DIY Electronic projects
Upravo stiglo - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: Upravo stiglo (/showthread.php?tid=159)



RE: Upravo stiglo - progster - 07-28-2020

Ja nisam rekao da je krađa problem (ako jesam, izletelo je, nisam na to mislio) to je verovatno manji problem, problem je što paket ne stigne u propisanom roku, i ti nakon tog roka imaš pravo da tražiš drugi paket, tu su svi na gubitku, ali to je već objašnjeno...
Smatram da je to kašnjenje (i delom "kraduckanje") glavni problem što je ukinut Aliexpress standard shiping, a ne manjak transporta, pošto to ne objašnjava zašto je samo par država pogođeno. Jednostavno nisu hteli da trpe da im se paketi "lageruju" po 2 meseca, i da kupac dobija drugi paket džabe, a da li je paket ukraden, ili samo leži 2 meseca, nema razlike, što se njih tiče.

EDIT: Zvučnici sa free shipping koje sam naveo sam poručio pre malo manje od mesec dana, i stigli su.


RE: Upravo stiglo - branko tod - 07-28-2020

(07-28-2020, 05:05 PM)ddanijel Wrote: Ne kazem ja da ne postoje problemi kod nas ali mislim da je pogresno shvatanje da je zbog nekakve masovne kradje Srb stavljena na neki crnu listu, a to sam i nekim argumentima iznad probao da pokazem ali slaba vajda.

To je krađa bez ikakve rezerve i zato je Srbija dobila tu poštarinu. Ali to nije krađa
koju sprovode dva tri pojedinca iz pošte, to je krađa koju sprovodi Srbija gledano
sa strane Alija. Ako se pojavi više hiljada zahteva za povraćaj novca za robu koja
je evidentno stigla u zemlju normalno da će prodavci da pište Ali babi.
I onda se zbog udruženog zločinačkog poduhvata kojim je praktično drpljeno više
stotina hiljada dolara od prodavaca pojavljuje drastično skuplji prevoz koji pismeno
prati svaku tačku puta. Vrlo jednostavno.

A što se tiče cene avionskog prevoza u ovom trenutku Kina-Evropa je oko 2,5$/kg.


RE: Upravo stiglo - me[R]a - 07-29-2020

U zadnji 5-6 godina(mozda i vise) svaki mi je paket iz Kine stigao i ja licno nisam imao problema. Evo i sad u zadnji mesec dana stiglo mi je oko 15-tak paketica sa sve free shipping (do duse mali novcani iznosi su u pitanju).


RE: Upravo stiglo - Macola - 07-29-2020

Upravo stigao




RE: Upravo stiglo - Gosha - 07-30-2020

(07-29-2020, 11:05 PM)Macola Wrote: Upravo stigao
I da li je duplo bolji od PC5000?


RE: Upravo stiglo - BeliNinja - 07-30-2020

Pa nije ni bitno kad PC5000 nema sadasnjeg SANWA pandana ako se i cena uzme u obzir.


RE: Upravo stiglo - Macola - 07-30-2020

(07-30-2020, 07:36 AM)Gosha Wrote:
(07-29-2020, 11:05 PM)Macola Wrote: Upravo stigao
I da li je duplo bolji od PC5000?

Ne, nije ni malo bolji Gošo. Ono što ga razlikuje od PC5000 su nekoliko dodatnih mogućnosti.

Klasa tačnosti je ista kao na PC5000, čak bih rekao da PC5000 ima nešto manji ofset: PC5000 oko 50uV, dok PC7000 oko 100uV i mislim da je to do konkretnog komada naprave.

Inače, poklapaju se odlično u merenju iste veličine.

PC5000 se više ne proizvodi i ovo je bio poslednji komad PC7000 sa promotivnom cenom od 32500 din.

Zatrebalo mi je da radim neka dva precizna merenja koja moraju biti galvanski odvojena od svega i to je to...


RE: Upravo stiglo - Gosha - 07-30-2020

(07-30-2020, 10:02 AM)Macola Wrote:
(07-30-2020, 07:36 AM)Gosha Wrote:
(07-29-2020, 11:05 PM)Macola Wrote: Upravo stigao
I da li je duplo bolji od PC5000?

Ne, nije ni malo bolji Gošo. Ono što ga razlikuje od PC5000 su nekoliko dodatnih mogućnosti.

Klasa tačnosti je ista kao na PC5000, čak bih rekao da PC5000 ima nešto manji ofset: PC5000 oko 50uV, dok PC7000 oko 100uV i mislim da je to do konkretnog komada naprave.

Inače, poklapaju se odlično u merenju iste veličine.

PC5000 se više ne proizvodi i ovo je bio poslednji komad PC7000 sa promotivnom cenom od 32500 din.

Zatrebalo mi je da radim neka dva precizna merenja koja moraju biti galvanski odvojena od svega i to je to...
I dvostruko veca cena  Huh


RE: Upravo stiglo - mikikg - 07-30-2020

@Gosha
Pa to je odprilike "realna" cena za takvu klasu instrumenta.
Setite se da su se PC5000 prodavali u Farnellu ako se dobro secam za >400EUR dok su kod nas bili ~150EUR ... zasto/kako je ta cena kod nas bila takva to jos nismo odgonetnuli ! .. toga vise nema i sad se vracamo na "realne" cene ...


RE: Upravo stiglo - mikikg - 07-30-2020

@Macola
Mozda bude interesantno drustvu na forumu da podelis iskustvo oko poredjenja onog mnogo slatkog Keithley (Tektronix) bench unimera sa PC5000 a i PC7000, cisto slikovito o kakvim se (vrhunskim) instrumentima radi!


RE: Upravo stiglo - zbotic - 07-30-2020

Svugdje je problem od pojave korone. Najprije se puni skladište pa kada se napuni onda još desetak dana drže zatvoreno radi dekontaminacije . Pa tako kada dođe na slijedeću stanicu i redom .Što je zemlja za isporuku manja, skladište se sporije puni i vrijeme čekanja produljuje...
Evo ja čekam paket iz Izraela preko mjesec dana...


RE: Upravo stiglo - Khadgar2007 - 07-30-2020

Jel to jfetiće od izraelca? Wink


RE: Upravo stiglo - zbotic - 07-30-2020

(07-30-2020, 04:25 PM)Khadgar2007 Wrote: Jel to jfetiće od izraelca? Wink
Isti lik ali nešto drugo, naponske reference


RE: Upravo stiglo - 1van - 07-30-2020

Sad mogu da napravim ovo: http://wiki.infosectcbr.com.au/index.php/Busside#How_to_use :)


Quote:The BUSSide can be used in a number of different ways. The following list shows the functions of the BUSSide.
UART
  • Detecting UART

  • UART passthrough
JTAG
  • Detecting JTAG
SPI
  • Dumping SPI Flash

  • Reading ID of SPI Flash Device
I2C
  • Detecting I2C

  • I2C Slave Discovery

  • Dumping I2C Flash

NodeMCU:

[Image: attachment.php?aid=33884]


RE: Upravo stiglo - mikikg - 07-30-2020

@1van, mogao je to sve da radi i RPi, i to radi vrlo fino jer dobijes prakticno file-sistem drajvere za SPI i I2C portove koje prozivas i kontrolisez sa fopen() i read/write() komandama prakticno iz bilo kog jezika, stim sto je to u C milina da se radi ali mora naravno i malo periferije da poznajes ...
Nema tu mnogo nauke, sve te SPI i I2C periferije komuniciraju po istom principu ali konkretne adrese i nazivi/svrha registra su specificni za svaki IC posebno, u tom smislu mora da se pogleda Datasheet i tu skontas protokol i veruj mi da se to svodi na recimo 15ak linija C koda za citanje i pisanje po Flash memorijama ili nesto vise za slozenije periferije (a/d konverteri, temp senzori i slicno) koji tebi i nisu toliko interesantni ...
Dakle probaj poterati SPI ili I2C na RPi da vidis kako fino radi ...


RE: Upravo stiglo - mikikg - 07-30-2020

@1van
Evo ti u prilogu ceo C program za RPi koji cita/pise u SPI FRAM memoriju.
Isti program moze da tera i bilo koju drugu SPI memoriju samo treba prilagoditi duzine blokova i velicinu memorije a to nadjes u DS za konkretan primerak.

Program na RPi prevodis sa "g++ fram_test.cpp -o fram_test "

https://github.com/mikikg/rpi_spi_fram


RE: Upravo stiglo - gorankg - 07-30-2020

Dobra je ovo fora sa detektovanjem periferija. Moram da probam samo da prekopam gde mi je nodemcu.


RE: Upravo stiglo - 1van - 07-30-2020

@mikikg hvala na predlozima, ima ja i druge spravice za to kao BusPirate, Shikra, JTagulator, itd... ali kao sto je @gorankg spomenuo ovo mi je za potrebe detektovanja pinova i slicno najjednostavnije resenje, pa reko da ga uvrstim u arsenal Smile


RE: Upravo stiglo - Macola - 07-30-2020

(07-30-2020, 10:12 AM)Gosha Wrote: I dvostruko veca cena  Huh

Nije Gošo. Kao što ti Miki reče, kod nas je pre tri-četiri godine ušla Sanwa sa dva distributera i dali su jednu seriju instrumenata po promotivnim cenama.

PC5000 je bio kod nas oko 150e (tad sam ga i kupio), dok je po inostranstvu bio oko 330e.
Jedan komad PC7000 je stajao u izlogu, u Retam, po staroj promotivnoj ceni od 32500 din (oko 276e) i to dve-tri godine.

Svaki put kad svratim tamo nešto sam ga merkao i pribojavao se da će neko da kupi taj poslednji komad (pošto je Sanwa prošle godine ukinula predstavništva u SRB, valjda im bilo nerentabilno, tj. mala potražnja).

Ovaj put mi je zatrebao i završio je kod mene.


RE: Upravo stiglo - Sir Oliver - 07-31-2020

https://mondo.rs/Info/Drustvo/a1355659/Posiljke-Aliexpress.html