DIY Electronic projects

Full Version: Home made RF Speech Processor
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Nije nas mnogo ostalo kod nas koji se jos uvek bave samogradnjom VF uredjaja. Nije da nas nema ali je to nekada bilo MNOOOGO rasirenije. U poredjenju sa VF tehnikom, u audio tehnici jos uvek ima jako puno samogradnje.

Zavrsio sam nedavno (idejno) moju verziju RF Speech Processor-a. Dugo se to krckalo ali nije bilo nekih kljucnih delova koje sam nedavno neocekivano dobio na poklon od jednog radioamatera koji nije znao sta ce vise sa tolikom furdom. Radi se o dva indenticna kvarcna SSB filtera i stare vojne stanice RUP15.

Ukratko o konceptu: to je vec poznata topologija ali sada sam to izveo na svoj nacin, na ulazu dual-OPAMP sa promenjljivim gain-om u prvom stepenu a iza njega stepen koji radi kao Soft-limiter da se i pre prebacivanja u VF opseg signal blago uoblici. MC1496 je dupli balansni mesac sa boljim osobinama od NE602 familije kad je u pitanju balansni modulator, jer je sa 1% tacnosti okolnih komponenata i pazljivim podesavanjem moguce postici potiskivanje nosioca i preko 50dB. Iza toga je kvarcni SSB filter a posle njega trostepeni diferencijalni limiter koji bolje i cistije obavlja posao od prostog rezanja diodama kako se to (zbog ustede) najcesce radi. Posle limitera je obavezan jos jedan indentican kvarcni filter da "ocisti" neminovne produkte limitovanja i taj se signal vodi na produkt detektor sa NE612 ili SA612 (moze i 602 serija). Ovde je izabrano to kolo jer je funkcija manje kriticna a i to kolo ima jos jedan zgodan deo - ugradjen oscilator ciji signal sluzi za mesanje u samom produkt detektoru a takodje i za prvo mesanje u MC1496. Frekvenca oscilatora se moze blago menjati oko rezonantne sto u sadejstvu sa propusnim opsegom oba filtra daje mogucnost da menjamo "boju tona" glasa odsecanjem nizih ili visih frekvenci kako pomeramo frekvencu oscilatora. Iza produkt detektora se ponovo dobija audio signal ali sada obradjen tako da uveden u stanicu na mikrofonski ulaz, znacajno (i do 6dB) povecava PEP snagu predajnika i doprinosi razumljivosti u tezim uslovima rada - pile-up, slabi signali, velike smetnje...

Cinjenica je da sve ovo moze na mnogo nacina da se resi, i mnogo jednostavnije ali... ja sam zeleo beskompromisno resenje a to po meni u analognoj tehnici izgleda nekako ovako. Verovatno da neki DSP sistemi mogu jos bolje, ali ja taj deo tehnike ne poznajem niti sam sposoban da konstruisem u tom domenu, pa sam mogao samo analogno jer to "kao" znam.

[attachment=9712]
[attachment=9713]
[attachment=9714]

Da se neko ne uplasi zbog dva kvarcna filtera, to moze lepo da bude zamenjeno sa dva keramicka ali oni moraju biti radjeni za SSB sirinu od 2,4 do 2,7KHz. Cak bi eventualno zadovoljili i CFW455I ali jedva. Tada bi i rezonator trebalo promeniti u neki za 455 a takvih ima svuda. Ja sam, rekoh to, ljubaznoscu (poklonom) jednog prijatelja (RoRa YU1RRS) dosao do dva indenticna filtera iz RUP-15 na 501,650KHz i sirine 2,73KHz pa verujem da ce jos nekome to biti nabavljivo buduci da tih rasturenih starih RUP uredjaja ima "okolo".

Procesor je sastavljen i testiran i to radi vise nego dobro. Ipak, vec se "krcka" nova poboljsana verzija ali o tome uskoro.