DIY Electronic projects
Upravo stiglo - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: Upravo stiglo (/showthread.php?tid=159)



RE: Upravo stiglo - ddanijel - 12-22-2020

Evo pustite mene, necu dramiti i pricati nista protiv TH elemenata i obecavam da necu navijati za SMD Smile
Bas je lepo sto postoji tako neki deo gde vi moderatori mozete da razradjujete projekte, i sad mi je jasno zasto mi Miki administrator ni na jednu moju privatnu poruku nije odgovorio Wink .
(ps. evo svecano se obavezujem da necu ni gurati pricu da turamo arduino u buduce pojacalo)


RE: Upravo stiglo - Macola - 12-23-2020

ddanijel,

Vidi Danijele, Bato MDM je bio nešto započet iz više glava i to pre par godina. Projekat je sasvim u povoju, gde postoji nekoliko mogućih koncepcija.

Pošto sam inače autor Bato MM pojačala, upravo ja sam predložio da se sirove verzije i predlozi ne pustaju u javnost jer je tu prava zbrka trenutno, koja bi dovela do potpune konfuzije ionako tek inicijalno osmišljenog projekta.

Pošto smo se tog posla prihvatili Dragan100 i ja, a oboje nemamo baš vremena na pretek, prve naznake ispravnog koncepta, kad budu skockane, tema će biti otvorena.
Bato MM je prilično dobro pojačalce, po utiscima bar 500 korisnika koji su ga sastavili (širom Evrope), a imamo par komada čak i u Južnoafričkoj Republici, te iz tog razloga Bato MDM ne sme biti lošiji od toga, štaviše mora biti bolji, a to uopšte nije jednostavno postići.

Nema ovde ljudi koji su protiv SMD jer ima već više takvih projekata ovde, takođe neki preferiraju THT komponente, plašeći se neiskustva sa SMD.
Takođe nema ni specijalnih protivnika Arduina kao platforme.
Pre će biti da se ovde gura politika učenja viših nivoa od kopi-pejst metoda i neko pospešivanje ljudi da koriste više svoju glavu a ne gotove primere sa neta.

Miki nudi svoje ogromno iskustvo i nekad se zanese i raspline u tome, jer ko ima toliko toga iza sebe, ponekad teško odabere primer koji će biti dostupan i apsolutnim početnicima.
Znam ga odlično jer je odrastao pred mojim očima i stojim iza toga da je beskrajno dobronameran čovek koji deli oko sebe i šakom i kapom, od delova pa do znanja. Svakom je pomogao kad god je mogao, a ima ekstremno malo vremena jer mu dan traje maltene 24 sata te je pitanje da li je uopšte video tvoje PP...

Dakle, nema ovde nijednog tvog protivnika, niti protivnika tvojih ideja, već pre ovaj forum shvati kao mesto gde pršti od mnogobrojnih ideja i gde dosta ljudi voli da unese individualnost u nešto, makar to bilo težim putem, a radi posebnog zadovoljstva koje se dobija tim.

Budi ubeđen da je puno ljudi prihvatilo baš tvoju ideju, posebno onih sa manje iskustva i vremena, i raspoloženja za nove eksperimente.
Znaj da tvoje pisanje sigurno nije prošlo nezapaženo i da će biti ljudi koji će baš to sastaviti i napisati nešto o tom ovde, te nemoj biti na kraj srca...

Uz najbolje namere, srdačan pozdrav,
Macola


RE: Upravo stiglo - Macola - 12-23-2020

Komentar za sve ostale, upravo u vezi lemljenja SMD komponenti i nekih grešaka koje su se podvukle u sklapanju na primer Bato MM koji je većim delom SMD (gde je apsolutno svaki komad proradio na keca ako je ispravno sklopljen).

SMD komponente su za razliku od većine THT osetljive na mehaničko naprezanje u daleko većoj meri.
To mehaničko naprezanje može biti od na primer savijanja pcb sa zalemljenim SMD komponentama, gde se jednostavno pojavi naprslina na komponenti, posebno lako na keramičkim kondenzatorima.

Druga moguća nevolja je termičko naprezanje koje zavisi od veštine lemljenja i iskustva, posebno gde je jedan kraj SMD komponente na širokom poligonu kog je teško zagrejati, a drugi kraj na malenom i "mršavom" pcb vodu.
Širok poligon prebrzo odvodi toplotu i pojavi se velika razlika temperatura između krajeva SMD komponente, te zna da naprsne i da ode u prekid.
Tu je definitivno najbolje imati "vruću ploču" kojom se izvrši konstantno predgrevanje cele pcb, ali na žalost većina to nema na raspolaganju.

Kod takvih situacija je bolje malo "priheftati" komponentu prvo na "mršav" vod pcb, potom temeljno zalemiti za poligon i to na takav način da se prvo lemilicom greje sam poligon, ne dodirujući SMD komponentu, te TEK kad poligon počne da rasplinjuje kalaj onda dodati još malo tinola i prevući lemilicu do SMD komponente.
Dok se poligon još nije ohladio treba brzo popraviti onaj priheftan spoj i onda se sve polako i smireno ohladi bez naglih naprezanja, pošto toplota iz poligona sada već protiče kroz samu komponentu i drži i drugi spoj dovoljno dugo toplim, i sve bude ok.

Dakle, ako imate neku neobjašnjivu grešku, obično to bude naprsla SMD komponenta koja je jednim krajem na nečem što veoma brzo odvodi toplotu, dok je drugi kraj sa "mršavim" vodom.

Pomoći će prilikom traženja grešaka pri sklapanju.


RE: Upravo stiglo - Khadgar2007 - 12-23-2020

Ili se komponenta krive vrijednosti zalemi na neko mjesto. Ne znam kako drugi rade ali ja nikada ne povadim sve dijelove iz ladica "na hrpu" i onda idem lemiti. Vadim dio po dio, izmjerim ga(ako nije smd) i tek ga onda zalemim. Tako da mi se jaaaaako rijetko desi da uzmem dio sa krivom vrijednosti. Naravno nakon što uzmem iz ladice dio jedne vrijednosti ladica ide na svoje mjesto i ne vadim druge dijelove dok prethodni nisu zalemljeni.
Imam oko 90% dijelova posloženo u ormariće sa ladicama tako da sve ima svoje mjesto što uvelike olakšava pronalaženje dijelova i ispravno sortiranje.

Naravno da imam neku proizvodnju i da slažem nekoliko primjeraka nečega po danu napravio bih neki sistem jer se kod gore navedenog postupka izgubi dosta vremena.


RE: Upravo stiglo - HomeMadeAudioProject - 12-23-2020

(12-22-2020, 11:44 PM)ddanijel Wrote: Evo pustite mene, necu dramiti i pricati nista protiv TH elemenata i obecavam da necu navijati za SMD Smile
Bas je lepo sto postoji tako neki deo gde vi moderatori mozete da razradjujete projekte, i sad mi je jasno zasto mi Miki administrator ni na jednu moju privatnu poruku nije odgovorio Wink .
(ps. evo svecano se obavezujem da necu ni gurati pricu da turamo arduino u buduce pojacalo)

ni jedan moderator ne učestvuje u razradi pošto nema klikera tog domena: dakle samo par VIP i Administrator,čak ne ni administratori 😀
malo šale,ali baš je kako je Macola to naveo. kako sam reče - za ozbiljnu osnovu potrebno je ozbiljno vreme. nije do sad bilo razrađenim a zakulisnih projekata a poznajući forum - neće ih ni biti.


RE: Upravo stiglo - ddanijel - 12-23-2020

Poruka je u sarkasticno/saljivom tonu i doprece do onih kojima je namenjena, inace dal stvarno mislite da me zanima ulaz u tu grupu i gradnja audio pojacala Big Grin
ŠAIM SE Smile)) Ako trebaju klikeri imam nesto troperaca i porcelanaca !


RE: Upravo stiglo - Macola - 12-24-2020

(12-22-2020, 11:44 PM)ddanijel Wrote: Evo pustite mene, necu dramiti i pricati nista protiv TH elemenata i obecavam da necu navijati za SMD Smile
Bas je lepo sto postoji tako neki deo gde vi moderatori mozete da razradjujete projekte, i sad mi je jasno zasto mi Miki administrator ni na jednu moju privatnu poruku nije odgovorio Wink .
(ps. evo svecano se obavezujem da necu ni gurati pricu da turamo arduino u buduce pojacalo)

(12-23-2020, 09:34 AM)ddanijel Wrote: Poruka je u sarkasticno/saljivom tonu i doprece do onih kojima je namenjena, inace dal stvarno mislite da me zanima ulaz u tu grupu i gradnja audio pojacala Big Grin
ŠAIM SE Smile)) Ako trebaju klikeri imam nesto troperaca i porcelanaca !

Pa čemu onda sve ovo pisanje?


RE: Upravo stiglo - ddanijel - 12-24-2020

Pa iz odredjenih problema koje sam Mikiju na private objasnio ali on ocito nema zelju ni 2 slova da napise, eto zato. Mogao je makar samo da javi da je procitao i ne mora ni da da svoje misljenje ali ocito ne zeli, lakse je ovako.
Eto zato mora ovako na ovaj nacin da se pise jer ocito da drugacije ne moze da se dopre do nekih clanova. Ili ne smem da se salim ?
Ajd vi uzivajte necu vas dalje zadrzavati, ja cu i dalje copy paste i arduino, sta ce drugo ringispil majstor nego to, dzaba mi i ovi klikeri i ovoliko godina u dupetu !
Nadam se da sam ti odgovorio, mada i prethodna poruka je dovoljno jasno napisana.


RE: Upravo stiglo - HomeMadeAudioProject - 12-24-2020

toriMa. coA toriMa.
🤔🧐🤓
by the way...


RE: Upravo stiglo - enaB - 12-24-2020

Sa ovim si mogao i tanju zicu Big Grin


RE: Upravo stiglo - HomeMadeAudioProject - 12-24-2020

dooobra! 🤓🤓🤓


RE: Upravo stiglo - progster - 12-24-2020

Pih, +1.25, kao mladić!

Ja sam te odavno prešišao. Smile


RE: Upravo stiglo - ZASto - 12-24-2020

Uuuu jeeee, koja sitna dioptrija.
Šta bi rekao na OS: +4, OD: +3


RE: Upravo stiglo - HomeMadeAudioProject - 12-24-2020

hah čudan je osećaj kad vidiš koliko nisi video...vidiš kao mladić a izgledaš još starije 🤓
kupili smo i ovo,da vidimo koliko smo bolji:

https://www.capriolohunting.com/lovacka-oprema/oruzje/vazdusne-puske/vazdusna-puska-stoeger-x3-tac-synth-cal-45-mm

trebalo nešto bez prijave u MUP,da nije bubreg i plućno krilo,da nije pre-opasno a da opet zabavi. naravno gađamo samo ponešto ali obavezno što ne diše,ekipa iza cevi,puška otkočena samo dok se gađa,obavezne zaštitne naočale.


RE: Upravo stiglo - Bocko - 12-24-2020

Nemo da merimo, čiji je veći 😄
Što sam ja uzimo lupu 8x, plus očale 2,5?


RE: Upravo stiglo - Bocko - 12-24-2020

To, komšo, pa da dečaci krenu i na streljanu, pa ko moja ćera da postanu i reprezentativci! Obavezno da se radi i kontra stav!
Iiii, samo u metu, vrabaca i ne viđam po okolini i nedostaje mi njihova svađa...


RE: Upravo stiglo - HomeMadeAudioProject - 12-24-2020

🤓 naravno naravno,rekosmo samo u mete koje ne dišu - a smatramo da i trava,cveće i drveće dišu!


RE: Upravo stiglo - mikikg - 12-24-2020

@Macola @ddaniel
24 sata mi traje dan, razvucen sam u tri vremenske zone, -9, +1 i +6 sati, ili ti u prevodu od Amerike preko Srbije do Kine i stvano ne stizem svima da odvojim potrebno vreme, sve sto pisem pisem uglavnom javno jer nema sta da krijem, video sam email ali nisam u tom trenutku stigao da odgovorim, kasnije sam hteo, posle vidim da se diskusija nastavila na forumu i sve ode u drugom pravcu, stvarno ne mogu da postignem, pisite javno ko sta ima a na privatno samo za administrativne stvari oko korisnickih naloga.


RE: Upravo stiglo - Khadgar2007 - 12-24-2020

@Hmap, pih običan amater. Ovako se tinol kupuje. Sada sjedim na 22kg te dragocijene tvari napravljene od legure kositra,olova i prstohvata bakra. Big Grin



Anegdota, prijatelj sa diy hr foruma isto uzeo par kila od iste firme kao i ja i ovaj mu lik kaže da je "netko" opet kupio 10kg tinola. Prijatelj mi pošalje poruku na facebooku, da li sam ponovo kupio pola skadišta tinola. Big Grin


RE: Upravo stiglo - Dackotronic - 12-24-2020

Ajd i ja da se pohvalim  Big Grin



Nakon vise od 10 god neaktivnosti vracam se na cb tj na 27mhz , sto bi rekli "poludeo covek pogoreo po glavi"  Tongue

Polovan President Jackson , sve ispravno AM FM 25vrms sto je 6w dok na LSB USB pod modulaciju roka do 45vrms sto mu je 20w , mereno na 50r opterecenju.