DIY Electronic projects

Full Version: KROHN-HITE 4402B
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Zdravo drugari,

Pre nekoliko dana zatekoh se u podrumu Dialoga. Ima tamo svakakvog loma ali paznju mi je privukao prasnjavi stari Krohn-Hite ultra pure sine wave oscillator. Ocistio sam ga od prasine i doneo u lab. Prikljucio na mrezu i pun ocekivanja zakacio osciloskop na izlaz, kad ono nista! Ravna linija!
Ultra pure? Da li to znaci ravnu liniju? Smile
Sa zadovoljstvom sa isekao pecat i otvorio ga. Lako sam pronasao glavni oscilator, ali nema oscilacija bez obzira na domasaj. Gledam ja tako i razmisljam sta bi moglo biti kad dolaze kolege i i smeju se mojim naporima da podignem u zivot ovog fosila. Potom dolazi lab tehnicar i kaze: Huuu koliko elektronike jel ti treba shema? A ja: Pa naravno covece sta mislis zasto blejim u ovo? Evo ga posle 5 minuta donosi service i user manual. Ja ga otvorim, procitam glavne delove otvorim shemu i posle kratkog ispitivanja zamenim LM318 i dobijem amplitudu na opsegu od 100Hz. Radost! Medjutim ostali opsezi ni da mrdnu osim 10K opsega koji proizvodi cetvrtku.
Drndam ja tako prekidace i dolazi stariji kolega: Kako ide? Evo drndam prekidace radi mi na 100. On ce: "Ja se secam nama su ti prekidaci uvek bili problem, to se moze raspakovati..." I tako ja raspakujem prekidace ocistim ih sa kontakt 60 vratim sve nazad i masina radi kao sat!
Onda dolaze kolege i gledaju u oscilogram: Ne cini mi se da je bas ultra pure ima oko 1%! Ha ha bila je to dobra sala ali i provokacija na moj racun.
Zakacim ja nas novi RSA5k spectrum analyser na jedan od izlaza kad ono harmonika koliko hoces. Izem ti ultra pure! Malo razmislim, otvorim datasheet od RSA5k kad ono hramonicne distorzije ulaznog risivera 80dB! Pogledam u oscilogram harmonici na -83dBm... A haaa!
Otvorim manual za Krohn da vidim kako su merili THD kad oni koristili notch filter i opasan signal analyser. OK i ja cu to da uradim. Sednem za LT spice, koristeci vrednosti date u manual-u simuliram notch i zloupotrebim lab technicara da sa sheme napravi hardver i evo rezultata:

Gain karakteristika filtra sa markerima na ocekivanim harmonicnim ucestanostima zbog korekcije merenja na spektru.
[attachment=15548]
- Spektrogram sa koga sam merio.
[attachment=15549]
- Moje radno mesto u laboratoriji. Ne toliko vazno ali samo da vas ucinim ljubomornim Smile
[attachment=15550]

Rezultat merenja pokazuje samo drugi harmonik na -70dB. Sa korekcijom filtra realna vrednost je -100dB sto je za 6 dB iznad ocekivane vrednosti od -106dB.
Harmonichi odgovor dosta zavisi od izlazne amplitude. Sa visim amplitudama (>0dBm) distorzije rastu a ponekad je moguce namestiti da treci harmonik bude izrazen a drugi mali i obrnuto. Izdgleda da izlazni pojacavac doprinosi ovakvom ponasanju pa sam se drzao onog sto je preporuceno u service maual-u tj. 0dbm kao test amplituda.
Na kraju krajeva nije mnogo dB-ja izgubio usamljen toliko dugo u podrumu!

Pozdrav,
Mladen
Gde si Maki silo stara!

Nešto sam kontao da za forumaše sklopim jedan LC oscilator na 1-2KHz sa popriličnim Q faktorom, veoma slabo pobudim kolo i dobijem dobar sinus, potom ga pojačam sa opasnim op-ampom.
Da iskoristim neki gotov kalem, a bez jezgra, od nekog kontaktora ili slično, radi nabavljivosti i male cene.

Ovde ti je sirotinjska zabava. Što manje para a što bolje performanse.
Moraću da probam tako nešto mada treba povelika kalemčina za to.
Verujem da se može dobiti baš dobar sinus ukoliko se napravi oscilator sa vrlo labavom vezom ka kolu.
Onako, kućna izvedba za sitne parice.

Pozdrav prijatelju,
Macola
Samo napred matori,


Nego ako pravis takav oscilator napravi i notch filter da bi se distorzije mogle podmeriti...
Merenje je izazovno i potrebno je malo duze pozabaviti se podesavanjem i analizom.

Pozdrav caru,
M. 
To sa L/C oscilatorom mozda bude dobra varijanta.
Jos ako bi se nasla tolika (poveca) prugusnica da induktivnost i parazitivna kapacitivnost zajedno rezonuju negde u Audio opsegu mislim da bi radilo vrlo fino, da se ne stavlja dodatni C koji bi bio sporan u smislu temperaturnog koeficijenta jer ce biti problem upariti L sa tim C, kada je C vec "integrisan" (parazitivan) onda nas bas briga za temperaturni koeficijent, nek rezonuje na kojoj god hoce frekvenciji, ne mora da bude stabilna ali nam je u interesu da bude maksimalni cist sinusni signal.

Mada ipak mislim da sa DAC mozgu da se dobiju veoma ozbiljni rezultati, jos ako se taj neki DAC specificno "natridzi" za potrebe 1kHz generatora, tipa da DAC radi sa sto vecim oversampling i da se izlazni LPF spusti ne na 20-30kHz, nego na 2-3-4kHz i to sa vise sekcija (veci red), to ima da radi veoma dobro.

Inace kada se pravi to tako "nesto" sa -80,-90, -xyzDB, to mora da se pravi sve kao RF, recimo svaka sekcija da se posebno odvoji metalnim pregradama, dupla stampa, filteri za napajanje na sve strane, decoupling, metalna kutica …
Ovako nekako … Da ne spominjem da preko ove PCB ide masinski obradjen metalni poklopac koji zatvara sve ove pregrade … Wink

[attachment=15553]
(06-25-2015, 06:16 PM)mveselic Wrote: [ -> ]Samo napred matori,
Nego ako pravis takav oscilator napravi i notch filter da bi se distorzije mogle podmeriti...
Merenje je izazovno i potrebno je malo duze pozabaviti se podesavanjem i analizom.

Pozdrav caru,
M. 

Lepo što si se javio, Mladjo.
I sam sam mislio da potražim jedan takav oscilator (mnogo volim da popravljam stare uredjaje), ali sam onda ipak kupio nešto modernije (v. link):
http://forum.yu3ma.net/showthread.php?ti...avo+stiglo
U medjuvremenu sam od od jednog lika sa diyaudio.com dobio Gerber za pasivni notch filter u tzv. Hall konfiguraciji i imam nameru da ga napravim. Pošto moram da naručim 10 pločica, biće nešto i za podelu.

Pozdrav
(06-25-2015, 06:16 PM)mveselic Wrote: [ -> ]Samo napred matori,


Nego ako pravis takav oscilator napravi i notch filter da bi se distorzije mogle podmeriti...
Merenje je izazovno i potrebno je malo duze pozabaviti se podesavanjem i analizom.

Pozdrav caru,
M. 

He he care,

Imaš i komprimirani vazduh u sred laba :-)

Matoro oko zapazilo.
(06-25-2015, 09:13 PM)Macola Wrote: [ -> ]
(06-25-2015, 06:16 PM)mveselic Wrote: [ -> ]Samo napred matori,


Nego ako pravis takav oscilator napravi i notch filter da bi se distorzije mogle podmeriti...
Merenje je izazovno i potrebno je malo duze pozabaviti se podesavanjem i analizom.

Pozdrav caru,
M. 

He he care,

Imaš i komprimirani vazduh u sred laba :-)

Matoro oko zapazilo.

Tako je... Lud si kao struja!
Vazduh koristim kada merim na niskim temperaturama, na slici se ne vidi susac kroz koji upumpavam vazduh u improvizovanu komoricu oko cipa da bih sprecio kondenzaciju. Jednom sam zaboravio da otvorim vazduh a merenje je radilo preko vikenda. U ponedeljak sam imao snega koliko hoces, a plocica je totalno patinizirala.
Sada imam ventil koji ukljucujem automatski...

M.
(06-25-2015, 08:17 PM)Braca Wrote: [ -> ]
(06-25-2015, 06:16 PM)mveselic Wrote: [ -> ]Samo napred matori,
Nego ako pravis takav oscilator napravi i notch filter da bi se distorzije mogle podmeriti...
Merenje je izazovno i potrebno je malo duze pozabaviti se podesavanjem i analizom.

Pozdrav caru,
M. 

Lepo što si se javio, Mladjo.
I sam sam mislio da potražim jedan takav oscilator (mnogo volim da popravljam stare uredjaje), ali sam onda ipak kupio nešto modernije (v. link):
http://forum.yu3ma.net/showthread.php?ti...avo+stiglo
U medjuvremenu sam od od jednog lika sa diyaudio.com dobio Gerber za pasivni notch filter u tzv. Hall konfiguraciji i imam nameru da ga napravim. Pošto moram da naručim 10 pločica, biće nešto i za podelu.

Pozdrav

Zdravo Braco,

Ako budes koristio filter za merenje voleo bih da cujem rezultat. Treba ti dobar spectrum analyser!

Pozdrav,
M.
(06-25-2015, 06:29 PM)mikikg Wrote: [ -> ]To sa L/C oscilatorom mozda bude dobra varijanta.
Jos ako bi se nasla tolika (poveca) prugusnica da induktivnost i parazitivna kapacitivnost zajedno rezonuju negde u Audio opsegu mislim da bi radilo vrlo fino, da se ne stavlja dodatni C koji bi bio sporan u smislu temperaturnog koeficijenta jer ce biti problem upariti L sa tim C, kada je C vec "integrisan" (parazitivan) onda nas bas briga za temperaturni koeficijent, nek rezonuje na kojoj god hoce frekvenciji, ne mora da bude stabilna ali nam je u interesu da bude maksimalni cist sinusni signal.

Mada ipak mislim da sa DAC mozgu da se dobiju veoma ozbiljni rezultati, jos ako se taj neki DAC specificno "natridzi" za potrebe 1kHz generatora, tipa da DAC radi sa sto vecim oversampling i da se izlazni LPF spusti ne na 20-30kHz, nego na 2-3-4kHz i to sa vise sekcija (veci red), to ima da radi veoma dobro.

Inace kada se pravi to tako "nesto" sa -80,-90, -xyzDB, to mora da se pravi sve kao RF, recimo svaka sekcija da se posebno odvoji metalnim pregradama, dupla stampa, filteri za napajanje na sve strane, decoupling, metalna kutica …
Ovako nekako … Da ne spominjem da preko ove PCB ide masinski obradjen metalni poklopac koji zatvara sve ove pregrade … Wink

Miki,
Od kakvog uredjaja je ova ploca? Izgleda impresivno!

M.
(06-26-2015, 08:27 AM)mveselic Wrote: [ -> ]Miki,
Od kakvog uredjaja je ova ploca? Izgleda impresivno!

M.

Trebalo bi da bude neki spektralni analizator, cinimise za 20GHz … Agilent od 18.000$, doduse Kanadskih Dolara Big Grin
Dave sa EEVBlog je radio teardown:
https://www.youtube.com/watch?v=1QBFIfKlvHU
(06-26-2015, 08:42 AM)mikikg Wrote: [ -> ]
(06-26-2015, 08:27 AM)mveselic Wrote: [ -> ]Miki,
Od kakvog uredjaja je ova ploca? Izgleda impresivno!

M.

Trebalo bi da bude neki spektralni analizator, cinimise za 20GHz … Agilent od 18.000$, doduse Kanadskih Dolara Big Grin
Dave sa EEVBlog je radio teardown:
https://www.youtube.com/watch?v=1QBFIfKlvHU

Fantastican je ovaj momak!
Koliko je truda i rada ulozeno u ovaj instrument, jeftin je!

M.
(06-25-2015, 01:05 PM)mveselic Wrote: [ -> ]Zdravo drugari,
- Moje radno mesto u laboratoriji. Ne toliko vazno ali samo da vas ucinim ljubomornim Smile
Mladen

Mladene, nešto mi je poznato tvoje radno mesto. Gde radiš?