DIY Electronic projects
Analogni signal generator za audio primene - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Merenja i merni uređaji - Measurements and Equipment (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=8)
+--- Forum: Merenja i merni uređaji - Measurements and Equipment (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=32)
+--- Thread: Analogni signal generator za audio primene (/showthread.php?tid=1959)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43


RE: Analogni signal generator za audio primene - HomeMadeAudioProject - 03-25-2019

prebačeno u https://forum.yu3ma.net/thread-2133-post-93695.html#pid93695


RE: Analogni signal generator za audio primene - Braca - 03-25-2019

Evo me s preliminarnim rezultatima provere zadnje verzije PCB.

Imamo problema...
  • P6 i P7: klizači medjusobno spojeni umesto da idu na rele - klizači i gornji kontakti treba da zamene mesta.
  • P5: Klizač ide na R24, što nije problem, ali tada treba da bude spojen sa gornjim kontaktom trimera, a donji ostaje na masi.
  • P2: tu imamo najveću muku:
    - Pin 1, 2 i 3 OK, ali njihov klizač je povezan s pinom 2, umesto da ide na priključak FreqCntr,- Pin 5, 6 i 7 OK, ali njihov klizač ide na C31//C32, umesto na R13 (SqOut),- Pin 9, 10 i 11 OK, ali njihov klizač ide na priključak FreqCntr, umesto na C31//C32.
Koliko sam do sada video, oscilator je OK.
Verovatno je nešto od ovoga bilo i na parcijalnim rešenjima, ali mi je promaklo.

Pogledaj ovo, a ja nastavljam s kontrolom.


RE: Analogni signal generator za audio primene - ronovar - 03-25-2019

Hvala na ukazanoj gresci, sada sam ispravio footprint (krivo sam ga oznacio prije zato greske na svim potenciometrima)

Postavljam sada sliku pa ako moze provjera jesam li sada dobro ispravio pinout sa simbolom?

Ako je dobro sada oznaceni footprint onda cu ispraviti napisane greske

[Image: attachment.php?aid=29317]


RE: Analogni signal generator za audio primene - Braca - 03-25-2019

Da, ovako je dobro.


RE: Analogni signal generator za audio primene - ronovar - 03-25-2019

(03-25-2019, 07:50 PM)Braca Wrote: Evo me s preliminarnim rezultatima provere zadnje verzije PCB.

Imamo problema...
  • P6 i P7: klizači medjusobno spojeni umesto da idu na rele - klizači i gornji kontakti treba da zamene mesta.
  • P5: Klizač ide na R24, što nije problem, ali tada treba da bude spojen sa gornjim kontaktom trimera, a donji ostaje na masi.
  • P2: tu imamo najveću muku:
    - Pin 1, 2 i 3 OK, ali njihov klizač je povezan s pinom 2, umesto da ide na priključak FreqCntr,- Pin 5, 6 i 7 OK, ali njihov klizač ide na C31//C32, umesto na R13 (SqOut),- Pin 9, 10 i 11 OK, ali njihov klizač ide na priključak FreqCntr, umesto na C31//C32.
Koliko sam do sada video, oscilator je OK.
Verovatno je nešto od ovoga bilo i na parcijalnim rešenjima, ali mi je promaklo.

Pogledaj ovo, a ja nastavljam s kontrolom.

 UPDATE:

 - sređeni routing za P6 i P7
 - P5 mislim da nije dobro nacrtan na shemi, po ovome što se napisalo klizač bi trebao da ide na R24 a na shemi je klizač nacrtan da je spojen na masu
 - P2 isto provjerit na shemi i ispravit na shemi pa ću onda moći da ispravno routiram PCB.

Evo filova ispravka i tvoja shema koju si ti Braca postavio pa ako mozes da provjeris shemi i ispravis sa sve potenciometre.

Originalna shema:

https://forum.yu3ma.net/attachment.php?aid=28885


RE: Analogni signal generator za audio primene - Braca - 03-25-2019

P2 i P5 su spojeni kao reostati, pa je svejedno koja je strana spojena s klizačem.
Routing slobodno uradi kako ti je najlakše.


RE: Analogni signal generator za audio primene - Gosha - 03-26-2019

(03-25-2019, 11:55 PM)Braca Wrote: P2 i P5 su spojeni kao reostati, pa je svejedno koja je strana spojena s klizačem.
Routing slobodno uradi kako ti je najlakše.

Obicno se kod trimera/potenciometara pri okretanju u desno povecava regulisana velicina, pa shodno tome treba povezti klizac sa adekvatnim krajem.


RE: Analogni signal generator za audio primene - ronovar - 03-26-2019

Braca mozes li pogeldati shemu?

Pa da je ispravis u svome programu i zakacis, jer tako ce biti najlakse.

Za P5 evo slike kako bi trebalo biti spojeno a za P2 koji ide na FreqCntr, SqOut dodati na shemi pa postaviti update sheme ovdje. Vjerujem da ce i drugima biti shema od velike koristi jer ovako kako je sada na shemi nije tako kako se napisalo da treba da je spojeno. A i biti ce mi lakse korigirati shemu u EAGLE i onda ce routing oko potenciometra biti tocan.


RE: Analogni signal generator za audio primene - Braca - 03-26-2019

Preklopnik "Function" sam greškom nazvao "P2", pa tu imamo nesporazum.
Prema tome, sve što sam pisao za P2 odnosi se na preklopnik "Function".

Što se trimera tiče, P1, P2 i P5 su na obe šeme (mojoj i tvojoj) pogrešno nacrtani u smislu konvencije koju je pomenuo Gosha.
U prilogu je korigovana šema.
Na pločici je P1 spojen u skladu sa novom šemom, a P2 i P5 ne. Medjutim, to mi ni najmanje ne smeta, jer nema uticaja na funkciju. Ti trimeri će se podesiti jednom, pri puštanju u rad, a da li će se pri tom okretati na levo ili na desno nije od značaja. Važnije mi je da imamo što bolji raspored vodova na pločici.
Medjutim, ako će ti Eagle pri automatskoj proveri praviti probleme, onda će "routing" morati da bude po šemi. Kod P5 ne vidim neke probleme, kod P2 će biti malo teže.

Pozdrav

.pdf   SigGen_AllGenerators_V3_1.pdf (Size: 169,07 KB / Downloads: 14)


RE: Analogni signal generator za audio primene - ronovar - 03-26-2019

Postavljena nova shema i layout sa korekcijama potenciometra, pa provjeriti jeli OK i jel ima još koja greška.


RE: Analogni signal generator za audio primene - HomeMadeAudioProject - 03-26-2019

ronovar i Braca, svaka vam čast kako vodite ovu temu i kako stvar napreduje! jedva čekam prvo pokretanje i prve realne rezultate,ovo će biti još jedan forumski BUM ?
kontam da će biti dosta zainteresovanih za ovaj projekat, kao i za https://forum.yu3ma.net/thread-2133-post-93739.html#pid93739 frekvenc-metar, na kraju obe teme nekako prirodno bi bilo da se odrade grupne kupovine pločica,delova i kutija za oba uređaja. ronovar je negde spomenuo mogućnost poručivanja 3d kutija po nacrtu - bez obzira gde se to odrađivalo, stvarno imam želju za oba ova uređaja u svom alatu. svaka čast svima koji su unapredili ovu temu,milina vas je pratiti!


RE: Analogni signal generator za audio primene - Braca - 03-26-2019

@HMAP:
Hvala na komplimentu! Kada se u timu bez predrasuda dele i uspesi i greške, uspeh je zagarantovan.

@ronovar:
KiCad postavlja na šemu redni broj priključaka na trimeru, a tvoj program ne, pa je to najverovatniji uzrok nesporazuma.
Pošto slika vredi više od hiljadu reči, u prilogu je moja verzija spajanja P1, P2 i P5. P5/pin 3 treba da ide na masu.
Ako si saglasan, možemo da se okrenemo problemu kod preklopnika "Function".

Pozdrav



RE: Analogni signal generator za audio primene - ronovar - 03-26-2019

Neznam zašto, postavio sam brojeve pinova kao što KiCad je postavio i pola potenciometra mi nije onako kako treba, pa sam na shemi tako spajao potenciometre da mi EAGLE dozvoli spajanje kako se zakacila slika.

Evo provjeriti sada spajanje potenciometra, sada treba da je OK.

Naravno mozemo sada na problem oko preklopnika "Function", ako moze kratki opis problema i mala skica (tako će mi biti lakše ispraviti grešku jer vidim da EAGLE "šara" kako ga volja Smile)


RE: Analogni signal generator za audio primene - Braca - 03-26-2019

Trimeri su sada u redu, sutra se javljam sa skicom za preklopnik.
Opis problema sam već dao, radi se o tome da signali sa tri centralna pina na preklopniku idu na pogrešna mesta.

Pozdrav


RE: Analogni signal generator za audio primene - Braca - 03-27-2019

Evo skice povezivanja preklopnika "Function".
Rekao bih da realizacija neće biti teška.



RE: Analogni signal generator za audio primene - ronovar - 03-27-2019

Ispravljen Function preklopnik..pa molim provjeriti dali je ok i dali nece da smeta i unosi smetnje taj jumper na SQUARE signal, ako hoce jel moze jumper onda na FREQCNTR? Jer jedan jumper mora ici pa moramo onda da biramo najnekriticnije mjesto na koje će da ide jumper.

Morao sam staviti "jumper" za SQUARE koji ide na pin 10 preklopnika jer drugačije nisam mogao da ih povežem, također sa jumperom sam i dobio malo kraću vezu za FREQCNTR koja ide izmedju jumpera.


RE: Analogni signal generator za audio primene - Braca - 03-27-2019

Ovaj most nije problem - kratak je i pod pravim je uglom u odnosu na vodove koje premošćuje.

Ostaje da još jednom pregledam PCB. Biće u toku dana.

Pozdrav


RE: Analogni signal generator za audio primene - Gosha - 03-28-2019

Braco, nisam bio bas pazljivi pratilac teme, zasto izlaz za kaunter nije uzet sa izlaza OP IC5A (OPA2134)?
Isprobavam Danykov frekvencmetar sa AVR-om pa me zanima koja je ocekivana amplituda signala koju treba da prihvati na ulazu.
Ja sam na Danykovu semu dodao ulazni pojacavac/uoblicavac sa 74HC00 i to lepo tadi sa svim talasnim oblicima i amplitudama ispod 1V.


RE: Analogni signal generator za audio primene - Khadgar2007 - 03-28-2019

Braca je spominjao da je nezgodno mjeriti trokut signal zato ga na kraju pretvara u kvadrat i šalje u brojač. Kineski brojač je radio lijepo ako izuzmemo frekvencije ispod 200Hz na naponima iznad 2,5Vpp, ispod nije htio mjeriti tako da je 1V osjetljivost sasvim ok.


RE: Analogni signal generator za audio primene - Gosha - 03-28-2019

(03-28-2019, 10:25 AM)Khadgar2007 Wrote: Braca je spominjao da je nezgodno mjeriti trokut signal zato ga na kraju pretvara u kvadrat i šalje u brojač. Kineski brojač je radio lijepo ako izuzmemo frekvencije ispod 200Hz na naponima iznad 2,5Vpp, ispod nije htio mjeriti tako da je 1V osjetljivost sasvim ok.

Meni se cini da se odustalo od kineza i da prelazimo na Danykov brojac. U svakom slucaju ja cu njega koristiti za moje uredjaje (uradke)
samo treba malo (ili malo vise) prepraviti kod da bi pokazivanje bilo prilagodjeno za 4 cifre. On sada prikazuje sve  frekvencije u hercima 
a trebalo bi prilagoditi decimalnu tacku za pokazivanje i u kilohercima i dodati dve LED za indikaciju Hz/KHz. Otvoricu novu temu o ovom problemu pa se nadam da ce neko od vestih asemlerasa za AVR priteci u pomoc.