DIY Electronic projects

Full Version: Zašto treba izbegavati postavljanje slika dece na internet
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Deca su veoma osetljiva grupa populacije, i uvođenjem interneta u svakodnevni život dodatno komplikujemo njihovu bezbednost u virtuelnom, ali i stvarnom svetu. Deljenje informacija i slika putem interneta je svakodnevnica, i samim tim moramo biti upoznati sa opasnostima koje vrebaju oko nas.

Primetio sam da dosta ljudi objavljuje slike svoje dece. I smatram da nam treba više sadržaja na temu edukacije o opasnostima. Moj doprinos je na linku: https://security-net.biz/zasto-treba-izb...ernet.html.

Ukratko, opasnosti koje svakodnevno vrebaju oko nas:

1. Opasnost od seksualnih predatora
2. Opasnost od kidnapovanja i trgovine ljudima
3. Opasnost od iniciranja nasilničkog ponašanja vršnjaka
4. Opasnost od zloupotreba u marketinškim i političkim kampanjama
5. Opasnost od povrede privatnosti dece

Preporuke (ukoliko i dalje želite da postavljete i delite slike dece putem interneta)

1. Ne objavljujte fotografije gole dece i beba (npr. sa kupanja ili letovanja)
2. Ne objavljujte fotografije na kojima se jasno vidi lice (koristite npr. kapu, slikajte iz ugla, zamaglite sliku)
3. Koristite privatne ili zaključane profile na socijalnim mrežama sa konekcijama ljudi koje znate lično
4. Zamolite ili podsetite svoje konekcije da ne distribuiraju dalje Vaše i slike Vaše dece, kao i da paze na privatnost Vaših podataka
5. Sklonite detalje o lokaciji (meta tagovi, GPS) sa slike
6. Koristite e-mail ili privatne poruke za razmenu ovog osetljivog sadržaja sa prijateljima i porodicom
7. Ukoliko primetite sumnjivo ponašanje na internetu ili uživo, obavezno prijavite nadležnim institucijama

P.S. Ukoliko želite da podržite neku od organizacija koje se bavim ove temama kod nas, možete to uraditi i ovde: https://clanarina.cnzd.rs/.
Ovo već postaje boles. Do sada me je ova pojava nervirala ali sad postajem besan. Na šta ovo liči? Porodične slike sa smajli decom ili u boljem slučaju su zamagljena.
U šta se ovo društvo pretvorilo? Jel toliko devijanata postajalo i pre ili ih je sada internet iznedrio?
Mislim da je ovakva akcija kontraproduktivna. Ne treba se kriti već treba rigoroznije kažnjavati manijake. I sankcionisatii ostale zloupotrebe
Šta Vas je tačno razbesnelo? Ima dosta ljudi koji misli kao Vi. Zato sam i želeo da ponovo skrenem pažnju. Bolje je sprečiti nego lečiti.

Molim Vas pročitajte ceo tekst i videćete koliko zapravo grešite, uhvatili ste se "samo" za tačku 1.
Zapitajte se da li je "internet iznedrio" ili mi sami, da li stvarno želimo (i treba) da ceo svet vidi slike naše dece (da li je tako bilo pre interneta?, šta bi sa onim ne pričaj sa nepoznatima), i da li je neko uopšte pitao decu šta ona misle o tome (da li bi voleli da su Vam roditelji slali slike svuda po svetu, nepoznatima, kada ste bili mali, ili ih npr. lepili po banderama)?

Dakle zapravo najveća odgovornost je na onima koji postavljaju fotografije (i druge informacije) bez razmišljanja o posledicama, uglavnom roditeljima. Izrazito je opasno jer nas niko i ne edukuje o tome kakve je sve društveno-socijalne promene uveo internet u naš svakodnevni život. A tek je opasno jer naše službe i institucije nemaju dovoljno kapaciteta da sve ovo isprate (iako se, čini mi se veoma trude u ovoj oblasti, tačke 1 i 2).

P.S. Gde je Vaša profilna slika? Smile
(06-21-2022, 09:48 PM)Sir Oliver Wrote: [ -> ]Ovo već postaje boles. Do sada me je ova pojava nervirala ali sad postajem besan. Na šta ovo liči? Porodične slike sa smajli decom ili u boljem slučaju su zamagljena.
U šta se ovo društvo pretvorilo? Jel toliko devijanata postajalo i pre ili ih je sada internet iznedrio?
Mislim da je ovakva akcija kontraproduktivna. Ne treba se kriti već treba rigoroznije kažnjavati manijake. I sankcionisatii ostale zloupotrebe

Naravno da je bolest. Treba nas držati zatvorene i izolovane jer je to za naše dobro, samo mi nismo svesni toga. Što smo gluplji, to je bolje. 

Dok smo živeli u pećinama trebali smo da brišemo tragove do naše pećine da nam neki jači ne bi toljagom u glavu oteo ženu. Ali nije imao ko da nam ukaže na to  Big Grin.

(06-22-2022, 07:36 AM)1van Wrote: [ -> ]Dakle zapravo najveća odgovornost je na onima koji postavljaju fotografije (i druge informacije) bez razmišljanja o posledicama, uglavnom roditeljima. 

Klasična zamena teza. Najlakše je optužiti onog koji je dostupan. Da ne znam da se baviš tehnikom, pomislio bi da si političar sa zadatkom. 

Umesto što si tolike teme otvarao da bi sam sa sobom pričao o svakakvim bezbednostima o kojima 99,9 % ljudi nema pojma o čemu pričaš, bolje da si to vreme upotrebio da te priče prevedeš na normalan jezik i objasniš ljudima šta konkretno da urade sa tehnikom i softwerom koji imaju. 

Da si živeo u vreme kada misliš da su slike mogle da se lepe po banderama, nisu mogle. Nisu baš ni bile tako jeftine. Nego su se nosile po komšiluku, rodbini i svuda gde kreneš pa se pokazivale. Koliko god se tebi činilo da je tako, nije svet počeo sa internetom.
@1van
svaka cast za temu, treba malo probudiit svest ljudi, neka se svako zamisli pa nek ima ovakvo i onakvo misljenje.
mnogo bolje nego da i ne razmisli o posledicama.

licno mislim da je zamagljivanje budalastina, jednostavno takve slike ne treba kaciti.
treba deci ukazati na opasnosti da ne kace svasta bezbrizno a roditelji pre tog perioda de se suzdrze malo jer ne mogu deca posle da uklone svoje prisustvo ako ga ne zele.
@zare, ovo je poslednji put da ću da odgovorim na tvoje poruke, nisu mi jasni tvoji stavovi, a tek nisu pored toga što nam je svima jasno čime se baviš. Ako nastaviš sa provokacijama i neosnovanim tvrdnjama biću primoran i da zamolim moderatore za sankcije.

- "Klasična zamena teza. Najlakše je optužiti onog koji je dostupan."

Ovo se zove utvrđivanje uzroka, i prihvatanje odgovornosti. Koristi se i za procenu rizika i predlaganje mera za ublažavanje štete.

- "Da ne znam da se baviš tehnikom, pomislio bi da si političar sa zadatkom. "

Voleo bih da nam objasniš kako si došao do ovog zaključka? Tj. koji mi je to zatadak? A inače politika je sastavni deo našeg života.

- "Umesto što si tolike teme otvarao da bi sam sa sobom pričao o svakakvim bezbednostima o kojima 99,9 % ljudi nema pojma o čemu pričaš, bolje da si to vreme upotrebio da te priče prevedeš na normalan jezik i objasniš ljudima šta konkretno da urade sa tehnikom i softwerom koji imaju."

Izgleda kao da ti nisi razumeo o čemu pričam (zadnjih 20 godina, pogledaj moj CV), sa ostalima imam drugačiju komunikaciju.
Slobodno možeš uvek da mi pošalješ email na ivanm@security-net.biz i da pitaš šta god te zanima.

- "Da si živeo u vreme kada misliš da su slike mogle da se lepe po banderama, nisu mogle. Nisu baš ni bile tako jeftine. Nego su se nosile po komšiluku, rodbini i svuda gde kreneš pa se pokazivale."

Ne znam šta hoćeš da kažeš? Samo potvrđuješ ono što sam već rekao.

- "Koliko god se tebi činilo da je tako, nije svet počeo sa internetom."

Potpuno se slažem i zato mislim da treba da se edukujemo o "internetu".

P.S.1 Ako bih imao zadatak, to bi bilo ovo: https://amberalert.rs/
P.S.2 Saša Živanović: "Opasno je stavljati slike dece na „Fejsbuk”": https://www.politika.rs/sr/clanak/482681...na-Fejsbuk
i pored sve tvoje dobre namere ti i dalje ne shvataš ništa...
@Ubledeli, hvala.

Izgleda da je koncept privatnost i prava dece veoma strana tema na našim prostorima. Samim tim nismo ni u stanju da sagledamo posledice ignorisanja. Dosta još materijala ima ovde: https://cnzd.rs/ i ovde: https://www.sharefoundation.info/sr/.

Takođe za dublje razumevanje kako "privatnost" utiče na nas i naše okruženje, kroz vekove, za početak preporučujem "Plitko - Nikolas Kar": https://delfi.rs/knjige/39321_plitko_knj...izare.html.
polagano,nema potrebe za dizanjem tenzija. postavljeno je i predstavljeno,svakako treba i valja obratiti pažnju na to šta ostavljamo na dohvat svima koji imaju internet jer nikad ne znamo ko šta može zloupotrebiti. koliko sam shvatio recimo,FB zadržava pravo da pohrani sve naše slike iako smo ih sa profila izbrisali - to mi se nikako ne dopada.
To sa fejsglupom traje jedno 10 godina, više se i ne sećam koliko.


Nema tenzija nego neki ne mogu da shvate da se život ne vodi samo na internetu, kao da nemaju dodir sa pravim životom.

Svaki dan slušamo o "internet predatorima" kao da ih ranije nije blo. Naravno da jeste, zvali su se manijaci (iz gimnazijskog parka npr.), dođi da ti čika da bonu. Ko je vodio pravi a ne virtuelni život, zna o čemu pričam. Uvek su manijaci sačekivali decu iz škole, pratiil ih, namamljivali pa niko nije optuživao roditelje što puštaju decu da idu sama iz škole. 

Zamisli tu roditeljku neodgovornost, pustiti dete samo da ide ulicom. A da to je sada: "Ovo se zove utvrđivanje uzroka, i prihvatanje odgovornosti. Koristi se i za procenu rizika i predlaganje mera za ublažavanje štete."
Katastrofa.
^ Ova poruka iznad je klasična zamena teza. Da ne kažem "trolovanje" bespotrebnim informacijama. Dalje, autor ne zna ništa o osobama o kojima priča i kakav život vode. I plus nema nikakve reference.

A inače, Saša Živanović, potpredsednik Instituta za bezbednosni menadžment i bivši načelnik Odeljenja za visokotehnološki kriminal MUP-a Srbije, izjavio je: "Živanović potencira da je najveća odgovornost za bezbednost dece na internetu upravo na roditeljima, a potom na školi i državi.".
Tebi na žalost sigurno nije ali ostalima je verovatno jasnije ono "političar sa zadatkom" Wink.
(06-22-2022, 11:36 AM)zare Wrote: [ -> ]Uvek su manijaci sačekivali decu iz škole, pratiil ih, namamljivali pa niko nije optuživao roditelje što puštaju decu da idu sama iz škole. 

Zamisli tu roditeljku neodgovornost, pustiti dete samo da ide ulicom. A da to je sada: "Ovo se zove utvrđivanje uzroka, i prihvatanje odgovornosti. Koristi se i za procenu rizika i predlaganje mera za ublažavanje štete."
Katastrofa.

Skola je osnovna ljudska potreba i nije uporedivo sa kacenjem slika na drustvene mreze koje nije potreba vec u nekim slucajevima ljudska glupost.
I ono pomenuto da se posle letovanja obilazio komsiluk i pokazivale slike sa letovanja stoji kao cinjenica, ali isto tako te slike nisi ostavljao komsiji da onanise nad njima nego si nosio kuci sa sobom. A ne secam se ni da je neko lepio slike po banderi sem kad ti dodje sudnji dan pa te zalepe.
" Zašto treba izbegavati postavljanje slika dece na internet?"

Odgovor je jednostavan:
Iz istog razloga zbog kog ne treba lepiti po banderama sopstvenu sliku bez gaća.

E sad, to što je se ogromna masa ljudi "primila" na temu deljenja sveg i svačeg, pa ne smatraju da su jeli u restoranu ukoliko nisu slikali i objavili na mreži, to je već za posebnu diskusiju.

U pitanju je neopevana malograđanština i neverovatno nevaspitanje: "bolesno želim da zavirim u tuđ lonac, a kao zamenu nudim otvoren poklopac svog lonca".

Nemam više komentara na to.
@ddanijel Ako ti misliš da je opasnije okačiti dečju sliku na internet da je gleda manijak nego da manijak svaki dan prati iz škole to isto dete onda ne znam šta da ti kažem. I kakve veze da li dete ide iz škole ili šeta ulicom? Čisto da znaš, manijak kada ne bude imao šta da gleda na internetu, preći će na gledanje uživo. I pipanje. Kao nekada. I ja pričam gluposti, nekada nije bilo manijaka koji napadaju decu. Pojavili su se sa internetom. 

Ako Vi ovde kao tehnički potkovani ljudi, koji smatram znaju da misle svojom glavom, mislite da ste baš Vi najviše krivi što Vam je daleko bilo manijak napao dete kao što Vam se ovde i svuda servira onda neka Vam bude. Budite krivi, nije kriv manijak. Društvu je tako najlakše, to i jeste cilj. Onom ko ne može da reši problem najlakše je da svali odgovornost na roditelje jer ne može ništa drugo da uradi. Bolje da bude kriv roditelj nego on.

Nemam fejsglup, instagram i šta sve ide uz to. Ne kažem da treba kačiiti slike na sve strane, daleko od toga, treba imati meru ako se već kači. Ali tolika hajka na roditelje mi nikako ne ide u glavu. Kao oni sektaši koji idu od vrata do vrata i pokušavaju da uvale "njihovu" religiju po svaku cenu.
Zare,ne postavljaju samo roditelji slike svoje dece na internet,već i druga deca slike druge dece,a to svakako treba kontrolisati. ko će kontrolisati ako ne roditelji,i bolje je kontrolisati nego žaliti. mi kao roditelji dajemo šansu svojoj deci da borave u tom virtuelnom okruženju,i svakako smo prvo mi odgovorni.
Molim Vas pogledajte ovaj video, baš je dobar primer zašto ne treba kačiti slike dece na internet:

https://twitter.com/Ahrimana/status/1557678717811539971
Evo i na našem jeziku komentarisano od strane psihologa:

https://twitter.com/NetPatrola/status/15...5221116931