Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
APEX T-Line klon
nađoh povoljno visaton w200 ali ne s već ng. sa mobilnog telefona gledam pa mi nije baš lako porediti grafikone a vjerujem da ni samo oni nemaju odgovor na pitanje: mogu li visaton w200ng umjesto visaton 200s u ovom slučaju?
🇷🇸🇷🇸🇷🇸
Reply
Nova ideja TQWT... potrudicu se da nadjem vremena i uradim par.

APEXaudio.MileSlakovic
Reply
Mile, ja sam zainteresovan za samogradnju ovih zvučnika.

Već imam SAL DTF12 visokotonce
http://www.elementa.rs/proizvod/4881/kal...-103mm-50w
i dokupio bi neki od ovih 165mm basova
http://www.elementa.rs/proizvod/43813/ni...-165mm-50w
http://www.elementa.rs/proizvod/15533/ni...-165mm-40w

Skretnice nikad nisam pravio, tako da je možda najbolje da ako se ne snađem sa njima kupim ove
http://www.elementa.rs/proizvod/21323/sk...anala-100w

Da li mi možeš poslati detalje za izradu ovih kutija ukoliko nisi planirao da ovo bude komercijalni projekat?
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
...po meni NG ima bolji odziv,izgleda da mu je membrana lakša,a i razlikuju se bez obzira što imaju isti magnet i korpu,NG ima papirnu membranu i sunđerasto vešanje a S ima papirnu membranu lakiranu ali gumeno vešanje...,po meni je bolji NG ali malko ružniji Big Grin
Devojka me vara sa rođenim mužem!
Reply
Koji je NG a koji S?
SRP1620
SBX1620/BK
Reply
Molim te nemoj da kupuješ gotove skretnice, pogotovu ove, nikako. Imamo Zvuleta na ovom forumu, pomoći će ti oko izrade iste. Veruj mi da za tih 899 dinara možeš da napraviš barem 5x bolju skretnicu Wink
Opisao sam na diyaudio.rs ukratko i kako: http://www.diyaudio.rs/topic/7135-skretn.../?p=193861

Ima tu još dosta toga, tu smo, tu ti je forum, pomoći ćemo svi, samo nemoj da kupuješ gotove SAL skretnice, čak ni privremeno Wink

@vlada21> Jeste onaj ružniji mnogo lepše zvuči Smile Njega sam i uspeo da podesim da sviri jako lepo, ove "lepše" nikako, pa sam tada i odustao od SALa...

edit2: imaš i ovo pa pogledaj, nzm: http://proelectronic.rs/ZVUCNIK-NY6510-1...-11402.htm
Između astronauta nikada nije postojala granica. Onog dana kada taj koncept bude dopreo do svesti političara, naša planeta će izgledati drugačije. Aleksej Leonov
Reply
"Nemoj sreco, nemoj danas...' jos davno pevase Bora Corba Big Grin
Nemo' se vacas SAL, nista neces dobiti bolje od onoga sto vec imas kuci.

Ako Mile objavi projekat, dace i jedinice koje su upotrebljene, dace skretnicu, drvenariju & dampiranje.
- Za kalemove imas "Fini namotaji", biraj sto deblju zicu, koliko mislis da odvojis para.
- Za kondenzatore imas "Silken" pa potrazi Philips polikarbonat 1uF (6,9 din na 100 kom) pa kombinuj.
- Za otprnike nadji 1W-2W snage metal film pa u paralelu za vise snage (5-10) i kombinuj R do potrebne vrednosti.

Reply
Pa dobro, ne mora baš SAL bass. Smile
Može i Rockwood kao što je ALex predložio ili nešto treće...
Hoću da iskoristim DTF12 visokotonce koje sam dobio od Vlade akoji su sigurno dobri.
Ne planiram da pravim neke vrhunske. Dovoljno je da su pristojni i jeftini... Wink
Reply
Ako Mile nije imao na umu bash DTF12, opet ga neces iskoristiti. Ili da sam peglas filter za njega Smile
Reply
(04-22-2015, 10:24 AM)nik Wrote: "Nemoj sreco, nemoj danas...' jos davno pevase Bora Corba Big Grin
Nemo' se vacas SAL, nista neces dobiti bolje od onoga sto vec imas kuci.

Ako Mile objavi projekat, dace i jedinice koje su upotrebljene, dace skretnicu, drvenariju & dampiranje.
- Za kalemove imas "Fini namotaji", biraj sto deblju zicu, koliko mislis da odvojis para.
- Za kondenzatore imas "Silken" pa potrazi Philips polikarbonat 1uF (6,9 din na 100 kom) pa kombinuj.
- Za otprnike nadji 1W-2W snage metal film pa u paralelu za vise snage (5-10) i kombinuj R do potrebne vrednosti.

I ja sam koristio ove Philips kondenzatore. Ostade mi 40 komada. Smile
A i "Fini namotaji", takođe preporučujem.
Reply
(04-22-2015, 12:00 PM)vlada86 Wrote: ...I ja sam koristio ove Philips kondenzatore. Ostade mi 40 komada. Smile ...

Bas sinoc sam se igrao i premeravao vrednosti, hocu i ja da ih probam, da ih stavim na mesto 4,7uF 'Audin-Cap' MKP-Q5 u mojim starim 'Ariel' zvucnicima.
Vecina Philips-a je kapaciteta 0,95uF do 0,98uF, vrlo malo ima tacno ili nesto iznad 1uF. Spojio sam 2 niza od po 5 kom i sada imam skoro pa idealno, 4,69uF i 4,70uF
Uz neki mali teflonac (vrednoscu) kao 'bypass', ovo moze biti 'super cheap trick' za dobar zvuk Smile
Reply
(04-22-2015, 09:21 AM)TDA Wrote: Mile, ja sam zainteresovan za samogradnju ovih zvučnika.

Već imam SAL DTF12 visokotonce
i dokupio bi neki od ovih 165mm basova
http://www.elementa.rs/proizvod/15533/ni...-165mm-40w

Skretnice nikad nisam pravio, tako da je možda najbolje da ako se ne snađem sa njima kupim ove
http://www.elementa.rs/proizvod/21323/sk...anala-100w

Da li mi možeš poslati detalje za izradu ovih kutija ukoliko nisi planirao da ovo bude komercijalni projekat?

Za niskobudzetne zvucnike mozes da upotrebis ovaj SAL od 50W, a takodje mozes da iskoristis samo kalemove iz gotove skretnice po semi koju cu naknadno poslati i koja je kombinacija 6/18dB po oktavi.
Gotove skretnice nikako ne odgovaraju ali je jeftinije iskoristiti kalemove nego kupovati  ili motati druge.
Dimenzije kutije su vec date i odnose se na MDF 15mm debljine, moguce je koristiti i 18mm uz malu korekciju dimenzija, dizina T linije otprilike odgovara a fino podesavanje se radi dampiranjem tunela.
Kod malih dvosistemskih kutija namerno se koriste razlicite frekvencije ukrstanja izmedju basa i visokotonca, a obavezno je i atenuiranje visokotonca koji je obicno 6-12dB efikasniji od basa. Dakle cilj je da frekventni odziv kutije a ne skretnice bude ravan, to se postize recimo rezom 6dB/oct (samo kalem) 1500Hz na basu i 18dB/oct (kondenzator kalem kondenzator) na 4kHz uz atenuaciju 9dB na visokotoncu...
Konkretnu semu skretnice podelicu kad vidim karakteristike drajvera, a krojnu listu stranica kutije moze svako i sam da uradi, ako bude problema uradicu i to.
Nisam se jos odlucio za drajvere koje cu ja koristiti ali to nije ni vazno, ovakvu kutiju radio sam 1984 dok sam bio na odsluzenju vojnog roka u Puli i koliko se secam bila je prava atrakcija zbog neverovatnog basa.
APEXaudio.MileSlakovic
Reply
Hvala Mile.
To mi je ideja da napravim solidne niskobudžetne zvučnike za prvi takav projekat.
Nacrt iz posta #22 je sasvim dovoljno primamljiv za to.
Onda je moj konačan izbor zvučnika:
i
Kutije ću raditi sa MFD 15mm a skretnice ću rično motati. Smile
Reply
TQWT, transmision line, horn konstrukcijei slicno su jako popularne medju samograditeljima i high end proizvodjacima jer daju neverovatne bas ekstenzije, ali veoma zapostavljene medju komercijalnim "konfekcijskim" proizvodjacima zbog ustede na materijalu i jednostavnosti bas reflex konstrukcije. Turis plasticnu cevku i zavrsio si pos'o, kak'i njihovi tuneli i ostale zafrkancije...

Zato i kazem da je bolje nekada se i skrpiti i strpiti i napraviti nesto iz domace kuhinje pre nego se zaletei za konfekciju.

I TDA nemoj SAL, ko sto rece Nik, ako ikako mozes da ga izbegnes, izbegni ga... oni Rockwood, Visaton W170S, nesto na tu foru... Zvu javi se! Smile
Između astronauta nikada nije postojala granica. Onog dana kada taj koncept bude dopreo do svesti političara, naša planeta će izgledati drugačije. Aleksej Leonov
Reply
Ma može bilo koji drugi za od 5-6 inča snage 50-80W i impedanse 8 oma a da nisu skuplji od 1800-2000din po komadu...
Reply
Najprakticnije resenje koje sam vec predlagao je iskoristiti komponente (drajvere i skretnicu) iz neke kvalitetnije komercijalne kutije. Kutije su obicno bass relex od iverice, a cena kompletne koriscene kutije obicno je dosta niza od cene samih drajvera... Najcesce sam ja tako radio, a cesto ljudi zadovoljni zvukom kasnije zamene drajvere novim i kvalitetnim.
APEXaudio.MileSlakovic
Reply
Skicirao sam skretnicu, verovatno ce na basu da se koristi samo kalem...

APEXaudio.MileSlakovic
Reply
(04-22-2015, 12:56 PM)Alex Wrote: ........ Zvu javi se! Smile

Itekako mislim da se nešto može uraditi sa SAL jedinicama ali isto tako mislim da bi neko trebao da me ostavi sa jedno 6-7 komada da bih našao dva koja će imati isti odziv i TS parametre kako bi mogli da se upotrebe. Onda dolazimo do toga da ako napravim kutiju sa SAL zvučnicima odgovarajućih dimenzija, litraže i boje tona - izbacim projekat. No, zbog loše kontrole kvaliteta u proizvodnji neko će da kupi potpuno iste modele zvučnika, uzeće iste vrednosti za skretnicu koju postujem i neće dobiti isti zvuk. Varijacije TS parametara i frekventnog odziva mogu da budu znatne i kod renomiranih proizvođača pa kod SAL-a ne očekujem ništa drugo do potpuni haos.

E sad ovo što ću napisati se možda ne svidi nekome, možda se ne svidi većini ali ne bih bio ja da ne napišem pa stoga... 

Napisao sam u prošloj temi "koje kutije da pravim" koju je otvorio TDA da ću neke stvari da napišem samo onoliko puta koliko smatram da je dovoljno ali ne više od toga. Shvatam da nekada insistiranje na bilo čemu, makar bilo I ispravno, može da postane kontraproduktivno. Ne mogu da spašavam nekoga od samog sebe. Ne želim svaki put da ulećem u klizeći ljudima sa primedbama o tome kako se biraju drajveri, kako se prave kutije kao i kako se vrši odabir materijala itd. Ni u kom smislu ne želim da ostavim utisak nadmenosti ili elitizma te da se pomisli kako mi je ispod časti ili pak sramota napraviti kutije sa SAL drajverima. Želim da naglasim da je potrebno svakom projektu prići pametno, kritički I logikom. Potpuno mi je jasno koliko su ljudi u lošoj finansijskoj situaciji pa se ne može izdvajati velika svota novca za takvu sporednu stvar u životu kao što su zvučnici. Lično, zvučnici - hifi zapravo - su mi jako bitni u životu. Možda ne zato što sam strastveni slušalac muzike već je to možda zato što imam želju da razumem nešto više, drugačije ili pak dam sebi oduška u smislu da se ne nerviram zbog krucijalnih stvari u životu već zbog manje bitnih - a nerviram se dakako kad pravim neke zvučnike (: No i pored generalno loše finansijske situacije moje je mišljenje da je veća šteta nego korist od ulaženja u izradu jeftinih projekata te da je mnogo lakše tada kupiti gotove, fabričke, polovne kutije pa njih modifikovati. Tako može nešto da se radi da se zadovolji znatiželja, a na koncu - kad nam dosade ti zvučnici, a hoće - mogu se kasnije vratiti na fabričku postavku i opet prodati pa se tako ne bude ni na finansijskom gubitku. 

Ova tema i ona tema sa serijskom skretnicom se bave problematikom skretnice zvučnika i to uz pomoć simulatora koji uzimaju idealizovane odzive zvučnika u obzir (ravne linije) pa to više izgleda kao prenosna karakteristika skretnice nego kao nešto realno što se zapravo očekuje u fizičkom svetu, van simulatora. To tako nikada nije moglo da radi, niti će moći - na žalost. Da je moglo, ne bi bili napravljeni bolji simulatori koji uzimaju u obzir mnogo veći set podataka. Mogu to da odrade neki simulatori (za jedan sam napravio kakvo-takvo uputstvo) ali ni jedan simulator ne može da radi bez prethodno obavljenih esencijalnih merenja tako da je svaki savet koji neko da nekome za skretnicu u ovoj temi ili tamo, a koji nije prethodno zasnovan na merenjima baš tog zvučnika u baš toj kutiji koja će svirati, esencijalno pogrešan ma koliko savet dobronameran bio. Onom ko takav savet prihvati (savet za stavljanje ovakve ili onakve zavojnice na bas ili određivanje reda skretnice bez prethodnog merenja i rada u simulatoru koji uzima sve pomenute parametre u obzir) se čini medveđa usluga. Iako taj neko ko savetuje želi da pomogne u stvari odmaže. Može da se desi da savet urodi pozitivnim plodom što je proizvod puke sreće, a može (što je mnogo verovatnije) da ne urodi nikakvim plodom. Na žalost savetovana strana je do tada već pokupovala kalemove i kondenzatore koji su jako specifičnih vrednosti pa je pitanje hoće li se moći upotrebiti kasnije za bilo šta ako ne dovedu sada do ikakvog boljitka.

Ne mogu više nego što već jesam, da naznačim koliko su merenja bitna. To nije "moje viđenje stvari" već suva činjenica. Kome posle tolikog mog pisanja o važnosti merenja nije jasno koliko su važna (pri tom mislim na svoje pisanje na ovom i na diyaudio.rs) tom nikada neće biti jasno koliko god dalje pisao. Žao mi je ali je tako. Još mi je žalije što posle tolikog pisanja ali ne samo mog već tuđeg I to od mnooogo obrazovanijih na polju akustike po stranim forumima, blogovima, časopisima I knjigama - mi ovde I dalje raspravljamo na temu važnosti merenja I pravimo kutije bez istih. Nadam se da nema ljutiš. Ako i ima, a što ću vam ja - i eve jedan smajli Smile 
Reply
Mislim da te udarila suncanica, aj zvizni jedno pivce Smile
Salim se naravno, samo me svaki put dobro nasmejes kad se raskucas sa objasnjenjima kao sto su ova gore Big Grin

"Ne mogu da spašavam nekoga od samog sebe. "

Wink
Reply
Znam. Napišem da neću više I onda opet izblebećem. Jbg-a, sudba (:
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)