DIY Electronic projects

Full Version: Brzi puls generator
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2
Jedan zanimljiv video gde je predstavljen jednostavan puls generator sa 74AC14 koji ima oko 2ns rise time i sta moze sve sa njim da se radi.



Za jos brzi puls generator pogledati ovu aplikacionu notu i clanak "Triggered 250 Picosecond Rise Time Pulse Generator"
http://cds.linear.com/docs/en/applicatio...an61fa.pdf

Bilo bi zanimljivo "prepraviti" ovu shemu sa nekim lakse dostupnim delovima, npr (ako moze) MC34063 za VN generator i upotrebit neku lakse dostupnu alternativu za tranzistor 2N2369
2N2369 je relativno vrlo obican mali VF tranzistor... nista specijalno. Trebalo bi i da je lako nabavljiv. Odlicno ce ga zameniti 2N5179, BSX20 a u SMD-u jedan or izvrsnih primeraka 2SC3356.
Ok pogledacu da li to ima da se nadje.
Nisam bio siguran oko izbora jer se tu spoj bazira na "avalanche behavior".

Quote:The high voltage is applied to Q1, a 40V breakdown device, via the R3-C1 combination.
...
Q1 may require selection to get avalanche behavior. Such behavior, while characteristic of the device specified, is not guaranteed by the manufacturer. A sample of 50 Motorola 2N2369s, spread over a 12 year date code span, yielded 82%. All “good” devices switched in less than 600ps.
Mislim da mi je Macola spominjao Diac ili PUT tranzistor da moze isto to da radi samo ne znam koje su brzine onda u pitanju.
Nisam ja gledao link koji si dao nego sam samo naveo uobicajene zamene za 2N2369 u VF kolima. Moguce da ovi koje sam ja naveo u toj specificnoj situaciji ne bi odgovarali.
(09-04-2014, 04:34 PM)mikikg Wrote: [ -> ]Mislim da mi je Macola spominjao Diac ili PUT tranzistor da moze isto to da radi samo ne znam koje su brzine onda u pitanju.

PUT i DIAC nisu nešto posebno brzi (oblast mikrosekundi), ali zato ispaljuju ampere struje. Za niže nagibe su ok.

Za veoma velike strmine impulsa su potrebni avalanche generatori ili metoda CLCLCL pulse compresion, kao kod radara.

Imam negde više pdf o tome, ali je poprilično vremena dok ih iskopam.

Evo nečeg sličnog:

http://www.google.rs/url?sa=t&rct=j&q=&e...9129,d.bGQ
Link malo (vise) brljavi, evo u prilogu taj dokument:
[attachment=9783]

ZTX415 Avalanche Mode Transistor

Kakve su to nenormalne cifre u pitanju, da se ne poveruje, taj tranzistor u SOT23 kucistu, buvica jedna, moze neverovatnih 46A pik struje da provede ali za 8ns Smile

A i nisam video skorije tako mali a papreno skup tranzistor, kosta 6.29Eur Smile
E pa lavina kosta bato...'oces lavinu - mora da platis!
Kao nastavak odavde, evo kako napreduje puls generator, totalno je u stilu Jim Williams-a ...

[attachment=21256]

Trenutno je sa 2N3094, nije kompletirano skroz, moram nesto drugo da zavrsim pa nastavljam sa tim sutra.
Mora i cinculator za veci napon da stavim umesto ovog belog, 63V je premalo Smile
Probacu i neke druge tranzistore da vidim koji ce najbolje da radi ...

Po ovoj shemi je skopljeno, sve bez HV izvora:
[Image: attachment.php?aid=21257]
Miki, mislim da bi u obzir mogao da dodje BFR91A koji ima veoma mali Uce0 oko 12V.
Sda sam zabo jedan primerak u tracer i deluje mi veoma pristojno njegov avalanche.
Lako je nabavljiv a verujem da ga i imas negde, isao je u one turske antenske pojacavace TUNALI
valjda se tako zvahu.
Probacu i to, trenutno sam samo probao triger, zavisno od pobude dobijem od 1 do 3 Vpp puls sa rise time jednak generatoru.
Dakle toliko imam margine da tranzistor koji postavim prvo utrimujem na napon da bude tik ispod samoprovodjenja (avalanche) i da sa onda doda na to ovaj napon iz pobude i on provede sa ivicom odredjenim onih 2pF.
Ja ocekujem da ce to raditi odlicno, mozemo da ga tridzimo do nekih 20GHz ako imate osciloskope za to Smile
Da li moze neko da mi kaze sta i sto se dobije kada se na onih 2pF iz gornje sheme doda parce koaksialnog kabla od nekih 20-30cm?

Kazu da se produzava impuls ali nisam bas siguran kako se to dogodi!?
Umesto _/\_ se dobije nesto nalik _/---\_ i razmak izmedju rastuce i padajuce ivice definise duzina tog koaksialca.
(10-11-2016, 11:03 AM)mikikg Wrote: [ -> ]Da li moze neko da mi kaze sta i sto se dobije kada se na onih 2pF iz gornje sheme doda parce koaksialnog kabla od nekih 20-30cm?

Kazu da se produzava impuls ali nisam bas siguran kako se to dogodi!?
Umesto _/\_ se dobije nesto nalik _/---\_ i razmak izmedju rastuce i padajuce ivice definise duzina tog koaksialca.

Parce koaksijalca ti je kondencator od nekoliko pF, samo si povecao vrednost od 2pF i produzio vreme praznjenja tog konda posto je sada veci. Valjda je tako. Reckanjem tog koaksijalca milimetar po milimetar fino ustelujes sirinu impulsa, samo pazi da ga ne okratis posto ne mozes da produzavas, samo smanjujes Smile
Blizu je toga, sto nije samo stavio jos jedan kondenzator, lakse?! Smile
Ima delay tu i bas je na 50R sto odgovara izlazu iz generatora, oko toga se vrti …
Ili ce biti da ga povratni impuls (refleksija na 2 x L) ustvari ugasi, izbaci iz provodjenja? To je primer korisne refleksije u kablu, i dok putuje u jednom smeru i dok se vrati ide kroz konstatnu impedansu i zato se dobije fina zaravan. Sa kondenzatorom to samo buje veci pocetni pik ne moze zaravan da kontrolises.
Linkovao sam gore EEVblog gde su napravili 60ps rise time generator, gledali su na nekom analognom Tek od 20+ GHz, ne mozes da verujes, postavili su fotografiju iznad plocice sa nekom strukturom konektor, prelaz, parce kabla, drugi konektor itd i ispod stavili oscilogram i tacno se vidi nivo po svakom tom segmentu, kao note u muzickoj svesci, i mozes da ocitas primera radi konektor 43R, kabal 52R, prelaz 48R i tako redom, kao "skener" radi!
Proradio mi je puls generator sa 2N3904!

[attachment=21267]

Napon na kom je nastupao breakdown je >85V (na nizim naponima "cuti") sa ovim tranzistorom i to pravi impuls sa rise time od 1.1ns sto se moze videsti na oscilogramu u pozadini kao i oblik koji je dobijen.

Sad ce da probamo BFR91 Wink
Odlicno Miki, cim stignem pogledacu i ja kako to radi na analognom Teku od 350MHz
Samo 2N3904 sam uspeo da poteram u avalanche modu, BFR91A ako sam uopste poterao to je bilo losije od 2N3904.
Probao jos BFY39, 2N2222A, BCY59-9, njih nisam mogao da poteram u avalance do 100V bias (nisam imao veci napon).

Probao i sa koax paralelno sa 2pF, tacno radi produzavanje impulsa, od _/\_ se dobije _/---\_ ...
Na samom generatoru bi bilo korisno ostaviti jos jedan BNC paralelno sa tih 2pF jer tu moze da se nakadno prikljuci parce nekog koaksialca (ili da imamo vise razlicitih duzina) i tako da kontrolisemo sirinu impulsa sto je zgodno kod kablova sa velikim gubicima, ako ne produzimo impuls, on moze da ode i da se impuls nikad vise ne reflektuje nazad jer se zagubio/oslabio u gubicima dielektrika.

Cak sa ovim 2N3904 pitanje je koliki je realni rise time jer mislim da je 1.1ns ustvari limit mog osiloskopa (to dodje negde oko 300MHz BW)!
Inace sa tim setup moze da se izmeri impedansa bilo kog kabla duzine od nekih 30cm pa duzi.
Jos jedna fotka kako je ispalo na kraju.

[attachment=21278]

Inace mora da se koristi atenuator jer daje relativno veliki napon, posebno kada se doda delay line koaksialac, prelazi mi limit ulaza u osciloskop kada je terminiran na 50Ohm.

@Gosha Odvoji mi deder neki komad 2N2369 da probam i sa njim. Sa 2N3094 je u najboljem slucaju oko 1ns - 1.2ns rise time.
Pages: 1 2