DIY Electronic projects
LME 49810 + Baxandal Volume control - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Hifi audio (https://forum.yu3ma.net/forum-3.html)
+--- Forum: Pojačivači snage - Power amps (https://forum.yu3ma.net/forum-16.html)
+--- Thread: LME 49810 + Baxandal Volume control (/thread-2123.html)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

RE: LME 49810 + Baxandal Volume control - gimba - 10-11-2019

Imam generator funkcija i kad testiram sa generatorom funkcija sve radi savrseno bez i jednog jedinog shuma. Samo me Laptopovi zezaju. ?
Sve naopako, radi lepo sa generatorom funkcija, a lose sa Laptopom. Kao da cu sa generatora funkcija da slusam muziku.

RE: LME 49810 + Baxandal Volume control - HomeMadeAudioProject - 10-11-2019

istina,mada meni liči kao da se traži zapravo rešenje problema kod lap top uređaja,a ne sistema koji je u razradi... valja se odrediti gde se problem\rešenje zapravo traži... ?

RE: LME 49810 + Baxandal Volume control - Vlada021 - 10-11-2019

(10-11-2019, 09:30 PM)HomeMadeAudioProject Wrote: istina,mada meni liči kao da se traži zapravo rešenje problema kod lap top uređaja,a ne sistema koji je u razradi... valja se odrediti gde se problem\rešenje zapravo traži... ?

....meni je lemilica pravila problem (stanica-obe), a imaju trafo ne smps, onaj momenat kad su ugreje pa kad počne da kontroliše...., tačno se vidi na osciloskopu, ubio sam se da nađem odakle dobijam taj tak-tak-tak...., sad sve isključujem što mi ne treba pre merenja.

RE: LME 49810 + Baxandal Volume control - BeliNinja - 10-11-2019

Gimba, jesi li probao sa mojim preampom i DACom?

RE: LME 49810 + Baxandal Volume control - gimba - 10-12-2019

Ninjo,

nisam probao ni pretpojacalo ni tvoj Dac jer sam hteo da resim ovo sa kompom.

Pomerio sam ceo sklop u moju sobu i onaj problem sa 50Hz je totalno nestao. Izgleda da mi je u Labu na svim onim produznim kablovima u koje su ukljuceni uredjaji i sve ostalo losa zemlja negde.
Ostalo je samo ovo pucketanje, a sumnjam da je to zbog dioda u ispravljacu jer dobijam velike pikove na 100Hz. U prilogu oscilogram.
Nema vise nekog shuma sem tog pucketanja i po neki put nekog visokofrekventnog tihog pistanja, kao nekih interferenci. 

Inace rizikovao sam (ili sam samo mnogo glup) i povezao sam pojacalo sa svojim zvucnicima. Probao sam par snimaka koje znam sa Youtube-a i zvuk je dobar. Nije merodavno slusati jedan zvucnik ali nema nikakvog muljanja,  sve je jako cisto, visoki su odlicni, bas je takodje odlican. 

U prilogu imate linkove. Mozda neko zakljuci na osnovu snimka o cemu se radi u vezi pucketanja i shuma. 

https://www.youtube.com/watch?v=fSWaLJV583A
https://www.youtube.com/watch?v=JS0DbXGxVBA
https://www.youtube.com/watch?v=k43j1_b0W04

RE: LME 49810 + Baxandal Volume control - NIXIE - 10-12-2019

Ja bih probao neki drugi OP umesto LME49720. Možda i taj LME u pojačalu nije original nego neka kopija.

NIXIE,

moguce je i to, probao sam sa nekoliko razlicitih LME49720 ali nisam probao drugi op-amp. Ovi op-ampovi su kupljeni kod Farnell-a u srecna vremena dok se shipping nije placao, tj.pre par meseci ali ko ce ga znati, falsifikati se svuda zavuku.
Imam neke OPA1612 i jos par finih op-ampova pa cu videti. Hvala.

RE: LME 49810 + Baxandal Volume control - BeliNinja - 10-12-2019

LME49810 je sample iz TI koji sam ja porucio, takodje u srecna vremena Smile

RE: LME 49810 + Baxandal Volume control - Аритон - 10-12-2019

takav sum sam imao kada sam sirm rca kabla samo na jednoj strani vezao na masu signala tog istog kanala.
kabal je bio upredena parica i sirm okolo, kao mikrofonski, za svaki kanal po jedan kabal.

RE: LME 49810 + Baxandal Volume control - NIXIE - 10-12-2019

Ako su iz Farnela onda nisu sigurno fake.

RE: LME 49810 + Baxandal Volume control - Vlajko - 10-12-2019

(10-12-2019, 10:18 AM)gimba Wrote: Ostalo je samo ovo pucketanje, a sumnjam da je to zbog dioda u ispravljacu jer dobijam velike pikove na 100Hz. U prilogu oscilogram.

To se lechi sanberima na sekundaru trafoa. I na velikom diy forumu , a i ovde je bilo price o tome.
Mislim da ce ti Braca dati neki dobar savet oko toga, jer se bas bavio time.
Kolko sam ja skontao nije prekidacki sum dioda u pitanju nego rezonansa trafoa i...... jos necega tu u ispravljacu. 

Ja sam to vidjao na osciloskopu kod mene, ali nije pucketalo pojacalo.

E sad kod mene bio JFET na ulazu, on ne ume da demodulise kojekakve radio stanice, kod tebe su cini mi se bipolarci u opampima.

Oko snabera na sekundaru je bilo reci na forumu. Ima i Bracin pdf dokument i procitao sam ga. Znam sta cu i kako cu oko toga, licno mi je Braca objasnio ceo proces. 
Napajanje sam samo sklepao da bi pojacalo proradilo. Najsiromasnije napajanje je trenutno na pojacalu, grec i 2 kondenzatora, tako da to moram da resim. 
Shum vrv nastaje zbog nekog ground loop ali polako, naci cemo i to. 
Lme49720 ima bipolarni ulaz, u pravu ste. 
Hvala na komentarima.

RE: LME 49810 + Baxandal Volume control - Braca - 10-12-2019

Ne bi bilo loše da na osciloskopu rastegneš one impulse od 100Hz, pa da vidimo frekvenciju oscilacija. Onda možda možemo da detektujemo njihov izvor.

RE: LME 49810 + Baxandal Volume control - gimba - 10-14-2019

I'm back!  Big Grin

Braco, 

nisam mogao ranije da napravim oscilograme ali evo me opet u igri. 

Plavi "trace-evi" su oscilogrami onih pikova od 100Hz. 

Oscilogrami:
-n
-nn
-nnn

Pikova plus i minus u odnosu na GND. Ti pikovi nisu cujni. Cim sam otkacio kabl od Laptopa do pojacala pikovi su ostali ali je pojacalo mrtvo tiho. |Signal je meren na zvucnickom izlazu na PCB-u. 

Zuti trace je u stvari ono pucketanje i onaj shum koj cujem na zvucniku. Zuti trace je izlaz i Laptopa meren na RCA konektoru otkacenom od pojacala. Svaki put kada cujem shum ili pucketanje pojave se ovi pikovi u signalu, vise od 100% sam siguran. 
Taj shum je random, znaci ne postoji neka vremenska konstanta, niti bilo koji drugi patern. Pokusao sam da se pomeram po prostoriji, da palim gasim svetlo, da pomeram uredjaje po prostoriji i nista se ne menja. Ocigledno je da je uzrok Laptop. 

Oscilogrami:
-laptop_out
-laptop_out2
-laptop_out3

Isti taj signal "shum" sam merio i na izazu iz U1A (op-amp LME49720). 
Oscilogram pod nazivom "op-amp out".

RE: LME 49810 + Baxandal Volume control - vojinilic - 10-14-2019

Gimba daj neko merenje na ulazu u tvoje pojacalo. Taj signal je takodje bitan da vidimo da li tih pikova ima na ulazu kada je lap top prikljucen na mrezu i kada nije. Daj obe situacije.

(10-14-2019, 07:47 PM)vojinilic Wrote: Gimba daj neko merenje na ulazu u tvoje pojacalo. Taj signal je takodje bitan da vidimo da li tih pikova ima na ulazu kada je lap top prikljucen na mrezu i kada nije. Daj obe situacije.

Vojce,

ovo je merenje je  na izlazu iz kompa. Isto to sam merio kada kabl iz kompa prikljucim u pojacalo. Potpuno isto se desava. Merio sam isti signal i na izlazu iz U1A, sto je logicno da ce da se dobije. 

Ovog shuma nema ni na izlazu iz kompa, a naravno ni u  pojacalu kada je punjac iskljucen. 
Znaci generator shuma je komp.  

Kada iskljucim punjac, pojacalo je mrtvo tiho. Takodje je mrtvo tiho kada iskljucim signalni kabl iz pojacala.  Cujem shum ali kada skroz pridjem zvucniku. S obzirom da pojacalo nema ulazni atenuator i da je na maximalnom gain-u , po meni je logicno da ce se cuti neki shum. Shum je toliko mizeran da je zanemariv, naravno u slucaju kada je iskljucen punjac. 
Mogu da snimim razliku i izbacim link.

U prilogu oscilogram sa iskljucenim punjacem mereno na RCA konektoru na ulazu u pojacalo.

Kakav je signal na ulazu kada je punjac ukljucen?

(10-14-2019, 08:57 PM)vojinilic Wrote: Kakav je signal na ulazu kada je punjac ukljucen?

Ovaj oscilogram u prilogu je ulazni signal kada je punjac ukljucen. 
Taj signal merim i kada iskljucim RCA iz pojacala na izlazu iz kompa i kada ukljucim RCA u pojacalo.
Ti pulsevi se javlaju random, neka nekih pravila.

Na osnovu ovoga, ti nemas frku sa pojacalom, vec sa racunarom. Jos te samo nisam pitao, koji je laptop u pitanu i koji je njegov adapter? Da li je originalni ili neka kopija?

(10-14-2019, 09:13 PM)vojinilic Wrote: Na osnovu ovoga, ti nemas frku sa pojacalom, vec sa racunarom. Jos te samo nisam pitao, koji je laptop u pitanu i koji je njegov adapter? Da li je originalni ili neka kopija?

Hvala na analizi Vojce i hvala na trudu. 

Tek malopre sam skontao da ti pulsevi izlaze iz racunara. Ranije ni jednom nisam merio izlazni signal iz racunara, prvi put veceras i nasao sam to. 
Laptop je Dell latitude, punjac je originalan. Ali 99% sam siguran da nije ni do punjaca jer ovaj laptop ima metalni obod na kucistu i par puta me je pecnula struja na tom obodu, a probao sam i druge punjace i isto se to desavalo. Nije mi jasno jer Laptop radi savrseno, nikada do sada nije zabagovao. Mislim da je nesto oko napajanja u samom Laptopu. 

Takodje, kada prikljucim Laptop na Musical Fidelity A1 pojacalo, uopste se ne cuje onaj shum, zato sam imao sumnju u ovo pojacalo koje pravim i nisam proveravao izlazni signal iz Laptopa. Izgleda da Musical Fidelity ne moze da reprodukuje ovaj shum, mada to cu tek da proverim.