DIY Electronic projects
Soft-start za 2kW brusilicu - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Praktična elektronika (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Forum: Razna pomagala (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=38)
+--- Thread: Soft-start za 2kW brusilicu (/showthread.php?tid=1807)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


Soft-start za 2kW brusilicu - mikikg - 02-10-2018

Prijatelj me je zamolio da mu nekako osmislim soft-start sklop za 2kW brusilicu.

Brusilica je sa kolektorskim motorom, vrlo glomazna i robusna i nema nikakvu elektroniku u sebi, samo prekidac za on-off.

Ta brusilica ce biti montirana na postolje i sluzice za secenje metalnih profila.

Prijatelj zeli da napravi tako da se brusilica pali-gasi preko nozne pedale i da ima soft-start sklop koji bi sprecio stalno "cimanje i habanje" mehanickih delova prouzrokovanih naglim (brzim) startom motora. 
Soft-start bi trebao nekako da u roku recimo 2-3 sekunde odradi lagano ubrzanje i da posle tog vremena radi sve sa 100% snage.

Da li postoji neko ne previse kompleksno/skupo resenje da se to odradi?


RE: Soft-start za 2kW brusilicu - mikikg - 02-10-2018

PS: U obzir dolaze sva resenja, sa sklopkama/relejima, velikim prigusnicama i ostalim komponentama koje mogu da se nadju po furdi : )

Moze i nesto sa tiristorima/triacima ali da se bazira na nekom lako dostupnom kontrolnom IC.

Poenta je da bude jeftino i robusno, gabariti su nebitni ...


RE: Soft-start za 2kW brusilicu - Gosha - 02-10-2018

Ja bi posao od ove ST-ove aplikacione note.


.pdf   AN308_ST.pdf (Size: 141,89 KB / Downloads: 74)

Ovde se regulacija vrsi potom, ali ako moze u tu papucu da se nabudzi pot ili da se uzme papuca koja vec ima pot u sebi
(poput onih za sivace masine), eto resenja.


RE: Soft-start za 2kW brusilicu - Khadgar2007 - 02-10-2018

Riješenje na stranici 10/16 aplikacione note koju je Gosha okačio sam koristio za regulaciju okretaja broja cirkulara a jedan prijatelj koji mi je dao tu šemu koja je objavljena u Elektoru je ganjao i velike brusilice na to,a koristio je i kao regulaciju temperature za lemilo.


RE: Soft-start za 2kW brusilicu - Macola - 02-10-2018

Ovo i BTA41-600B:

https://www.google.rs/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=11&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiHypHWiJzZAhUlh6YKHXQeCFk4ChAWCCUwAA&url=https%3A%2F%2Fwww.mouser.com%2Fds%2F2%2F36%2Fdoc4712-29429.pdf&usg=AOvVaw0D5MUI4HZF6FnXy5aA99Le


RE: Soft-start za 2kW brusilicu - Macola - 02-10-2018

Zašto baš U2008?

Zato što se dodatnim eksternim tajmerom može presvičovati pin 1.

Ako se na taj pin zakači elko reda 10uF, prilikom pokretanja se ima soft start reda 4-5sek, potom normalna regulacija sa potenciometrom.

U takvom radu nema IxR kompenzacije momenta motora kod malog broja obrtaja.

Po isteku soft starta se nekim relejčićem prebaci pin 1 na Rshunt i tada dobijamo IxR kompenzaciju motora.

IxR kompenzacija motora služi tome da održi snažan obrtni moment motoru pri malom broju obrtaja.
Sa Rshunt se može namestiti da pri malom broju obrtaja, broj obrtaja ostane skoro nezavisan od opterećenja...

BTA41-600B zato što ima izolovano krilo od substrata, za napone od 2.5KVpk i može se montirati direktno na hladnjak koji je uzemljen.
Taj trijak će podneti oko 420A u jednom mrežnom talasu, a može operisati sa nominalnih 35Arms sa korektnim hlađenjem.
To je pri 230Vac max. 8KVA, čega ima pri korišćenju elektromotora i njihovih privremenih preopterećenja kod ručnih alata.

Van toga, BTA41 ima jako osetljiv gejt u sva četiri kvadranta (mada U2008 puca negativne impulse, što su najbolji mogući uslovi za trijak u smislu osetljvosti gejta).
U2008 ima sasvim dovoljno struje za odličnu pobudu BTA41.


RE: Soft-start za 2kW brusilicu - Dragan100 - 02-10-2018

Melexis MLX90805 universal motor controler, ako se ga nadje...
U2008B takodjer ako ga negdje nadješ


RE: Soft-start za 2kW brusilicu - Macola - 02-10-2018

Heh, lepi snovi iz prošlosti :-)

Sada pogledah. U2008 je teže naći nego pneumatike za tramvaj :-)

Uzmeš Miki jedan Blue Pill i napišeš lepo U2008 (ne zezam se).

Ako treba neka konsultacija oko toga stojim ti na raspolaganju, a projektić kao vrlo koristan može da završi na forumu.


RE: Soft-start za 2kW brusilicu - Milan94 - 02-10-2018

Ja sam pravio regulator evo tema i pokazao se vrlo robustan.

TIC263 sam zametio sa BTA41 i to lepo radi sa induktivnim potrosacima.

Podrzavam i macolin predlog da se uradi sa MCU.


RE: Soft-start za 2kW brusilicu - Dragan100 - 02-10-2018

Možda je lakše nači koji TDA1085C
Tachogen nemaš, pa i netreba ga spojiti
na pin5 postaviš neki malo veči kond (experimentom) koji ga napajaš preko trimmpota.
Imaš SoftStart rampu, trimmpotom naštelaš max speed
a ulaz od Tacho nemaš, pa če ti pokušati raditi poslije SoftStarta na max
imaš i strujni limit...


RE: Soft-start za 2kW brusilicu - Macola - 02-10-2018

Sa MCU nego kako!
Takvo je vreme došlo da ćemo MCU imati i na dršci od metle.


RE: Soft-start za 2kW brusilicu - Macola - 02-10-2018

Sa običnim Pic18F sam vukao 9 kanala faznog zaseka sa rezolucijom 1/1000 a Blue Pill će jedan kanal da proždere sa 1% upotrebljenih sw. resursa...


RE: Soft-start za 2kW brusilicu - mikikg - 02-10-2018

Heh, fazni zasek, iskreno pre cu sa Blue Pill da napravim nego da nadjem taj U2008 : ) ...

Ne treba regulacija brzine posle soft-start perioda, cela stvar je samo da se izbegne mehanicki i elektricni stres prilikom starta motora, posle moze da prebaci i neki relej na direktnu vezu.
Bas sam malopre video, kad upali tu brusilicu cimne struju i za trenutak ugasi svetlo u prostoriji.


RE: Soft-start za 2kW brusilicu - Macola - 02-10-2018

Da. Polazna struja tih brusilica zna da pređe 100A u prvih nekoliko perioda mreže.

Kad bi već pravio soft-start sa Blue Pill, zašto onda ne i regulaciju i IxR kompenzaciju?

Ko hoće upotrebi - ko neće ne mora.

Može to biti sasvim lep projektić a ja ti stojim na raspolaganju sa žestokim iskustvom oko tiristoskih regulacija od 100W do 200KW.


RE: Soft-start za 2kW brusilicu - mikikg - 02-10-2018

Macola, kako bi izgledala minimalisticka shema sa Blue Pill, samo rampa za fazni zasek? Sve u SW je manji problem ... Kako Blue Pill pokrenuti direktno sa mreznog napona? : )


RE: Soft-start za 2kW brusilicu - Macola - 02-10-2018

Videćeš koliko će ljudi to da pravi jer mnogima treba takva naprava, još kad ima plavi lcd i lepo i šareno svetli, nigde kraja veselju :-)


RE: Soft-start za 2kW brusilicu - Milan94 - 02-10-2018

Duze vreme imam u planu da probam upravljanje faznim zasekom kontrolisanim sa PIC MCU ali vreme nikako da izdvojim.

Za eksperiment imam vec sklopljen energetski deo izvadjem iz usisivaca koji je bio upravljan sa MCU.





RE: Soft-start za 2kW brusilicu - Macola - 02-10-2018

Za sam MCU STM32F103 znam da ne troši mnogo i da se može napajati sasvim slično kao U2008, ali nemam podatak o potrošnji gotovog Blue Pill modula, osim da izmerim ili izmeriš...

Direktno sa mreže se ne isplati nešto preko 50mA (1uF/630V).

Ipak bih ja tu neko malo trafojče reda 2-5W zbog izolovane tastature i displeja i mogućeg drajva više kanala...


RE: Soft-start za 2kW brusilicu - Macola - 02-10-2018

(02-10-2018, 09:25 PM)Milan94 Wrote: Duze vreme imam u planu da probam upravljanje faznim zasekom kontrolisanim sa PIC MCU ali vreme nikako da izdvojim.

Za eksperiment imam vec sklopljen energetski deo izvadjem iz usisivaca koji je bio upravljan sa MCU.

Postavio sam odavno čak i primer koda na ovom forumu, samo da potražiš. Trenutno nemam previše vremena za to ali ako treba postaviću opet prvom prilikom.


RE: Soft-start za 2kW brusilicu - veselinovic - 02-10-2018

Koliko poznajem ( sa foruma) Macolu bice tu i rekuperativnog kocenja u 4 kvadrantu.