DIY Electronic projects
Pomoc oko Marlin build-a - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: Pomoc oko Marlin build-a (/showthread.php?tid=1978)

Pages: 1 2


Pomoc oko Marlin build-a - vsavic - 08-19-2018

Cao drugari, jel moze neko da pomogne (da proba) da izbilda Marlin iz branch-a bugfix-2.0.x za env `malyanm200` (sa njegovim config fajlovima). Cisto da utvrdimo dal je problem do mene i mog toolchain-a ili je do repozitorijuma.


RE: Pomoc oko Marlin build-a - elektropionir - 08-19-2018

Kompajlira se bez problema.

EDIT:
Izvini, netacno, za malyan LCD fale neke biblioteke...


RE: Pomoc oko Marlin build-a - elektropionir - 08-19-2018

Ah, izvini za treci edit, bio sam prebrz i napravio gresku u configuration_adv....

Ukoliko koristis fajlove iz maylan M200 foldera, projekt se kompajlira bez greske. Izvini opet.


RE: Pomoc oko Marlin build-a - vsavic - 08-19-2018

Jel koristis mozda PlatformIO ili nesto drugo?


RE: Pomoc oko Marlin build-a - vsavic - 08-19-2018

Jel si menjao jos nesto il samo pregazio `Marlin\Configuration.h` i `Marlin\Configuration_adv.h` sa fajlovima iz `Marlin\src\config\examples\malyan\M200`

Ja dobijam ovo nakon toga ovo u PlatformIO-u:

Code:
In file included from Marlin/src/HAL/HAL_STM32F1/HAL.cpp:34:0:
Marlin/src/HAL/HAL_STM32F1/HAL.h:43:10: fatal error: libmaple/atomic.h: No such file or directory



RE: Pomoc oko Marlin build-a - elektropionir - 08-19-2018

Ne samo obicni arduino 1.8.10. Da samo prekopiraj ove iz maylan m200 foldera u prvi Marlin-bugfix-2.0.x\Marlin gdje je i ino fajl


RE: Pomoc oko Marlin build-a - vsavic - 08-19-2018

Sta si stavio u Arduinu za board?


RE: Pomoc oko Marlin build-a - elektropionir - 08-19-2018

Genuino mega or mega2560 zato sto je 99.9% kontrolnih na mega2560. Jeli to ok?


RE: Pomoc oko Marlin build-a - vsavic - 08-19-2018

Hm, nisam siguran, ova za Malyan koristi STMF103, a ovde kazu:

Quote:Arduino IDE cannot build for ARM-based boards included with Marlin 2.0. See Installing Marlin (Re-ARM) or Installing Marlin (PlatformIO) for instructions on building Marlin with PlatformIO.

Nisam probao do sad jos, ali znam da ljudi bez problema kompajliraju code za STM32F103 sa Arduino IDE.

Zato pomenuh PlatformIO, tamo deluje da je onaj platformio.ini bas konfigurisan za STM32, ovamo board u Arduino IDE-u koji si stavio je ATmega2560, a nisam siguran sta se tacno desava ispod haube za takvu konfiguraciju.


RE: Pomoc oko Marlin build-a - gorankg - 08-20-2018

(08-19-2018, 09:49 PM)vsavic Wrote: Nisam probao do sad jos, ali znam da ljudi bez problema kompajliraju code za STM32F103 sa Arduino IDE.

Mislim da o tome možeš više naći ovde:

http://stm32duino.com/


RE: Pomoc oko Marlin build-a - vsavic - 08-20-2018

Kako sam video tako su izgleda namestilu i ovde da ide preko tog smt32duina, ali izgleda da su istumbali putanje do fajlova za neke biblioteke


RE: Pomoc oko Marlin build-a - vsavic - 08-25-2018

Da ne otvaram novu temu, nakon sto sam uspeo da izbildam Marlin, da priupitam jos nesto, mozda je neko resavao slican problem ovde Smile

...nakon sto sam ugurao marlin na svoj board, imam problem sa motorcem, tj. za istu komandu npr. G1 Y10 na step pin-u za A4988 dobijem drugaciji pulse u odnosu na onaj koji salje originalni firmware. Original salje pulse koji je ON u trajanju od 3.2us, a marlin salje 2us. To je jedna razlika, i to sam nasao da mogu malo da stimam u setting-u medjutim, sa marlinom pulse traje dosta duze, npr. ~8ms vs 3ms koliko traje ukupno sa originalom. A imam isti setup za M92 komandu.

Jel ima mozda jos neki setting kojim ovo moze da se steluje?


RE: Pomoc oko Marlin build-a - mikikg - 08-25-2018

Duzina ON pulsa je bitna zbog HW linija, drajvera i optocouplera koji idu u lancu tog signala, duzi ON impuls je bolji za "sporiji" transport, kraci je za brzi transport i sustini iste informacije ali zato ako ti treba veca brzina kretanja motora onda si limitiran tim vremenom ON pulsa, sto je kraci mozes vece brzine kretanja da imas ali to mora da dobro stigne do drajvera koji konkretno pokrece step motor i naravno da je drajver sposoban to da odradi.


RE: Pomoc oko Marlin build-a - vsavic - 08-25-2018

Ok, ali kako to da npr i kad povecam duzinu ON pulsa i dalje imam problem da se motor cudno ponasa, tj. jel ima uticaj duzina cele ove povorke jer se ona dosta razlikuje?

Drajver je A4988 i u DS-u kaze da je min ON-OFF time 1us, al na netu kazu da u vecini slucajeva treba min 2 ili vise.


RE: Pomoc oko Marlin build-a - vsavic - 08-25-2018

Prateci upustvo u advance configuration, setovao sam sledece vrednosti kao preporucene za A988:

#define DEFAULT_AXIS_STEPS_PER_UNIT    { 93, 93, 1097.5, 97 }

#define MINIMUM_STEPPER_DIR_DELAY 200
#define MINIMUM_STEPPER_PULSE 1
#define MAXIMUM_STEPPER_RATE 500000


Takodje, usnimio sam sad kako izgleda signal:

Originalni Firmware - Step Signal




Marlin Firmware - Step Signal



Evo ako nekog ne mrzi da pogleda i WFM okacen:
https://drive.google.com/drive/folders/1c4uq8mrVzjOSkyJhSF4_Slno3ylv_OHS?usp=sharing


RE: Pomoc oko Marlin build-a - mikikg - 08-25-2018

Slabo sam radio sa tim drajverima, radio sam uglavnom sa externim drajverima koji imaju opto-coupler u sebi na ulazima pa onda prikljucim sonde pre i iza optocouplera i pratim oblik signala i tacno mozes da vidis gde je granica za minimalnu duzinu impulsa. Krace impulse optocoupler jednostavno ne moze da prenese ...
Inace 2-3us za ON puls kod stepera je relativno brzo, to je za neke bas velike feed rate, sta znam preko 30.000 (mada se mora uracunati i mikrostep delitelj ako ga ima, sigurno ga ima).
Cuveni GRBL mislim da ima oko 10us ON pulse ...


RE: Pomoc oko Marlin build-a - vsavic - 08-25-2018

Bem li ga, pitacu na njihovom forumu takodje, mozda imaju neke ideje Smile

Off-topic, jel ovako podeljeni WFM fajlovi mogu da se ucitaju i na drugim uredjajima ili to samo radi na rigol-u?


RE: Pomoc oko Marlin build-a - gorankg - 08-26-2018

Imaš li isti setup za oscilator? Da te to ne zeza?


RE: Pomoc oko Marlin build-a - vsavic - 08-26-2018

Ne znam koji je originalni, jer je originalni firmware zatvorenog tipa. Jel ima neki trik kako bi to moglo da se proveri?


RE: Pomoc oko Marlin build-a - gorankg - 08-26-2018

Ja nisam uopšte radio sa tim tako da nemam iskustva, samo mi se čini da bi tu mogao biti uzrok. Jel ti koristiš neki hardver baziran na STM32F1xx ili arduino?