DIY Electronic projects

Full Version: Planovi za izgradnju JBL 4355
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2 3
Objedinjena dosadašnja saznanja i materijali. Kompletno je sve da neko ko bi hteo, može da napravi par tih zvučnika. Ukratko, nešto najbolje i najkompletnije što sam ikada slušao u životu. Nema bolje - da sam ja čuo. 

https://www.dropbox.com/s/umel0ybbc21hb4...5.zip?dl=0
Potpisujem.
Šteta samo što ovaj projekat nema nikavu relevantnost ni za naprednog, a pogotovu ne za prosečnog samograditelja. Gde bi čovek smestio ovu grdosiju?
Neke cene po jebaju:

2235: 550$ par
2202H: 160$
2441: 200$
2405: 200$

po kutiji 1100$ samo drajveri, bez poštarina, itd...
Niko nije rekao da je ovo projekat za svakog Wink.
[Image: post-83-0-66375200-1405972357.jpg]

Kabineti kod jednog bivšeg vlasnika sa susednog foruma... Čisto da se ima u vidu da orman, vitrina i TA peć moraju napolje Big Grin
Krajnji ceh za taj par sa slike je bio bliže 5K europskih dinara. Kad su metnuti u oglase umal da uzmem kredit Big Grin
Da sam imao rešeno stambeno pitanje, ja bih podigao kredu na 5k evra i kupio ih. Taj kolega koji ih je napravio, uživao slušajući, a posle prodao je član i ovog foruma.

I što kaže Zare, niko nije rekao da je ovo projekat za svakoga. Pokupio sam sve ono raštrkano po netu i sažeo u jedan zip fajl. Tih zvučnika je napravljeno svega 300 pari od strane JBL-a. Sad imamo sve planove pa još ako neko ima i ljubav prema hifi i novce, može da pravi. Jasno mi je da ima onih kojima je ovo previše ali ima i onih kojima nije. Nećemo valjda samo gurati low cost projekte, neka ima malo i ovakvih pa ako neko od nas dobije sedmicu na lotou Big Grin

Ja sam ih poslušao kod drugara i počeo da prikupljam dokumentaciju, šeme, planove, merenja i komponente. Nije to nešto što ću da uradim u skorije vreme ali ću ih napraviti kad tad.

Vezano za smeštaj - ko ima sobu već od 25kvm može lepo da ih sluša. To što je u Srbalja običaj da drže regale, vitrine i komode po dnevnim boravcima kod mene ne pali. Ja tačno znam šta bih izabrao između zvučnika i komode. Kome više prija da mu komoda bude u dnevnom boravku neće praviti ovakve zvučnike.

Ja volim da moje komode sviraju - još ako sviraju onako .... Meni kraj potrage Smile
Ovo su neki retro razglasni bas binovi? Big Grin
Vidi imaju točkiće kao EV.... Big Grin
Bogami ovi sviraju za sve pare https://www.youtube.com/watch?v=XwCeiYoIsyQ
Retro, jašta. Što je najjače od svega, od toliko novih vrhunskih sistema po sajmovima i stanovima - ovi koje su projektovali ozbiljni naučnici 80-ih godina prošlog veka mi se najbolje čuju. 

To ne znači da su automatski svi sistemi koji su vintidž ujedno i dobri - većina ih je podgrejanih leševa koje ne bih uneo u kuću. S druge strane, mnogo sistema novije proizvodnje je katastrofalno loše. Mnogo je diletanata bilo i pre, a još više posle 90-ih. Ove ranije donekle razumem jer se dosta toga nije znalo. Ove savremene ne razumem - i dalje ili žive u prošlosti pa misle da je tamo rešenje ili jednostavno nemaju pojma pa nabadaju i prave kompromisne sisteme. 

Od onih koji i dalje streme što manjem kompromisu u zvuku tu su Fokal, JBL, Dinaudio, Kabaz, Bang&Olafsen... Ali kad se pogledaju cenovni razredi njihovih vrhunskih zvučnika, postane jasno da se za taj novac u velikom broju slučajeva može kupiti garsonjera u BG. Tada ovih 5K evra počinje da deluje prihvatljivo za najbolji monitor koji je JBL napravio do sada - skroz subjektivno mišljenje zasnovano na slušanju JBL 4345, JBL 4430, JBL 4425 i JBL 4355. Voleo bih da poslušam još i JBL 4343B (što predstavlja koncept koji sam Peđi predložio da radi i rekao koje drajvere da kupi, a za koje mislim da će svirati dobro), a voleo bih da poslušam i najnoviji JBL M2 ali mislim da dvosistemac nikada neće moći da napravi što može trosistemac, a kamoli četvorosistemac.

Evo neke sličke iz procesa izrade glede ovih domaćih JBL 4355: 

[attachment=14302] [attachment=14303] [attachment=14304] [attachment=14305] [attachment=14308] [attachment=14306] [attachment=14307]
Kako sam razumeo .. posebna komora ima i za visokotonac i za srednji ili ?
Komora je za srednjetonac JBL 2202H. Kompresioni drajver JBL 2441 ne treba komoru... Ali bilo bi dobro da se napravi potpora za njega i da se ne drži samo na horni jer je težak 11kg.
A cefke za bas reflex idu tacno dijagonalno na kosinu gde se spajaju stranice ..pokusavam da protumacim dobro nacrte..dole ima dve pregrade za bas .. to mi nije jasno ..
Mislim da idu i malo ka unutra u odnosu na mesto spajanja - ako sam uopšte dobro razumeo pitanje. Gledaj nacrte, a pogledaj i fotografije koje sam postovao u postu br. 12. Tamo se vidi unutrašnjost kutija.
Drugar što ih je imao u sobi nije primetio da je izgubio stereo efekat? Onako uz zid, sa razmakom od pola metra između zvučnika, to je mono zvuk. Ali razumem da ljudi vole nešto ekstremno, ogromno, da vide grdosije, da toga ima na kilo, etc. Ja se mnogo godina bavim ovim i dovoljno mi je da vidim fotografiju i da znam da tu nema zvuka. To je toliko predimenzionirano, a i nije ni pravljeno za kućno slušanje, nego za sasvim druge svrhe. Ali ajde, ako ljudi to vole da gledaju, a ne mare mnogo kako to zvuči u konkretnim uslovima.... Ja sam takve stvari imao kad sam bio mlad i kad nisam mnogo znao o dobrom zvuku. A sad mi to nije zanimljivo ni za gledanje, jer znam da ne može da radi kako treba u kućnim uslovima.
Ovi JBL se deklarisu kao "studiski monitori". Ja koliko sam pratio i slusao razne monitore (pasivne i aktive) kod njih se ide na neke potpuno drugacije zahteva, osnovni je cilj da budu sto je moguce "precizniji", "flat" kompletno i po amplitudi i po fazi, nema "farbanja".

Takodje takvi zvucnici obicno su predvidjeni da rade u gluvim (ili polugluvim) sobama, dakle ispred "stakla" recording studija i montiraju se u visini glave ili se kace na plafon/zid pod uglom.
Po svojim (ogromnim) gabaritima ovakvi zvucnici su za neke jako velike prostorije, 100+ kvadrata …
Nisam ih do sad primetio u studijama kojima sam bio (razni domaci i strani) …
Ti ljudi koji drze te recording studije, uglavnom se ne "ustrucavaju" da odvoje novac za neko parce opreme ali te JBL nisam vidjao, sto to vec ne znam …

PS: Dali ste mi dobru ideju, pokusacu da dovedem na forum par "profesionalaca", ljudi koji drze par ozbiljnih studija ovde u lokalu >30 godina (ako prihvate poziv). Mislim da bi bilo korisno za sve da cujemo njihova misljenja oko raznih tema vezano za studisku tehniku.
(04-28-2015, 05:39 AM)ivanlukic Wrote: [ -> ]Drugar što ih je imao u sobi nije primetio da je izgubio stereo efekat? Onako uz zid, sa razmakom od pola metra između zvučnika, to je mono zvuk....

Ovo i stoji i ne stoji - ali uglavnom stoji. Horne imaju specifičnu disperziju same po sebi. Horn lens odnosno sočivo (roletne) koje se nalaze preko horne povećavaju horizontalnu disperziju utoliko da smo sedeći skroz naspram jednog zvučnika zaključili da se bez problema čuje horna sa drugog - bez stereo efekta, naravno već smo samo hteli da vidimo koliko je usmeren zvuk. Stereo efekat je laserski ali samo kad se sedi tačno između zvučnika tako da u tom smislu tvrdnja da ga nema nije tačna. Možda zbog veličine zvučnika ili blizine onog ko je slikao, ne vidi se baš da je udaljenost oko 2m od zvučnika, što je malo (razume se) ali dovoljno da se ima neki stereo u nekoj poziciji. To što se čuje samo na jednom mestu za sedenje meni ne predstavlja problem jer ne pravim zvučnike za druge nego za sebe ali se skroz slažem da bi optimalna razdaljina bila oko 4-5m od slušaoca. Zato i pomenuh 25kvm jer se već tu zvučnik može dovoljno udaljiti da se ima stereo na celom kauču, a i da razmak između zvučnika bude bar 2 metra.

(04-28-2015, 05:39 AM)ivanlukic Wrote: [ -> ]Ja se mnogo godina bavim ovim i dovoljno mi je da vidim fotografiju i da znam da tu nema zvuka....

Odlična izjava. Na kojim zvučnicima slušaš muziku kući - ako nije tajna ? Same godine u bilo kojoj oblasti ne znače ništa. Znam dosta ljudi koji imaju 30 godina u HiFi pa i dalje slušaju FR-ove Smile 

(04-28-2015, 05:39 AM)ivanlukic Wrote: [ -> ].... To je toliko predimenzionirano, a i nije ni pravljeno za kućno slušanje, nego za sasvim druge svrhe. Ali ajde, ako ljudi to vole da gledaju, a ne mare mnogo kako to zvuči u konkretnim uslovima....

Ja slušao u onakvim uslovima i to je nešto što mi se najbolje čulo - kao što već rekoh. Nemam želju ni potrebu za kompenzovanjem bilo čega. Kad neko napravi male kutije sa velikim zvukom, ja ću prvi da rasprodam ono što imam i da ih kupim. Dalje, sound wall odnosno zvučni zid se ponaša potpuno drugačije u bilo kojoj prostoriji od dva zvučnika postavljena u nekoj prostoriji pa treba praviti razliku između toga. Onaj ko nije slušao sound wall ne može da zna kako isti zvuči - logično.

(04-28-2015, 05:39 AM)ivanlukic Wrote: [ -> ].... Ja sam takve stvari imao kad sam bio mlad i kad nisam mnogo znao o dobrom zvuku. A sad mi to nije zanimljivo ni za gledanje, jer znam da ne može da radi kako treba u kućnim uslovima.

Jasno. Očigledno imamo dijametralno različita merila dobrog zvuka. Posle tvrdnje da je neizobličen bas taman, mutan i razliven, još mi je interesantnije da čujem koje zvučnike imaš kući (:

(04-28-2015, 06:01 AM)mikikg Wrote: [ -> ]Ovi JBL se deklarisu kao "studiski monitori". Ja koliko sam pratio i slusao razne monitore (pasivne i aktive) kod njih se ide na neke potpuno drugacije zahteva, osnovni je cilj da budu sto je moguce "precizniji", "flat" kompletno i po amplitudi i po fazi, nema "farbanja".

Takodje takvi zvucnici obicno su predvidjeni da rade u gluvim (ili polugluvim) sobama, dakle ispred "stakla" recording studija i montiraju se u visini glave ili se kace na plafon/zid pod uglom.
Po svojim (ogromnim) gabaritima ovakvi zvucnici su za neke jako velike prostorije, 100+ kvadrata …
Nisam ih do sad primetio u studijama kojima sam bio (razni domaci i strani) …
Ti ljudi koji drze te recording studije, uglavnom se ne "ustrucavaju" da odvoje novac za neko parce opreme ali te JBL nisam vidjao, sto to vec ne znam …

PS: Dali ste mi dobru ideju, pokusacu da dovedem na forum par "profesionalaca", ljudi koji drze par ozbiljnih studija ovde u lokalu >30 godina (ako prihvate poziv). Mislim da bi bilo korisno za sve da cujemo njihova misljenja oko raznih tema vezano za studisku tehniku.

Problem jeste što ja ne verujem mnogo u to da u Srbiji uopšte postoji neki dobar studio. Još se nisam oduševio nekim snimkom domaće produkcije da bi me zaintrigiralo da pronađem gde je snimljen. Obično kada vidim da je nešto kvalitetno ispadne na kraju da je snimano u nekom studiju u Berlinu ili Londonu. Voleo bih da me neko razuveri nekim primerom, naravno.

Što se tiče baš ovih modela JBL - cena im je 80-ih bila astronomska pa ih je napravljeno tek 300 pari. To što postoji čak i DIY verzija u Srbiji mene čini mnogo srećnim. Recimo JBL Everest DD66000 je takođe napravljen u oko 300 ili 400 primeraka (našao sam svojevremeno podatak na LansingHeritage forumu). To što se ne sreću često po studijima i nije mnogo čudno. Danas se po studijima sreću Tanoj monitori, a onaj ko sluša muziku na 15" midbas sa hornom koja je ukrštena sa kompresionim drajverom na 1,2 KHz teško može da zna kako zvuči četvorosistemac. Pogotovo što je Mms tih Tanoj baseva obično oko 70gr u najboljem slučaju, dok 12" bez problema može da bude i 45-50 koliko je i kod JBL 2202 srednjetonca.
Pazi ne sumljam da ce to da radi dobro, posebno ako se sve uradi 1:1, drvo, skretnica i originalni drajveri.
Nisam imao prilike da ih slusam ali ovolika grdosija od zvucnika obecava …

Uzgred, cemu sluzi baterija od 9V? Smile
Pages: 1 2 3