DIY Electronic projects

Full Version: Borivoje Jagodić : OME Test oprema
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2 3 4 5 6 7
P! P! P! Daleko bilo!
De čukni u drvo!
Da sam ti ja rekao da je kasno za tebe nazvao bi me b@rabom! Smile
U stvari, ti nisi b@raba nego mangup sa tendencijom bit@nge. Velika je razlika izmedju b@rabe i mangupa!
Boro, u sustini trebas da imas taj programator nevezano sto ste se ne bavis direktno programiranjen.
Npr, ja vam napravim neki uredjaj sa PIC-om, isprogramiram prvi put i posaljem/dam vam to.
Kako ce mo sutra recimo kad uradim neki BUG fix ili neku novu funkciju u programu, kako sad to da "upgrejdujete", da mi saljete nazad ceo uredjaj??
Ne, nego lepo napravite jedan ovaj programator, mala plocica, nista tesko za izradu.
Procedura za programiranje kada imate HEX fajl je stvarno prosta, prikljucite PIC i programator na USB, pokrenete jedan program, u programu tamo izaberete "load hex file", jednu opciju podesite (model PIC-a) i pritisnete dugme "Program device". TO JE SVE! Jel to komplikovano? Smile
Ma nije uopste a i nesto slicno sam vec radio sa Nebojsom dok smo dzigerisali onaj PIC-OMNI protektor samo ne sa USB porta vec sa seriskog pa je to islo u neku malu plocicu sa MAX232 a pokretao sam neki *.BAT program u XP-u.

Napravicu i ja taj programator svakako. Sto ti da punis moje PIC............. jos ja mogu sam! Wink
Problem mi je sto RETAM ne radi do Ponedeljka 06.Maja pa ne mogu da kupim 18F2550 (a imaju ga) niti da ga donesem u KG. Ali to cemo odraditi drugim kanalom.
Pickit2 je extra dobra alatka, nije samo programator. Ima u sebi UART, logički analizator, i jedan od retkih koji može da povrati obrisane kalibracione koeficijente iz PIC-ova koji koriste INTOSC i slično. Koliko me je puta ova poslednja opcija spašavala. Bezobraznici iz Microchipa su ga nepravedno "sahranili" tako da više nema podršku za ove nove mikrokontrolere, ali za PIC-ove koji su još uvek prilično aktuelni od pre par godina radi kao zmaj!

Uzgred, ja donosim azeceivcu jedan programirani PIC18F2550 i imam još jedan viška... tako da kome treba može ga dobiti na poklon.

P.S. Bora je do sada koristio PIC koji je imao uprogramiran bootloader pa je putem serijskog porta ubacivao nove HEX-ove.
Ok jasno za Borin slucaj, ali u svakom slucaju to je extra korisna spravica sada za svakog elektronicara.
Sve je vise i vise konstrukcija sa nekim mikrokontrolerom, sa PIC ponajvise u ovim DIY krugovima pa iz tog razloga treba to imati u kolekciji alatki.

Inace moze da se "dobudzi" definicija podrzanih PIC-eva i da se ubace neki noviji modeli.
Konkretno za Borin slucaj cu morati nekako da uglavim tu PIC16F1455 koji ga PK2 originalno ne podrzava ali sam malo analizirao situaciju oko toga (ne do kraja) i koliko sam skontao moze da se ubaci!

To ce da u okviru one teme gde smo pisali oko PK2 da skupimo te ispravke kako ko napravi za neki dodatni model i da imamo neku univerzalnu definiciju koja moze da zavrsi posao u 99% slucajeva.

Napravili neki momci editor za definiciju tih pojedinacnih PIC-eva koji stoje u jednom DAT fajlu. Svaki model ima neki set parametara, duzina memorije, adresa conf regista itd i onda moze da se iskopira od nekog slicnog PIC ta postavka pa se pogleda specifikacija u DS za taj nov neki model koji ubacujemo, modifikuje se te neke vrednosti i to je to.
Svi PIC-evi koji sad postoje vrte jedan isti algoritam (ima skup tih algoritama) za programiranje samo se te adrese pojedih modela razlikuju a to moze da se menja preko ovog editora Wink
Svi ti verujemo....
(05-02-2014, 10:12 AM)acivoj Wrote: [ -> ]55X165X195 unutrašnje mere redom kako si i ti naveo.
Uradi i meni pločicu za generator i tvoja je.

http://forum.yu3ma.net/attachment.php?aid=7005
Drobovi su povađeni.

he heee,da me nije u radionicu otjerala dosada... Smile

napravio sam ovo:

[Image: DSC_0018_zps6672b04a.jpg]

[Image: DSC_0019_zpsdd6570dd.jpg]

[Image: DSC_0020_zpsa7fbfc0b.jpg]

[Image: DSC_0021_zps965907a6.jpg]

[Image: DSC_0022_zps0403e1dd.jpg]

[Image: DSC_0023_zps7f63d7b5.jpg]

[Image: DSC_0024_zpsb40c8e35.jpg]

[Image: DSC_0025_zps91fadabd.jpg]

[Image: DSC_0026_zps16d8c952.jpg]

kvadrat i sinus na 150kHz:
[Image: DSC_0030_zps621e58b1.jpg]

[Image: DSC_0031_zps3edae7d5.jpg]

kvadrat i sinus na 15Hz:

[Image: DSC_0041_zpsa6030d92.jpg]
[Image: DSC_0036_zps454a4463.jpg]

kvadrat na na 160Hz:


[Image: DSC_0047_zps97459cba.jpg]

od Bore za sad audio-voltmetar i ton-generator:
[Image: DSC_0050_zps9ead9122.jpg]
[Image: DSC_0052_zps127ca800.jpg]

.
.
.
acivoJ-e ,ova će biti tvoja:

[Image: DSC_0028_zpsfded675b.jpg]

samo pod uslovom da je staviš baš u onu kutiju koju si meni bio namjenio jer vidim da će stati unutra "kao jedan i 1" a kao IC možeš slobodno koristiti ovaj:

[Image: DSC_0029_zpscaf18e0c.jpg]

jer sam ga danas probao i to radi isto kao i ovaj predviđeni u šemi. probao sam ga od 15Hz do 150kHz u kvadratu i sinusu i radi u svim područjima.

HVALA BORO DRUŽE!
Fino izgleda Smile
I ti si imao uspešan dan! Bravo!
Onda ništa jer ga želim strpati u kućište riknutog iskrinog generatora.
Sudeći po tvojim slikama generator ima zdraviju četvrtku na 150kHz nego na 15kHz?
Ono je 15 HERCA ne kiloherca!
ma tvoja je pločica druže, naći ćemo se recimo u ponedeljak oko 17-18 poslije podne u Batajnici,tad tuda idem s posla.
.
u pravu je Boro,cifre su 15Hz, 150(+)kHz i prvi odlični kvadrat na 160Hz,nema 15 kHz.
U susjednoj temi sam okačio sliku Borinog Low THD generatora. Kako je original nacrt koji sam skinuo sa njegove web stranice malo nezgodan jer su vodovi i padovi dosta mali potrudio sam se u Corelu da podebljam sve to da nije previše zahtjevno za izradu.

Evo negativa "podebljane" verzije, a za pozitiv se treba malo potruditi u Corelu. Tongue

[attachment=20011]
Vecerasnja zanimacija  Shy

[attachment=27097]

Fale ona dva tranzistora BC559 i BC549 njih nekim cudom nemam , mozda stavim BC556 i BC546.

Takodje nisam uspeo nigde da nadjem LM13600 , ali tu je LM13700 .

Oba sam uporedjivao iz pdf-a nevideh neku razliku , nadam se da ce raditi kako treba sa ovim 13700 videcemo.

Sutra ostaje da skockam neku kutiju i postavim preklopnike konektore i t d.
Radi LM13700 provereno, pravio ja prošle godine. Smile
Odlicnooo 113
(05-30-2016, 07:15 PM)Khadgar2007 Wrote: [ -> ]Evo negativa "podebljane" verzije, a za pozitiv se treba malo potruditi u Corelu. Tongue

Ne mora corel, moze i ovako Big Grin  Invertovati boje kod stampe.-

pOz
Generator Funkicija Borivoje Jagodic , veceras proradio ( doduse probno ) Cool
[attachment=27106] [attachment=27107] [attachment=27108]
[attachment=27109] [attachment=27110] [attachment=27111]

Umesto BC559/BC549 koje ja nisam imao , stavio sam BC337/BC327 , takodje umesto LM13600 kod mene je 13700.

Kutija je od nekog bivseg proekta , malo  nepotrebno izbusena  Undecided ali mi bilo bitno da je metalna , u plasticnu nisam ovo hteo da pravim.

Preklopnici su od vojnog radija Rup33 , imao sam i vece preklopnike ali ... i posle ciscenja na merenju pokazivali su otpor i prekide dok ovi rade odlicno.

Probao sam ga samo na osciloskopu cisto da vidim dali radi kako radi , frekvenciju nisam merio kao ni izlazni nivo signala to ostaje za sutra .
[attachment=27112]

Nisam nesto iskusan pa nemogu tu nesto ja da tvrdim , ali oblici signala zamalo pa savrseni .
Ili moj osciloskop ili sonda pravi zez pa na vrhu pozitivne polu periode imam brljotku a na vrhu pak negativne imam nekakav repic ostaje dalje da se ustanovi.
Ono sto sam primetio je da te brljotke imam samo kada su mi potencimetri za amplitudu i frekvenciju u levom krajnjem polozaju tj na minimum , kada bilo koji od ta dva samo malo pomerim brljotke se izgube i oblik bude savrsen.
Moguce da ovi jeftini potovi nisu kako treba , pada mi na pamet da u srednju nozicu potova dodam otpor npr 470r probacu sutra.

Prozorce  na prednjoj ploci je predvidjeno za frekvencometar , i to jos uvek neznam tj nisam uspeo da nadjem semu nekog countera koji meri samo khz-e , tj jurim neku izvedbu sa led dislejom sa svega 3 cifre .
Samim tim nisam jos uvek uradio ni napajanje jer neznam sta mi treba od napona , inace sam generator ce raditi na 9v.

U sustini sve radi lepo , lepo se ponasa , stabilno , podesava se lepo i frekvecija i amplituda , sprava obecava Cool

Toliko za veceras Rolleyes
dacko, radiš kao mašina, bravo! korisna sprava na stolu,itekako! za merenje frekvencije koristim frekvencmetar sa unimera, mada svakako bi bilo lepo zaokružiti ovaj uređaj sa jednim displejom kako si ga već zamislio. odlično!
Pages: 1 2 3 4 5 6 7