DIY Electronic projects
Analogni signal generator za audio primene - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Merenja i merni uređaji - Measurements and Equipment (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=8)
+--- Forum: Merenja i merni uređaji - Measurements and Equipment (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=32)
+--- Thread: Analogni signal generator za audio primene (/showthread.php?tid=1959)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43


RE: Analogni signal generator za audio primene - Khadgar2007 - 03-04-2019

Preklopnici možda jesu isti po footprintu ali nisu u šemi,tako da tu nema brige. Nemam fizički te preklopnike pa ne znam koliki im je broj izvoda, pogotovo kod S3,malo mi je glupo da ima samo 4 jer ne znam kolika bi bila mehanička čvrstoća samo da se zaleme tih par točaka.

Uglavnom kako nisam nikada crtao PCB za oscilatore i takvu elektroniku baš ne znam od kuda bi počeo. Koji bi vodovi trebali biti kraći a koji mogu duži. Što se tiče masa nekako bi napravio lokalna gnijezdišta kod decoupling kondenzatora i tako išao od oscilatora prema kraju šeme.


RE: Analogni signal generator za audio primene - ronovar - 03-04-2019

(03-04-2019, 07:17 PM)Khadgar2007 Wrote: Ajde budi ti hrabar....
Inače nisam nikada koristio skripte u EAGLEu iako ga koristim dugi niz godina. Ajde ako ti nije problem pošalji mi ju na mail pa da baš vidim kako to radi čisto iz znatiželje.

 To sam se malo zezao, svi znamo da takva skipta ne postoji niti nece nikad postojati, jednostavno PC je "pregup" da razmislja ko covijek i vodi se pravilima routinga i razmjestaja komponenata koje covijek samo zna.

Vidio si Active Servo PSU koji sam PCB uradio ovdje na forumu, iskreno za njega mi je trebalo punih mjesec dana da sredim tako PCB. Istina radilo se po 2-3sata dnevno.

Jel ko zna za one izvode ili kako si ti rjesio onu telefonsku sijalicu sa footprintom ili znas mozda ima eagle u libraryu naziv?


RE: Analogni signal generator za audio primene - Khadgar2007 - 03-04-2019

Prelistaj ranije postove vidio bi da sam pitao Bracu upravo za te žaruljice. Naravno da sam nacrtao footprint jer tko bi to tražio po librarijima. Crtež je veoma jednostavan dva pada sa potrebnim rasterom i okolo njih nacrtao krug od 18mm radi termalne stabilnosti žaruljice.

Braacin citat

Quote:Za sijalice predvideti lemna mesta SolderWirePad_1x02_P3.81mm_Drill1.2mm (za 327), odn. SolderWirePad_1x02_P7.62mm_Drill1.2mm (za telefonsku sijalicu). Oko sijalica ostaviti slobodan krug od bar 18mm za postavljanje toplotne izolacije (poboljšava THD), što znači da se svaka sijalica nalazi u centru kruga od 18mm.

Znači za 327 žaruljicu raster 3,81mm/krug oko nje 18mm i za telefonsku 7,62mm/krug 18mm. Šibnem ti na mail taj librari.Jedino što je napravljen u 7,5 verziji jer na laptop ne mogu instalirati novije verzije.


RE: Analogni signal generator za audio primene - Braca - 03-04-2019

Komentari na oba prethodna priloga:
  • Maska za SW3 može da ostane na pločici, ali ga ja ne bih lemio nanju - bolje je pričvrstiti ga prednju ploču (bilo kakav da je) i povezati žicama sa PCB-om. Tu je impedansa niska i nema problema sa smetnjama.
  • Generalno, oscilator grupisati oko preklopnika, a za ostalo važe opšta pravila oko mesta gde su potrebne kratke veze. Perporuke za konkretne delove mogu se naći u njihovim DS (provereno za LM311, LM331, LM13700, za OPA134A videti kod OPA1612)
  • Za telefonsku sijalicu predvideti dve rupice na rastojanju koje sam već ranije naveo, i dovoljno mesta za horizontalnu montažu. Gledaću da sutra napravim primer kako sam to zamislio.
Pozdrav


RE: Analogni signal generator za audio primene - Khadgar2007 - 03-04-2019

Za sada se vrtim oko oscilatora. Ima nešto neroutanih vodova ali to je manje više napajanje i masa. Kako mislim ići na jednoslojni PCB biti će ponešto jumpera. 
Ugrubo jel sam na dobrom tragu ili da bacim u koš za smeće pa ispočetka? Preklopnik za frekventni opseg na PCBu, pot za mijenjanje frekvencije bi bio spojen sa žicama na pripadajuća mjesta na PCBu i on bi stajao otprilike gdje je sada. Kondenzatori za decoupling još nisam smislio di ih nagurati iako bi sigurno najbolje bilo do samih pinova OPampa ili ih ostaviti otprilike di su sada pa jumperom spojiti njih i napajanje OPampa. Napajanje bi vukao po donjem dijelu pločice kao svojevrsna "sabirnica" pa onda okomito odvojio grane za pojedini IC.


.pdf   Signal generator V3.1 lyout.pdf (Size: 66,98 KB / Downloads: 15)


RE: Analogni signal generator za audio primene - Braca - 03-05-2019

Pogledaću tvoju prvu verziju i javiti se u toku dana. Već na prvi pogled vidim da će biti potrebne izmene.

Evo kako sam zamislio montažu telefonske sijalice: položena na PCB, napraviš petlju oko nje, zalemiš na pločici i sijalici i odsečeš deo izmedju lemova na sijalici (v. sliku).

Pozdrav



RE: Analogni signal generator za audio primene - ronovar - 03-05-2019

Odlicno, ovako cu i napraviti na PCB-u, zanima me samo dali mozes dati mouser link za kondenzator koji ide C24 3n3 označen na tvojoj shemi, dali MKP, X7R...

Ako moze mouser link pa da dodam na shemu i footprint.


RE: Analogni signal generator za audio primene - Braca - 03-05-2019

Promakao mi je, sada je i on u BOM. Isti je kao i C10, evo Mouser-ovog koda: 80-C320C332K1G.
Link:
https://www.mouser.ch/ProductDetail/KEMET/C320C332K1G5TA?qs=sGAEpiMZZMt3KoXD5rJ2N%2FNPTAa3xF%2FfTLRoJsa%252BElU=


RE: Analogni signal generator za audio primene - Braca - 03-05-2019

Khadgar2007:
  • Bajpas kondenzatori moraju biti što je moguće bliže nožicama podnožja za IC, tim pre što se u projektu radi o mešanom, tj. analogno/digitalnom sklopu. Kao uzorak, u prilogu je isečak pločice za jedan RIAA preamp (pojačanje 60dB) koji za mene predstavlja dobar primer rasporeda elemenata. U gornjem levog uglu je IC U5 (dvostruki opamp), koji ima bajpas kondenzatore C45 + C10 (elko) na -Vcc (pin 4), odn. C40 + C11 (elko) na +Vcc (pin 8). Keramika (C40 i C45) moraju biti što bliže, dok su dva elka malo dalje ("sporiji" su). Isto se ponavlja na U4 (dole levo, C39 i C41)
  • Za C1 i C2 ćemo imati dva rastera: 21,6mm za kondenzator iz BOM-a, i u istoj liniji 15mm za one koji bi radije koristili neki od četvrtastih MKP kondenzatora (Wima ili Vishay).
  • Raster za C3 i C4 treba da bude 5mm.
Pozdrav i hvala na trudu



RE: Analogni signal generator za audio primene - ronovar - 03-05-2019

Stigao sam do SW2/1-3 na shemi, pa ako mozes Braco da provjeris jeli footprint ok povezan sa simbolom? Nema EAGLE gotov library pa koliko vidim razlika izmedu SW1 i SW2 je samo drugi redosljed oznacavanja brojeva i A B C u sredini okrenuto u desno. Ostale dimenzije su potpuno iste po DS-u.

Dakle to je ovaj rotary switch:

https://hr.mouser.com/ProductDetail/CK/A30305RNZQK?qs=%2Fha2pyFadugQD4ioMtmpU2SI%2FGdjeL0NUI79u3krLjNBYXb6DRKTNg%3D%3D
https://www.ckswitches.com/media/1349/arotary.pdf

[Image: attachment.php?aid=29065]

S time da pinovi 10 11 12 nisu nigdje spojeni jer ih nema (3x3), takoder na shemi vidim da se koristi 2x3 (dakle nije li mozda bolje naci ako postoji rotary switch sa 2x3?)


RE: Analogni signal generator za audio primene - Braca - 03-05-2019

SW2 se koristi na tri mesta, tako da su potrebne sve tri sekcije, a što se tiče rasporeda nožica, slika vredi više nego sva objašnjavanja.

Pozdrav



RE: Analogni signal generator za audio primene - Khadgar2007 - 03-05-2019

Ok primjedbe primljene na znanje. Što se tiče ostalog layouta oko samog oscilatora jel to ok?
Inače baš si me obradovao sa onim PP od 0,47u, gromada baš za audiofilčine.  Tongue  Trebam baš smisliti di to ugurati.


RE: Analogni signal generator za audio primene - Braca - 03-05-2019

(03-05-2019, 07:47 PM)Khadgar2007 Wrote: Ok primjedbe primljene na znanje. Što se tiče ostalog layouta oko samog oscilatora jel to ok?
Inače baš si me obradovao sa onim PP od 0,47u, gromada baš za audiofilčine.  Tongue  Trebam baš smisliti di to ugurati.
U prinicu da, ali da pogledamo ponovo pošto uradiš bajpas.

PP od 0,47uF ne mora biti veliki ako se uzme nizak radni napon (63V). Tada imaš raster od 15mm, ali i visnu od bar 13mm, pa se pojavljuje problem kao i sa lampom 327 - tesno je za pričvršćivanje pločice na prednju ploču navojem na preklopniku.


RE: Analogni signal generator za audio primene - HomeMadeAudioProject - 03-05-2019

zašto jednostavno preklopnike ne postaviti na bakarnu stranu pločice? tad nas "zabole" koliko su visoki elementi sa druge strane pločice, sve dok ne prelaze dubinu kutije.


RE: Analogni signal generator za audio primene - Khadgar2007 - 03-05-2019

Nema problema oko učvršćivanja. Na samome početku sam rekao da preklopnik ide na stranu vodova i ta će strana ići do prednje ploče. THT dijelovi će biti okrenuti prema unutrašnjosti kutije.

Već sat vremena mozgam i nemam inspiracije kako da riješim to sa velikim kondenzatorom.
Sada mi je pala na pamet ideja da zamijenim sekcije na preklopniku. Ako gledaš onaj PDF koji sam okačio imaš sekciju A,B,C(nazivi su zrcalno okrenuti). Stavio bih na sekciju C kondenzatore u wien mostu, a na B bi išao napon za releje. To povlači za sobom dosta nejednaku duljinu vodova koji idu do kondenzatora u wien mostu što se tiče "lijeve" i "desne" grupacije kondenzatora ali opet i da ne zamijenim B i C sekciju zapravo bi vodovi isto bili nejednake duljine i sve to zbog tog dosta velikog kondenzatora.


RE: Analogni signal generator za audio primene - Braca - 03-05-2019

Kratki vodovi su uvek najbolje rešenje, ali kod ovih frekvencija par santimetara ne igra skoro nikakvu ulogu. Pojačanje u oscilatoru je oko 3x, što olakšava stvari.

Sva merenja na prototipu uradjena su s preklopnikom čije su veze s pločicom duže od 10cm. Naravno, bilo je osetljivo na EMI i zato sam pri merenju prototip stavljao u improvizovanu Al kutiju.
Zapravo, veći problem su kondenzatori koje sam stavio u BOM, jer je njihov raster 21mm.


RE: Analogni signal generator za audio primene - Khadgar2007 - 03-05-2019

Malo razmišljanja i odbacivanja ideje da wien most treba da izgleda "simetrično" na PCBu, došao sam do ovoga. Zamjena B i C sekcije. Oni blokove sa 5mm rasterom bi bilo zgodno da se leme sa strane vodova.
Čak sa ovakvim rasporedom vodovi do potenciometra za frekvenciju bi bili najkraći.




RE: Analogni signal generator za audio primene - Braca - 03-05-2019

(03-05-2019, 09:18 PM)Khadgar2007 Wrote: Malo razmišljanja i odbacivanja ideje da wien most treba da izgleda "simetrično" na PCBu, došao sam do ovoga. Zamjena B i C sekcije. Oni blokove sa 5mm rasterom bi bilo zgodno da se leme sa strane vodova.
Čak sa ovakvim rasporedom vodovi do potenciometra za frekvenciju bi bili najkraći.
Možeš li ovo da prebaciš u PDF ili sliku s većom rezolucijom, da bih mogao da vidim detalje, ovako ne može da se poveća.
Vid mi inače nije loš, ali posle operacije katarakte imam fiksni fokus, pa mi je za neke stvari potrebna veća slika.

Pozdrav


RE: Analogni signal generator za audio primene - Khadgar2007 - 03-05-2019

Evo pdf. Ovo sam baš na brzinu razmjestio ali se može vidjeti smještaj wien mosta.


.pdf   Signal generator V3.1.pdf (Size: 67,97 KB / Downloads: 22)


RE: Analogni signal generator za audio primene - Braca - 03-06-2019

(03-05-2019, 11:30 PM)Khadgar2007 Wrote: Evo pdf. Ovo sam baš na brzinu razmjestio ali se može vidjeti smještaj wien mosta.
Ovo ne izgleda loše.
Da podsetim: aktuelni raster za C1 & C2 je (pretpostavljam) 21mm i on je OK za Vishay cilindrični kondezator; za četvrtasti je potreban na istoj liniji raster od 15mm.