DIY Electronic projects

Full Version: Class D Amplifier - High Quality Power Audio Amplifier
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46
E jesi bio uporan, svaka ti čast. Bravo!
Hvala! Zvuk je izvanredan, malo kao da je mutniji u gornjem spektru, ne mogu sad da ocenim treba to vise dana da se slusa da bi se uvo navikllo na drugi izvor zvuka, uglavnom dinmamika je ogromna, dali mi se zbog toga cini da je malo zatvoreniji zvuk ne mogu jos uvek da razaznam, ogroman zvuk, radi mi trenutno na 1.25V, 750mA je podesena gornja granica, i to je glasno za sobu u kojoj slusam, na 5V je vec zurka, ali dobro to nije sad ni bitno, ono sto je bitno jeste da je koncept potrvdjen da radi! Znaci PDM (DSD64, probano do DSD256) modulisan direkt digitalni sourc pokrece direktno full bridge, sa izvanrednim zvukom! Ozbiljan uredjaj! Na ovo dodati neki DSP i po nesto bukvalno jace od ovoga ne treba za slusanje muzike. Uploadovacu sad odmah video pa procenite i sami kako zvuci i koliko je to snage i pune sobe muzike na nekih 1-2W koliko vec ima na ovih 5V 750mA. Bice to jedna ozbiljna igracka za dalje istrazivanje. Trebace nekih dva-tri sata da se video uploaduje
Blokirali mi vise od pola videa tj deo gde je pesma Hotel California, nema veze trimovao sam video pa ce se cuti bar taj prvi deo sa pesmom The Man You Were - Shirley Horn, voleo bi nekog ko ima dobre slusalice da poslusa i da napise komentar kako mu se cini zvuk, znam da ne moze da bude kao uzivo ali cuje se tu dinamika i neki detalji i na takvom video snimku snimanom preko telefona

https://www.youtube.com/watch?v=8PLAgyVCxBA
Odlično, drago mi je da je proradilo praktično iz prve totalno novi koncept i topologija pojačavača i to sa sjajnim rezultatima, to je 5V CMOS pojačalo!!! Smile

Sledeće da probam onaj drajver Si8233 ili da ti pošaljem koji komad da probaš i to, praktično sve imaš samo se ona gomila kapija menja sa jednim izolovanim drajverom.
https://forum.yu3ma.net/thread-2651-post...#pid122524
Sta znam, nema potrebe lutati dalje nego direktno odraditi gan varijantu po Draganovoj shemi, ovde bi jedino trebalo podici malo lc filter gore, cini mi se kao da je malo ubio visokotonski spektar, mozda, a vecu paznju posvetiti softveru i konverzijama, pa mozda i dsp, okacio sam na predhodnoj stranici jedan dobar i kvalitetan dsp koji radi softverski, sto se pojacala tice nema greske, vrhunsko kad se nadje jos odgovarajuci filter, nema tu vise sta da se eksperimentise nego da se odradi pojacalo snage po istom principu a tu bi gan to odradio lagano Smile
GaN bi to odradio bez problema, open loop sa digitalnim ulazom, treba da ima promenljivo napajanje za Volume kontrolu dok NFB može da se preskoči i da radi lepo u open-loop.

I uzgred, valjalo bi da pogledaš osciloskopom ovaj sad prototip, da vidiš krivuljice, eventualno ako treba negde da se izkonpenzuju vodovi da ne zvoni ništa i na kraju bi trebao FFT da se uradi da znaš tačno šta se tu dešava sa onim što ne čuješ.
Da zaboravio sam to spomenuti, odlicno radi volume kontrola, od 1.25V do 5V raspon, dodatno radi i softverski volume, znaci mozemo da kombinujemo i da ne idemo od nula volti, super stvar Smile
Taj prototip opušteno može da ide na USB konekciju, da se spakuje sve u kuticu gde se vide 4 kleme na stezanje i USB-C na primer sa standardnih 5V napajanjem.

Poboljšana varijanta za sledeći GaN prototip je implementirati USB-PD Power-delivery koji može da obezbezi 12 ili 24V na USB-C priključku sa max 100W opterećenja i samu Data konekciju preko istog kabla, to je vrlo fina i kompaktna varijanta za jedan Audio AMP Smile
USB-PD interfejs može da se iskorisati za promenljiv napon, to mu i jeste uloga, to se samo pretvori u Volume jer nam tačno to treba!

Na primer priključiš AMP na "moderan" mobilan telefon i nema drugih konekcija i izvora napajanja, ovaj 5V prototip ima da se čuje isto kao kod tebe a 100W (50W+50W RMS) nismo još pokrenuli ali možeš da predpostaviš kako bi to radilo i zvučalo u poredjenju sa trenutnih max 1.8W + 1.8W istih tih digitalnih RMS Smile
Mala ispravka, po novim USB-C standardima može max 240W sa 48V @5A! Smile

USB Power Delivery offers the following features:
Increased power levels from existing USB standards up to 240W.
New 28V, 36V, and 48V fixed voltages enable up to 140W, 180W and 240W power levels, respectively.
An adjustable voltage supply mode allows the device being powered an ability to request intermediate voltages between 15V and up to the maximum available fixed voltage of the charger.

https://www.usb.org/usb-charger-pd
Čestitam na lepom uspehu!

Kao što je Miki predložio, treba to sada malo pogledati na osciloskopu, a u perspektivi uraditi i ozbiljnija merenja.

Pošto je koncept dokazan, sada treba posvetiti pažnju njegovom analognom delu, tj. izlaznom filteru. Pod tim podrazumevam ne samo kvalitet zavojnice i kondenzatora već i kompenzaciju nelinearnosti. To je deo koji odvaja vrhunsku klasu D od proseka.

Na početku projekta sam ponudio dve zavojnice koje koristi jedan vrhunski komercijalni pojačavač klase D, ali pošto nije bilo reakcije više se nisam javljao.
Sada ponavljam tu ponudu, a pošto uskoro dolazim u Kg mogu da ih ponesem sa sobom.
Nemam jos uvek osciloskop ali imam u planu da ga nabavim kad se smiri malo situacija sa cenama, ovako sada tesko da se moze priustiti neki kvalitetan za neku razumnu cifru. Na ovom konceptu treba osmisliti nacin kako mu dodati FB. Tu se sad postavlja pitanje koji ADC bi tu bio prikladan da moze da radi u realnom vremenu na 2.8 and up to 11 MHz, po mom nekom misljenju ono sto smo dobili ovom topologijom jeste skracen put signala za nekoliko karika kao sto su: nemamo i/v, nemamo mfb, nemamo diff to se, nemamo bufere sa opamp, nemamo se to diff, ali nemamo ono sto takve topologije nabrojane imaju a to je FB. Postavlja se pitanje koliko takve topologije gde imaju ovo sve nabrojano imaju benefit sa FB ako se u racunicu stavi sve ovo nabrojano a koliki mi imamo benefit sto nemamo sve to pobrojano a nemamo ni fb, ko je tu sad u prednosti mi sto nemamo fb i nemamo sve to pobrojano ili topologija koja ima sve to pobrojano i ima fb, po mom nekom misljenju ja mislim da smo mi ipak u prednosto bez obzira sto nemamo fb. I jos jedna stvar, ovo funkcionise i na dsd256, to je 44100 x 256 = 11289600 Hz, kakav bi tu mogao da se ugradi FB?? Ja uopste nemam predstavu sta bi tu moglo da se stavi da cita analogni izlaz sa klema zvucnika i da konvertuje u digitalni signal koji bi mi u nekom razumnom vremenu-samplu iskoristili za korekciju ulaznog PDM digitalnog signala, sta bi tu moglo i kako bi to moglo da se uradi? Mozda neki diskretni 1bit adc koji bi mogao da odradi sampl na 2.8MHz? Pa onda neki digitalni sumator (diskretni kao i ulaz sto nam je) koji bi radio auto korekciju ulaznog digitalnog signala?

Hvala Braca!

Miki super je to sa usb-om, bukvalno magicna kutijica kao kutija cigareta bi mogla da se napravi! Smile
Znas sta mi se jos svidja, ovo je ladna plocica, uopste se ne greje pa ni mlako, bar nisam primetio nakon pola sata koliko sam slusao! Niti mi se pali crvena led na napajanju a trebala bi da se pali kada struja dostigne 750mA, nisam video da se pali kada je napon max. I jos jedna stvar, kada sam radio napajanje tj kada sam ga polemio dok ostalo jos uvek nisam, pa dok sam podesavao maksimalnu struju kratkospajao sam +5V na izlazu ampermetrom da podesim struju, tada mi je sijala led lampica koja ima funkciju i kao signalizator da je struja dosegla maksimum, tada mi je sijala led lampica. Kada sam polemio sve ostalo, juce sam primetio da kada kratkospojim izlaz +5V led sijalica samo trepne! Sta bi moglo da bude razlog sto led lampica vise ne signalizira kako treba? Mozda ovi silni kondenzatori koji su sada kao bojler kondenzatori?? Mi tu sad imamo 1000uF po svakom redu od po 8 kapija + imamo i 10uF tantal na svakoj kapiji, mozda je previse?
Naslusa se ja mjuze Smile Ova dva sajta trenutno koristim da skinem muziku sa YT pa da konvertujem u flac pa onda u HQ plejeru se odradi konverzija dalje u DSD on the fly

https://en.y2mate.is/55/
https://convertio.co/

Sad sam bas pogledao jos jednom, strujni limit vise izgleda ne funkcionise, na ovih 1.25V na koliko mi je podesen volume imam struje oko 6A kada kratkospojim +1.25V ametrom, led samo trepne, jel moguce da je zbog bojler kondova ispao iz funkcije strujni limit?
Sa strujni limit ne znam šta ga tu muči ...

U vezi YouTube, koliko znam tu je kompletan audio u MP3 formatu, ne znam da li imaju "lossless" varaijante za Premium naloge.
Konverzija MP3 -> FLAC je neštno baš bezveze što može da se uradi sa tim audio formatima Smile
Znam, samo probavam, dobro se cuje yt bar meni bez obzira sto je mp3! Da dodam sto nisam vezano za ovaj amp, koliko je tu bitova u bas podrucju to je neverovatno, koja je to opsirna informacija na mostu mogu samo da zamislim, bas je neverovatno dubok i nekako ne mogu to da objasnim koliko ima informacija u bas podrucju da je to neverovatno, ovo nisam dosad cuo ni na hypex modulima ali bez zezancije, neverotno mi je da na ovih 1-2W imam tako dubok i detaljan bas! Prosto uzivam slusajuci, o mid da ne pricam, stvarno cudo jedno od ampa! Ipak malo fali visokotonaca, cini mi se da je filter odigrao ulogu i prigusio taj deo previse, dali mozda ovih 3.3uF paalelno je previse? U simulaciji je pokazalo da je tih 3.3uF optimalno za mnogo manji noise, ali kako to sad utice realno gledajuci i ako na to dodamo i skretnicu zvucnika stvarno nebi znao. A ko zna mozda je samo subjektivni utisak, ne znam jos uvek ne mogu da ocenim sa sto posto. Mozda i sluh nije vise kao sto je bio, to primetim kada stavim ruke na usi pa napravim onu trubicu prema zvucnicima cujem onda i visokotonce onako kako bi trebalo da se cuje Smile Malo me nervira sto moram da konvertujem ove source, navikao sam na ct7302 on mi odradi sve to u letu bez obzira sta je na ulazu. Imam plocicu adau1462 koju treba da polemim, moracu naruciti i ct7302 pa da skockam jenu plocicu da se ima za probavanje pa tako moze i da se skutija komplet uredjajcic za slusanje, rp2040 kao kontrolni i neki oled displej i eto ga, napajanje sklonim onaj pot i ubacim neki digipot za kontrolu napona... itd
Za bass spektar frekvencija je očekivano da bude najčistiji moguć jer nema ništa što bi mu smetalo i kvarilo zvuk, on je 100% čist i praktično DC-coupled što se audio signala tiče, srednji spektar je isto dobar praktičko isto kao bass dok je visoki/HF vrlo specifičan jer se tu lomi cut-off frekvencija izlaznog LPF dela, to sam bio spomenuo da je drugačija distribucija šhuma kod klasičnih PWM-AMP u odnosu na taj DSD-AMP i da bi valjalo da izlazni LPF bude bar za 2-4 reda veći, da bude "oštriji/strmiji" i tako bi se onda malo finije ispeglalo deo oko 20kHz dok bi potiskivanje HF/RF bilo veće i "zdravije" za zvučnike i EMI okolinu Wink
Verovatno! Treba se tu poigrati sa filterima, skinuti ove postojece pa iskalkulisati nove filtere i okaciti na kabal zvucnika i prema masi sto treba. Znas sta je jos zanimljivo, iskljucim napajanje, svira dalje nekih dvadesetak sekundi, toliko mu dugo treba da isprazni kondenzatore, izgleda da je mali potrosac. Plocica nakon sat vremena koliko slusam na 1.25V nije ni mlaka nego hladna bukvalno
Znaš šta je tu još zanimljivije i praktično jedini ispravan pristup a vezano je za fundementalnu koncepciju i topologiju izlaznog mosta da se na postojeću koncepciju implementira nova varijanta Ćuk konvertera za koju čovek piše sledeće:

[Image: attachment.php?aid=38445]
Figure 10 ! Ali kako tu dovesti pdm?
Čestitke Sava za uspešno puštanje u rad prototipa PDM DirectDigital Dclass Bridge pojačalca!

Opušteno i zasluženo se sad naslušaj muzike da dobiješ neki okviran utisak rada.
Bass i Midle sekcija kažeš da su precizni, dok Treble ne-toliko, šta može biti više faktora za to:
-izlazni LowPass pasivni filter previše zalazi u Treble, znači ispod 20KHz,
to treba da vidiš prvo simulacijski, kao što smo odradili tu
https://forum.yu3ma.net/thread-2651-post...#pid122539
-onda i sam 1Bit kakve je zapravo strukture, koliko je tu spor, to-jest kakve su mu ivice, dali previše zaobljene...
to naravno osciloskopom, pogledati šta se dobiva na sam ulaz,
poslije šta daje buffer ispred svakog polumosta
i šta se ima na samom izlazu iz svakog polumosta, kakve forme je taj 1Bit,
jer tri ili više uzastupnih podjednakih Bitova (111 ili 0000....) zajedno več je sakriveno ono što mi gledamo/tražimo,
jer nam je tu ukupna freq onda manja kao kod 0101...ili 101010
-može biti slabije definisani Treble i od "slabašnog" buffera koji zaobljuje ivice bitova ili čak "guta" po koji bit (osrednjuje malo)

Moram pročitati zadnjih par stranica detaljno pa odgovorim još šta ako se setim!

Bravo Sava!!! Volje ti ne posustaje....
:-)
Hvala Dragane i bravo takodje! Da ne zaboravimo da si i ti ucesnik u ovom projektu i da je ovo ustvari tvoja ideja da se ide sa ovim kapijicama u mostu! Sve ukupno rezultat je vise nego odlican! Sada imamo "nesto" odakle sada idemo dalje, ovo je tek jedna uspesna karika a mnogo bitna, dalje ide digitalija, na njoj treba posvetiti malo paznje i pronaci nacin da se izbegnu gotovi ic-ovi pa tako eksperimentisati na impelemntiranju softvera koji ce da odradi konverzije u dsd i preko gpio pinova uraditi isto sto radi Amanero preko usb-a, pa mozda i fb... itd, tu ce biti zurka i posla, ali bitno je da se nadje resenje da i to proradi. moja ocekivanja od barebone kernela za rpi su velika takodje kao sto je bilo i za ovaj amp, znao sam da ce da proradi zato sam i bio uporan jer znam da to treba da funkcionise na DSD direktno i sto je koncept jednostavan da ne moze biti jednostavniji a vrhunski, i nisam odustajao dok vas nisam ubedio da to moze da funkcionise jer znam da tako slicno radi onaj diskretni dsd dac koji takodje savrseno dobro funkcionise! I dobili smo koncept kojeg nema na netu da se nadje i mozda ga niko jos ni nema niti ga je pokusao sprovesti u delo a mi ga imamo i radi! Smile
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46