DIY Electronic projects
Ubuntu početnik - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: IT (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=63)
+--- Forum: Operativni sistemi (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=66)
+--- Thread: Ubuntu početnik (/showthread.php?tid=1217)

Pages: 1 2 3


Ubuntu početnik - Bocko - 03-19-2016

Samo što sam sinoćke instalirao i malko koristio Ubuntu linux, već imam mali problemčić:
instalirao sam Wine, i da instaliram Sprite 6.0, kad neće, piše neispravno ime...
I, primetio sam, da malko duže diže Ubuntu, nego Windows?

Sad probao, TinaTI normalno instalirao...
ALI ne prima update TinaTI... grrr, može li se ikako ovo podesiti?

Ne bih baš da pravim dual boot, pre ću se vratiti na Win7 Sad


RE: Ubuntu početnik - euronymous - 03-19-2016

Probao sam i ja Sprint da pokrenem preko Wine, ali nece da moze. Npr eagle radi direkt na linux-u, dok LTSpice i TinaTI rade preko Wine najnormalnije. Sto se tice update za Tina TI, mora se skinuti nova verzija programa, pa instalirati, nece onako iz programa da povuce update, a ono sto je Dragan100 rekao da se nakon svakog pokretanja uradi update i odradi kompajliranje novih stvari nisam probao.

Sto se tice dual boot-a, to je na tebi da odlucis, ja imam win na drugoj particiji i pokrenem ga 3x godisnje, ali neka stoji, 'leba ne trazi Big Grin


RE: Ubuntu početnik - enaB - 03-20-2016

Moze windows kao vituelna masina ako treba za ponekad, VirtualBox ili VMware


RE: Ubuntu početnik - dejansd - 03-20-2016

Ovo sa virtuelnom masinom je bolje za ponekad. Koristim virtuelnu masinu sa winXP na w7 posto mi laserski stampac nema drajvere za w7.Paralelno tom w7 ima normalno instaliran winxp i mageia linux nastao iz mandriva distroa. Pod linuxom nisam imao problema sa drajverima za periferne uredjaje u najgorem slucaju treba iskompajlirati drajver na masini ili da vam to neko drugi uradi.
Obicno se vecina linux distribucija duze butuje od windovsa alli posle brze radi i manje cacka po hdd-u ako ima dovoljno rama. Doduse ja slabo koristim linux da pod njime pokrecem win programe obicno trazim alternativu ,e sada upotreba oko elektronike je specificnija pa je i izbor suzen i na win platformi.
Cini mi se da uz vine ima jos jedna aplikacija za pokretanje win programa


RE: Ubuntu početnik - mikikg - 03-20-2016

VirtualBox je besplatan i nije los, VMware je odlican tj najbolji SW za te namene (ima najbolju HW/SW integraciju) i vredi da se kupi licenca a u ponudi imaju i ESXi koji je besplatan za 8 CPU jezgra (ili 16 zaboravio sam) koji je u sustini jos bolja varijanta ako imate malo "jace" PC masine.

U VMware radi sve, dignete neki OS unutra, WinXP npr, izpodesavate sta vam treba, WAN (internet) mrezu na kraju mozete i da iskljucite u tom VM, podesite lokalnu mrezu i lokalni deljeni storage za fajlove i to je to. Ima i "unify" opcija da integrise ekrane kao da je standalone aplikacija (slicno kao Wine).

Wine je skracena varijanta Virtualne Masine za DOS/Win, neke opcije ne podrzava u osnovi dok VirtualBox i VMware rade nezavisno kao ceo racunar u racunaru i deli osnovne HW resurse host racunara.

VM su generalno dobra opcija zato sto moze da se lako manipulise njihovim kopijama, moze da se presnimi trenutni radni image na drugi racunar, moze da se uradi snapshot pa ako nesto zabrljate moze da se uradi restore celog sistema i to radi 1/1.

Sa SSD diskovima i i3/i5/i7 procesorima + jedno 8 do 16GB RAM to leti kako radi sa 2-3 VM istovremeno a jedna se ne oseca, radi kao "nekad" u XP Smile

BTW: Meni je recimo brze radio software za SDR pisan u C# "nativno" na XP sa .NET kroz VM nego kao MONO .NET emulator za *nix!!

Skoro smo uzeli u firmi jednu i3 masinu sa H170 chipsetom, 8G RAM DDR4 i SSD, ja ne mogu da bam objasnim kako to radi, Kubuntu se pali (i restartuje) za 2-3 sekunde, neverovatno, ne oseca se nista da glavi, samo klizi, ne cuje se … Video kako radi je bruka, druga dimenzija, kad je u H170 chipsetu GPU ustvari integrisan u procesoru, nema externi GPU Smile


RE: Ubuntu početnik - Bocko - 03-20-2016

Mora li biti Intel makina, ili može i, recimo Fenom sa tri jezgra, 6Gb RAM-a, 60Gb SSD?
Može li ukratko postupak-redosled instaliranja, i nije mi problem ni Kubuntu, ili neki drugi OS, ako već treba reinstal...


RE: Ubuntu početnik - euronymous - 03-20-2016

Wine (wine is not emulator), sto ce reci da nije klasican emulator.

Uzmi lepo skini VirtualBox si na win ili samo instaliraj iz repozitorijuma ako si na lindzi, program kao i svaki drugi, prolistas dokumentaciju i nema tu nekih velikih tajni, "napravis" novi komp, tj. odredis koliko resursa ce imati, poturis mu instalaciju win npr i instaliras sistem najnormalnije, naravno u VB, posle pokrenes novi OS i vozi Big Grin


RE: Ubuntu početnik - mikikg - 03-20-2016

Instaliraj VirtualBox sa ove adrese:
https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads

Kada pokrenes to, onda kreiras novu VM, podesis opcije oko memorije, cpu i diska.
Posle imas da podesis boot opcije za tu VM, mozes da upotrebis neku CD instalaciju WinXP ili ISO fajl bilo kog sistema, i na kraju kazes boot, krece crni ekran kao BIOS i nadalje je sve isto kao kada instaliras OS na klot masinu.

PS: Pretece me euronymous ;_


RE: Ubuntu početnik - mikikg - 03-20-2016

https://www.youtube.com/watch?v=JQA-UmV5apc


RE: Ubuntu početnik - euronymous - 03-20-2016

To je to miki, samo da bocko zagreje stolicu i ima da bude admin u svojoj ulici Big Grin


RE: Ubuntu početnik - Bocko - 03-20-2016

Samo da mi glava ne poraste previse Smile
Hvala, momci, kad se vratim sa planine iznad Krcedina, pun mladog kiseonika, krecem Smile


RE: Ubuntu početnik - Ubledeli - 03-20-2016

za crtkanje plocica


eagle i kicad rade na linuxu i verovatno ih ima u software centru


RE: Ubuntu početnik - Bocko - 03-20-2016

Ne bih se još i sa time igrao, pogotovo, što se na forumu najviše koristi Sprint i Tina Smile


RE: Ubuntu početnik - euronymous - 03-20-2016

Isto ti se 'vata, rezultat je na kraju isti, hocu reci crtao plocicu u jednom, drugom ili trecem programu sve ti jedno, naravno izbor zavisi od tvojih htenja, znanja i malo inata Big Grin


RE: Ubuntu početnik - mikikg - 03-20-2016

Navikne se covek na neki program, takodje oko tih PCB verovatno ima i svoje projekte i biblioteke a i projekti na forumu su isto uglavnom za Win verzije tako da najbolje sa VM, napravis taj OS samo za Elektroniku, nema internet tu, nema updejtova, ne diras nista sto bi obicno radio na stand-alone verziji i ta masina moze godinama da ti radi. Evo ja vozim neki XP iz doba jure, tu mi sav SW za elektroniku … ne fali mu nista, bolje radi nego kada se solo instalira, ima vise prostora posto je ceo OS u prozoru Smile


RE: Ubuntu početnik - mikikg - 03-20-2016

Virtualizacija je mnogo mocna caka, to je jedini nacin da iz ovih nasih sokocola izvuceno da radi nesto korisno, kazem vam sa i3 konfiguracijom i 8G DDR4 to leti kako radi, procesor je optimizovan za virtualizaciju, software za tu funkcionalnost pravi vrlo mali "overhead" tj vrlo malo dodatno opterecuje procesor a program se izvrsava skoro isto kao i na nezavisnom OS.
Konfirguraciju za i3 koju spominjem mozete da kupite novu za nekih 45k din sa PDV bez kucista i ostalih periferija (koje uglavnom imamo) i to se vritualizuje i vozi Misko. Ajd nadjite mi za taj novac na ku/**indo prodavnicama polovan lap-top i sta sa njim mozete da uradite, unutra slabo sve, lagano se kvari deo po deo, otkazuju ventilatori i baterije … Ovaj H170 chipset sa DDR4 je mega-giga brz, ploca moze da se nadje u mini ITX formatu i da se spakuje u bas malecka PC kucista povrsine malo veca nego podloga za mis koju trenutno koristite Smile … Ploce uglavnom imaju sve zive I/O na sebi, od LPT/COM do USB3 i jos svasta nesto (jedino nema flopy i IDE :_).

Inace tu pricamo o 6toj generaiji Intel procesora na 14nm, neverovatno kako dobro radi i koliko malo trosi struje ...


RE: Ubuntu početnik - Bocko - 03-21-2016

Virtual Box radi i WinXP pod njim, još me zeki deljenje foldera, napravio sam u VB XP-u folder u dokumentima, restartovao, no ga ne vidim u Ubuntuu...
Ni usb kad priključim, ne vidim na virtualnom XP-u...
Ajd* sad, kad ste mi dali jelo, dajte mi i kašiku da kusam Smile
Čitao sam i gledao po netu, no mi se ne bistri oko deljenja iliti otvaranja stvarnih programa na VB... Sad

Još jedan problem je kako maksimizovati prozor u kome je XP na veličinu čitavog ekrana?

Možda bi sve bilo malko bolje, ako bi koristio Win 7 umesto Win XP?


RE: Ubuntu početnik - euronymous - 03-21-2016

Za deljene foldere imaš sažeto objašnjenje ovde, ja probao i rado kao sat.
Za direktan pristup USB uređajima sa guest OS nemam rešenje, najverovatnije može, ali ja ne znam kako.


RE: Ubuntu početnik - euronymous - 03-21-2016

Nisam probao, ali obećava, nemam sad vremena da se igram sa tim, ali srediću to pre ili kasnije.


RE: Ubuntu početnik - Bocko - 03-22-2016

Uspelo je, posle duuugo nagovaranja i probavanja, jer nije sve tamo, gde piše i ne izgleda sve tako, kako je predloženo Smile
Nisam još uspeo USB čitanje na virtuelnom XP, no, bitno je, da mi je razmena uspela, kao i slika preko čitavog monitora...
Malko se radilo i u Sprintu, malko probavala Tina, i sve cakće kako treba...
Ništa bez pomoći prijatelja Smile
Nisam nikakve drajvere od hardware učitavao, možda sam trebao?
Edit: ako nekom dalje može biti od pomoći:

VBoxGuestAdditions_5.0.17-106108 je u iso formatu, pa je morao da se mountuje u virtual CD rom i odatle instalira, i tek onda se može napraviti mrežno deljenje foldera između host i guest računara..