam jedne spašavao u noći, gdje je trgovina gorila. Potencijalno, gledano konstrukciju kuće, svi su se mogli od dima pogušiti da nisam na vrijeme prolazio biciklom. Uspio sam prije probuditi komšiluk, nego ljude na katu, jer je izbila fidova uslijed kvara na kineskom produžnom kabelu pa nije radilo kućno zvonce. Srećom sve se dobro odvilo.

Da ne duljim....Zato drži se i samo naprijed!


RE: > A sto cinis: - Vlada021 - 03-31-2019

A uuuu, sve čitam i očekujem da ćeš napisati - I ONDA SAM SE PRIBUDIO...., sve je to bio san.


RE: > A sto cinis: - pakonja - 03-31-2019

Citam tekst i osecam se kao da se to meni desilo... Svaka ti cast na sabranosti i brzoj reakciji... !

Covek tek kada upadne u veliko sr*nje shvati kako su mnogi "problemi" u zivotu smesni... Tako sam ja prosao onomad kada me je bolest zakucala za krevet - sva sreca to je trajalo oko pola godine i da kazem da je proslo, ali sam imao dovoljno vremena porazmislim upravo o ovim stvarima o kojima si i ti...

Mozda ce glupo zvucati ovo sto cu reci ali dosao sam do zakljucka da je novac nuzno zlo... bez njega se ne moze a opet koja je poenta ako umres jureci za njime? Koliko uspem da stvorim - dobro je... sta nisam danas - bice sutra (valjda)... ako pak i ne bude smanjice se apetiti za nekim stvarima i to je to...

Svako dobro tebi i tvojima zelim i drago mi je sto se izbegla veca steta... nadam se da su i ostali ukucani ok i da nisu stresirani...


RE: > A sto cinis: - Zvu - 03-31-2019

Dobro je da su svi bezbedni.

Pitanje konstruktivne prirode... Čemu paljenje dimnjaka ?

Zar nije najbolja opcija pozvati dimničara da četkom i sajlom očisti ? To sam i bratu (koji živi u kući) preporučio baš zato što sam čuo da dimnjak pri paljenju može da zapali kuću. Na kraju smo završili tako što smo nas dvojica čistili četkom umesto dimničara jer se ispostavi da je slučajno u šupi našao četku za čišćenje odgovarajućeg promera. Malo smo zagaravili po licu i rukama ali ništa što malo vode (spolja) i malo piva (unutra) nije moglo da spere.


RE: > A sto cinis: - Macola - 03-31-2019

HMAP prijatelju,

Sve što se novcem može popraviti je koliko-toliko ipak dobro rešenje.

Dobro je da nema drugih posledica. Niko od nas ne može znati šta ga čeka u narednom trenutku.
Život je takav brate.


RE: > A sto cinis: - HomeMadeAudioProject - 03-31-2019

hvala drugari na lepim rečima...
.
Zvu,naš dimnjak je svake godine čišćen četkom, koristimo suva bukova drva koja jako malo talože naslage po dimnjaku - ali sve te godine nismo ga palili i dobili smo to što smo dobili, sreća pa je ostalo kako jest.
kod nas je zidani dimnjak sitnom ciglom, i naravno pravougaonog je oblika iznutra. svaka četka je okrugla i čisti dimnjak samo po sredini svake unutrašnje strane a ćoškovi ostaju neočišćeni. tu leži problem, tu su se nataložile naslage katrana (kod mene je to trajalo 16 zima) i došlo je do kritičnog trenutka kad se katran otopio i iz peći dobio varnicu koja je započela sav proces.
zato se dimnjak treba paliti iznutra čim se pojave naslage koje četka ne čisti dok ih ima malo pa samim tim cela stvar prolazi kontrolisano - jer "goriva" ima malo a što je bitnije paljenje se izaziva namerno pa je samim tim i kontrolisano. kod mene je to planulo kad je "goriva" bilo mnogo pa em je trajalo dugo em su temperature bile visoke.
kad treba paliti dimnjak najbolje je da odluči dimnjačar, i da cela radnja bude pod kontrolom nekog ko ima iskustva sa tim. naizgled bezopasna radnja može da ima prevelike posledice.
da dodam,dimnjak mi je sad čist iznutra kao onog dana kad je napravljen - neverovatno čist!


RE: > A sto cinis: - branko tod - 03-31-2019

HMAP, imao si baš sreće u nesreći.I jako je dobro da si nam sve ovo ispričao. Ti si nadrljao, ali srećom malo.
Tvoja muka može da bude za nauk nama ostalima. Koliko nas ima detektor dima, požara u stanu, kući?
Ili detektor gasa, a ima punu bocu u kuhinji. Ili aparat za gašene požara tu negde u kuhinji.
Retko ko, ja imam neki aparat od 2 kg koji nisam ni pogledo već godinama. A hoću da kupim neki sezor dima i
još neki za gas, ali neće samo. A kako žena i ja imamo sve više godina bilo bi pametno imati takve sprave.
Kuvamo pomalo na butan i ponekada kada je baš hladno  ložim kaljevu peć. A sve to košta maks 100-150 evra.

HMAP, za sređivanje tvog dimnjaka ne bi bilo loše da pitaš koliko košta ovo:

[Image: FP0CLTMHCB8SLLQ.MEDIUM.jpg]
https://www.ekodim.rs/kontakt.php


RE: > A sto cinis: - emiSAr - 03-31-2019

U svom belaju, drago mi je da si prosao sa koliko toliko minimalnom stetom. Ovo sto Branko predlaze je idealno za tvoju situaciju-zidani dimnjak.
Na objektu koji sam prije desetak godina gradio, ugradjen Shidel dimnjak, namjera bila dimnjacni gasni kotlovi za grijanje.
kod ugradnje grijanja promijenjena varijanta-kupljeni po povoljnoj cijeni kondenzacijski kotlovi-mogu biti samo fasadni,
ali dimnjak je ostao zlu ne trebalo.-
pOz


RE: > A sto cinis: - Bocko - 04-01-2019

Dobro se sve završilo, i to je najvažnije od svega, Aco!
Nama je majstor čak štedeo i na zidanju dimnjaka ciglom, nego je ozidao sva četiri u kući tzv ventilacionim blokom i sve je bilo dobro par godina, do dana kada me je probudio dim u mojoj momačkoj sobi na spratu, kroz pukotinu tzv dimnjaka dim je počeo puniti sobu i nakon toga je usledilo rušenje blokčića i zidanje Šidel keramičkog, koji nakon dvadesetak godina vernog služenja traži dostojnu zamenu, jer sam uočio pukotine u keramici
Ova škola je nauk, da se predupredi ubuduće nešto slično, bilo češćim paljenjem dimnjaka, (dok sam ložio drvima, mesečno čišćenje kotla, i, paljenjem, kao i kontrolisano paljenje Šidel dimnjaka uz prigušen dovod vazduha, plus četka na kraju...)
Keramički dimnjaci su vrlo sigurni, ovi limeni su uglavnom nužno zlo, retko koji izdrži paljenje smole...
E sad, preduprediti stvaranje smole, maaalko veća igranka: izbor peći ii kotla na "meru" ili tik malko ispod, kako bi peć uvek radila maksimalnim izgaranjem, prejaka peć se, (moj slučaj nakon postavljanja izolacije i nove stolarije, kotao je postao 40% prejak), prečesto se razgorevala vatra i utuljivala i eto situacije dimnih gasova prepunih nesagorelog ugljenika, eto čađi i smole za paljenje...
Rešenje je prosto: dodavanje dodatnog bafera-akumulacije vode i nastavljanje korišćenja postojećeg kotla, ili zamena manjim i odgovarajućim kotlom...
Za sada sam rešenje našao postavljanjem plinskog fasadnog kondenzacionog kotla i nisam se nimalo pokajao: (za sada sam i u finansijskom dobitku u korist plina Smile ), nema dovlačenja drveta godinu dana ranije, rezanja, cepanja, vuci vamo, vuci namo, nema smole i paljenja dimnjaka i rizika, (boca od 6kg CO2, boca od 2kg sa prahom, u kući, i radionici, kao i 1kg boca praha u autu, što zbog posla, kojim se bavim, što za "ne daj Bože".
Naravno, ukućani prošli obuku za korištenje aparata, kod mene, a ja redovno imam u firmi obuke, provere u teoriji i praksi i hvala im na tome! Smile
Možeš postaviti eventualno novu temu na ovu temu, mogu ova naša iskustva biti mnogima dragocena, a ima sigurno još mnogo priča!


RE: > A sto cinis: - Millan - 04-01-2019

Dimnjaci se vrlo osetljiv deo kuće, kojim nažalost majstori prilikom gradnje posvećuju malo pažnje. Smola (katran, čađ) koja se lepi na zidove dimnjaka je zapaljiva pri visokim temperaturama. Počesto u dimnjacima dođe i do 1000°C, što zagarantovano oštećuje i dimnjak. Jedino ako nije od specijalnih keramika, koje to mogu podneti. Borba protiv nemilih događaja kao kod Ace se svodi na sledeće:
1) Stvarati što manje smole. Lako reći, ali ne i izvesti. Smole se najviše stvara na početku i kraju grejne sezone, kad nisu velike razlike u temperaturi grejne prostorije i spoljašnjosti. Tad se slabija promaja u dimnjaku i dim se duže zadržava u dimnjaku. Pritom je vatra slabija, umerenija, tako da je i sagorevanje ložnog materijala sporije i nepotpunije. Tu se praktično ništa ne može uraditi. Ono što se može uraditi jeste da se smanji vlažnost drveta za loženje, jer vodena para je zaslužna za lepljenje smole na zidove dimnjaka. Nipošto se ne sme ložiti drvo, koje je lakirano, farbano i nekim hemijskim sredstvom tretirano. I obavezno da bude suvo. Ako baš morate da ložite nešto sirovija drva, onda ih ostavite za glavnu grejnu sezonu (decembar-januar) jer je tad manja šteta nego na početku ili kraju grejne sezone, kad treba ložiti što suvlja drva.
2) Čistiti dimnjak. To već zavisi samo od nas. Ako se čisti klasičnom četkom, onda je najbolje kupiti jednu takvu, obavezno nakačiti teg na nju i svojeručno čistiti dimnjak 2x godišnje: pred početak glavne grejne sezone i nakon nje. Ne mora baš da se čeka da sezona započne ili se završi, ali tu negde treba da se očisti dimnjak. Dimnjak se bolje čisti ako je okruglog unutrašnjeg profila, logično. Postoji i jedan bolji način čišćenja, ali to rade profesionalci. Postoji jedna sajla, koja prođe celom dužinom kroz dimnjak i na njenom vrhu se nalaze rotacioni deo sa nekoliko kraćih lanaca. Na vrhu dimnjaka se ta sajla zavrti jačom bušilicom dok je rotacioni kraj na dnu dimnjaka, lanci počinju da udaraju po celoj visini dimnjaka, dok se ta rotaciona sajla polako izvlači iz dimnjaka. Jako je bitno da na dnu dimnjaka imate dovoljno velik džak za skupljanje komada očvrsle i razbijene smole, pogotovu kad vam ovo budu radili po prvi put. Malo više o ovome imate na YT, ukucajte "roto sajla za čišćenje dimnjaka". U završnoj fazi se na ovu sajlu mogu skinuti ti lanci i postaviti četke pa se i "klasično" očistiti dimnjak. Na internetu sam našao cene tih sajli za DIY čišćenje dimnjaka kod jednog Zagrepčanina i sajla je 150kn/m, dakle oko 2500RSD/m. Dakle, za sajlu od nekih 7 metara nam treba oko 150€. Sve zavisi koliko imate dimnjaka i koliko često ih čistite. Negde to odžačari naplate 500 dinara, ali po Beogradu su cene osetno skuplje: 500-1000 samo za dolazak i 200 RSD po metru dimnjaka. I nisam siguran da to rade sa roto-sajlama ili ostaju pri klasičnoj četki. Sami odlučite. Kad su mojim roditeljima prvi put čistili roto-sajlom bio sam zaprepašćen količinom smole koja se pojavila na dnu dimnjaka. Dimnjak je 40 godina čišćen klasično, ali četke ne mogu ništa zgusnutoj smoli.

Što se tiče gašenja požara u dimnjaku ili peći, tu treba biti oprezan. Kod bilo kakvog požara treba sprečiti da vatri pristupi vazduh, jer je on kao sveže gorivo za vatru. Da je Aca mogao da gasi vatru bez otvaranja prozora, bilo bi bolje. Jednom prilikom sam gasio požar u zgradi, gde se zapalila korpa za papirni otpad u kancelariji - naravno izazivač je bio neugašeni opušak iz pepeljare koja je ispražnjena 5 minuta pre napuštanja kancelarije. 4-5 protivpožarnih aparata sam ispraznio na tu korpu (koliko sam mogao da joj priđem) i svaki put bih plamen ugasio, ali uzalud. Pošto je neko pre mog dolaska razbio prozor (po sistemu: ako dim izađe napolje, onde neće biti više vatre), svaki put kad ispraznim PP aparat, vatra se ponovo razbukta, jer je stvorena prilična promaja. Jedina vajda od tih mojih pokušaja je bila što sam sprečio da se vatra razbukta dok nisu došli vatrogasci.
Požar dimnjaka se najbolje gasi, ako je moguće da se brzo nešto negorivo stavi na vrh dimnjaka i da se preseče promaja u dimnjaku. Nipošto se pritom ne treba sipati voda u dimnjak, jer je to vrlo opasno. Dimnjak je toliko vreo od te vatre (rekoh: 1000°C) da se voda trenutno pretvara u vodenu paru, a od 1l vode se dobija oko 1800 litara vodene pare. Tolika količina vodene pare stvara ogroman pritisak i može lako da uništi dimnjak. Još opasnije je što dođe do delimičnog razlaganja vode na svoje elemente, a kad se vodonik i kiseonik smešaju u odnosu 2:1, nastaje elektrolitički gas, poznat kao "praskavac" koji se samozapaljuje na nekih 600°C. Dakle, kad se gasi požar dimnjaka, treba se skoncentrisati na gašenje drveta ili uglja u ložištu, a ne na hlađenje peći ili dimnjaka. Nakon toga se preseca pristup svežeg vazduha dimnjaku, može i odozdo, ako pristup vrhu dimnjaka zahteva više vremena. Držati zatvorene prozore i vrata, koliko god možete da zadržavate vazduh u plućima, dok gasite požar. Otvaranje vrata i prozora neće mnogo poboljšati kvalitet vazduha u prostoriji, ali će veoma efikasno (učinkovito) ometati gašenje vatre. I najvažnije: dok gasite požar u zadimljenoj prostoriji neka uvek na malo udaljenijem bezbednom mestu bude vaš pomagač, čiji je posao da vas posmatra i po potrebi reaguje, tj da vas izvuče iz te prostorije. Nikad ne gasite požar sami...


RE: > A sto cinis: - HomeMadeAudioProject - 04-01-2019

moj novi dobar drug...


RE: 193 - HomeMadeAudioProject - 04-01-2019

evo poslušao sam Bocka, preselio postove u svoju temu...
.
ne bi se složio potpuno da je zatvaranje prostorije u cilju sprečavanja novog kiseonika dobar potez. gledao sam poodavno emisiju gde je prostorija sa požarom bila zatvorena baš u cilju gašenja požara njegovim gušenjem u sopstvenom dimu i nedostatku kiseonika - ali problem nastaje čim se vrata ili prozor otvore: do tad se stvori više nego dovoljno polu-izgorelih elemenata u dimu da bi doslovno eksplodirali pri prvom kontaktu sa kiseonikom koji dolazi otvaranjem vrata/prozora,i eksplozija se događa iz celokupne zapremine prostora u kojem je prigušeni požar bio. sama eksplozija neretko oduzima život prvome koji otvori vrata, a zatim raširi požar po preostalim prostorijama do kojih dohvati izbačeni žar i plamen. tu se zapravo ne može reći ni "zatvori hermetički" ni "otvori neka svež vazduh dotiče",jer ni jedan od načina ne obećava 100% manje posledice...
.
u mojem slučaju,nisam imao mnogo vremena za razmišljanje već sam morao odmah reagovati. strašno je gledati kako doslovno sekunde požara napreduju uništavajući sve ispred sebe, a dim se množi svakom sekundom "na kvadrat". čim sam ušao u sobu i video obim požara,skontao sam da mogu još uvek najveći deo da obuhvatim rukama i fizički ga izbacim napolje. da ga me bi nosio kroz kuću,najlogičnije mi je bilo da ga izbacim napolje kroz prozor i to baš te sobe jer je ispod bašta sa tek posejanim lukom i posađenim krompirom, i bar 4-5 metara ništa zapaljivo nije u blizini. pored toga,već se nakupilo toliko dima da je disanje bilo jako otežano a vidljivost drastično smanjena. sad je trebalo skopčati koji materijal bi me bolje izolovao od gorućih stvari - prvi pogled je pao na žuto ćebe ali sam odmah video kako ga plamen brzo propaljuje (sitna vlakna sintetike) i odlučio se za stari jorgan. to je bila jedna od bitnijih odluka jer je jorgan pravljen iz četiri sloja pamuka (navlaka sa obe strane i sam materijal jorgana) i izolacije u sredini - sveukupno bolje guši dotok vazduha,a i bolje toplotno izoluje. vatra je brzo nestala kako sam je ušuškao u jorgan,a zatim polio jorgan sa kadicom hladne vode i napokon sve to izbacio napolje.
danas sam kupio CO2 pp-aparat od 5kg, 7620RSD /65e, i planiram da kupim javljače dima one baterijske. gledajući po oglasima cene idu od 10e pa do koliko hoćeš. tamo u Nemačkoj u Lidl su znali biti po dva u kompletu za neke sitne pare...
ako se nađu kakvi YouTube korisni klipovi, ne bi bilo loše da se postave u temi. zapravo svaki savet i iskustvo su dobro došli.


RE: 193 - zare - 04-01-2019

Kako je moglo da prodje, dobro je.
Da je srece da svaka kuca ima po jedan PP aparat. Ja ga igrom slucaja imam nekoliko godina jer je prijatelj zatvarao poslovni prostor pa mu aparat bio "visak". Otac ga naravno uzeo i eno ga stoji u hodniku Wink.
U kolima imam odavno a bas jutros naidjem na vec ugasen sluzbeni auto iz suprugine firme. Sreca da su oni imali aparat, stao i taksista pa sem nesto malo u motoru stete skoro i da nema.

Ne znam samo da li je za tvoje potrebe bolji CO2 ili prah, to ce neko strucniji znati a mozda ti je neko strucan i preporucio. CO2 zna da bude opasan u zatvorenim prostorijama, ako se dobro secam nekih bas davnih obuka iz PP zastite.


RE: 193 - HomeMadeAudioProject - 04-01-2019

CO2 sam uzeo kao neku univerzalu - inače je skuplji skoro pa duplo a njega preporučuju za gašenje elektro-ormara. kontam, ako može da ugasi plastičnu izolaciju može i ostalo... aparat sa praškom je recimo klasika i povoljnija je kupovina - ali sa druge strane količina bele prašine koja iz njega izađe prilikom gašenja požara unutar kuće... kontam da bi imao još par dana posla oko ribanja svega kud bi on zašao.
ma pre nekih mesec dana mi komšija pričao kako je kupio pp-aparat i javljače dima-kad je počeo priču pomislio sam da je preterano pažljiv,da ne kažem paranoičan. a onda je nastavio priču kako je nekom njegovom drugaru planuo krov sa strane tavana. srećom čovek imao pp-aparat i rešio glavninu problema u par sekundi, kasnije je lako doneti par kanti vode i uveriti se da nema više žara i da neće opet planuti. da sam ga tad poslušao,uštedeo bi i pp-aparat i javljače dima, koliko sam platio farbe,lepkove i sredstva za higijenu - a o nervima da i ne pričam! sve čovek misli "ma neće valjda",ali eto desi se i da hoće... u autu imam neki mali pp-aparat poodavno, pričali da je obavezan prilikom tehničkog pregleda vozila, a nije bio. i sad ga vozam, a nisam siguran da li je ispravan. reče mi ovaj danas da se servisira svakih 6 meseci, a da se ventil testira na zaboravih,par godina.


RE: 193 - Alex - 04-01-2019

HMAP, Bogu hvala da je sve prošlo na kraju kako treba. To je najbitnije... Neko te ostavio kući.... da baš tada budeš tu.

U Paraćinu imam kuću, živeo sam tamo 22 god. ali nikada nismo palili dimnjak..... Sad i ovaj novi, sazidan 1998-e, eto nije paljen 21 godinu, a ni oni stariji......

Gledao nešto sad po netu: https://www.youtube.com/watch?v=GTtyLlMpSAk



Inače, prošlog leta matori uspeo da zapali radionicu... Prošlo je slično kao kod tebe, srećom, uz manja oštećenja. Od čega - neverovatno - vario čovek neku stolicu i od vara onaj žarić odleteo ispod ponga na ivericu, on to nije video, otišao da ruča... Nakon 20 minuta zove ga komšija: "Komšo mislim da ti gori radionica..."
Srećom, stigao je na vreme... Pokrivilo se nešto od alata, izgorela brusilica, al nadoknadi se sve to. Bitno je da se čovek ne nervira, jbg, takve stvari se dešavaju.


RE: 193 - Leonardo - 04-01-2019

Cena PP aparata je ništavna u odnosu na štetu nastalu požarom, da ne spominjemo eventualne povrede ili čak žrtve. Naknadna pamet ili kajanje su uzaludni. U ne tako davna vremena, dok smo koristili nafta peći za grejanje u stanovima, desilo se da nam je u kući progorelo ložište i zapaljena nafta se izlila u sigurnosnu tepsiju u podnožju. Sve jedno je nastao takav pakao od buktinje oko ugrejane peći i naftnih isparenja. Da nismo imali PP aparat za prahom bilo bi gore od nekog horora. Bolje je imati i 3-4 aparata u kući, na svakoj etaži i uvek u blizini mogućeg izvora paljevine, nego uzdati se u sreću i riskirati. Ne kažem da treba biti paničar ali je bolje sprečiti i biti 2-3 puta sigurniji nego obrnuto, preskupo je. HMAP, svaka čast na sabranoj i brzoj reakciji i uspešnom delovanju.


RE: 193 - HomeMadeAudioProject - 04-01-2019

da,slažem se-valja imati par komada (još bolje parova) tih aparata. ovaj jedan sam sad stavio na podest stepeništa između prizemlja i sprata, kao na pola puta. danas sam,dok sam bio u Vatrosprem-u razmišljao o kupovini i par ovih sa prahom, i kupiću ih kad se sledeći put vratim iz inostranstva. prvenstveno jer u garaži i na njenom spratu nemam takav aparat,a tamo su iscepana suva drva od prošle i takođe iscepana od ove godine,sveukupno nešto ispod 20 kubnih metara. drva kupujemo tako da uvek imamo suva za sledeću zimu,baš zbog dimnjaka. sad kad pogledam, ne znam jesam li sad previše paranoičan ili sam do sad bio previše opušten po ovom pitanju...u svemu vidim potencijalni problem.
.
kako kažu Nadrealisti :" Ko se o vrelo mlijeko oprži - taj i u jogurt duva..."


RE: 193 - TDA - 04-02-2019

Uh Aco. Ja tek sada videh ovo.
Žao mi je štete, gubitka stvari i stresa koji si doživeo sa tvojima.
Dobro je da ste svi dobro. Šteta će se već sanirati ovako ili onako...
Glupo je reći da si dobro prošao, ali je stvarno tako.

Gasio sam požare par puta i znam koliko je to zeznuto u zatvorenoj prostoriji punoj dima i toplote...
Potreban ti je aparat za gašenje prahom. Taj CO2 služi za visoke napone koje nemamo u domaćinstvu.
CO2 je opasan u zatvorenom prostoru a nije uvek pametno otvarati prozore i vrata dok je požar u toku...