DIY Electronic projects

Full Version: ESP32-S3-DevKitC-1
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pozdrav svima. 

Malo sam se zainteresovao oko ovih stvarčica pa mi je pala ideja da bih mogao napraviti kontroler za solarne panele. Ideja je došla odatle da sam svojevremeno kupio solarne panele sa kontrolerom zajedno da bi ih koristio kad žena i ja idemo na kampovanje...,malo sam testirao i video da ako padne napon na panelima na nekih 19V (to je setup za 12V), prekinuće se punjenje u potpunosti bez obzira što i dalje ima dovoljno sunca. To mi se baš i nije svidelo.

 Gledao sam po netu razne šeme i jedna mi je zapala za oko (postavljena dole).

Uraditi pločice od početka sve kako treba i nije problem ali ja blage veze nemam sa kodiranjem... Sreća pa je i Kod uključen uz samu šemu pa je i to lako ubaciti u ESP32... 

Dečko koji je radio na kontroleru je to radio od komponenti tako da nije koristio gotovu pločicu,ja sa druge strane bih koristio gotovu spravu jer mi je jednostavnije (ako ne uspe) da kompletan modul iskoristim za nešto drugo.

Ono što ja nisam odmah proverio pre naručivanja modula je koje GPIO pinove saam modul ima izvedene,tako da sam ostao kratak za 2 pina koja su priključena na mosfet drajver (GPIO32 i 33) ali ima drugih neiskorišćenih za koje blage veze nemam dali mogu da se upotrebe. Znam da i ako mogu - da bi trebalo i u kodu promeniti ih. Kontaktirao sam dečaka ali se do sada nije javio. 

To što ja nemam pojma oko koda baš mi i ne daje za pravo da smaram ljude ovde da mi pišu kod - tako da sam veoma zainteresovan da naučim,trebaće vremena kad nisam na vreme to uradio.

Ovaj kontroler je do 1kW, tako kako je ,čitao sam opis (a ima gaaa),bilo je sitnica koje mi nisu bile jasne ali usput ću shvatiti (valjda).

Moja pitanja za sada su:
- Dali postoji negde da se pročita,nauči,skine....,koliko toliko laičkim rečnikom kako kodirati
- Dali su pinovi na modulu izmenjivi,dali se mogu kombinovati u zavisnosti gde-šta treba
- I ako jesu,dali je dovoljno u kodu promeniti naziv pinova na jednom mestu? Nisam našao nigde drugde u kodu imena pinova sem na početku.

Unapred zahvalan

https://www.instructables.com/DIY-1kW-MP...ontroller/


Naravno,ideje za neke buduće projekte su dobrodošle.
Najbolje mesto za početi sa Arduino ESP32 je:
https://randomnerdtutorials.com/projects-esp32/

Pinovima možeš dodeliti drugu funkciju ali bi bilo najbolje da skiciraš novu (tvoju) šemu pa da proverimo.
Ja ću ti pomoći oko softvera samo reci koji si ESP32 modul poručio.
Hvala za sajt Gorane.
Ja sam kupio Espressif Systems ESP32-S3-DevKitC-1-N8R8 modul.
https://docs.espressif.com/projects/esp-...itc-1.html
U fajlu ARDUINO_MPPT_FIRMWARE_V1_VLADA.ino su definisani pinovi za ovaj projekat. Pogledaj linije:

#define buck_IN        33          //SYSTEM PARAMETER - Buck MOSFET Driver PWM Pin
#define buck_EN        32          //SYSTEM PARAMETER - Buck MOSFET Driver Enable Pin

buck_EN može da ti bude bilo koji slobodan pin jer on ovde samo običan GPIO.
Na buck_IN se generiše PWM pa za taj pin možeš odabrati samo određene pinove (mislim da ih na ovom modulu ima ukupno 8) GPIO5 je jedan od njih a kod tebe je koliko sam video slobodan. Proveri ovo, molim te.

UART to USB bridge imaš već na tvom modulu pa ti ovaj CH340G (U9 na šemi) i sve oko njega ne treba.

Probaj prvo osnovne primere u Arduino IDE (blink led, usart, pwm...) čisto da stekneš neki uvid u to kako se radi pa onda kreni na ovaj tvoj projekat.
Nemam ovaj ESP32-S3-DevKitC-1 ali imam slične pa mogu da probam i kod mene ako negde zapneš.
Da, primetio sam to u vezi same šeme, mnogo toga neće trebati, kao ni napajanje za 3.3V...., koliko mi se čini svi pinovi PWM ali ajd' priveriću i to. Uradiću prvo šemu - podeliti, naravno malo vežbati pa ćemo videti. Ja nisam bio svestan svega ovoga, uvek su me odbijali pic-ovi jer treba pisati kod.....
[attachment=39303]
Ispada da mi ne treba ni U10 kad već ima 2x12bit ADC ugrađen...
ESP32 ima 16 (0-15) nezavisnih kanala koji se mogu konfiguristai za generisanje PWM signala sa razlicitim osobinama.
Svi pinovi koju mogu biti izlazni mogu da se koriste kao PWM pinovi jedino ogranicenje su GPIO 34 i GPIO 39 na kojima se ne moze generisati PWM.
Ima adc na esp ali bolje je da staviš externi. Imaš na randomnerd karakteristiku za interni adc. To je u odeljku gde objašnjavaju rad sa adc. Istu sam dobio i ja kad sam probao taj adc.
Pozdrav,
Takodje sam se zainteresovao za ovaj projekat i vecinu delova sam nabavio.
Nisam se bacio u realizaciju zbog nedostatka vremena, ali sam primetio da je i sam autor malo zapostavio temu.
Lepo je da se neko nas zainteresovao za ovo, pa da se malo udruzimo.