DIY Electronic projects
Analogni signal generator za audio primene - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Merenja i merni uređaji - Measurements and Equipment (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=8)
+--- Forum: Merenja i merni uređaji - Measurements and Equipment (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=32)
+--- Thread: Analogni signal generator za audio primene (/showthread.php?tid=1959)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43


RE: Analogni signal generator za audio primene - Braca - 05-17-2020

U pravu si, treba da stoji 2SC3503, bila je greška u kucanju.
Hvala na ponudi za tranzistore - imam još jedan ovakav pojačavač, ali u verziji kompozita (OPA1611 na ulazu), čiji sam izlaz pri prvom testu oštetio, pa je zamena u svakom slučaju neophodna.


RE: Analogni signal generator za audio primene - gorso69 - 05-17-2020

Kako stvare stoje ja ću morati za moj signal generator praviti izlazni pojačivač .Na ime treći put sam naručio modul sa TPA6120 i nije stigao.


RE: Analogni signal generator za audio primene - Khadgar2007 - 05-17-2020

Imaš li mogućnost da nabaviš TPA6120 čipac? Jest da će te doći sve zajedno skuplje od kineskog PCBa ali barem imaš provjereno pojačalo. Šema ne bi trebala biti problem,vjerojatno je ona po datasheetu a u najgorjem slučaju mogu je probati "skinuti" sa svojih TPA6120 PCBa.


RE: Analogni signal generator za audio primene - Braca - 05-17-2020

Šema je iz evaluacionog modula za TPA6120a2:
http://www.ti.com/lit/ug/slou169/slou169.pdf?&ts=1589705624595


RE: Analogni signal generator za audio primene - Khadgar2007 - 05-17-2020

Samo nacrtati PCB i vozi,tj. precrtati onaj iz pdfa koji si okačio,malo ga smanjiti i to je to. Jedino napraviti da bude isti pinout kao na kineskoj pločici da možemo samo utaknuti u generator funkcija.


RE: Analogni signal generator za audio primene - gorso69 - 05-17-2020

Pa vidim da ih ima u Mouser-u (2.74 EUR), znači mogu ali za 3-4 nedelje.


RE: Analogni signal generator za audio primene - Khadgar2007 - 05-24-2020

https://www.ebay.com/itm/TPA6120-Hi-Fi-Stereo-Headphone-5V-to-15V-Amplifier-AMP-Audio-Amplifier/123528234702?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m1438.l2649

Ovdje sam kupio pojačalo, i vidim ima ih konstantno na lageru,pa ako može da se ovaj link prebaci u prvi post u temi.


RE: Analogni signal generator za audio primene - Braca - 05-24-2020

Možda neće biti potrebno, imaću tokom nedelje malo više vremena pa ću pokušati da na GitHub-u napravim repozitorijum s dokumentacijom i korisnim informacijama.


RE: Analogni signal generator za audio primene - Braca - 06-07-2020

Izgleda da SMD pločica još nije otpisana...
Gledajući teoriju palo mi je na pamet da udvojim tlf. sijalicu u prvoj dekadi. Sa dve sijalice na red nije uopšte oscilovalo, što je ukazivalo da treba smanjiti otpor.
Sa dve sijalice u paraleli došlo je do prijatnog iznenađenja: vreme hladnog starta se u najgorem slučaju (start na max. frekvenciji od 178Hz) sa nekih 11 sekundi smanjjilo na 7 do 8 (op-amp je 4562, napon 5Vpp, v. prvi prilog). To znači da je sada samo za oko jedne sekunde sporije nego na TH pločici.
Start na najnižoj frekvenciji je još brži - optimistički gledano, već na 6 sekundi imamo stabilnu amplitudu (v. drugi prilog). Međutim, sada imamo i veću varijaciju izl. napona od max.do min. frekvencije: od 5Vpp na 178Hz do 3,8Vpp na 16Hz, što nije idealno, ali nije ni problem jer se lako koriguje finom regulacijom nivoa.

Dakle, sada možemo reći da se sa SMD pločicom može napraviti oscilator s naponom od 5Vpp na svim opsezima.
Mali problem je samo to što su za ovu verziju potrebne dve tlf. sijalice. Ja imam još nekih dvadeset komada, ali je moguće i da je u Kg ostalo još nekoliko.

Pozdrav



RE: Analogni signal generator za audio primene - Khadgar2007 - 06-07-2020

Auuuuuuu, kada je netko uporan i zna znanje onda mu se treba  77 77 77


Baš sam ovih dana/tjedana nešto u gužvi ali čim stignem probati ću na svome primjeru.


RE: Analogni signal generator za audio primene - Braca - 06-07-2020

Hvala, ali izgleda da može i još bolje.

Pošto je sada otpor sijalica dvostruko manji, op-amp mora pri istom naponu da isporuči više struje, pa umesto LM4562 sada treba nešto jače.
Tu onda dolazi u obzir jedna od Texas-ovih novih "lokomotiva" - OPA2156 s njegovih 100mA izlazne struje.
Rezultat se vidi u prilogu: vreme smirivanja na 178Hz je sada 6 sekundi Smile.

Videćemo da li se i na višim opsezima može još nešto dobiti.

Pozdrav



RE: Analogni signal generator za audio primene - Braca - 06-09-2020

Napravio sam još nekoliko merenja i sada imam nešto jasniju situaciju kod obe pločice.

Rezultati sa SMD pločicom, koje sam prikazao u dva prethodna priloga dobijeni su paralelnom vezom ruske tlf. lampe i jedne druge koju sam koristio tokom razvoja oscilatora:
https://www.mouser.ch/ProductDetail/JKL-Components/60PSB?qs=p6VZ%252BklCkRRvcntHGpucyg==
Test sa SMD pločicom je istovremeno bio i prvi test ruske lampe uopšte jer je TH prototip sve vreme na sebi imao JKL lampu.
Kada sam na SMD pločici umesto paralelne veze JKL i ruske lampe upotrebio dve ruske lampe, vreme starta je postalo znatno duže (preko 12 sekundi), što je jasan indikator da se JKL i ruska lampa znatno razlikuju, iako su im nazivni podaci slični.
Kada se obe lampe uporede pod jakom lupom, vide se očigledne razlike: vlakno JKL lampe je izrađeno od glatke žice, a vlakno ruske od dugačke, veoma fine spirale od vrlo tanke žice. Zbog toga te dve lampe imaju vrlo različite toplotne karakteristike, odn. vremenske konstante, što se vidi u tranzijentnim rezultatima oscilatora.

Prema tome, optimalno rešenje za najnižu dekadu kod SMD pločice je paralelna veza jedne ruske i jedne JKL tlf. lampe, koje se lako mogu zalemiti jedna na drugu. U tom slučaju otpada lampa LA2 (tip 327). JKL lampa se najjeftinije može dobiti na gornjem linku (na eBay-u nisam gledao).
Od tri testirana op-ampa, samo se sa OPA2810 može dobiti napon od 5Vpp u svim dekadama, i zato njega preporučujem kao optimalno rešenje. 

Pošto TH pločica do sada nije bila testirana s ruskom lampom koja je išla uz pločicu, to sam sada nadoknadio. U poređenju s JKL lampom (prvi prilog), ruska lampa ima za sekundu do dve sporiji start, što nije kritično (drugi prilog).

I još nešto na temu dokumentacije: napravio sam repozitorijum ma GitHub (Mikiju zahvaljujem na opisu procedure) i dokumentacija je već tamo. Međutim, planiram da je ažuriram svim izmenama i dopunama o kojima je bilo reči u proteklim mesecima, pa ću tek onda postaviti link.

Pozdrav



RE: Analogni signal generator za audio primene - Khadgar2007 - 06-10-2020

Evo točnog linka na JKL žaruljicu https://hr.mouser.com/ProductDetail/JKL-Components/60PSB?qs=p6VZ%252BklCkRRvcntHGpucyg%3D%3D

Pretpostavljam da nisi probao onu "lokomotivu" od TIa kada spominješ OP2810 i da se samo sa njime može dobiti 5Vpp?


RE: Analogni signal generator za audio primene - Braca - 06-10-2020

Probao sam "lokomotivu", kao i 4562. 
Problem s njima je bio da na najvišem opsegu nisu mogli da postignu 5Vpp i održe stabilan start, odn. promenu frekvencije.
Pošto OPA2810 to postiže u celom opsegu od 15Hz do 170kHz, uzeo sam ga kao optimalno rešenje.
Naravno, mogu se koristiti i ovi drugi, ali se tada izlazni napon oscilatora mora smanjiti na svim opsezima, što mi se nije svidelo.

Pozdrav


RE: Analogni signal generator za audio primene - gorso69 - 06-20-2020

Stigli su TPA6120a2 pa molim ko ima module sa ovim ic ako je u mogućnosti da uslika PCB sa obe strane u nekoj pristojnoj rezoluciji.Hvala



RE: Analogni signal generator za audio primene - Khadgar2007 - 06-20-2020

Ideš da crtaš PCB? Sutra ću ti uslikati.


RE: Analogni signal generator za audio primene - gorso69 - 06-20-2020

hvala


RE: Analogni signal generator za audio primene - Khadgar2007 - 06-21-2020

Evo slika, tu su elektroliti okrenuti kako treba. Pri odlemljivanju jednog sam malo potrgao PCB pa se vidi da sam krpao.






RE: Analogni signal generator za audio primene - gorso69 - 06-21-2020

Hvala Khadgar2007,
nisu se baš držali preporuka oko rutiranja ali ako vama radi posao radiće i meni😀


RE: Analogni signal generator za audio primene - Khadgar2007 - 06-21-2020

Ako misliš na layout iz datasheeta/user manuala onda nisu ali u tom slučaju bi nama bio malo teži posao jer pločica ne bi bila plug&play.Ovako su svi izvodi na jednoj strani i samo je treba upiknuti na svoje mjesto.