DIY Electronic projects
Upravo stiglo - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: Upravo stiglo (/showthread.php?tid=159)



RE: Upravo stiglo - Želja - 03-13-2020

(03-13-2020, 05:46 PM)vojinilic Wrote: Ajd, kad ste kod Erse, ja pazario ovo pre dva meseca:
https://www.mikroprinc.com/sr/proizvod/lemilica-ersa-i-con-2-i-tool-chip-tool-vario

Mene bi žena upucala bez sekunde razmišljanja. - Šta bi ona sve kupila za skoro 1K eura ...


RE: Upravo stiglo - BeliNinja - 03-13-2020

Big Grin
Željoooo majstore, proglašavam te za najiskrenijeg forumaśa Big Grin


RE: Upravo stiglo - vojinilic - 03-13-2020

(03-13-2020, 06:00 PM)Želja Wrote:
(03-13-2020, 05:46 PM)vojinilic Wrote: Ajd, kad ste kod Erse, ja pazario ovo pre dva meseca:
https://www.mikroprinc.com/sr/proizvod/lemilica-ersa-i-con-2-i-tool-chip-tool-vario

Mene bi žena upucala bez sekunde razmišljanja. - Šta bi ona sve kupila za skoro 1K eura ...

Zeljo,

ja nikada u zivotu ne bih dao te pare za lemilicu. Firma je doba neki budzet koji je iskljucivo vezan za kupovinu opreme, pa smo izmedju ostalog kupili i to.


RE: Upravo stiglo - Аритон - 03-13-2020

[Image: 3tvczqU.jpg]


RE: Upravo stiglo - Dackotronic - 03-13-2020

Od srca ... srcu  Big Grin


RE: Upravo stiglo - dejansd - 03-13-2020

(03-11-2020, 10:11 PM)mikikg Wrote: Hehe, kako je to optimisticki bilo tad napraviti, evo kako to danas izgleda, ajd napravite to sa MCU  Smile

[Image: attachment.php?aid=32399]

Jel ima neki open source tip ovakvih projekata ,ne znam ni kako da trazim ovo. Ili prosto da razvalim kineski subler i reverznim inzinjeringom produzim skalu za isti Smile


RE: Upravo stiglo - nik - 03-13-2020

Da se i ja pohvalim, pristigli moduli 'iz Amer'ke': Mono blokovi, 2 x 150W snage, balansirani ulaz ...
Nova generacija tranzistora - GaN (Galijum-Nitrid). Do skora sva takva pojačala ekstremno skupa.

[Image: attachment.php?aid=32416]

Ispod je obična koverta 230 x 110 mm 'Ameriken' standarda.


RE: Upravo stiglo - mikikg - 03-14-2020

(03-13-2020, 08:14 PM)dejansd Wrote:
(03-11-2020, 10:11 PM)mikikg Wrote: Hehe, kako je to optimisticki bilo tad napraviti, evo kako to danas izgleda, ajd napravite to sa MCU  Smile

[Image: attachment.php?aid=32399]

Jel ima neki open source tip ovakvih projekata ,ne znam ni kako da trazim ovo. Ili prosto da razvalim kineski subler i reverznim inzinjeringom produzim skalu za isti Smile

Iskreno nisam trazio, mozda ima nesto, zanimljivo je videti kako je to napravljeno, vrlo je delikatno to skoockano, prvo ta crna fleka je neki custom ASIC sa MCU + brdo neke analogne periferije, od PLL pa redom MUX, brdo komparatora i faznih detektora jer cela caka je sto to radi po principu grubo+fino odmeravanje izmedju koraka, donja PCB dugacka skala je tacno 0.01mm dok su oni gornji vodovi smaknuti sta znam na 0.0095mm raster i tako idu izmedju jednog "Grid" stim sto mora da se pamti uvek pozicija jednom kada se nulira, mora uvek da ima napajanje a sta se tek u analogno/elektro/magnetnom domenu desava moracete da pitate Macolu i to sve low-power sa jednom batericom koja traje evo na primer meni od kad sam ga kupio Smile


RE: Upravo stiglo - mikikg - 03-14-2020

BTW: Ima tih sublera sa USB prikljuckom, to je mozda bolja varijanta za "hakovanje", ovi bez prikljucka su beskorisni u tom smislu, cela caka je da se iskoristi taj IC i njegova PCB sa tim ostampanim vodovima koji su skockani uzasno precizno i ravnomerno a stator PCB je poseban koji isto mora da bude odstampan i izradjen maksimalno precizno da bi to sve radilo kako je zamisljeno.


RE: Upravo stiglo - gorankg - 03-14-2020

Evo zanimljivog teksta na tu temu.

http://e2e.ti.com/blogs_/b/analogwire/archive/2014/07/01/inductive-sensing-linear-position-sensing-part-1

LDC1000 od Texas Instruments.


RE: Upravo stiglo - Ebe - 03-14-2020

(03-11-2020, 07:51 PM)Želja Wrote:
(03-10-2020, 06:21 PM)Ebe Wrote: Stari sam izgubio pa sam morao da se ponovim...

Gde si kupio i za koliko ?

Kupio sam iz oglasa za 7000. Po svemu sudeci, treba da je original. Nov je, naravno.


RE: Upravo stiglo - Želja - 03-14-2020

(03-14-2020, 09:34 AM)Ebe Wrote:
(03-11-2020, 07:51 PM)Želja Wrote:
(03-10-2020, 06:21 PM)Ebe Wrote: Stari sam izgubio pa sam morao da se ponovim...

Gde si kupio i za koliko ?

Kupio sam iz oglasa za 7000. Po svemu sudeci, treba da je original. Nov je, naravno.

Može li na PP podaci od prodavca ?


RE: Upravo stiglo - mikikg - 03-14-2020

(03-14-2020, 09:20 AM)gorankg Wrote: Evo zanimljivog teksta na tu temu.

http://e2e.ti.com/blogs_/b/analogwire/archive/2014/07/01/inductive-sensing-linear-position-sensing-part-1

LDC1000 od Texas Instruments.

Zanimljiv IC ali je bar par generacija iza ovog kao sa slike sublera, klot IC samo po potrosnji ne moze da se poredi sa celim onim digitalnim merilom, to je razlika vise od 1:10 ili cak 1:100, gde su se ogradili samo na IC bez stepena za pokretanje navoja, kod sublera ima matrica navoja koje se nesto tu mutipleksira ko zna sta sve rade i plus LCD drajver/displej.


RE: Upravo stiglo - gorankg - 03-14-2020

Ima TI novih IC tog tipa. Za LDC1000 sam prvu informaciju dobio negde 2013 i tek sad videh na digikey da je obsolete.
Evo drugog:
http://www.ti.com/product/LDC1612



Slažem se da bi najlakše bilo iskoristiti neki od tih šublera sa USB-om ali za neki svoj proizvod ili uređaj ipak je ovo jedina varijanta.


RE: Upravo stiglo - dejansd - 03-14-2020

(03-14-2020, 06:45 AM)mikikg Wrote: BTW: Ima tih sublera sa USB prikljuckom, to je mozda bolja varijanta za "hakovanje", ovi bez prikljucka su beskorisni u tom smislu, cela caka je da se iskoristi taj IC i njegova PCB sa tim ostampanim vodovima koji su skockani uzasno precizno i ravnomerno a stator PCB je poseban koji isto mora da bude odstampan i izradjen maksimalno precizno da bi to sve radilo kako je zamisljeno.

Svi ili bar oni koje sam ja gledao sa alija imaju tu neku konekciju koja moze da se nadgleda pc-om ili nekim mikrokontrolerom. Licno mi je ideja da stator napravim duzi a ostatak od kineza . Namena bi bila na amaterskom stonom cirkularu da prati granicnik za rezanje .0,2 i sitnije bih smatrao ekstra pogotkom


RE: Upravo stiglo - mikikg - 03-14-2020

Ta tehnika sa navojima i induktivnim senzingom je dobra kao sto se pokazala u praksi, taj subler ima garantovanih 0.01mm tacnost u opsegu od 0 do 130mm, relativno je komplikovan ali su neke firme ovladale tim i to koriste jer je na kraju jeftino da se proizvodi, tu vise ima problema i uvek ce ih biti sa metarijalima i kako se oni ponasaju pri temperaturnim promenama, sve se skuplja i siri sa promenom temperature Smile

Druga alternativa je magnetni senzing i tu su odprilike resili sve probleme, koriste FRAM kao ultra malog potrosaca energije a magnetnim senzorom mogu da podele korake na 12-14-16bit rezoluciju i na primer na obrtnim davacima (rotary encoder) osim sto "osecaju" magnetno polje i tacnu ugaonu poziciju cak koriste rotaciono kretanje kao izvor energije za rad kola za pamcenje realne pozicje bez dodatnog izvora napajanja ili baterije.

Sa tim magnetnim senzorima imaju varijante za rotacione i linearne, moze da se kupi magnetna traka koja je da kazemo stator i koja ima svoja tacno rasporedjena magnetna polja (slicno Grid-u na PCB za subler) na odredjenom razmaku i na to ide jedan magnetni senzor i odatle sve nadalje je u digitaliji, mislim da moze ds se dobije digitalno odmah apsolutna vrednost (nakon podesavanja), svu kalkulaciju i matematiku radi sam IC ...

https://ams.com/linear-position

[Image: attachment.php?aid=32423]


RE: Upravo stiglo - milepa. - 03-14-2020

Gledao sam svojevremeno nekog lika na YT kako upoređuje dva Mitutoyo šublera - original i kopiju.
Vizuelno su mislim skoro identični, ali on je merio koliko struje vuku u oba stanja, uključenom i isključenom.
Original je uključen vukao oko 5uA, a isključen oko 1uA, dok je lažnjak uključen vukao  oko 16uA, a isključen oko 15uA...


RE: Upravo stiglo - gorankg - 03-15-2020

(03-14-2020, 10:30 PM)dejansd Wrote: Svi ili bar oni koje sam ja gledao sa alija imaju tu neku konekciju koja moze da se nadgleda pc-om ili nekim mikrokontrolerom. Licno mi je ideja da stator napravim duzi a ostatak od kineza . Namena bi bila na amaterskom stonom cirkularu da prati granicnik za rezanje .0,2 i sitnije bih smatrao ekstra pogotkom

Aliexpress -> Linear encoder, linear scale ... pa biraj.
Mana je što su optički pa može doći do prljanja optike ali cena je takva da bi to meni bio prvi izbor.


RE: Upravo stiglo - Sir Oliver - 03-15-2020

(03-11-2020, 10:11 PM)mikikg Wrote: Hehe, kako je to optimisticki bilo tad napraviti, evo kako to danas izgleda, ajd napravite to sa MCU  Smile

(03-13-2020, 08:14 PM)dejansd Wrote:
(03-11-2020, 10:11 PM)mikikg Wrote: Hehe, kako je to optimisticki bilo tad napraviti, evo kako to danas izgleda, ajd napravite to sa MCU  Smile

[Image: attachment.php?aid=32399]

Jel ima neki open source tip ovakvih projekata ,ne znam ni kako da trazim ovo. Ili prosto da razvalim kineski subler i reverznim inzinjeringom produzim skalu za isti Smile
Pre dvaes pet godina ja pravio elektronsku prečnicu za merenje prečnika drveta. Zine ceo metar. Jel dosta?
Sve smešta u memoriju, izračunava oblovinu, taksaciju,...
Još čuvam prototip negde na ranču.



RE: Upravo stiglo - dejansd - 03-16-2020

Metar je vise nego dovoljan Smile