DIY Electronic projects
Upravo stiglo - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: Upravo stiglo (/showthread.php?tid=159)



RE: Upravo stiglo - Dackotronic - 07-14-2020

(07-14-2020, 12:38 PM)YU2MYG Wrote: Upravo stiglo iz Kine
Nešto neće slika da prođe
Smanji slici malko rezoluciju tj velicinu fajla ...


RE: Upravo stiglo - YU2MYG - 07-14-2020

(07-14-2020, 12:44 PM)Dackotronic Wrote:
(07-14-2020, 12:38 PM)YU2MYG Wrote: Upravo stiglo iz Kine
Nešto neće slika da prođe
Smanji slici malko rezoluciju tj velicinu fajla ...
Ni smanjena nije baš odmah htela da prođe sada je prošla


RE: Upravo stiglo - mikikg - 07-20-2020

Stiglo pre neki dan, Asus AORUS NVMe SSD od 1TB ...




RE: Upravo stiglo - progster - 07-20-2020

Neka te dobro služi Miki!

Samo je valjda Gigabyte, a ne Asus. Smile

Ja sam razmišljao takav da uzmem za svoju X570 ploču, ali i dalje nisam siguran ima li poente... Svakako javi utiske. Smile


RE: Upravo stiglo - mikikg - 07-20-2020

Joj da, greska, nema veze sa Asus, to je Gigabyte AUROS ...

Ja sam ga poterao na Gigabyte Z370 i7-8700 (malo starija poca, nemam Gen4), radi super brzo, skoro realno duplo brze od Samsung EVO 960 koji sam predhodno imao, sve mi radi brze u macOS Catalina (Hackintosh), morao sam samo da nesto BIOS na ploci upgrejdujem da bi sve sleglo i proradilo + par Hackintosh specificnih pacheva jer Apple izvodio neke krive drine pa dok su momci to sredili u bootloader-u ... To LEEEETIIII sve ...

Aka imas Gen4 podrsku na ploci to tek ima jos cca 40% brze da radi kod tebe!


RE: Upravo stiglo - progster - 07-20-2020

Da, moja ima Gen4 podršku... Razmisliću, možda ipak uzmem, da uparim sa Aorus pločom... Smile Ako je razlika u radu primetna u odnosu na 960 EVO, onda je to odlično. Smile


RE: Upravo stiglo - branko tod - 07-27-2020

Stizalo stizalo, ali neće više:

https://www.ozonpress.net/ekonomija/zbog-kradje-paketa-u-srbiji-vise-nema-kupovine-preko-poznatih-svetskih-online-platformi/
https://www.021.rs/story/Info/Srbija/249188/Efektiva-Aliexpress-povecao-postarinu-za-Srbiju-jer-posiljke-masovno-nestaju.html
http://rs.n1info.com/Biznis/a623602/comments/Astronomske-postarine-Aliekspresa-za-kupce-iz-Srbije-roba-kasni-Posta-cuti.html


RE: Upravo stiglo - ddanijel - 07-27-2020

Izgleda i u Italiji, Holandiji itd posta krade posiljke pa i tamo digli cene, i posiljke putuje umesto 2 nedelje po 6 i vise nedelja ? Smile
Novinarski napumpana cela prica, postoji svakako i ovaj problem ( u srb) ali cene postarine nije aliexpress digao zbog nestajanja posiljki vec zbog povecanja ceni u avio transportu od kako je pocelo ludilo sa koronom. Manjak letova, vecinom se prevozi medicinska oprema, a cena po kg robe u kargo saobracaju visestruko porasla.
Da se zaista u tolikom broju kradu pošiljke bez broja za praćenje, resenje bi bilo da se ukine ta opcija i ostavi iskljucivo varijanta sa praćenjem koja je svakako i dalje jeftina. Zadnjih par godina 90% stvari koje sam porucivao uvek sam birao opciju placene postarine jer sam zeleo da imam tracking broj, iako su uredno stizale i one bez .


RE: Upravo stiglo - Zvu - 07-28-2020

Tako je. Meni isto sve redovno stiže.

N1 se polako pretvara u tabloid.


RE: Upravo stiglo - progster - 07-28-2020

(07-27-2020, 11:48 PM)ddanijel Wrote: Izgleda i u Italiji, Holandiji itd posta krade posiljke pa i tamo digli cene, i posiljke putuje umesto 2 nedelje po 6 i vise nedelja ? Smile
Novinarski napumpana cela prica, postoji svakako i ovaj problem ( u srb)  ali cene postarine nije aliexpress digao zbog nestajanja posiljki vec zbog povecanja ceni u avio transportu od kako je pocelo ludilo sa koronom. Manjak letova, vecinom se prevozi medicinska oprema, a cena po kg robe u kargo saobracaju visestruko porasla.
Da se zaista u tolikom broju kradu pošiljke bez broja za praćenje, resenje bi bilo da se ukine ta opcija i ostavi iskljucivo varijanta sa praćenjem koja je svakako i dalje jeftina. Zadnjih par godina 90% stvari koje sam porucivao uvek sam birao opciju placene postarine jer sam zeleo da imam tracking broj, iako su uredno stizale i one bez .
Ne bih baš rekao da je samo cena transporta problem, inače bi sa liste bilo skinuto još država, ovako smo u okolini mi, Makedonija, Bosna, Crna gora, a sa opcijom free shipping su ostale Rumunija, Mađarska, Hrvatska, Bugarska, Albania itd.


RE: Upravo stiglo - branko tod - 07-28-2020

Proverite prvo pa tek onda pišite, Isti predmet, upit za Srbiju i za Sloveniju.

Free Shipping to Slovenia via Special Line-YW

Shipping: RSD 3,795.54 to Serbia via AliExpress Premium Shipping

https://www.aliexpress.com/item/4000202499821.html?spm


RE: Upravo stiglo - progster - 07-28-2020

Tako je, ali i da zanemarimo da je to neki Special Line, sledeći u ponudi za Sloveniju i Hrvatsku je AliExpress Standard Shipping, koji košta 2$ u ovom slučaju, a za Srbiju postoji isključivo premium... U Italiji (i svim ostalim državama) su možda podigli cene, ali Standard shipping od par dolara i dalje postoji, a u velikoj većini slučajeva tu je i free shipping.


RE: Upravo stiglo - ddanijel - 07-28-2020

(07-28-2020, 07:02 AM)branko tod Wrote: Proverite prvo pa tek onda pišite, Isti predmet, upit za Srbiju i za Sloveniju.

Naravno da sam prvo proverio pa tek onda pisao, zar je to upitno?
Informacije su iz prve ruke od rodjaka, drugara, a i sebe samog jer narucujem u te 2 pomenute zemlje zadnjih 8 godina i znam dobro sta i o cemu pisem. Vi svakako verujte tabloidima, niko vam ne brani. Meni za 8 godina nije nestala ni jedna posiljka koja je usla u Srbiju.
Cak i one bez trackinga postoji tracking dok je u kini i vidi se tacno da li je napustila kinu ili ne. Mozda ja nisam dovoljno reprezentativan uzorak ali svakako ja i jos par drugara imamo za ovih 8 godina par stotina sitnih porudzbina i nikad nam ni jedna nije nestala. Desavalo se da ne stigne ali na trackingu se jasno videlo da te posiljke nisu ni napustile kinu, a jos manje dosle u Srbiju.
Zdravorazumskom logikom da je postojao problem u kradji paketa to bi se resilo ostavljanjem iskljucivo servisa sa trackingom kao "chinapost", "hk post" i slicnih gde je tracking po defaultu.

Na kraju krajeva obrazlozenje da u okolnim zemljama postoji i dalje standard shiping i da je to neki pokazatelj, to je samo pokazatelj da su oni EU i da tamo jos uvek ima dovoljno letova u kojima moze da se progura jeftino slanje. Uostalom nije aliexpress jedini sajt , ima u SRB ljudi koji i direktno porucuju od kineza i gde ne postoji problem da ce neko reklamirati kako mu nije stigla posiljka i traziti povracaj novca (kao na aliju) medjutim nema vise jeftine opcije slanja za Srbiju i to nema nikakve veze sa kradjama i kojecime pomenutim u textovima po novinama.

Edit: nadjoh prepisku lika koga direktno poznajem, znam cime se bavi i znam da ne pise tek onako, pa koga zanima neka procita, sto potvrdjuje ovo sto sam ranije izneo:
https://forum.garaza.rs/viewtopic.php?f=25&t=6144&sid=2b65ef8a9cfca86a45386e81cab58e5a&start=30#p956075


RE: Upravo stiglo - progster - 07-28-2020

Situacija sa pošiljkama zavisi dosta od grada do grada. Nišlije su imale problem da im carine sve živo, bez obzira na iznos, ne znam da li se to rešilo, neko će već reči, u NS se mnogo više ljudi koje znam žalilo da im pošiljke ne stižu. Ja ne znam mnogo primera, možda 5-6, ali ako pogledaš komentare po internetu, ima brdo žalbi, a ne vidim što bi neko kukao da mu pošiljka ne stiže dva meseca...

Ja sam naručivao na Kruševac, i uvek su sve pošiljke stizale, i vrlo brzo (za standarde AliExpress-a), a više puta se dešavalo da u Beogradu pošiljke čekam po mesec i po ili dva. Sličan problem sam imao i sa nekim evropskim prodavnicama, prvenstveno knjige. Nije problem samo nestajanje, već i kašnjenje, prijavim veliko kašnjenje, oni mi pošalju novu, i nakon toga mi stignu duple knjige...

Ali sve i da to nije tačno, i da neki žive u Zoni sumraka, objašnjenje da je to što su ukinuli free shipping samo zbog poskupljenja i manjka transporta, ne pije vodu. Naročito zato što se za proizvode do par dolara i dalje može naći free shipping (ili bar jeftina opcija), a preko toga ne.

EDIT:
@danijel
Ni to ne pije vodu, iz prostog razloga što ja preko Ebay i dalje normalno naručujem pošiljke sa Free shipping iz Kine, dok iste te ne mogu da nađem na AliExpress sa poštarinom manjom od 30$.

Primer, zvučnici za laptop:
Ebay
Ali


RE: Upravo stiglo - Sir Oliver - 07-28-2020

Jedo vreme u Nišu carinili sve. Meni i poklopac SIM kartice za telefon.(.78€ sa otvaranje i carinjenje naraslo na 500 i nešto kinte)
Onda došo 11.11 i strašna mavalica na poštu. Paketi duže stajali na pošti i carini mego što im trebalo da doputuju iz Kine. Pa su odlučili da sitne gabaritno pakete ne carine nego odmah isporučuju da bi malo skanjili gužvu. Pakete koje otvore moraju da carine hez obzira na iznos.
Paketi bez trackinga oblika RS 123456789CN su prepušteni na milost i nemilost poštara. Javna tajna da svi u pošti znaju da se šamaraju paketi i niko im ništa ne može.
Meni iz ličnog paketa koji mi rođak poslao iz Merike nestala polo majca Tomi Hilfiger i otvorena kesa bombona.


RE: Upravo stiglo - YU2MYG - 07-28-2020

Dali na carni kradu ili ne to je upitno.Ali da su nemarni nemarni su slučaj od pre par godina ode drug da nešto na carini podigne jer je pisao prigovor i vidi moj paket koji je stajao na stolu,obavesti me da ima neki paket za mene.Pola godine ranije pošto mi nije stigao paket Kinez mi vrati pare.Odem na carinu i kažem službenici da je bio neko i video moj paket na stolu i kažemi ona uđi i nađi tvoj paket.Sva srećada mi je drug objasnio gde se nalaz i odmah ga pronađem,službenica uzima pečat oslobođeno od carine idara na paket i ja odlazim sa paketom koji je pre pola godine stigao u Srbiju.A u prostoriji brdo paketa kada su oni stigli na red ko to zna.


RE: Upravo stiglo - ddanijel - 07-28-2020

Svaka posiljka sa trackingom ako se ukrade postoji pisani trag gde je poslednji put bila i to se lako resava. Kao sto rekoh da je bio problem u tome izbacili bi opciju free shipping i ostavili samo opcije sa trackingom. Da dosta zavisi od lokalnog postara, i to je tacno, zapravo siguran sam da 99% posiljki je nestalo upravo na relaciji isporuke od poste do kupca (nas). Meni za 8 godina i ni jednom mom drugaru nije nestalo nista i to sam napisao.
Oni zvucnici sa ebay niko nikome ne brani da ih naruci. I ja sam iz kine poslednjih 3 meseca narucio kojesta u free opciji pa nista ne da nije stiglo nego nije ni napustilo kinu, jos uvek stoji tamo. Ostavio sam link iznad ka drugom forumu (cenim da ga niko nije kliknuo ni procitao) gde je lik sa nickom Vladapetr koga licno poznajem, znam cime se bavi itd i gde je zapravo objasnjena sustina, a to je da nije aliexpres ukinuo jer su oni tako hteli, ili nas mrze ili statijaznam...
Evo copy paste:

"
Upravo rešavam jedan paket. Ispostavilo da mi fale neki adapteri, zaboravio sam da poručim kada sam radio veliku nabavku za firmu. 10 adaptera je 8 dolara, napravim porudžbinu kao fizičko lice ali nema druge isporuke nego DHL. Zašto nema? Kaže Kinez: za Srbiju nema više te dostave, ukinuta je.
Dakle, nije Aliexpress niti bilo koji drugi vašar sajt. Ovo je specijalizovani sajt sa kojim sarađujem već 9 godina i kod njih imam veoma visok status, nemaju veze sa Aliexpressom i nihovim principom zaštite kupaca. My friend, nema te opcije.
Sigurno je da taj Kinez nema bojazan da ću ja prijaviti kako mi paket nije stigao, pa tražiti novac.
Još je manja šansa da je kineska, SG, NL ili koja već jeftina pošta (koja ovde ne gubi ništa, svakako je naplatila svoje usluge) ukinula transport do Srbije uz poruku "hej, kradu vas Srbi, mi to nećemo da dozvolimo".

No, svakako je moguće da su podaci iz Efektivinog članka tačniji nego moje neposredno iskustvo. Nek ovo ostane za onoga ko hoće da shvati, a ko neće eto mu Efektive"

Ovde cu da stanem, pa svako neka napravi svoj sud i neka veruje u sta hoce.

edit:
Inace u prilog tome da na aliju moze da se poruci sa free postarinom, kao i da za skupe stvari moze da se prodje sa postarinom od 5 dolara (koliko je i bilo i ranije) saljem screenshot moje trenutne korpe.




RE: Upravo stiglo - YU2MYG - 07-28-2020

Pošilka koja je stigla pre dve nedelje imala je traking kod ali samo do carine dalje ništa ali sam je dobio posle pet dana od ulaska u Srbiju.


RE: Upravo stiglo - branko tod - 07-28-2020

Ljudi, prvo da znate da ja nisam som da sam samo preneo pisanje novina. To sam
zakačio jer me muči što mi nije došlo više od deset paketića. I to prvi od pre nove
godine pa naovamo. Po broju za praćenje se vidi da su pošiljke ušle u Srbiju, i tu
je kraj priče. Pošta kaže da je roba na carini, carina da je na pošti i tako u krug.
Ja sam jako siguran da se krađa paketa od strane pojedinaca dešava u izuzetno
malom broju slučajeva. Meni to liči na nemar, ili ne daj Bože, na organizovani nemar.
Dobio sam inforamaciju da u poštanskom manipulativnom centru u Zemunu leži par
kubika paketića iz kine kojima niko i ne prilazi. Da li je to tačno nemam pojma, ali ...

ddanijel, postoji opcija besplatnog slanja, ali kad nju aktiviraš sa Srbijom kao zemljom
prijema, gle čuda, slabo ima nečega da može da se poruči već moraš da prihvatiš
poštarinu od trdesetak dolara minimum.


RE: Upravo stiglo - ddanijel - 07-28-2020

Cek jel ja poslah screenshot ili slika nije prosla moje danasnje narudzbine?
Mozda slabo ima sta, ali nije da nema, a cela pisanija sa moje strane je da hocu da ukazem da nije samo i jedini problem kradja paketa pa da smo zato na nekoj crnoj listi i da nas svi mrze, ali izgleda je to u ovoj zemlji opste prihvaceno stanje da kukamo nad svojom sudbinom.
To sa sitnim paketima kod nas sto im niko ne prilazi sam ja doziveo jos pre 10 godina u italiji ( i desava se i dan danas), iz kine stigne za 14 dana paket i onda naredna 2 meseca status da je usao u italiju i to je sve. Nakon malo istrazivanja smo dobili info da sitne stvari se odlazu u lokalnu postu u neki veliki kavez, lageruje se po 2 meseca dok se neko zaduzen za to ne smiluje i ne uzme da isprocesira (kada nema vise gde da odlazu).
Izgleda tako je pocelo i kod nas, poslednji paketic koji mi je stigao sa alija je usao pocetkom juna u SRB , a isporucen polovinom jula. Znaci stojao je mesec ipo dana u bgd magacinu dok se nisu smilovali da puste.
Ne kazem ja da ne postoje problemi kod nas ali mislim da je pogresno shvatanje da je zbog nekakve masovne kradje Srb stavljena na neki crnu listu, a to sam i nekim argumentima iznad probao da pokazem ali slaba vajda.