DIY Electronic projects
Upravo stiglo - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: Upravo stiglo (/showthread.php?tid=159)



RE: Upravo stiglo - Gosha - 04-05-2019

Kako se kaze, varioc ili zavarivac?


RE: Upravo stiglo - Macola - 04-05-2019

Varilac.


RE: Upravo stiglo - Braca - 04-05-2019

(04-05-2019, 08:52 AM)Gosha Wrote: Kako se kaze, varioc ili zavarivac?
Koliko znam, varioc ne može nikako, jer bismo po istom pravilu onda imali i gledaoc, šetaoc, itd.

Zavarivač je korektan izraz, evo šta piše Ivan Klajn u "Rečniku jezičkih nedoumica": ...Umesto varilac, varilački bolje je zavarivač, zavarivački.

Pozdrav


RE: Upravo stiglo - Khadgar2007 - 04-05-2019

Da vas gramatika... 
Imamo pametnijih stvari za raditi na forumu od ponavljanja gramatike jezika. Tongue


RE: Upravo stiglo - Želja - 04-05-2019

Varanje ili zavarivanje ?
https://forum.yu3ma.net/thread-1741-post-78717.html#pid78717


RE: Upravo stiglo - Bocko - 04-05-2019

Već sam se zabrinuo, da smo zastranili... Smile


RE: Upravo stiglo - Macola - 04-05-2019

(04-05-2019, 09:01 AM)Khadgar2007 Wrote: Da vas gramatika... 
Imamo pametnijih stvari za raditi na forumu od ponavljanja gramatike jezika. Tongue

Ma igramo se gimnastike mozga :-)
Ne moraš sve shvatati ozbiljno.

https://www.youtube.com/watch?v=KPyrhg-Nbqw


RE: Upravo stiglo - Millan - 04-05-2019

Apsolutno se slažem da bi umesto pojma "varenje" trebalo koristiti pojam "zavarivanje", da bi se radnja u stomacima razlikovala od radnje sa metalima. Jasno je da je glagol variti odavno rasprostranjen kod Južnih Slovena, jer imamo i stare i sve slabije korišćene pojmove kao što su: varivo i varenika.
Ali kod nedoumice varilac (nikako ne može: varioc) ili zavarivač, već više nisam tako isključiv. Kad se kaže "varilac" apsolutno je jasno da to nema veze sa varenjem u stomaku, već sa određenom radnjom u radionici, tako da se i prvi izraz može koristiti, a da se ne dođe u nedoumicu. Mislim da glagoli "variti", "zavariti" i "zavarivati", mogu slobodno da se koriste uporedo, s tim što "variti" i "zavarivati" su istog značenja i malo se razlikuju od glagola "zavariti". Ovaj potonji je svršen glagol, dok su prva dva nesvršena, odnosno kad neko kaže "varim" ili "zavarujem" to znači da ta radnja i dalje traje u trenutku dok se vodi razgovor. U takvoj situaciji ne možemo koristiti glagol "zavariti", jer se on odnosi na posao koji je završen. Isto tako, postoji razlika kad kažemo da je nešto "vareno" u odnosu da je to isto "zavareno". Prvi izraz se koristi kad nismo sigurni da je posao završen, a drugi da je posao već završen. Vareno znači da je rađeno, ali je moguće da ćemo morati i da "dovarimo" po potrebi. Ovde se vidi efikasna upotreba glagola "dovariti" iz porodice "variti", dok bi izrazi iz porodice "zavariti" (= dozavareno, dozavariti) bili veoma rogobatni. Slično je i sa glagolom "navariti", tj "navareno". Ne znam kako bih to rekao koristeći glagol "zavariti", nazavareno?
Na osnovu svega, bez obzira na Klajna (koga nešto mnogo ne cenim kao "pravopisca", jer često dopušta nepravilnim izrazima da se koriste), ne bih olako izbacio glagol "variti", kao i druge reči izvedene od njega: "vareno", "dovareno", kao ni "varilac". U nekim oblicima su lepši i precizniji od oblika porodice "zavarivati". Ali bih izbacio "varenje" u smislu rada u radionici.
Uostalom i Slovenci (koje, čini mi se, i dalje smatramo Slovenima) koriste izraz "varjenje" i "varilna tehnika", koji verovatno potiču od istog izvora kao naše "varenje", koje je kod nas proterano zbog mogućnosti zabune, ali nas ne sprečava da izvedenice od njega koristimo gde god treba da se izrazimo lepo i precizno...


RE: Upravo stiglo - BeliNinja - 04-05-2019

U lebtiseneogadio.
Ljudi prosto je to, odes na ispit iz Proizvodnih tehnologija - zavarivanje i padnes zato sto si izgovorio "varenje".
To se desilo mom kolegi koji je pre mene odgovorao na usmenom delu.
Necu da pominjem profesora, inace iz zezanja volim da kazem da se dva puta preziva Big Grin


RE: Upravo stiglo - Dackotronic - 04-05-2019

(04-05-2019, 06:26 PM)BeliNinja Wrote: U lebtiseneogadio.
Ljudi prosto je to, odes na ispit iz Proizvodnih tehnologija - zavarivanje i padnes zato sto si izgovorio "varenje".
To se desilo mom kolegi koji je pre mene odgovorao na usmenom delu.
Necu da pominjem profesora, inace iz zezanja volim da kazem da se dva puta preziva Big Grin

He he he ,  pa mene bi kod vas tamo streljali  Tongue za moje "svajsovanje" pomocu mog "svajs aparata"  24


RE: Upravo stiglo - Khadgar2007 - 04-05-2019

@Macola
Ja da sve shvaćam ozbiljno već bi odavno bio u ludari  kao i većina nas. Tongue

Jedino prvoaprilske šale me uopće ne tangiraju, tj. nisam naviknut na njih jer nemam običaj da se šalim zato jer je netko drugi rekao da je to dan za šalu. Lijepo me kolega sa drugog foruma, koji je organizator Triode festivala koji će ove godine bit u Zagrebu,dignuo na to.Kaže da je udruga od koje iznajmljujemo salu sa druženje zbog više sile dala nekom kulturno-etno društvu naš termin, ja gledam što je napisao i ne mogu vjerovati, mjesec i po dana do festivala a mi "moramo" tražiti dalje. Tongue


RE: Upravo stiglo - Ubledeli - 04-05-2019

@Macola
"Evo na primer, otkuda ti ideja da dvosmisleno upotrebiiš reč "varenje" i umesto sa probavom hrane povežeš je sa narkomanijom? :-) "

varenje hrane je visetruko nesvesna radnja, pa se i ne pominje u kontekstu voljnih radnji
vec u smislu sposobnosti vlasnika probavnog trakta

zavarivanje kao vrsta rada, i navarenost kao stanje(svesti) su tu ipak bliskije semanticki

zavarivanje zvuci nebulozno(jezicki) jer je nastalo od svrsenog glagola,
ali sta je sa usisavanjem, okopavanjem i slicnim koje uzimamo tako kako jeste bez pokusaja da to malo prekratimo


RE: Upravo stiglo - Zvu - 04-05-2019

Gde ti nađe da je sve što je pominjano, pominjano u kontekstu voljnih radnji (vrv sam omašio uputstvo za sprdnju) i da li to znači da nevoljne nema smisla pominjati jer tu dvosmislenost ne važi ?


RE: Upravo stiglo - Macola - 04-05-2019

Ne bi valjalo da prekoračimo dozu jer će Ninja da nam pregori kao licna, a obzirom da trenira borilačke veštine i da je jak kao zemlja...
Onda bi morali da se branimo japanskom tehnikom "Ku Fa" ili ti kurbla od Fapa :-)

Mogli smo se zezati dok nikom ništa nije "upravo stiglo".

Evo konačno jeste. To jest, stiglo je pre dve-tri godine ali sam ga TEK malopre pokrenuo.

Imam odavno TEK diferencijalnu sondu P5210 za koju nisam imao napajanje TEK1103.
Malo sam šiznuo što ta "specijalna" naprava od napajanja košta kao vatra (vutra, prim. prev. Ubledelog), a unutra ima jedan trafo i 4 stabilizatora.
https://www.ebay.com/p/Tektronix-1103-Tekprobe-Power-Supply-Je-58-A14/2255205587
Stvarno nisu normalni sa cenama!
Nadao sam se da ću to negde upecati za manje para, ali od toga za dve godine ne beše vajde.
Prosto mi je bilo žao da sondu rasturam i primenim neko alternativno rešenje.

Malopre sam sasvim šiznuo, seo, razbucao je u sitna crevca, provalio šta gde ide, probušio burgijom 3,2mm BNC kutijicu, izvukao napolje žice da se više ne patim traženjem PS 1103 i zakačio potrebne napone...

Što bi Ubledeli rekao - radi kao navareni zmaj!

HV diferencijalna sonda do 50MHz za 4.4KV diferencijalno i za 2.2KV common mode.

Toliko sam zadovoljan da bih prihvatio i zavarivanje tih žičica za moj ispravljač :-)
Dajte neke kilovolte da izmeri čiča :-)

Što bi naš kolega Želja rekao:

(04-05-2019, 09:36 AM)Želja Wrote: Varanje ili zavarivanje ?

Izvini Željo bilo je jače od mene :-)

P.S.

Luče od sonde izgleda ovako:

https://www.ebay.com/itm/100-TEST-Tektronix-P5210-High-Voltage-Differential-HV-Probe-Cable/322190650724?epid=1530252328&hash=item4b040f2d64:g:QZAAAOSwjata~jT8


RE: Upravo stiglo - Jevrem - 04-05-2019

Ja ovde necu smeti vise nista da upitam gde se spominje ta rec sto izaziva visestranacku diskusiju.

Da li je visestranacka u smislu na vise strana ili vise politickih partija? Ja varim materijal za materijal a kad zavrsim onda sam zavario. Isto kao sto lemim umesto da zalemljujem. Isto kao sto pevam umesto da zapevavam, kao sto letim umesto da sam se zaleteo.

A taj provesor sto je zbog jedne reci srusio studenta je za mene ....... kao da on nikad nije napravio gresku. To je izivljavanje neizivljenih. Ja sam imao profesora u srednjoj koji mi je na samo jedan netacan odgovr davao jedinicu. imao sam sve jedinice kod njega dok je ostalih 12 predmeta bilo cisto pet. Na svu srecu otisao da radi zube pa dosla zamena pa sam i tu imao pet. To su ljudi koji nisu cisti u svojim glavama ma koliko znanja imali. Ako ga i imaju, mozda samo misle da imaju pa se zato izivljavaju da neko ne posumnja u njihovo neznanje.


RE: Upravo stiglo - branko tod - 04-05-2019

1103

.pdf   070827602.pdf (Size: 1,3 MB / Downloads: 14)
https://www.eevblog.com/forum/projects/tektronix-tekprobe-power-supply-for-agilent-rigol-and-other-oscilloscopes/


RE: Upravo stiglo - Khadgar2007 - 04-05-2019

@Macola
Dođi na Triode festival pa ćeš tamo bez problema naći koji kilovolt da izmjeriš. Wink


RE: Upravo stiglo - Macola - 04-05-2019

(04-05-2019, 09:12 PM)branko tod Wrote: 1103

https://www.eevblog.com/forum/projects/tektronix-tekprobe-power-supply-for-agilent-rigol-and-other-oscilloscopes/

Video sam to odavno ali mi se ni malo nije svideo faljbek u tom napajanju.

(04-05-2019, 09:24 PM)Khadgar2007 Wrote: @Macola
Dođi na Triode festival pa ćeš tamo bez problema naći koji kilovolt da izmjeriš. Wink

Sa zadovoljstvom ako nađem vremena :-)


RE: Upravo stiglo - BeliNinja - 04-05-2019

@Macola @Jevrem

Opustancija ljudi. Vec sam napisao da je meni ta tema skroz dobro zezanje i moze da ide do beskonacnosti Big Grin

To sto sam ja prihvatio zavarivanje, a ne varenje je krenulo odavno. Taj profesor, a Macola ga zna, nije to prihvatao kao gresku vec jednostavno nije dozvoljavao da se kaze nikako drugacije nego zavarivanje.

A heftanje vec jeste problem. Nas termin bi bio privarivanje. Ali, ceo svet to zove "tack welding". A mi ne mozemo da ga nazovemo tackasto zavarivanje jer je taj termin vec zauzet za drugi postupak tzv. punktovanje (a to je vec drugi termin u nemackom, a u anglosaksonskom je spot welding).

Tako da, ne moze privarivanje, ne moze tackasto zavarivanje, onda mora heftanje pa koliko god bilo dvosmislenoili dvostranacki ili nepravilno Big Grin


RE: Upravo stiglo - ghostrider - 04-05-2019

Upravo stigle plocice Active servo psu od komsije Aritona ponocna isporuka Smile