DIY Electronic projects
Priprema Gerber fajlova za proizvodnju pločica - Eagle CAD - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Tutorijali & teorija - Tutorials & theory (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Forum: Tutorijali - Tutorials (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=27)
+--- Thread: Priprema Gerber fajlova za proizvodnju pločica - Eagle CAD (/showthread.php?tid=149)

Pages: 1 2


Priprema Gerber fajlova za proizvodnju pločica - Eagle CAD - npejcic - 11-18-2013

<p>Pozdrav svima,</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>&nbsp; Svako ko se upuštao da izrađuje pločice fabrički, naišao je u startu na problem u vezi dokumentacije. Naime, mali broj firmi prihvata "sirove" fajlove iz manje popularnih programa kao što su Eagle, KiCad itd... Primetno je i da postaje trend da se prihvataju samo Gerber fajlovi, jer proizvođači time sebi unificiraju ulaznu dokumentaciju. Da bi se ovaj problem rešio potrebno je uložiti malo truda u generisanje <a data-ipb='nomediaparse' href='http://en.wikipedia.org/wiki/Gerber_format'>Gerber fajlova</a>.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>&nbsp; Da stvar bude jos lakša potrudili su se i sami proizvođači štampanih pločica pa je na sajtovima kod nekih od njih i ponuđeno kompletno automatizovano rešenje za generisanje ovih fajlova. U prilogu ove teme možete preuzeti jedan takav fajl, koga možete iskoristiti i za još neke proizvodjače jer gerber fajlovi su prilično standardizovani.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>&nbsp; Za početak, potrebno je iscrtati štampanu pločicu (PCB). (Kako pravilno pristupiti crtanju pločice, u nekoj drugoj temi)</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>&nbsp; SUGESTIJA: Kada se iscrta PCB, topla preporuka je da se upotrebom DRC (design rule check) obavezno proveri da li je PCB pravilno iscrtana i da li zadovoljava tehnologiju proizvodjača (debljina veza, razmak, minimalna rupa itd....). Parametri provere se mogu sačuvati u fajlu. Ovaj fajl se može po potrebi definisati zavisno od proizvođača pločica ili čak preuzeti kao gotov sa sajta istog. Ukoliko je sve u redu, pristupamo generisanju gerber fajlova.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>&nbsp; Kada smo učitali PCB u programu Eagle Board biramo u meniju File &gt; CAM Processor.</p>
<p>&nbsp; Zatim u novo-otvorenom prozoru učitajte fajl (File &gt; Open &gt; Job) koji je dat u prilogu ove teme: SeeedStudio_DRU_no_angle_20130527.dru</p>
<p>&nbsp; (fajl se nalazi zapakovan u zip arhivi pa ga je potrebno raspakovati u neki folder na disku, pre učitavanja)</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>&nbsp; Klikom na dugme "Process Job" aplikacija ce generisati, u istom folderu gde se nalazi brd fajl PCB-a, 12 novih fajlova.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>&nbsp; Ti fajlovi su gerber fajlovi. Nebitno je koju ekstenziju imaju, jer to zavisi od proizvodjača do proizvođača. Bitna je njihova sadržina.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>&nbsp; Ovde se nameće novi problem: Kako da budemo sigurni da su gerber fajlovi adekvatno generisani i da li ima razlike od izgleda pločice u Eagle editoru?</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>&nbsp; Iz iskustva mogu preporučiti besplatnu aplikaciju firme Pentalogix, ViewMate koju možete preuzeti na ovom linku: <a data-ipb='nomediaparse' href='http://www.pentalogix.com/viewmate.php'>http://www.pentalogix.com/viewmate.php </a></p>
<p>&nbsp; Ova aplikacija omogućava da učitate gerber fajlove i prikazuje izgled kako će vaša pločica finalno izgledati.</p>
<p>&nbsp; Učitavanje gerber fajlova u ViewMate se može uraditi sa File &gt; Import &gt; Gerber. Selektovati svih 12 fajlova, a ViewMate će prepoznati koje može da učita.</p>
<p>&nbsp; Ukoliko prijavi greške u nekim fajlovima, možete ih ignorisati.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>&nbsp; Fajl o rupama (njihovim dimenzijama i koordinatama) se zove *.TXT (ukoliko koristite priloženi dru fajl) i on se nemože učitati u ViewMate, pa će vam prijaviti grešku.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>&nbsp; U free verziji ViewMate nije moguće snimiti izmene koje eventualno možete raditi na gerber fajlovima. To je omogućeno u platnoj verziji, ali vam to i netreba.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>&nbsp; Konačno kada se uverite, sve fajlove (12 komada u našem slučaju) šaljete proizvođaču, najbolje arhivirane i nazvane po projektu koga sadrže.&nbsp;</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>&nbsp; Napomena: Fajl koji prilažem je korišćen u više navrata za proizvodnju pločica tako da je proveren u praksi, ali obavezno konsultujte proizvodjača gde želite</p>
<p>da radite pločice pre slanja, i raspitajte se o tehnologiji koju poseduje. Primer, čestp se dešava da se recimo vie ispod 0.3mm dodatno naplaćuju.</p>
<p>&nbsp; <strong>Autor ovog teksta nemože snositi odgovornost za bilo kakvu štetu nastalu korišćenjem ovog uputstva.</strong></p>



RE: Priprema Gerber fajlova za proizvodnju pločica - Eagle CAD - mikikg - 01-26-2017

Da li moze mali update oko ovog upustva za generisanje gerber fajlova za 7.x verziju Eagla? Izmenjeni su malo ekrani i ne slaze se opisana procedura ...


RE: Priprema Gerber fajlova za proizvodnju pločica - Eagle CAD - npejcic - 01-28-2017

Ja koristim još uvek staru 6.0.x verziju i procedura je adekvatna... moraću da instaliram novu verziju pa da probam.


RE: Priprema Gerber fajlova za proizvodnju pločica - Eagle CAD - mikikg - 02-10-2017

Nebojsa, da li mozes samo da postavis ovde tvoj Job file za Eagle, *.cam, fajl gde su definisani koji lejeri idu u koje fajlove.


RE: Priprema Gerber fajlova za proizvodnju pločica - Eagle CAD - mikikg - 02-10-2017

Ovaj fajl je ustvari falio ovde u temi ... Job file za CAM procesor od SeedStudio
Uspeo sam da napravim Gerber fajlove.


RE: Priprema Gerber fajlova za proizvodnju pločica - Eagle CAD - gorankg - 02-10-2017

Koliko se sećam imaš na sajtu uputstvo i za drill fajl. Da li si napravio i njega?


RE: Priprema Gerber fajlova za proizvodnju pločica - Eagle CAD - mikikg - 02-10-2017

On se kreira u okviru ovog prilozenog Job fajla, ako je to to, ima definicija da se napravi fajl sa .TXT extenzijom u Excellon formatu.


RE: Priprema Gerber fajlova za proizvodnju pločica - Eagle CAD - nik - 02-10-2017

Miki,

Ne znam dal' se ovo odnosi i na Seed Studio al' momci koji su slali fajlove ITEAD-u a koriste Eagle 7.2 i 7.3 dobijaju razbacane DRILL podatke
a resenje je u upotrebi opcije Excellon_24 umesto standardne Excellon. Ne poznajem Eagle uopste al' videh videh par komentara ovde

Pozz


RE: Priprema Gerber fajlova za proizvodnju pločica - Eagle CAD - mikikg - 02-10-2017

Hvala Nik, provericu to.
Primetio sam da nesto nisu u dobroj razmeri ovi drill fajlovi koje sam generisao, mozda je upravo to taj problem.


RE: Priprema Gerber fajlova za proizvodnju pločica - Eagle CAD - npejcic - 02-11-2017

Izvinjavam se zbog moje neažurnosti oko ove teme, proklizala mi sa spiska šta mi je ostalo da uradim, a preopterećen poslom... eto, tek sada se javljam.

Ovde su proverene CAM skripte za Eagle 6.x.x koje koristim poslednjih par godina. Vrlo je moguće da postoji problem u Eagle 7.x.x, a kao što sam ranije pisao, veoma dobra praksa je da se pre slanja provere generisani Gerberi putem ViewMate ili slične aplikacije.


.zip   ITEADstudio_CAM for Eagle6.x.zip (Size: 1,19 KB / Downloads: 9)


RE: Priprema Gerber fajlova za proizvodnju pločica - Eagle CAD - mikikg - 02-11-2017

(02-10-2017, 10:01 PM)mikikg Wrote: Hvala Nik, provericu to.
Primetio sam da nesto nisu u dobroj razmeri ovi drill fajlovi koje sam generisao, mozda je upravo to taj problem.

Uradio export za rupice u Excellon_24 formatu, sad lici da je OK, sa predhodnom opcijom tj formatom Excellon (bez _24) je definitivno bilo problema.

Ovo sam kontrolisao iz programa GerbView (deo Kikad paketa aplikacija).


RE: Priprema Gerber fajlova za proizvodnju pločica - Eagle CAD - Khadgar2007 - 05-03-2017

Ne znam jel spada ovdje ali možda ću tu prije dobiti pomoć nego da okačim negdje drugdje.

Došao je dan da trebam napraviti gerber fajlove za tvorničku izradu PCBa. Nakon googlanja, malo PMa sa Mikijem uspio sam nešto napraviti pa ću okačiti ovdje fajlove da mi netko proba provjeriti jel to valja ili ne.

Radi se o jednostavnom shieldu za Arduino Uno. Prijatelj me zamolio da mu složim po njegovoj šemi koja je jednostavna pa nisam niti radio *.sch file u EAGLEu već samo *.brd .Koristio sam job file od Mikija koji je već okačio ovdje(onaj koji generira 12 fajlova) Probao sam prvo napraviti rupe u excelon ali vidio sam problem a to je da su rupe van pločice, onda sam napravio u excelon24 i rupe su tamo di bi trebale biti ali kako općenito nisam nikada to radio bilo bi zgodno da netko pametniji od mene prekontrolira.


.rar   Arduino uno releji.rar (Size: 36,04 KB / Downloads: 7)

Inače malo pitanja vezana za samu izradu PCBa kod nekog proizvođača. Da li ja recimo trebam njemu dati sve gerber fajlove ili samo osnovne koji su potrebni za izradu PCBa(drill,vodovi,solder mask). Recimo ako ne želim silkscreen jednostavno mu ne pošaljem te fajlove, jel može to tako?


RE: Priprema Gerber fajlova za proizvodnju pločica - Eagle CAD - vsavic - 05-04-2017

Obicno im se ne salje brd fajl.

Meni je ovo pomoglo kad sam radio s bracom kinezima Smile

Ovo je cam fajl za export od sparkfun-a za Eagle. Evo ovde i njihovog tutorijala za to.

Ne znam dal si hteo ovo il ti se omaklo, ali mozda da promenis samo ovaj deo da za viu iskoristis round ili oktagon da ti ne bude tako zaobljeno.

[Image: 3fe8dacedbf348e3a1ddc93034542de2.png]

Imas i puno praznog prostora na plocici, mozda da mu dodas GND plane.


RE: Priprema Gerber fajlova za proizvodnju pločica - Eagle CAD - Khadgar2007 - 05-04-2017

Znam da se ne šalje brd, ja sam ga stavio u rar zbog toga da netko od forumaša pogleda jel sam dobro napravio gerber fajlove.

Hvala na linku na sparkfun, onaj vodič mi se čini baš zgodnim i detaljnije ću ga proučiti.


RE: Priprema Gerber fajlova za proizvodnju pločica - Eagle CAD - mikikg - 07-19-2017

Jedno pitanje, kako se u Eagle radi export fajlova za pick and place masine?

Treba da odradim to za Bato MM 1.1 plocicu ...


RE: Priprema Gerber fajlova za proizvodnju pločica - Eagle CAD - vsavic - 07-19-2017

(07-19-2017, 08:24 PM)mikikg Wrote: Jedno pitanje, kako se u Eagle radi export fajlova za pick and place masine?

Treba da odradim to za Bato MM 1.1 plocicu ...

Imas u Eagle-u kad otvoris PCB view, pa odes na UPL "mount.ulp", "mountsmd.ulp", "mountsmd-th.ulp" zavisi sta hoces i on ti tu stavi i koordinate, i rotaciju i sve. 

Npr. dobijes ovako nesto:



Mada mislim da skoro sve kompanije koje rade automatski assembling to mogu od gerber-a same da odrade (bar kinezi znam da rade sami), das im samo gerber fajlove i oni cepaju. Smile


RE: Priprema Gerber fajlova za proizvodnju pločica - Eagle CAD - npejcic - 07-20-2017

To je to, što je @vsavic napisao. Provereno više puta.


RE: Priprema Gerber fajlova za proizvodnju pločica - Eagle CAD - progster - 08-02-2017

Zamolio me Miki da odradim pick and place fajl za lemljenje, koristio sam mountsmd.ulp:

.zip   lm3886-bridgeV1.1-final.mnt.zip (Size: 678 bytes / Downloads: 8)

To bi trebalo da je to?

Ono što me buni, je kada odradim mountsmd-th.ulp, dobijem dva odvojena fajla za TH i SMD, ali se SMD fajl razlikuje (ne suštinski, samo format zapisa):

.zip   lm3886-bridgeV1.1-final-smd.mnt.zip (Size: 786 bytes / Downloads: 4)

Ovo je brd fajl:


.zip   lm3886-bridgeV1.1-final.brd.zip (Size: 59,9 KB / Downloads: 5)


RE: Priprema Gerber fajlova za proizvodnju pločica - Eagle CAD - Bocko - 08-02-2017

Može li to neko sa iskustvom proveriti i potvrditi, pa da se šalje na Iritel...


RE: Priprema Gerber fajlova za proizvodnju pločica - Eagle CAD - npejcic - 08-02-2017

Bocko, mislim da jedino Iritel može dati konačan sud. Ja lično nemam mogućnost da proverim ove fajlove. Oni idu u Pick-and-Place mašinu i tada mogu da provere da li su mount fajlovi ok.

Do sada nisam imao problem sa ovim fajlovima, a verujem da Iritel ima neku proveru pre puštanja cele serije, tako da mislim da ih trebamo pitati da li mogu da urade par komada za probu, uslikaju i onda je to sve što nam treba pre potvrde cele količine.

Još i ovo, Accredu sam slao uvek sva tri fajla pa neka odaberu koji im odgovara Smile