DIY Electronic projects
Upravo stiglo - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: Upravo stiglo (/showthread.php?tid=159)



RE: Upravo stiglo - Gosha - 03-22-2016

(03-22-2016, 06:13 PM)Braca Wrote: Mikijevom ljubaznošću dodjoh do starog Iskrinog RC generatora MA3604.


Pošto uredjaj radi, napravio sam merenja na nekoliko frekvencija u opsegu od 20Hz do 20kHz kao osnovu za poredjenje sa rezultatima posle restauracije. Rezultati su konzistentni: šum je relativno visok za merni instrument, prvi i drugi harmonik u spektru su nekih 70dB ispod osnovnog nivoa, a izlazni napon se pokazao praktično nezavisnim od frekvencije (unutar 0,5dB). Pri merenju mi je desni kanal interfejsa ostao otvoren, pa imam malo preslušavanje jer je veza sa generatorom improvizovana.
Moj primerak tog oscilatora (donosio sam ga u KG) menja frekvenciju sa promenom amplitude izlaznog signala  ne secam se sad tacno koliko. 
Predpostavljam da imas semu, ako ti zatreba javi.


RE: Upravo stiglo - Аритон - 03-22-2016

Hvala TDA.
Jos samo da kupim LM i moze se poceti sa radom.


RE: Upravo stiglo - Braca - 03-22-2016

(03-22-2016, 11:12 PM)Gosha Wrote: [quote pid='57553' dateline='1458666785']
Moj primerak tog oscilatora (donosio sam ga u KG) menja frekvenciju sa promenom amplitude izlaznog signala  ne secam se sad tacno koliko. 
Predpostavljam da imas semu, ako ti zatreba javi.

[/quote]

Imam već šemu, ali u svakom slučaju hvala na ponudi.
Pretpostavljam da je u tvom primerku napajanje, odn. dekuplovanje problem, jer su inače oscilator i izlazni "ojačevalnik" potpuno razdvojeni.
Prva stvar koju ću uraditi biće zamena svih elektrolita jer postojeći imaju datum proizvodnje izmedju 1976. i 1977. godine, što je verovatno i kod tebe slučaj.
Zatim sledi podešavanje radne tačke, merenje THD na izlazu iz oscilatora i izlaznog pojačavača, a zatim ćemo videti...

Pozdrav


RE: Upravo stiglo - mikikg - 03-23-2016

>>> Prva stvar koju ću uraditi biće zamena svih elektrolita jer postojeći imaju datum proizvodnje izmedju 1976. i 1977. godine, što je verovatno i kod tebe slučaj.

Pazi da se ne iznenadis?! Smile Imam iz iste te serije instrumenata MA3033, veruj mi da sam premerio elektrolite i da imaju i dalje istu naznacenu vrednost kapaciteta! I to nije jedina sprava koju sam probao, 3-4 koje imam u svakoj je elektrolit dan danas u okvirima naznacene tolerancije.

Pravila je Iskra (kada je htela) mnoooogooo dobre te komponente … U to vreme je Iskra bila u samom vrhu sa svojim kondenzatorima, rame uz rame sa CDE, Siemens, Philips i ostalima … Isto za MKP i FKP kondenzatore … sad da ih uzmes i premeris kao Wima ...


RE: Upravo stiglo - Gosha - 03-23-2016

(03-23-2016, 12:31 AM)mikikg Wrote: >>> Prva stvar koju ću uraditi biće zamena svih elektrolita jer postojeći imaju datum proizvodnje izmedju 1976. i 1977. godine, što je verovatno i kod tebe slučaj.

Pazi da se ne iznenadis?! Smile Imam iz iste te serije instrumenata MA3033, veruj mi da sam premerio elektrolite i da imaju i dalje istu naznacenu vrednost kapaciteta! I to nije jedina sprava koju sam probao, 3-4 koje imam u svakoj je elektrolit dan danas u okvirima naznacene tolerancije.

Pravila je Iskra (kada je htela) mnoooogooo dobre te komponente …
Upravo sam i ja to hteo da kazem, premeri ih pre nego sto ih zamenis i kapacitet i ESR,
iznenadices se sigurno.


RE: Upravo stiglo - mikikg - 03-23-2016

Za ESR od tih elco mi je krivo sto ne mogu da nadjem originalnu dokumentaciju da vidim koje su vrednosti navodili pa da ih uporedim sa sadasnjim stanjem ali generalno pricamo o delovima pre 40 godina i tadasnjom tehnologijom ... Sadasnji elektroliti (opet kod onih kojih se sa namerom prave takvi, kvalitetni) ESR je sigurno drasticno manji i jedino u tom smislu mozemo da pricamo o zameni elkosa jer je napredovala tehnologija izrade i napredovali su materijali od kojih se prave.


RE: Upravo stiglo - tesla017 - 03-23-2016

(03-22-2016, 11:12 PM)Аритон Wrote: Hvala TDA.
Jos samo da kupim LM i moze se poceti sa radom.

Ne kupuj nista drugi deo tek stize Wink

Posted by Аритон - 3 hours ago
HMAP, Tesla i TDA su momci za svaku pohvalu. Posao kao posao nece pobeci, ovo je ipak nesto drugo.

Cu se uobrazimo nacisto Wink


RE: Upravo stiglo - Аритон - 03-23-2016

Sass ti da vidis.
Jesi iscrtao preamp za mic?
Mislim stvarno... prodjose meseci...


RE: Upravo stiglo - tesla017 - 03-23-2016

Tesko da bi mi poverovao sta ti pricam ali ajde Big Grin
-Strajkujem na poslu duguju mi solidnu svotu novca i dok mi ne isplate ne idem da radim!
-Danas smo sa zenom platili kaznu od 50e (da nam cestitaju brak i mladence) da bi uopste dobila privremenu LK.
-2 meseca mi prave 4 izvoda i jos uvek ih nisu reslili Big Grin
Danas sam u 08h izasao kuci sam dosao u 17h za 50e kraci razumi me molim te Smile


RE: Upravo stiglo - Аритон - 03-23-2016

Ajde dobro, nek ti bude.

Ps
ko te tero da se zenis, to je tek malo da osetis...

Ps2
PRAVDA ZA TESLU!


RE: Upravo stiglo - tesla017 - 03-23-2016

50e i evo slavili smo do malopre moglo je da bude 800e Big Grin
Posle 2 godina sexa i prijavljivanja i odjavljivanja (oko 30 puta) ovde nasao se neko da nam kaze da u 1 godini ona ovde moze da boravi 6 meseci i prekoracila je taj rok. Informacije u policiji nisu "Akademske" i ja se nisam informisao na odgovarajucem mestu trebao sam to da znam. Ja i zena smo krivi pa smo krivi ali pored nas su krivi: Taj sto radi na salteru, Maticarka koja nas je vencala kriv je cak i carinarnik na granicnom prelazu Tabanovce samo nije kriv taj Insp. za strance koji je odobrio brak a nije nas obavestio da smo prekoracili taj rok (suvise je bilo komplikovano okrenuti telefon ili jednostavno ne dozvoliti brak)

Jednostavno dozvolio je brak da bi mi repnuli kaznu od 800e i sta da ti vise od toga pricam.
Jos me ladno lik pita zasto sam poludeo i zasto se nerviram Big Grin


RE: Upravo stiglo - Аритон - 03-23-2016

Znaci i tu je veselo.
Drz se Tesla. Nedaj se 'mrskom neprijatelju.


RE: Upravo stiglo - tesla017 - 03-23-2016

Ubi me birokratija Big Grin


RE: Upravo stiglo - Khadgar2007 - 03-23-2016

Meni jučer napokon stigle prigušnice za UV neonke. Nakon razmišljanja o onim na željeznoj jezgri,DIY varijanti rekoh ajde da vidimo tu kinesku za 1,5$ po komadu.Za početak najmanje udara po džepu a ako se pokaže ok dalje ne trebam tražiti.




RE: Upravo stiglo - Braca - 03-23-2016

(03-23-2016, 12:37 AM)Gosha Wrote:
(03-23-2016, 12:31 AM)mikikg Wrote: >>> Prva stvar koju ću uraditi biće zamena svih elektrolita jer postojeći imaju datum proizvodnje izmedju 1976. i 1977. godine, što je verovatno i kod tebe slučaj.

Pazi da se ne iznenadis?! Smile Imam iz iste te serije instrumenata MA3033, veruj mi da sam premerio elektrolite i da imaju i dalje istu naznacenu vrednost kapaciteta! I to nije jedina sprava koju sam probao, 3-4 koje imam u svakoj je elektrolit dan danas u okvirima naznacene tolerancije.

Pravila je Iskra (kada je htela) mnoooogooo dobre te komponente …
Upravo sam i ja to hteo da kazem, premeri ih pre nego sto ih zamenis i kapacitet i ESR,
iznenadices se sigurno.
Hvala na sugestijama, drugari. Ova vaša iskustva su me malo (prijatno) iznenadila, tim pre što sam u mom Tandbergu 1040P iz istih godina još odavno morao da menjam elektrolite.
U svakom slučaju ću ih premeriti pre zamene, mada će neki od njih biti zamenjeni bez obzira, pogotovo oni koji se nalaze na putu signala. Tu je na jednom mestu (sprega izmedju FET-a i izlaza oscilatora) Iskra napravila izuzetak i umesto svoje proizvodnje upotrebila Simensov elektrolit od 10uf koji se i danas proizvodi.
Što se izmerenih izobličenja tiče, moguće je da nastaju u izlaznom pojačavaču, koji je jednostavne konstrukcije. Ako se to pokaže tačnim, verovatno ću ga zameniti nekim dobrim baferom, sposobnim da "vozi" veća opterećenja.
Pozdrav


RE: Upravo stiglo - emiSAr - 03-23-2016

Koliko nazivnih W su fluo cijevi?

pOz


RE: Upravo stiglo - Khadgar2007 - 03-23-2016

8W,a kinez kaže da su prigušnice za 8-16W.


RE: Upravo stiglo - emiSAr - 03-23-2016

Zbog prigusnica i pitam Na jednu prigusnicu dvije cjevke. Spojis grijanje jedne na jednu stranu prigusnice,
grijanje druge na drugu stranu prigusnice. Slobodne krajeve cjevki-grijanje-dovoljno spojiti dva bliza pina.
Kod mene na jednom improvizovanom osvjetljivacu tako radi negdje od 1999-preko 15 godina.-
Ne koristi se cesto pa nikad ni tajmer ugradio nisam.
Ako imas postolja za cjevke, u slucaju krepavanja grijanja samo obrnes cjevku.
Takvo rjesenje nasao u jednom brisacu eproma-fabrickom, dok su epromi sa prozorom bili
aktuelni. Normalno su upotrijebljene germicidalne (providne) cjevke, ali razlika je samo u vrsti stakla
i fluoroscentnom premazu.-
To cudo mi stoji u selu-vikendici-kad je ruzno vrijeme pravim plocice-imam kompletnu hemiju i par
pausa-pripreme za plocice stoji tamo.-

pOz


RE: Upravo stiglo - Dragan83 - 03-23-2016

Evo i ja dobavih dve kutije u jednu bi trebao da stane AX11 a u drugu NMOS350 ako sve bude islo po planu...


RE: Upravo stiglo - HomeMadeAudioProject - 03-23-2016

odlične kutije!