DIY Electronic projects
Čudne naučne zanimljivosti - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: Čudne naučne zanimljivosti (/showthread.php?tid=1941)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7


Čudne naučne zanimljivosti - branko tod - 06-30-2018

Postoji klatno koje se klati bez prestanka 178 godina, zasada. Klatno se nalazi u Clarendon Laboratory, u Oxfortu.
Napravio ga je Robert Walker i pustio u pogon 1840 godije i još se klati. Kažu da mu je frefencija oscilacija 2 Hz, i da
je do sada 10.000.000.000 puta zazvonilo, ako se to uopšte čuje. Iznad svakog zvona se nalazi po jedna punoćeliska
baterija i svaka ima, po nekim izvorima 1200V!  Batić pri svakoj oscilaciji menja naelektrisanje i ta  promena statičkog
ustvari izaziva kretanje male kuglice od 4mm.

[Image: Oxford_Electric_Bell.jpg]


https://en.wikipedia.org/wiki/Oxford_Electric_Bell


RE: Čudne naučne zanimljivosti - branko tod - 07-14-2018

Eksperiment kojim se meri brzina kapanja bitumena je počeo 1930 godine Tomas Parnel, profesor u Brisbenu.
Ovim eksperimentom je hteo da eksperimentalno prikaže da su i neke naizgled čvrste materije ustvari tečnosti,
samo sa izuzetno velikim viskoznim brojem. Sipao je 1927 bitumen u zatvoreni levak  i čekao samo do 1930 da
se ohladi. Onda je odčepio levak i na prvu kap je čekao samo 8 godina. Dočekao je i drugu, ali treću nije. Pre nje
je otputovao. Kaplje i dalje i do sada je kapnulo 9 kapi. Neki će da dočekaju još neku kap, a neki bogme neće.



[Image: University_of_Queensland_Pitch_drop_expe...ite_bg.jpg]
https://en.wikipedia.org/wiki/Pitch_drop_experiment


RE: Čudne naučne zanimljivosti - BeliNinja - 07-14-2018

Zanimljivo, kao kada gledam snimak prenosa materijala tokom zavarivanja u kratkom spoju Big Grin


RE: Čudne naučne zanimljivosti - branko tod - 07-14-2018

Ako variš tom brzinom ... Smile


RE: Čudne naučne zanimljivosti - branko tod - 08-14-2018

Aristotelov paradoks točka

Da li verujete da je 18,84 = 31,4? Evo vam dokaza, ako ne verujete oborite ga ako umete  Cool

[Image: HHLY1.png]

Imamo jedan točak na levoj strani poluprečnika 5, obima obeleženog plavom bojom.. Na njega je prčvršćen drugi točak
poluprečnika 3. Njegov obim je crvene boje.
Obimi točkova su: za plavi 2*pi*5. Za crveni obim iznosi 2*pi*3.
Ako zarotiramo plavi točak rotiraće i crveni jer su čvrsto povezani. Plavi točak će preći razdaljinu  2*pi*5. Istu razdaljinu će preći
i crveni točak iako je njegov obim 2*pi*3! Ako izračunamo obime ispada da je točak obima  18,84, prešao 31,4.
I eto one jednakosti 18,84 = 31,4!   Tongue




RE: Čudne naučne zanimljivosti - Millan - 08-14-2018

Dobar fazon! Odličan test za srednjoškolce kad budu učili kotrljanje iz fizike, mada nisam siguran da će uspeti da provale rešenje. Ipak je to za neki tehnički fakultet (mašinstvo, npr) ili teorijsku fiziku...


RE: Čudne naučne zanimljivosti - zare - 08-14-2018

I centar kruga predje isti put a nema nikakav precnik Smile.


RE: Čudne naučne zanimljivosti - Jevrem - 08-14-2018

Zaboravljate klizanje bez okretanja unutrasnjeg kruga za razliku do 31 jer ga spoljni nosi vise nego sto se kotrlja. Fazon uopste nije ispravno postavljen.


RE: Čudne naučne zanimljivosti - zbotic - 08-14-2018

Nema nikakvog klizanja, samo se točke na krugu gibaju različitom brzinom pa na cilj stignu istovremeno. Smile


RE: Čudne naučne zanimljivosti - BeliNinja - 08-14-2018

Sve tacke na jednom telo se krecu istom brzinom, u ovom slucaju ugaonom brzinom.


RE: Čudne naučne zanimljivosti - Zvu - 08-14-2018

Tim tačkama možemo izmeriti ugaonu i linearnu brzinu. Linearna brzina spoljašnje tačke je viša od one na unutrašnjoj kružnici. Ugaona brzina im je ista.


RE: Čudne naučne zanimljivosti - HomeMadeAudioProject - 08-15-2018

...nikada to neće poleteti...


RE: Čudne naučne zanimljivosti - BeliNinja - 08-15-2018

(08-14-2018, 11:34 PM)BeliNinja Wrote: Sve tacke na jednom telo se krecu istom brzinom, u ovom slucaju ugaonom brzinom.


(08-14-2018, 11:50 PM)Zvu Wrote: Tim tačkama možemo izmeriti ugaonu i linearnu brzinu. Linearna brzina spoljašnje tačke je viša od one na unutrašnjoj kružnici. Ugaona brzina im je ista.

U pravu si, imamo slozeno kretanje. Translatorno pravolinijsko i rotaciju.


RE: Čudne naučne zanimljivosti - Jevrem - 08-15-2018

(08-14-2018, 10:44 PM)zbotic Wrote: Nema nikakvog klizanja, samo se točke na krugu gibaju različitom brzinom pa na cilj stignu istovremeno. Smile
ako je obim unutrasnjeg kruga manji od obima spoljasnjeg a oba kruga predju isti ugao i istu duzinu, sigurno unutrasnji krug ima klizanje za razliku u duzini


RE: Čudne naučne zanimljivosti - Millan - 08-15-2018

Jevreme, nisi na pravom putu. Nema nikakvog klizanja ni proklizavanja. Na osnovu Tvog zaključka bi ispalo da centar kruga (pošto se radi o telu, ispravnije bi bilo: centar mase) stalno proklizava, što se sigurno ne dešava.
Probaj da razmišljaš u pravcu putokaza koji je BeliNinja dao: složeno kretanje -> translacija + rotacija za ceo krug...
Ne gubite vreme razmišljajući o eventualnom klizanju; nema ga. Razmišljajte o ideji BelogNinje...


RE: Čudne naučne zanimljivosti - Jevrem - 08-15-2018

Millan-e ja cu sad biti egoistican i reci da sam ja u pravu a vi kad shvatite pridruzite mi se. Po tome sto Vi tvrdite pobijate osnovne zakone fizike. Ako krug naprvi pun krug a obim mu je 18cm a on pri tom presao 31cm znaci da ga je neko nosio ostalih 1 cm odnosno klizao, sto je i logicno jer se centar krece linijski brze od onog sto pravi unutrasnji obim.


RE: Čudne naučne zanimljivosti - Gosha - 08-15-2018

Ajde neka krugovi budu zupcanici,  a linije po kojima se krecu, zupcaste letve.

Vraga ce se kretati da nema proklizavanja.


RE: Čudne naučne zanimljivosti - zbotic - 08-15-2018

Ajme Jevreme kako bih ti sada dao jedinicu iz fizike. Ali samo za tebe :

Vanjska točka napravi veći put po opsegu većeg kruga ali je linearna brzina veća pa u zadano odredište stigne jednako kao što točka na manjem krugu napravi manji put ali manjom brzinom.

Kutna brzina imaginarnog tijela na kojem se te točke nalaze je nebitna.

I sve ostalo je nebitno i služi da zavara promatrača. Ovdje se ne mjeri duljina projekcije puta nego put po kružnici prijeđen u jednakom vremenu, ali različitim brzinama.


Sjedi 1 (nedovoljan).


RE: Čudne naučne zanimljivosti - Zvu - 08-15-2018

https://profesorka.wordpress.com/2012/01/22/ugaona-brzina/


RE: Čudne naučne zanimljivosti - Millan - 08-15-2018

Jevreme, izvinjavam se ako sam izgledao egoističan u svom stavu, ali treba da shvatiš da sam i ja 5 minuta blesio u nemoguće, pa onda rešio problem. Ali, kao što rekoh, za pravilno razumevanje problema nije dovoljno dobro srednješkolsko obrazovanje u nekoh dobroj gimnaziji, potrebno je FAKULTETSKO obrazovanje u nekoj drugoj oblasti, a ne elektrotehnici. Dakle, neko sa svršenim mašinskim fakultetom bi trebao ovo brzo da provali. Mada i ne mora, ako je davno diplomirao. Za brzo rešenje je potrebno, ali nije i dovoljno, iskustvo sa kretanjem materijalne tačke; poželjno je i dobro poznavanje kretanja krutih tela. I sve to kombinovano sa dobrom zdravom logikom.
Ja sam građevinac, gde se nešto od toga i nauči tokom faksa, ali dosta toga sam naučio i na postdiplomskim studijama u Lisabonu, gde sam neko vreme i predavao slične stvari (više statiku, nego kinematiku) i ne bi bilo lepo sa moje strane da sam odmah po postavljanju problema istrčao sa rešenjem. To bi bila reakcija nekog mladog junoše, a to nisam, mada bih rado pristao da budem samo kad bi se pridev "mlad" mogao meni prilepiti u bilo kojoj situaciji. Da sam odmah izašao sa objašnjenjem, niko ne bi profitirao: branku bi propao dobar trik koji je našao na internetu, ja bih po brzom objavljivanju rešenja zaslužio mnogo minusa, jer nisam dao drugim priliku da malo razmisle i zabave se, a vi biste ostali bez tog zabavnog iskustva.
Možda si u pravu; verovatno nisam trebao da te upućujem na pravi put, ako Ti to tako želiš. Pretpostavljam da i zbotić i BeliNinja (a nadam se i još neki drugi) znaju rešenje, ali iz istog razloga kao i ja, zasad ne žele da izađu sa njim, jer ne žele da kvare originalnu ideju branka toda. Samo sam hteo da svima kažem da nema nikakvog proklizavanja, te da ne gube vreme sa takvim razmišljanjima; rešenje je u nečem drugom i, po običaju, vrlo jednostavno...
Pozdrav.