DIY Electronic projects
Upravo stiglo - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: Upravo stiglo (/showthread.php?tid=159)



RE: Upravo stiglo - Macola - 08-30-2017

Ili kod ovih "kućnih" Nissan GTR (mljac :-)

https://www.youtube.com/watch?v=pcHumlKI5EE

Mislio sam na "leteći start" sa 1500rpm, radi upoređivanja moment krive.

Kod trka turbodizel sa jednom turbinom i malim brojem stepena prenosa na menjaču gleda auspuh benzincu.


RE: Upravo stiglo - Macola - 08-30-2017

Jbg. Sad sam stvarno off do j*ja. Zaneo sam se. Neka admin prebaci ako je frka.

Izvinjotsja


RE: Upravo stiglo - HomeMadeAudioProject - 08-30-2017

još jednom veliko hvala drugari na lijepim željama,a još više na ne-volji da se istaknu mane odabira,pa još i više na isticanju vrlina mog izbora,sve to govori upravo o lijepim i iskrenim željama koje gajite prema ljudima oko sebe. ponosan sam što ste mi drugovi kako realno tako i virtuelno!
.
nego,evo nekoliko pravih saveta nekome ko tek treba da kupi auto,na šta treba da obrati pažnju :
.
Na šta trebamo obratiti paznju prilikom kupovine automobila, svejedno polovnog ili novog:
Nemoj "japanca" - nema dijelova
Nemoj "koreanca" - za godinu neće vrijediti 20 maraka
Nemoj "talijana" - kvari se
Nemoj "švabu" - krade se
Nemoj "francuza" - skupo mu održavanje
Nemoj benzinca - puno troši
Nemoj dizela - idu dizne, turbina, bosch pumpe, skupi oni filteri čestica
Nemoj plin - nesigurno je to, hoće eksplodirati, a i plin se čuje u kabini
Nemoj zadnji pogon - ne možeš ga voziti po snijegu
Nemoj prednji pogon - nije zanimljivo voziti da te ne zanosi
Nemoj 4x4 - nikad ga u životu nećeš upaliti
Nemoj malo auto - ako doživiš sudar, garant ga nećeš i preživjeti
Nemoj veliko auto - teško je naći parking mjesto
Nemoj preko 100 konja - nemaš kod nas gdje razviti brzinu
Nemoj ispod 100 konja - ne može izvući uzbrdo, posebno ako je i klima upaljena
Nemoj sa klimom - onda ti puno troši
Nemoj bez klime - skuhaćeš se ljeti u autu
Nemoj iz uvoza - garant je lupano auto, vraćeni kilometri, sastavljeno od 5 drugih
Menoj manuelni mjenjač - ko će šaltati brzine
Nemoj automatski mjenjač - to je za žene. Ako si žena - to je za Amerikance, a ti nisi Amerikanka
Nemoj sa 4 vrata - slaba je konstrukcija, raspašće se auto
Nemoj sa 2 vrata - teško je ući na zadnje sjedište.
.
eto,pa ti kupi danas auto ????! :-)


RE: Upravo stiglo - Khadgar2007 - 08-30-2017

Hehe, a ja vozim mazdu 3 1,4L benzinca upravo na nekih 3000 po otvorenoj cesti, rijetko kada idem preko 4000 osim ako pretječem,a niti to nije lako kada se vozi auto od 85 konja i 1400kg. Tongue
Što mogu kada se uvijek vozim ekonomično. Big Grin


RE: Upravo stiglo - HomeMadeAudioProject - 08-30-2017

da dodam,Ariton je imao par bitnih pitanja koja su mi dala odgovor koji tip motora (benzin dizel) bi mi bio manji trošak, tj šta mi treba zapravo.
.
neće čovjek da piše ono što je već radio,trebalo bi mu dosta vremena a ne znam i da li post može toliko da traje- uglavnom,BMW koji je prošao kroz njegov tretman ide kao ⚡, a za njegov stilo to tek on treba da piše. dobar oko pojačala,bolji oko zvučnika a kola ne da voli nego... skroman čovjek.


RE: Upravo stiglo - HomeMadeAudioProject - 08-30-2017

(08-30-2017, 05:52 PM)Macola Wrote: Ili kod ovih "kućnih" Nissan GTR (mljac :-)

https://www.youtube.com/watch?v=pcHumlKI5EE

Mislio sam na "leteći start" sa 1500rpm, radi upoređivanja moment krive.

Kod trka turbodizel sa jednom turbinom i malim brojem stepena prenosa na menjaču gleda auspuh benzincu.

ma kakav off, upravo stiglo pa smo se raspisali :-)


RE: Upravo stiglo - Makso - 08-30-2017

Opet se ja vraćam na dizelaše, šta ću nafta mi u venama... Big Grin Big Grin

Da li kod dzela velika kubikaža nosi veći teret, kada se poredi teretni i putnički program?
Takođe nešto interesantno bar za mene, je primjer kod Scanie (fan sam Scanie, ne zamjerite Smile ) sa novim motorima sa E6 standardom, na E5 6-klipnim motorima maksimalna snaga je bila 480 konja, preko toga je bio V8 motor, dok sada sa E6 standardom je maksimum 500 konja sa 6-klipnim motorom a preko je V8, da li tu najveći posao odrađuje elektronika i da li se može porediti E5 V8 motor sa 500 konja i novi E6 6-klipni sa 500 konja, da li tu ima razlike u vuči i potezanju u brdu pod teretom?

Da li se kod kamiona obrtni moment poslije 2000rpm smanjuje ili ostaje isti, jer po tehničkim podacima najjači obrtni moment se razvija između 1000 - 1400rpm?

Isti primjer i u auto industriji, npr. golf 5 sa 1.9TDI motorom od 77kW i golf 6 sa 1.6TDI motorom od 77kW, da li i tu postoji razlika u vuči, i šta je bolje uzeti sem što je sa 1.6TDI jeftinija registracija?


RE: Upravo stiglo - Omegakg - 08-30-2017

Cekajte malo ovaj moj traktor je dizel 1.9 SDI nije Benzinac, nemojte da me bunite da mu sipam pogresno gorivo Wink
A da istina nema turbinu i onaj plivajuci zamajac, ja se u automobile slabo razumem jer me ne zanimaju mnogo Smile


RE: Upravo stiglo - HomeMadeAudioProject - 08-30-2017

rekao bi da je pitanje dalo više od pola odgovora-zapravo se ako je u pitanju konstantna angažovanost vozila u pitanju,tiče toga da je najbolje imati što veći obrtni momenat pri što manjem broju obrtaja motora ali u skladu sa menjačem koji može da pogoni vozilo konstantno željenom brzinom.
kod mase vozila najmanja potrošnja je pri 80-90km/h za teretna ili pri oko 120km/h za putnička. to se uzima kao neki "zlatni presek" i po tome teraju svi,sad kako ko i koliko uspešno.
nerijetko sam slušao da automobil sa više kubika i više snage bez obzira na vrstu vozila na dugim relacijama naročito autoputem troše manje nego oni manje snage i sa manje kubika. razlog je u tome što na manje obrtaja postiže istu ili veću snagu kao i obrtni momenat nego "onaj drugi motor",pa samim tim i lakše izlazi na kraj sa teretom koji nosi.
opet,sa druge strane,manji motor sa manje snage trošiće manje u gradskim uslovima gdje je situacija "kreni stani" pa onda čekaj semafor,dok motor i dalje radi. dakle,manje su brzine (u km/h)a češći rad motora u praznom hodu.u odnosu na motor veće zapremine to je i manja potrošnja - u režimu kreni stani.
teško da će iko ikad kupiti kamion motora velike zapremine za razvoz robe po gradu,kao i da će kupiti kamion male zapremine motora za relaciju Srbija-pa kroz alpe pa na vrh istih.
generalno za kamione moje mišljenje je je da je veći obrtni momenat pri nižim obrtajima a dovoljan da uz planinu uzveze teret maksimalnom dozvoljenom brzinom pravi potez.
.
koliko je tehnika motora napredovala pričao sam sa kolegama s posla(inače svi NE profesionalni vozači). pitanje je bilo koliko je elektronika dobrog donijela motoru koji je generalno i dalje klip-cilindar-radilica-menjač-točak-put i zaključak je bio: i golf 1 i golf 7 iste zapremine i tipa motora i dan danas skoro pa jednako troše,ali razlika je duplo u masi vozila plus klima plus servo plus...koješta. sve saberi i dođeš do zaključka da motor jeste napredovao na trošak luksuza kojeg uživamo,a sve po ceni da trošak cene goriva po pređenom kilometru ne padne ni za cent.
.
sve se svodi na profit,jbg.


RE: Upravo stiglo - Macola - 08-30-2017

He he Maxo,

U autu mi je jedna Scania pa sam i ja njen fan.
Motor je benzinac Scania B204i. Jeste da je najslabiji u njihovoj garnituri ali se ne žalim :-)

Lepa stvar je dizel ali nedostaje audiofilski doživljaj benzinca na 5-6K rpm, posebno sa 6 cilindara.
Ko se jedan put navuče na to on stalno to poželi opet :-)

Kriva obrtnog momenta zavisi od mnogo parametara motora.
Vozivost auta još i od rasporeda prenosa na menjaču prema nameni auta i moment krivoj.
Moderni turbodizeli su neverovatno unapredili krivu momenta motora, tj. poprilično su je "poravnali", sve to zahvaljujući uglavnom elektronici.

Turbopunjači i volumetrijski kompresori, kao i direktno ubrizgavanje, postoje još pre Drugog svetskog rata ali je kontrola bila prilično siromašna.

Kada bi se sa modernog TDI sa dva crvena slova uklonila samo elektronska kontrola, ostao bi običan traktor od 60-80KS, nalik Golfu 2.
Tako da je turbodizel u poslednjim decenijama baš intenzivno napredovao, kako u putničkom tako i u teretnom programu.

Kod benzinaca se pik performansi dogodio nekoliko decenija ranije, čak i bez turbopunjača, već je se talasnim nadpunjenjem (konstrukcija rezonantnih usisnih levaka) dobijala žestoka snaga po litru zapremine, da ne pominjem Wankel koji lagodno može ostvariti par stotina Ks po litru zapremine.
Kod njih je kontrola znatno jednostavnija i zato su se ranije skoro potpuno razvili.
Moderna elektronska kontrola je tu donela prinos snage svega reda +10% i bolju ekonomičnost i ekologiju (mada su te stvari kontradiktorne pri niskim režima, ali u odnosu na dizelaše se može komotno disati pored auspuha :-)

Kod modernih turbodizela prinos snage koji je donela dobra elektronska kontrola se meri faktorom x 2 ili čak x 3.
Naravno i konstantni napredak materijala koji to mogu podneti...


RE: Upravo stiglo - BeliNinja - 08-30-2017

@Macola,
Sve smo se razumeli.

@Aca
Onaj tvoj post nemoj ovo nemoj ono ima vise istine nego sto ti mislis da ima Smile


RE: Upravo stiglo - HomeMadeAudioProject - 08-30-2017

e sad me ubi',ima li istine ili jok? :-)
.
.
Uh,brat mi od tetke sa očeve strane još ne zna da sam kupio auto - a kad čuje biće... nekako baš po tom mojem postu,i na kraju da se završi na 1.8 di 2.0 dizel td, jer ti je njegov izbor. na stranu relativno mali broj pređenih kilometara godišnje (oko 10 000),na stranu "partical filter",na stranu turbina,dizne samo u kompletu,plivajući zamajac skoro kao ikona kod dizela danas a benzinac je nema... po njemu će biti -kupio si smeće ???? :-) čim se čujem sa njim,javljam reakcije!


RE: Upravo stiglo - vsavic - 08-30-2017

Sve to super, sve te silne statistike, nego, kakvi ste s potrosnjom? Smile


RE: Upravo stiglo - Macola - 08-30-2017

Za malo pređenih kilometara ti se ne isplati da ugrađuješ TNG, a kupio si odličan auto sa jevtinijim održavanjem od dizela sa turbopunjačem.

Potrošnja će ti zavisiti od broja cipela a to ima dovoljno konjskih snaga i momenta da se može i četvrtom voziti po gradu, maltene na leru.

Kad ti zatreba moment ti vrati u niži stepen...


RE: Upravo stiglo - HomeMadeAudioProject - 08-30-2017

čekaj novembar da pođem kući pa da izracunam koliko je to litara na 1350km,autoputem pa plus koliko čekanja i gužve je bilo. inače planiram da ne idem preko 15 000 km godišnje,čisto da se uzme u obzir troškova goriva u održavanja.


RE: Upravo stiglo - BeliNinja - 08-30-2017

Istinas je skroz Big Grin

Za 15kkm ti ne treba TNG.

Dizelasi su nezgodni za odrzavanje jer ne znas sta si kupio i kako je predhodni "strucnjak" odrzavao auto.

Inace kleo sam se u benzinca, i dan danas ga obozavam iz audiofilskih razloga (samo za Macolu Big Grin ) ali tesko da cu iakda ponovo kupiti benzinca jer je mnogo ugodnije kad stanes na pumpu da sipas dizel nego benzin... Posle ove recenice ponovo procitati onu predhodnu Big Grin


RE: Upravo stiglo - Makso - 08-30-2017

@Macola
Kako se tek čuje W12 motor iz VAG grupacije... Smile

Pošto ja i stari vozimo Golfa 4 1.9TDI 74kW (ona novija verzija motora sa direktnim ubrizgavanje i varijabilnom turbinom), iskusio sam kada se taj motor sa silnom elektronikom pretvori u motor od golfa 2, tj. kada se isključi turbina i prijeđe u safe mod, u to uvijek u najgorem slučaju kad se vrši preticanje ili malo jače gasanje samo propane gas, a dešavalo se kada se mijenja brzina i kad se naglo pusti gas da se prešalta i pustiš kvačilo on ne vuče. Odem kod majstora on skine turbinu i na čišćenje i kompletan dio usisne grane, poslije vuče ko blesav, najveća mana tih VW-ovih TDI motora jer ih ubija gradska vožnja i niski obrtaji, i onda se to sve vremenom nakupi i počne da zeza. Onda uvijek gledam kad malo otvoreniji put gdje nema gužve i policije, stisnem ga u što veće obrtaje i onda malo baci dima i proguta ono od gradske vožnje i više nema dima.

E sad jedno pitanje za ove motore kao kod mene, da li taj motor neće da povuče ispod 1800rpm što je i slučaj kod mene, a onda odatle samo se podigne hauba i ne možeš se odvojiti od sjedišta, a probavao sam kod drugara na istom autu i motoru vuče sa 1200rpm, neko govori da ne može povući ispod 1800rpm dok se turbina ne aktivira, ali opet mi je čudno zato što je tu varijabilna turbina i ona bi trebala uvijek da radi?


RE: Upravo stiglo - BeliNinja - 08-30-2017

(08-30-2017, 08:06 PM)Makso Wrote: @Macola
Kako se tek čuje W12 motor iz VAG grupacije...  Smile

Pošto ja i stari vozimo Golfa 4 1.9TDI 74kW (ona novija verzija motora sa direktnim ubrizgavanje i varijabilnom turbinom), iskusio sam kada se taj motor sa silnom elektronikom pretvori u motor od golfa 2, tj. kada se isključi turbina i prijeđe u safe mod, u to uvijek u najgorem slučaju kad se vrši preticanje ili malo jače gasanje samo propane gas, a dešavalo se kada se mijenja brzina i kad se naglo pusti gas da se prešalta i pustiš kvačilo on ne vuče. Odem kod majstora on skine turbinu i na čišćenje i kompletan dio usisne grane, poslije vuče ko blesav, najveća mana tih VW-ovih TDI motora jer ih ubija gradska vožnja i niski obrtaji, i onda se to sve vremenom nakupi i počne da zeza. Onda uvijek gledam kad malo otvoreniji put gdje nema gužve i policije, stisnem ga u što veće obrtaje i onda malo baci dima i proguta ono od gradske vožnje i više nema dima.

E sad jedno pitanje za ove motore kao kod mene, da li taj motor neće da povuče ispod 1800rpm što je i slučaj kod mene, a onda odatle samo se podigne hauba i ne možeš se odvojiti od sjedišta, a probavao sam kod drugara na istom autu i motoru vuče sa 1200rpm, neko govori da ne može povući ispod 1800rpm dok se turbina ne aktivira, ali opet mi je čudno zato što je tu varijabilna turbina i ona bi trebala uvijek da radi?

Svaki dizelas ima isti problem sa naslagama u usisu i izduvu.

Imam utisak da ce celog zivota da me prati ova glupost oko aktiviranja turbine Big Grin
Svaka turbina radi stalno, jer je pokrece cirkulacija izduvnih gasova. Otvara se pitanje da li motor razvija dovoljno momenta ispod 1k8rpm ili ne razvija dovoljno momenta. 
Mozda ti onaj vakuum za promenu geometrije turbine malo zeza. Mozda ti brizgaci ne daju dovoljno goriva.

Nisam bas ekspert za ovo, ali logicno je da ako motor ne daje vucno-brzinske karakteristike koje se od njega ocekjuju obicno bude problem negde u sagorevanju smese (pod uslovom da je mehanicki ispravan). Sagorevanje smese moze da bude poremeceno iz vise razloga, ali ako uzmemo u obzir da je kod dizelasa usisavanje vazduha uveg punog kapaciteta ostaje nam doziranje goriva kao varijabila a tu brizgaci i pumpa visokog pritiska imaju glavnu rec.
Naravno, moze da bude i neki od senzora koji ne daje adekvatne parametre kompjuteru.


RE: Upravo stiglo - BeliNinja - 08-30-2017

1.9 TDI 2000–2006 I4 8V ATD/AXR (Pumpe-Düse) 1896 cc 74 kW (101 PS; 99 hp) @ 4000 rpm 240 N·m (180 lb·ft) @ 1800–2400 rpm

Iz prilozenog se vidi da maksimalni moment daje tek od 1k8 rpm. Dakle tvoj auto radi korektno. Mozda tom tvom ortaku nesto nije kako treba ili je nesto cackano sa cipom.


RE: Upravo stiglo - Želja - 08-30-2017

Ja već 6 godina vozim za 450din/100km Smile
[Image: SATrevija_2013_315_Voznja-jeftinija-nego...00x516.jpg]

http://www.stojanov.rs/iskusite-ugodnost-voznje-u-fiat-u-500l-vas-pokrece-voznja-a-njega-cng-gorivo-buducnosti/