DIY Electronic projects

Full Version: Class D Amplifier - High Quality Power Audio Amplifier
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Mnogo je to para za tako malo delova na pcb, pre bi te pare potrosio na 4 kommada ovakva https://purifi-audio.com/eigentakt/ ili na neki par Ncore od Hypex
Ovaj lik za ct7302pl mi se ne javlja, valjda je sve ok na Taiwanu? Jel zainteresovan neko za group baj ct7302pl ako mi se ovaj nebi javio? Ako bi se kupovalo od Comtrue direktno, tarifa za prevoz kosta 100$ fiksno bez obzira koliko komada bi se narucivalo, tu bi se onda isplatila jedino neka veca kolicina recimo 100 komada pa da podelimo troskove komada+prevoz+carina+pdv
(10-22-2022, 01:49 PM)Dragan100 Wrote: [ -> ]
(10-22-2022, 12:21 PM)nik Wrote: [ -> ]GaN fet je odavno odobren za upotrebu a ddpd koncepat tek treba da (a)testiramo Big Grin

Jel su to LMG5200? 
Samooscilirajuča, ...a na kojoj freq približno?
OCP onda diskretno dodana!

Šteta što nije fotka od bliže!!! 
:-)
Ovo su Orchard Audio mono moduli na kojuma su GaN tranzistori radirani da se ne vidi proizvođač/model. Na novim 500W/4R čitljive so oznake ali nisam pri PC-u da zumiram sliku i pročitam
Pozz!
(10-22-2022, 12:21 PM)nik Wrote: [ -> ]GaN fet je odavno odobren za upotrebu a ddpd koncepat tek treba da (a)testiramo Big Grin
Ovo su moduli iz prve serije, s oznakom BOSC. Nemački Bosch je zahtevao promenu imena zbog sličnosti, pa se od pre dve godine zovu StarCrimson.
Imam četiri takve pločice i sav materijal (trebalo mi je pola godine da sve nabavim), a lemljenje je planirano za dolazeće hladne dane.
Ima više od 10 elemenata veličine 0402 i to će biti najveći izazov.
Planira se "reflow" lemljenje.
Da, svi nazivi su vezani za voćnak ('Orchard') pa je sada umesto 'Bosc' sorte krušaka sada sorta 'Starcrimson'. Evo linka sa slikom novih, jakih modula koje ima Braca i još par drugara sa foruma a gde se vide oznake GaN tranzistora. Proizvod su firme GaN Systems a oznaka GS61008P. Kako doći do njih samo Braca zna Smile 

A za Dragana evo makar konceptualne skice 150W mono modula:

[Image: attachment.php?aid=38615]
(10-22-2022, 04:27 PM)nik Wrote: [ -> ]
(10-22-2022, 01:49 PM)Dragan100 Wrote: [ -> ]

Jel su to LMG5200? 
Samooscilirajuča, ...a na kojoj freq približno?
OCP onda diskretno dodana!

Šteta što nije fotka od bliže!!! 
Ovo su Orchard Audio mono moduli na kojuma su GaN tranzistori radirani da se ne vidi proizvođač/model. Na novim 500W/4R čitljive so oznake ali nisam pri PC-u da zumiram sliku i pročitam
Pozz!

Nakon gledanja fotke postane mi jasno da treba ponovo zaviriti u kesicu. Kod mene ima oznaka, pardoniram Dragane:
'Texas Instruments 8BZ001S LMG5200' - odlično pogođeno. Rade na visokoj freq ali beše davno pa se ne sećam tačno na kojoj.

Pozz!
Hvala Nik!

Iz gornjeg ponudjenog linka:
Zanimljivi su ti Si8244 ili Si8241 sa podesivim DeadTime, dodatno i izolatori sa sve odvojenim napajanjima ulaza i HB
https://www.skyworksinc.com/-/media/SkyW...Si824x.pdf
https://eu.mouser.com/ProductDetail/Skyw...J62Q%3D%3D

koji drivuju GaN
https://eu.mouser.com/ProductDetail/GaN-...yECA%3D%3D

Differencialno vodeno od ulaza sve do izlazna dva GaN PowerHB, nikako da razberem koji dual komparator su odabrali...
@Dragan100
Link sa još nekoliko slika novog 'Ultra' pojačala na diyaudio . com:
https://www.diyaudio.com/community/threa...st-7145436
Možda možeš da odgonetneš sve elemente. Na ulazu koliko vidim su TI OPA1612(A?)
Pa kako da odgonentnem kad su preko nagomilali PCB sa Bulk bankom!?

Ispod je ista topologija pa i elementiči kao sa linka, tako barem vidim!
Dodali su izgleda viase ispod GaN i postavili ispod dodatni hladnjačič.

Išli su i sa visokom snagom, zato ti GS60018P sa 90A, ali zato sa 8nC Gate charge...
Malo manjom snagom ako bi se zadovoljili, išlo bi se komotno i sa GS61004B sa 3,3nC i 38A, time mogli bi iči i na brže freq.samooscilacija->još niži THD

Da, ulazni pa i u NFBju imaju OPA1612
Više o StarCrimson-u se može naći na linkovima citiranim ovde:
https://forum.yu3ma.net/thread-2641-post...#pid117333
[Image: attachment.php?aid=38619]

Samooscilira do nekih 800KHz

[attachment=38619]
Fieedback za ovaj nas ddpd, iskoristicu Cosmos za analizu, pustim ulazni signal neki sto kraci 1 kilo bajtova a sa Cosmosom ih pohvatam na izlazu pa da analiziramo ulazni i izlazni paket kako bi se mogao planirati digitalnii feedback. Samo treba da osmislim kako da ih softverski pohvatam na strani racunara. Za pocetak moram nabaviti ct7302 da bi ulazni signal bio pcm 24bit tako da mozemo da uporedimo razliku. Kanije ako utvrdimo na koji nacin moze da se uradi fb onda moze i neki ess adc koji podrzava i dsd i pcm pa preko ct7302 koji u sebi ima sve potrebne format detekcije i koji moze da nam kaze koji je format na ulazu, koliko bajta, ess adc-u onda mozemo lako da zadajemo sta da nam daje na izlazu i u kom formatu i sa koliko bitova. Na kraju neki dovoljno mocan mikrokontroler da nam radi ovaj fb. Nije jednostavno ali cim narucim ct7302 i napravim malu plocicu da podrzi ddpd odmah cu zapoceti sa ovim, za pocetak malo uporedjivanje "1k bytes of data" ulaza i izlaza koji mozemo i da pustimo u neki plot na kraju krajeva dok ne vidimo na koji nacin bi se mogla uraditi digitalna korekcija bitova na ulazu. ADC treba potraziti da je u stanju da nam daje i pcm i dsd do max 32bit da nam se lako poklopi ulazni format i izlazni format bez dodatne softverske konverzije. Neki bolji predlog?
Hajde samo da rasčistimo neke stvari, DDPD je koncept bez NFB, dodavanje čega god na silu tu je problem i teško da će da radi.

Isti slučaj je da se pravi i diretno modulisan PWM pa da se doda NFB preko dodatnog ADC je problem, zaključati to u digitalno kontrolisanu petlju je izazov na kvadrat i kao krajnji rezultat na žalost ne može ni da se približi sa perfomansama gore prikazonog samooscilujućeg koncepta sa istim ovim GaN koje spominjemo, i drajvere iste/slične smo spominjali samo ne silujemo digitaliju da radi NFB nego to radi veoma precizan DIFF-OP-AMP koji to radi za sve pare najbolje što ume i to toliko brzo da ova naša digitalija može samo da sanja Smile
Znam Miki nije lako, ali mozda bi moglo ovako, da se podesava level VCA (ili nesto bolje?) preko MCP adc-a da dodje na level izlaznog signala sa ct7302pl dok se ne dosegne najbolji moguci "Measure Signal Similarities" , to bi bila prva kalibracija, recimo kada promenimo volume level. FFT odraditi prvo rucno pa uporediti, dva linka sam okacio u slici pa jedan od ta dva bi mogao da pomogne. Vca ili nesto drugo mora da ide i za probni koncept pa dali ga runo podesavali ili ga digitalno podesavali nije bitno, bitno je da dovedemo izlazni ADC na level izlaznog signala iz ct7302 da bi ta dva signala rucno mogli da uporedimo i vidimo sta nam je dalje ciniti, znaci to je prva stvar koja treba da se uradi. Znaci ustanovimo koji alat bi bio najprikladniji da se to plotuje i uporedi, dalje pronaci formulu kako infiltrirati tu razliku nazad na ulazni signal u ddpd, ja sam tu dodao rp2040, ne mora on ako nije dovoljno brz da odradi bit manipulaciju. Uglavnom tako nekako mi se mota po glavi da bi trebalo da bude. Ct7302 ima ref klok out tako da bi se mogao usinhronizovati fb adc. Najveci je problem ta sinhronizacija da se nadje pravi tajming dok se radi najbolji moguci signal similarities, tu treba svu paznju posvetiti kako bi to moglo da se odradi, ali opet treba poceti od neceg, moja ideja je da pustimo jedan 1k velicine dsd64 sourc i uhvatiti ga sa fb adc-a pa uporediti rucno ovim tehnikama za signal similarities da se dobije ideja sta dalje.

E onda napraviti pickup tabelicu koja ce da podesava MCP dac, znaci kada se promeni volume kontrol da se automatski postavi MCP tj VCA na potreban level. Dalje matematiku ili da radi main kontroler ili sve spakovati u ovaj fifo mikrokontroler.
Video ovo? https://github.com/raspberrypi/firmware/...pu_fft.txt povezati nekako sa https://www.mathworks.com/help/images/ref/corr2.html

Ja cu pokusati sa pcm ulaznim signalom koji cu da hvatam isto u pcm formatu sa Cosmosa, pa cu pokusati da uporedim ta dva da vidim sta se dobija.
Ovo mi je zanimljivo https://www.intechopen.com/chapters/54958
Quote:series resonant inverter cancels the switching losses and uses dc bus without storage capacity. Objectively, the PDM controls led to ac‐ac converters with high efficiency (zero switching loss), small size (no storage capacity) and with the possibility of a self power factor correction

Znas sta mi je jos zanimljivo, onaj diskretni strujni moving average DSC1 dac, kako bi mi tu dodali nesto da povecamo snagu, isto da imamo neko trafojce na izlazu koj ce da ganja neki zvucnik? Sta bi se tu moglo implementirati?
Isto nebi bilo lose napraviti neki Cuk2 power dac baziran na PDM modulaciji, ni to nebi bilo lose probati napraviti i probati kao sto smo napravili i probali ddpd.
Sve je to u teoriji izvodljivo samo je užasan problem vreme i svako kašnjenje u sistemu ti limitira konačan bandwith.

Samo da uvedeš USB u priču dobijaš kašnjenja koja se svode na 1ms i to vreme ne može da se vrati u nazad, dakle mogao bi da obradujes neki (audio) signal koji ne prelazi 1kHz učestanosti i to je kraj, da dodaš funkcije za procesiranje još usporavaju celu priču, završićeš negde ispod 500Hz bandwith-a što je za Audio besmisleno, za neki grejač ili sijalicu eventualno neki DC motor da kontroliše to može Smile

Ako se ipak rešis USB-a pa imaš malo bržu komunikaciju sa ADC onda se dobije brže prikupljanje podataka ali procesiranje mora da bude uradjeno ultra-optimizovano-brz sa korišćenjem MAC (Multipla And Acumulate) funkcija sa nekakvim tablicama sa koeficijentima gde se ti koeficijenti menjaju sa promenom uslova rada, i to sve da radi u pipe-line tako da troši ne više od 20-30-50 clock ciklusa nebi li nekako stigao do 20-ak kHz kontrolnog bandwitha.

Spomenuti DIFF-OP-AMP praktično ima 100+ MHz kontrolni BW za NFB (naravno limitirano celim sklopom) ali je NFB uzasno brza, eto tolika je razlika 20kHz vs 100MHz, o tome se radi ...
Ma znam, nije ni malo jednostabno, na papiru izgleda da moze ali kada se malo razmisli jako tesko.

Gledam po netu "pdm series resonant inverter" i naletim na ovo, koncept kao nas ddpd!!! Smile

THD+N=0.001
eficiency= 97%

nikakve razlike i bez fb! Zanimljiv je rezultat THD-a naspram klasicnih sa PWM! Gde mu je fb u figure 6 ?

Nasao sam i neke komercijalne navodno pdm modulated ali u diajgram shemi ide na dac pa u class d output stage.... MAX98356
Sta mislite o ovome? Imali neki half bridge na current-sense?
(10-24-2022, 03:57 PM)savan Wrote: [ -> ]THD+N=0.001
eficiency= 97%

nikakve razlike i bez fb! Zanimljiv je rezultat THD-a naspram klasicnih sa PWM! Gde mu je fb u figure 6 ?

Vrednosti THD+N koje autor navodi su bezvredni - nema uslova pod kojima su ostvareni, nema spektra, nisu dobijeni pri istom BW, dakle međusobno neuporedivi.
Pored toga, radi se o simulacijama, a tada je predviđanje THD sve, samo ne pouzdano.