DIY Electronic projects
HF linear - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: RF - Radio tehnika (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=47)
+--- Forum: RX / TX - Prijemnici i predajnici (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=49)
+--- Thread: HF linear (/showthread.php?tid=1007)

Pages: 1 2 3 4 5 6


RE: HF linear - HomeMadeAudioProject - 07-31-2016

Boro,svaka čast!


RE: HF linear - emiSAr - 07-31-2016

Aferim!
Hvala i u moje ime svima koji su na bilo koji nacin pomogli realizaciju sprave.-

pOz


RE: HF linear - samuki - 07-31-2016

Dobro napravljeno . ???? ???????? I koliki bi domet trebao biti ?


RE: HF linear - mikikg - 07-31-2016

(07-31-2016, 11:13 AM)samuki Wrote: I koliki bi domet trebao biti ?

Oko 5 do 10 ... HILJADA kilometra! Bez sale! Smile
Naravno to sve varira od propagacija i antene ali svakako mnoooogoooo ...


RE: HF linear - boraomega - 07-31-2016

Do sad je sa njim tokom proba odradjen Japan, Costa Rica, Venecuela, Zap. obala USA, Americka Samoa, Hongkong, Kanada, Australija i Juzna Afrika. Dakle u zavisnosti od propagacija prakticno dobacujem bilo gde u svetu i to nigde sa raportom manjim od 7-8 S jedinica a cesto i preko 9+20.Te stvari ne zavise samo od snage i nisu moguci kontakti bas bilo kad sa bilo kojim delom zemaljske kugle.


RE: HF linear - emiSAr - 07-31-2016

"Siva ekonomija" veoma stetna po drzavu, "siva zona"-korisna za komunikacije.-

pOz
-------------------
Prije nekih 40 godina SK E74AG (SK 2012 god) dosao kod mene i iz tasne vadi front panel lineara
izradjen u al ploci 10mm reljefnom tehnikom, sve oznake ispupcene i polirane a povrsina udubljena i
matirana i pita me imam li kakvih dugmadi za taj linear. Kad sam vidio kako je uradjena prednja ploca, mrtav hladan sam mu rekao-za takvu stvar skidaj svako dugme sa mojih uredjaja koje ti odgovara. na pitanje , a sta ces ti? rekoh da cu se, obzirom na moje veze snaci cu se originalima-i tako je i bilo.-


RE: HF linear - samuki - 08-01-2016

10000 km !?  Pravio sam ovaj od 1w predajnik i domet je do 100 metara sa antenom od 20cm ????


RE: HF linear - boraomega - 08-01-2016

(08-01-2016, 12:49 PM)samuki Wrote: 10000 km !?  Pravio sam ovaj od 1w predajnik i domet je do 100 metara sa antenom od 20cm ????

Taj sto si pravio je od nekih 100-200mW pa mozda ni toliko, a domet radio talasa zavisi od mnogo stvari - i od frekvence i od snage i od antene i od uslova prostiranja u tom momentu (koji opet zavise od doba dana, doba godine, Suncevih pega....). Ima o tome jako puno informacija na NET-u... citaj ako te stvarno zanima.


RE: HF linear - Želja - 08-01-2016

Kolikko se ja sećam,
kada se talasi odbijaju o jonosferu, tada sa jako malim snagama se postižu ogromni dometi.
Naravno sve se mora odvijati u tačno definisanim uslovima.

Pozz


RE: HF linear - TDA - 08-01-2016

Big Grin Samuki care! Big Grin
Nije samo snaga u pitanju nego i talasna dužina i modulacija signala.
Ne prostiru se svi elektromagnetni talasi na isti način.


RE: HF linear - Braca - 08-01-2016

U dobrim uslovima i sa dobrom antenom mogući su veliki dometi i sa malom snagom.

70-tih smo čak i sa AN/GRC-9 na 7MHz telegrafijom radili Evropu, naravno, ne sa originalnom štap antenom:

http://www.n6cc.com/angrc-9-radio-set

Pozdrav


RE: HF linear - Khadgar2007 - 08-01-2016

Upravo tako Braca. Prije nekih 10tak godina moj stari je na 144MHz sa Icomom 202 dobacio od Siska do Tunisa(točan lokator ne znam), telegrafija naravno i odbijanje od atmosfere i antena je bila dobra(DIY uradak) ali svejedno to je snaga od 2W tako da ne treba podcjenjivati male snage. Koliko je god aparatura dobra atmosferski uvjeti moraju biti također dobri za daleke veze.


RE: HF linear - mikikg - 08-01-2016

Generalno na HF podrucju 0.1 - 30MHz se ostvaruju veci dometi jer se radio talasi odbijaju od jonosfere dok na vecim frekvencijama radio talasi uglavnom idu pravoliniski ili se slabije reflektuju. Takodje na vecim frekvencijama talasi mogu da se odbiju od "velikih" predmeta poput naseg prirodnog satelita Meseca i to cesto radioamateri koriste, postave vrlo "usmerene" antene tacno prema Mesecu, radio talas se odbije i stigne negde na drugu polovinu Zemlje. Slicno se radi i sa vestackim satelitima ili recimo medjunarodne svemirske stanice (ISS) koja im sluzi kao reflektor kada prolazi iznad Zemlje u specificnoj poziciji zgodnoj da reflektuje talas na neku drugu tacku.

Iskusniji radioamateri to znaju ali cisto da spomenem da je i antena vrlo vrlo bitna. Naime postoje antene koje nemaju pojacanje (razni dipoli i slicno) a postoje i antene koje svojom mehanickom konstrukcijom "pojacavaju" signal ("riblje kosti" i parabole) cak do nekoliko stotina puta, recimo imamo predajnik od 1W a antena to moze da pojaca kao da imamo predajnik od 100W pa se po toj logici onda prave linearni pojacavaci od 1-2kW poput ovog Borinog iz teme gde na kraju dobijemo sumanuto veliku efektivnu izracenu snagu Smile
Nezgodno je sto je na HF opsegu talasna duzina relativno velika (nekoliko desetina metara) pa su antene sa pojacanjem poprilicno glomazne. Kako se povecava frekvencija tako se smanjuje talasna duzina pa je sve lakse napraviti antene sa pojacanjem.
Najvecu antenu koju sam video za HF sa pojacanjem od nekih cinimise 20ak dB je bila u obliku riblje kosti gde su elementi bili poredjani od veceg ka manjem i to tako da je najveci imao nekih 40m duzine i tako redom jedno dvadesetak elemenata i to sve na stubu visine isto oko 40m, rotacioni mehanizam je imao par kW motor sa reduktorom, grdosija prava! Naravno u vojne svrhe je bila upotrebljena ... Mada je i to "nista" kakvih sve antena ima, recimo celo polje od par kvadratnih kilometra sa stotinama manjih antena ispovezanih da rade istovremeno ...
Po istoj logici takve antene sa pojacanjem pomazu i kod prijema i onda je moguce uhvatiti ekstremno slabe signale i samim tim povecati razdaljinu izmedju sagovornika.


RE: HF linear - Želja - 08-01-2016

(08-01-2016, 02:46 PM)Khadgar2007 Wrote: Upravo tako Braca. Prije nekih 10tak godina moj stari je na 144MHz sa Icomom 202 dobacio od Siska do Tunisa(točan lokator ne znam), telegrafija naravno i odbijanje od atmosfere i antena je bila dobra(DIY uradak) ali svejedno to je snaga od 2W tako da ne treba podcjenjivati male snage. Koliko je god aparatura dobra atmosferski uvjeti moraju biti također dobri za daleke veze.

U tome i jeste bila draž, kada sa par wati uspostaviš vezu sa nekim ko je udaljen više hiljada km.
Pa se pitaš, od čega li se Bože dragi - odbijaju moji talasi ...
Od prirodnih uslova koji su se uspostavili u tom trenutku ili nekog NLO koji se udobrovoljio da mi bude repetitor Smile

Pozz


RE: HF linear - samuki - 08-01-2016


Zna se da zivimo u jednom velikom  Kondezatoru !????


RE: HF linear - TDA - 08-01-2016

Samuki, evo zgodne literaturice za tebe.
nastava.sf.bg.ac.rs/mod/resource/view.php?id=15718


RE: HF linear - emiSAr - 08-01-2016

@samuki, evo literature, citati, citati i sto je nejasno pitati.-
http://www.qsl.net/yu1bbv/ra_medija.htm

pOz


RE: HF linear - enaB - 08-01-2016

Svaka cast


RE: HF linear - boraomega - 08-01-2016

Ko hoce domet mora dobra antena a to znaci VELIKA I VISOKO.

[Image: alliss_Issoudun_Gange.jpg]

[Image: log_periodic.jpg]

[Image: OH8_X.jpg]


RE: HF linear - TDA - 08-01-2016

Jeli Boro, a kolika je tvoja? Big Grin